Nekad sinonim za inovaciju u tehnološkoj industriji, Apple se danas suočava s kritikama da polako gubi zamah. Iako i dalje bilježi impresivne prodajne rezultate i ima korisničku bazu od više milijardi ljudi, znakovi stagnacije postaju sve uočljiviji.
Jedna od najočitijih slabosti Applea u posljednje vrijeme je izostanak pravovremene strategije u području generativne umjetne inteligencije, o čemu smo već pisali. Dok je Googlea intenzivno razvijao AI tehnologiju i implementirao ju u svoje proizvode, Apple je do sada uglavnom promatrao sa strane.
Međutim, prema jednom od najboljih analitičara Appleovog poslovanja, Marku Gurmanu iz Bloomberga, stagnacija je vidljiva i na drugim poljima. Primjerice, iPhone, uređaj koji je nekada postavljao standarde, nije doživio značajne tehnološke pomake od 2020. godine. Umjesto revolucionarnih inovacija, korisnici svake godine svjedoče tek manjim nadogradnjama. Već nekoliko generacija Apple nudi uređaje s manjim poboljšanjima kamere, bržim procesorima i ponekim novim bojama, no bez pravih tehnoloških iskoraka. U međuvremenu, konkurenti eksperimentiraju s preklopnim zaslonima, naprednijim kamerama i bržim punjenjem, otvarajući nova područja inovacija.
Dodatnu zabrinutost izazivaju informacije o odlascima ne samo viših stručnih kadrova, već i ključnih inženjera koji su zaslužni za održavanje kvalitete Appleovih proizvoda. Iako Apple i dalje uživa lojalnost korisnika te koristi prednosti zatvorenog ekosustava, postoje naznake da bi ta prednost mogla oslabjeti, osobito u vrijeme kada konkurencija ubrzano inovira.
Zanimljivo je da i konkurentske tvrtke, uključujući Samsung, Google, Metu, pa čak i sve ambicioznije kineske brendove, još uvijek nisu u potpunosti iskoristile svoju prednost u razvoju AI tehnologije. No, ova zona komfora za Apple možda je na isteku. Prvi put u dugo vremena, Appleova vodeća pozicija u industriji zaista izgleda ugroženo, navodi Gurman.
Apple se nalazi u delikatnoj poziciji, nastavlja Gurman. Kompanija s nevjerojatnom karizmom, ali i velikim očekivanjima koja se više ne ispunjavaju istim intenzitetom. Tehnološko tržište se ubrzano mijenja, a ono što je jučer bilo revolucionarno danas može djelovati zastarjelo. Ako Apple želi zadržati svoj status vodećeg inovatora, mora ponovno pronaći iskru kreativnosti i pronaći rješenje. U suprotnom, mogao bi završiti u ulozi onoga koji prati, umjesto onoga koji vodi. Uostalom, sjetimo se Nokije, koja je svojedobno držala 40% tržišta i za koju su svi govorili da je „prevelika da propadne“, potpuno je nestala s pozornice u relativno kratkom roku.