Android Recenzije

Honor Magic5 Lite - Recenzija

Honor je u posljednjih mjesec dana izašao s dva nova modela iz Magic5 serije, a prvi na našem testu našao se povoljniji Magic5 Lite. Iako sličnog imena, Magic5 Pro i Magic5 Lite se uvelike razlikuju pa je tako Pro model došao kao najsnažniji Honorov uređaj do sad, a Lite kojeg upravo testiramo je jedan od njihovih najpovoljnijih modela.

Svejedno, u skladu s Magic nomenklaturom i bez obzira na to što je riječ o povoljnijem uređaju, dizajnom se to ne da naslutiti jer dolazi u vrlo atraktivnom i tanko dizajniranom kućištu sa zakrivljenom poleđinom i OLED zaslonom. Pokreće ga Snapdragon 695 u kombinaciji sa 6 GB RAM-a i 128 GB interne memorije, a dolazi i sa 64 MP kamerom i f/1.8 otvorom blende.

Iako dizajnom nedvojbeno podsjeća na Huaweijeve uređaje, Honor je ipak danas potpuno odvojen od matične firme i kao samostalni igrač na tržištu nije pogođen sankcijama, a što ukratko znači da u startu dolazi sa svim Googleovim servisima baš kao što je to slučaj i sa Samsungom, Xiaomijem i cijelom ostalom ekipom proizvođača. A i za razliku od Huaweija, ima i podršku za spajanje na 5G mreže.

Honor se najviše s ovim uređajem uzdaje u dizajn i autonomiju s baterijom kapaciteta 5100 mAh, a to su ujedno i područja koja su ostavila najbolji dojam na nas. Imali smo već nekoliko Honora na testu tako da nam je softverski sve to dosta poznato, a bez pretjerano dugog uvoda, bacamo se odmah na recenziju i idemo saznati što nam Honor u ovoj godini poskupljenja ima za ponuditi u rangu do 350€.

Dimenzije

161.6 x 73.9 x 7.9 mm

Masa 175 grama
Zaslon 6,67" AMOLED, 1080 x 2400, 120 Hz
Operativni sustav

Android 12, Magic UI 6.1

Procesor  Snapdragon 695 (6nm)
RAM 6 GB
Pokrana 128 HB
Kamera 1

64 MP, f/1.8, PDAF

Kamera 2

5 MP, f/2.2

Kamera 3

2 MP, f/2.4 (macro)

Video

10800p@30fpf

Selfie kamera

16 MP

Baterija

5100 mAh

Žično punjenje

40W

Cijena

oko 350 eura

Prednosti

Atraktivan dizajn
Zakrivljen zaslon
Odlična autonomija

Nedostaci

Nema stereo zvučnike
Lošije video snimanje
Ultraširokokutna kamera
Siromašno pakiranje
Cijena

Dizajn, kućište i ergonomija

Vrlo atraktivan dizajn skriva se u kućištu izrađenom od plastike, a što ne odaje kvaliteta izrade, pa čak niti 175 grama težine jer nije pretjerano lagan. U ruci ostavlja vrlo dobar osjećaj, pogotovo u našoj frosty white izvedbi s kojom je mamio poglede slučajnih prolaznika. Mnogi od njih pomislili su i da je riječ o njihovom najsnažnijem modelu, vjerojatno jer isti još uvijek nije viđen na našim prostorima već samo u rukama stranih recenzenata.

Zakrivljen OLED zaslon nije po svačijem guštu, ali bez obzira volite li zakrivljene zaslone ili ne, oni definitivno i dan danas privlače pažnju. U kombinaciji sa zakrivljenom poleđinom, doima se dosta tanjim od deklariranih 7,9 mm.

Na dnu uređaja imamo klasično utor za dvije nanoSIM kartice, USB-C kao i glavni zvučnik i mikrofon. Na vrhu ćemo pronaći i infra crveno koje služi kao univerzalni daljinski, a koje nam danas još nude samo proizvođači iz Kine. Slušalica je lijepo skrivena u sam vrh prednje strane povrh rupice za selfie kameru.

Bočne linije, točnije rečeno cijeli okvir smartfona je ono što najviše podsjeća na Huawei, s prepoznatljivom crtom oko tipki za uključivanje i kontrolu glasnoće. Taman su na dohvat palca i imaju pristojan klik.
Poleđina je pak najatraktivnija dizajnerski s pomalo neobično velikom grbom za kameru u kružnom obliku. Unutarnji dio kruga je tako ulegnut u odnosu na okvir koji skriva tri kamere i bljeskalicu, a unutar tog kruga imamo natpis MATRIX AI VISION CAMERA. Honorov logo se lijepo smjestio na dnu poleđine.

Naša izvedba lišena je packi što je pravi preporod u odnosu na klasično sjajne uređaje kakve najčešće testiramo, a iako je sve to plastika, ne ostavlja u ruci jeftin dojam. Dapače, mnogi koji su ga malo isprobali nisu uopće primijetili da je izrađen od plastike. Voljeli bismo vidjeti i neku otpornost na vodu i prašinu, barem onu najosnovniju, no Honor je smatrao da to ovakvom uređaju nije potrebno.


Zaslon

Magic5 Lite dolazi sa 6,67” zakrivljenim AMOLED zaslonom rezolucije 1080 x 2400 piksela, a što na toj dijagonali rezultira s 395 ppi. Klasično u stilu OLED zaslona boje su živopisne, ali isto tako mogu biti i nešto realnije ako se odlučite za to u postavkama uređaja. 120 Hz stopa osvježavanja zaslona je danas standard čak i u ovako povoljnijem segmentu, ali ono što smo očekivali je VRR kojeg iznenađujuće ovaj zaslon nema.

Velika je to razlika u odnosu na lanjski Magic4 Lite koji je došao s LCD zaslonom, a taj zakrivljeni element je ujedno i razlika u odnosu na većinu smartfona iz ovog ranga. Tako najčešće viđamo ravne zaslone u ovom rangu jer su ovi zakrivljeni očekivano nešto skuplji.

Zaslon je dobro vidljiv na suncu gdje mu svjetlina doseže gotovo 900 nitsa u peaku, a što se zaštite za zaslon tiče, ona je samo definirana kao “otporna na ogrebotine”.. Nažalost nema Gorilla Glassa ili slične renomirane firme, ili barem mi nismo uspjeli saznati za to. Nema niti naprednih HDR certifikata, no gledanje filmova uz odgovarajući par slušalica na smartfonu nije bilo loše iskustvo.


Hardver i performanse

Snapdragon 695 poznat je procesor kojeg smo testirali već u nekim uređajima proteklih godina, a riječ je o osmerojezgrenom procesoru kojem dvije Kryo 660 Gold jezgre kucaju na taktu od 2,2 GHz, a preostalih šest Kryo 660 Silver na taktu od 1,7 GHz. Grafički dio posla obavlja Adreno 619. 6 GB RAM-a se virtualno proširilo na čak 11, a to je nešto što danas viđamo kod sve više proizvođača na tržištu. Time je ovaj Honor bio u stanju držati nešto više aplikacija istovremeno uključenih nego što je to inače slučaj s uređajima s istom količinom radne memorije.

Ugrađeni Snapdragon nije pretjerano snažan procesor i više je usmjeren na štednju, no za svakodnevne zadaće se pokazao dostatnim. Moguće je zavrtjeti čak i zahtjevnije igrice na njemu, naravno na nižim grafičkim postavkama, ali ovaj uređaj u startu nije baš niti namijenjen gamerima. Oni će vjerojatno gledati uređaje sa snažnijim procesorima u ovom rangu. One neke manje zahtjevne igrice vrtjet će se bez ikakvih problema, baš kao i sve društvene mreže i slično.

Volio bih kad bi Honor u ovom rangu nudio i stereo zvučnike i 3,5 mm izlaz za slušalice, što bi definitivno podiglo tu razinu uživanja u video sadržaju na viši nivo, ali to nažalost nije slučaj. Nema niti proširive memorije tako da u startu trebate odlučiti je li vam 128 GB dovoljno za sve vaše potrebe. Barem sa signalom nisam imao nikakvih problema ili proximity senzorom, a tu je i ta podrška za 5G mreže koje je Huawei inače lišen.

Čitač otiska prstiju smješten je ispod zaslona i vrlo je brz i precizan. Nisam imao nikakvih problema s njim za vrijeme testiranja, a slušalica je dovoljno glasna i za razgovor u bučnijim okruženjima. Mono zvučnik je pristojan, ali ništa spektakularan i s obzirom na to da ovo nije jedini uređaj na našem testu ove godine koji se pojavio s mono zvučnikom postavlja se pitanje jesu li i zvučnici porasli s cijenom?


Softver i sučelje

MagicUI 6.1 pronašao se na ovom Magicu i temeljen je na Androidu 12. Vizualno se ovo sučelje ne razlikuje baš od onih Huaweijevih od prije nekoliko godina, a koje nam je ruku na srce i draže od ovih novijih koji imaju razdvojen centar za obavijesti i brze prečace. To na sreću nije slučaj na Honoru i toplo se nadamo da će jednog dana kad i ovo sučelje dobije neki redizajn, zadržati sadašnji klasični Android oblik, a ne kao onaj na iOS-u.

Kad smo već kod redizajna, sad je već i blago potreban ovom sučelju ne zato što je loše dizajnirano, već jer kupci vole promjene i ako im novi uređaj ima sučelje identično par godina starom Huaweiju, a što je neka logična tranzicija, neće baš ostati pretjerano zadovoljni.

Svejedno, sve je na svom mjestu i sučelje ima gotovo sve što bismo poželjeli od njega. Najveći prigovor već godinama na njega je to što nije moguće spustiti traku s obavijestima povlačenjem prsta po sredini zaslona, a što je slučaj sa svim ostalim proizvođačima smartfona. To je problem kojeg se lako riješi instalacijom nekog drugog Launchera.

Unutar brzih postavki imamo zgodnih prečaca poput onog za uključivanje i isključivanje 5G-a. Klikom na tu ikonu prebacit ćete se logično s 5G na 4G mrežu, a što je u današnje vrijeme još uvijek vrlo zgodna funkcija koju sam rado iskoristio nekoliko puta za vrijeme testiranja.

Ono što je za Honor važno napomenuti je da ima podršku za Googleove servise, a što bi značilo da na uređaju u startu imate predinstaliranu Google Play trgovinu i neke njihove aplikacije poput GMaila, YouTubea ili Mapa recimo. Dakle sve isto kao i na Samsungu ili Xiaomiju. Rezultat je to razdvajanja od Huaweija, tako da je Honor sad u dosta povoljnijem položaju.


Kamere

Sučelje kamere je također direktno preneseno iz nekadašnjih Huaweijevih uređaja i svi koji su koristili jedan od njih, ili Honor u posljednjih nekoliko godina, bit će ovdje na domaćem terenu. Logično je posloženo i nudi nekih dodatnih trikova poput VLOG načina rada tako da istovremeno snima video s prednjom i stražnjom kamerom recimo. Ono što bismo voljeli vidjeti je da se kontrole za prebacivanje između kamera prebace na desni bok kako bi ih mogli koristiti držeći smartfon samo jednom rukom, no to na ovom uređaju i nije toliki problem.

Primarna kamera broji 64 MP i ima f/1.8 otvor blende, a prate ju još 5 MP ultraširokokutna s f/2.2 otvorom blende i 2 MP macro kamera f/2.4 otvora blende.

U dobrim uvjetima osvjetljenja primarna kamera daje očekivane rezultate. Fotografije su malo vibrantnije i imaju pristojnu količinu detalja i dobar dinamički raspon. Nije to sad neki spektakl, ali za ovaj rang to su sasvim dobri rezultati. U ovakvim uvjetima možete se poslužiti i ultraširokokutnom kamerom koja ruku na srce nije vele impresivna. Istina, snima širi kut i kad nemate mogućnosti, poslužit će svrsi. Ipak, savjetujemo da se držite primarne kamere što je više moguće.

Macro kameru ćete ujedno iskoristiti u ovakvim uvjetima samo, ili barem kad u prostoriji imate baš dosta umjetne rasvjete. Ona više služi tu za fotkanje etiketa nego za fotkanje kukaca i cvijeća jer nije baš bogata s detaljima, a što nije bilo ni za očekivati od 2MP senzora.

U noćnim uvjetima i uz pomoć noćnog načina primarna kamera dat će relativno pristojne rezultate. Ultraširokokutna kamera se tu ipak previše pati, a i ima ograničenje što ne možete iskoristiti noćni način, tako da nije baš upotrebljiva. Šteta što primarna kamera nema optičku stabilizaciju, vjerujem da bi još taman toliko pripomogla u ovim uvjetima jer imam osjećaj da je sposobna uhvatiti još bolje fotke uz malo mirnije ruke.

Video se snima u FullHD rezoluciji, a što je ograničenje Snapdragona 695. Nije on nešto specijalno pun detalja ili ne znam sad koliko kvalitetan, ali poslužit će svrsi. Pogotovo ako koristite kameru najviše za društvene mreže i slanje snimljenih videa putem WhatsAppa ili sličnih aplikacija.

Selfie kamera je također pristojna, ima čak i pristojno širok kut za fotkanje tako da ćete ju moći iskoristiti i za grupne fotke.

Baterija

Honor se uvelike pouzdaje u 5100 mAh bateriju, a koja u kombinaciji s vrlo štedljivim Snapdragonom 695 daje dosta sati uživanja u sadržaju na ovom uređaju. Tako se autonomija pokazala jedna od najboljih u smartfonima koje smo testirali općenito. Bez problema sam ju nadopunjavao tek svaki drugi dan, a jednom prilikom sam ju čak zaboravio napuniti dva puta dana i tek se treći prijepodne uvidjevši tek 15% preostale baterije, sjetih da ju nisam baš dugo punio.

U tom trenutku kroz glavu mi je prošlo i pitanje s čime sam uopće i punio ovaj smartfon jer sam po dobrom običaju zaboravio provjeriti potpuni sadržaj kutije prvih nekoliko dana. I bome sam se baš iznenadio jer u kutiji nisam pronašao niti punjač, a niti zaštitnu maskicu. Nešto što je inače običaj kojeg proizvođači iz Kine poštuju i što hvalimo prilikom svake recenzije.

Tako nisam niti siguran s kojim punjačem bi ovaj Honor na nekim tržištima trebao doći, jer sudeći po veličini kutije u koju bi stala i ciglica od 120W kakvu Xiaomi isporučuje, za pretpostaviti je da Honor uz ovaj uređaj daje neki barem 66W punjač. Pojavile su se dosta kontradiktorne informacije na internetu gdje neki pišu da dolazi 33W, neki da dolazi 40W, neki da 66W punjač..

Bilo kako bilo, pokušao sam ga napuniti s nekoliko različitih punjača, a bome i to je trajalo dok bih ga svaki put ispraznio jedno dva dobra dana, ali niti s jednim od mojih 6 punjača se nije htio puniti pretjerano brzo. Najbrže je reagirao na Huaweijev 40W i 65W punjač koji su ga punili nešto manje od 90 minuta, tako da je za pretpostaviti da postoji i neki brži koji će ga napuniti brže jer ovo je domena ispod koje se i Samsung nalazi kao predstavnik najsporijeg punjenja na tržištu. Izuzev Applea naravno.


Zaključak

Honor Magic5 Lite uređaj je koji igra na kartu izgleda i dobre baterije. U tome mu pomažu vrlo atraktivno zakrivljen AMOLED zaslon i taj frosty izgled poleđine. Ne mogu reći, mamio je poglede mnogih prolaznika koji su većinom smatrali da je riječ o neusporedivo skupljem uređaju. To tanko kućište i lijepe linije ostavljaju jako dobar osjećaj u ruci.

Ipak, Honor Magic5 Lite je uređaj koji cjenovno spada u niži srednji rang, a koji danas kreće od upravo ovih 350€ negdje. Nije to mala količina novca kad uzmemo u obzir da postoje i neki drugi uređaji iste cijene i koji ruku na srce nude dosta više. Ali niti jedan od njih ne nudi ovako atraktivan izgled i zakrivljen zaslon.

O vrhunskoj autonomiji bi se dalo diskutirati jer iako je zaista vrhunska, ne možemo zanemariti činjenicu da se ovaj uređaj ne isporučuje s punjačem u pakiranju, a za koji ćete morati izdvojiti još nešto novca, baš kao i za zaštitnu maskicu.

Svejedno, ne mogu reći da sam imao problema s korištenjem ovog Magica i u svakodnevici i ako tražite prvenstveno povoljniji uređaj, a uvjet vam je da izgleda vrlo lijepo i atraktivno i ima jako dobru autonomiju, ovo bi mogao biti uređaj za vas.

Treba uzeti i u obzir globalno poskupljenje svih cijena, ali i činjenicu da se ovakvi uređaji najčešće kupuju u sklopu određenih tarifa gdje se ipak da naći za osjetno manje novca nego u raznim webshopovima.

Video recenzija

Advertisement Advertisement