LG G3 je svakako jedan od smartfona koji će obilježiti ovu godinu. O njegovim karakteristikama, vrlinama i manama mogli ste čitati u našoj opširnoj recenziji, kao i izravnu usporedbu s jednim od najljućih konkurenata - Samsungom Galaxy S5.
Budući da se G3 svojim dimenzijama, a posebice veličinom zaslona može promatrati i kao phablet, usporedili smo ga s ljutom konkurencijom i u ovoj kategoriji. Naravno, radi se o Samsungu Galaxy Note 3 koji se u prodaji nalazi već neko vrijeme, ali i dalje kotira kao jedan od najboljih uređaja na tržištu te kao takav dostojan usporedbe s najnovijim top modelom iz LG-a.
Dizajn i kućište
columns="4"
LG je ove godine očito naučio lekciju i ponudio top model s koncepcijom kućišta koja donosi odvojivi stražnji poklopac i izmjenjivu bateriju. Ova stavka mnogima vjerojatno nije od presudne važnosti, no oni koji često putuju, znat će cjeniti mogućnost korištenja rezervne baterije, a top model kao takav jednostavno mora biti kompletan i ponuditi sve što se ponuditi može. Samsung ovu mogućnost nudi odavno pa je tako i kod Notea 3.
Ono što Samsungu ne ide u prilog, i to već kroz zadnjih par generacija top modela, je dizajn kojeg mnogi smatraju nedovoljno dorađenim. Druga stavka je plastika koja se na Noteu 3 i nije pokazala toliko lošom, ali imitacija aluminijskog okvira oko cijelog kućišta, definitivno je. Naime, radi se o prilično nekvalitetnom materijalu za kojeg iz osobnog iskustva mogu potvrditi da se nakon i namjanjeg oštećenja može guliti noktom. Ovakav odabir materijala definitivno kvari ukupan dojam i uređaj već nakon mjesec dana korištenja može izgledati kao da je preživio rat.
I dok Note 3 na poleđini koristi plastiku s uzorkom kože, LG G3 sadrži teksturu koja imitira brušeni metal. Metalni okvir je kod LG-a nešto tanji i manje podložan oštećenjima nego na Noteu 3, a kao takav će zasigurno dulje zadržati prvobitni izgled.
Prednost LG-a se očituje i u manjim dimenzijama. I dok Note 3 mjeri 151,2 mm u dužinu, G3 se zaustavlja na 146,3 mm, a ova razlika je vidljiva već na prvi pogled. G3 je i nekih 5 mm uži od Notea, ali je zato za 0,5 mm deblji, što se i neće toliko primijetiti s obzirom da je na bokovima zaobljen i kao takav lakše pronalazi smještaj u džepovima, ugodnije leži u ruci, ali mu je plastika malo klizavija pa će trebati malo veća doza opreza.
Ne treba zaboraviti ni na masu. Naime, Note 3 je za nekih 20 grama teži od LG-a, ali kod uređaja ovakvih dimenzija to vam neće toliko smetati, premda ćete već na prvo odokativno vaganje u rukama, osjetiti da je LG lakši.
Zaslon
IPS vs. AMOLED. Stara priča i uvijek aktualna. Oko ove dvije tehnologije izrade zaslona stalno se lome koplja i na kraju svaki put zaključimo da se sve svodi na stvar ukusa. No, da ponovimo. Super AMOLED kod Samsunga ima bolji i vjerniji prikaz tamnijih boja, posebice crne i praktički beskonačni kontrast, dok je s druge strane, IPS kod LG-a nešto blještaviji i ima nešto bolju vidljivost na vanjskom svjetlu. Neovismo kojeg god od ova dva zaslona izaberete, nakon dva dana ćete se priviknuti i zaboraviti da onaj drugi uopće postoji.
E sad, ovdje dolazimo do one priče o rezoluciji. LG dolazi s novom tzv. QHD iliti 1440p rezolucijom od 2560 x 1440 točaka, dok Note 3 koristi “staru” FHD, odnosno 1080p rezoluciju sa 1920 x 1080 točaka. Kad se izračuna njihova gustoća dolazimo do 386 ppi kod Samsunga, dok LG-eva raste na suludih 534 ppi. Već i ova od 386 točaka po inču debelo nadilazi tzv. retina granicu koja se, znamo sada već svi, kreće oko 320 ppi. To znači da će tek rijetki supermani uspjeti izolirati pojedini piksel, dok LG-evih 534 ppi ne treba niti pokušavati promatrati iz neposredne blizine.
Zaslon Samsung Galaxy Note 3:
Zaslon LG G3:
U praksi će sve opet ovisiti o navici. Od LG-evih 534 ppi ne treba očekivati čuda iz upravo gore navedenih razloga, a oba uređaja će ponuditi izuzetno iskustvo. Ono što kod LG-a donekle predstavlja prednost je tzv. Zero-gap tehnologija koja dodatno sužava prostor između gornjih slojeva zaslona pa će se doimati da ikonice doslovno plutaju po zaslonu. Ovo je moguće primijetiti tek nakon što nekoliko tjedana konstantno koristite LG i onda se odjednom vratite na Samsunga. Ipak, ovdje se radi o toliko minornoj razlici da ju možda ne bi trebalo uzimati kao kriterij kod odabira, osim ako ste čistokrvna picajzla.
Ukupno gledajući, Note 3 nudi veću iskoristivu zaslonsku površinu uz povećanje dimenzija
u širinu i visinu, dok LG s druge strane donji dio zaslona žrtvuje za virtualne funkcijske tipke, koje je zahvaljujući softverskim mogućnostima u mnogim aplikacijama ipak moguće sakriti i dodatno personalizirati.
Hardver
Snapdragon 800 i Snapdragon 801. Note 3 dolazi s ovim prvim, a G3 s drugim procesorom. Razlika u lansiranju ovih SoC-ova od strane Qualcomma je otprilike šest mjeseci i nekih posebnih razlika u performansama nema, pa čak ni u benchmark testovima. Kad bi sam procesor uzeli kao kriterij, benchmark bi zasigurno bio na strani LG-a, no s obzirom da je ovaj naš primjerak s 2 GB RAM-a i s osjetno većom rezolucijom zaslona, kriteriji postaju drukčiji. S obzirom na sve ostalo, oba će uređaja postizati otprilike iste rezultate.
Naravno, ukoliko ste u mogućnosti, svakako nabavite jači model LG-a G3, ne toliko zbog 3 GB RAM-a, koliko zbog 32 GB interne memorije. Naime, ovaj model s 2 GB RAM-a sadrži 16 GB memorije, što je zapravo malo kad u obzir uzmemo podatak koliko prostora zauzimaju multimedijski sadržaji kreirani samim uređajem. Napomenimo i to da osnovni model Notea 3 donosi 32 GB interne memorije.
Druga lekcija koju je LG naučio je ugradnja utora za memorijske kartice. Vidjeli smo da to kod prošlogodišnjeg G2 nije bilo slučaj i da su korisnici bili osuđeni na prilično klaustrofobičnih 16 GB prostora. Ovaj put utor za microSD kartice rješava te probleme, a podržane su one do 128 GB kapaciteta. S druge strane, Note 3 podržava one do 64 GB.
Što se povezivanja tiče, neke bitne razlike nema. Oba uređaja podržavaju USB on-the-go protokol, kao i sve moguće standarde u koje spadaju HSPA+ DC, LTE, WiFi, Bluetooth, IR, DLNA i NFC. Razlika je jedino u HDMI povezivanju, gdje Samsung koristi MHL, a LG Miracast standard. Još jedna prednost Notea 3 očituje se u USB 3.0 standardu koja osigurava brži protok podataka, ali malo korisnika će ovo zaista i koristiti, s obzirom da se razmjena podataka s računalom uglavnom odvija bežičnim putem.
Operativni sustav i sučelje
Iako oba uređaja vrte najnovije verzije Androdia - 4.4 KitKat, sučelje je ono što ih najviše čini različitima. Samsungov TouchWiz je već naširoko poznat kao dobra, ali nerijetko “teška” nadogradnja sučelja. Na mnogim uređajima TouchWiz zna biti trom, no ne i na Noteu 3, kojem pomaže izvrstan Snapdragon 800 procesor. Kod LG-a je situacija slična, premda je sučelje samo po sebi još bolje dorađeno i sadrži vrlo korisne dodatke. Treba reći da je LG u G3 izradio potpuno novu verziju svog Optimus UI sučelja i da za razliku od starog, kao i od ovog Samsungovog, predstavlja pravo osvježenje. Samsungov TouchWiz je praktički istog izgleda već godinama i sada već mogu reći da mi je pomalo dosadio.
Naravno, Android OS općenito dozvoljava mogućnost dodatne personalizacije u vidu instalacije alternativnih launchera i sličnih progama pa sučelje kao takvo ne možemo svstati pod mane.
Istini za volju, na LG-u za se dogoditi povremeno zastajkivanje, no ono će sigurno biti riješeno već prvom nadogradnjom softvera, kao što to inače biva na top modelima. Novi Optimus UI je izvrsno dizajniran i logično koncipiran. Jedna od većih prednosti je buđenje zaslona dvostrukim dodirom, kao i Knock code za zaštitu. Kao objektivnu prednost kod LG-a vidim i mogućnost korištenja pet stupaca ikonica na početnom zaslonu, čime je osjetno bolje iskorišten prostor.
Note 3 je poseban po tome što za upisivanje zabilješki, ali i za druge namjene, koristi vlastitu olovku (S-Pen), dok ćete ju za LG-a morati naknadno kupiti i držati negdje sa strane, što nije toliko praktično. Softverske mogućnosti za pisanje olovkom su kod Notea nešto šire, što je i razumljivo s obzirom da se radi već o trećoj generaciji.
Kamera
Mnogim kupcima ovo je jedna od najvažnijih stavki kod smartfona općenito, a top modeli si jednostavno ne smiju dozvoliti ništa manje od najboljeg. Oba modela posjeduju 13 MP senzore veličine 1/3 inča, LED bljesklalicu i pozamašne softverske mogućnosti. Ono što je očita prednost kod LG-a je optička stabilizacija slike (OIS), koja će biti od presudne važnosti prilikom snimanja videa i kod fotografiranja u lošijim svjetlosnim uvjetima. Za one koji ne znaju, u takivm je uvjetima potrebno produljeno vrijeme ekspozicije i ako nemate savršeno mirnu ruku, fotografije će ispasti zamućene. OIS u ovom slučaju dolazi kao spasitelj, jer drhtanje ruku kompenzira stabilizacijskim mehanizmom unutar modula kamere.
Kad je video u pitanju, oba uređaja mogu snimati čak u 2160p rezoluciji, premda je dostupnost zaslona na kojima se ovi video zapisi u svojoj punoj raskoši mogu gledati, još uvijek ograničena.
Za usporedbu smo ipak koristili 1080p video, a oba možete pogletati u nastavku. Note 3 koristi malčice veći stupanj kompresije, ali što se količine detalja, ne vidi se neka bitna razlika. Ono što je vidljivo je razlika u stabilnosti uzrokovana OIS tehnologijom u LG-u i to je zapravo najveća prednost LG-eve kamere.
Fotografije Samsung Galaxy Note 3:
columns="4"
Fotografije LG G3:
columns="4"
Video Samsung Galaxy Note 3:
Video LG G3:
Baterija
3200 mAh u Samsungu i 3000 mAh u LG-u. Vidjeli smo da je Note 3 za svoju klasu postigao vrlo dobre rezultate u autonomiji i možemo ga svrstati u natprosječne. LG G3 s druge strane ne donosi onako dobru autonomiju kao prošlogodišnji G2, ali će ipak osigurati malo više nego prosječne rezultate. Očekivali smo da će se zbog vrlo visoke rezolucije zaslona baterija iscijediti puno prije, no to se ipak nije dogodilo.Na kraju se ispostavlja da Note 3 u ovoj kategoriji pobjeđuje, ali ne s nekom velikom razlikom.
Zaključak
Iz svega navedenog da se zaključiti da su ova dva uređaja, koja imaju puno toga zajedničkog, ipak dovoljno različita da bi svaki od njih zadovoljio svoju klijentelu. Note 3 ima objektivnu prednost u olovci koja je stalno uz njega, no to nipošto ne bi trebao biti deal-breaker, pogotovo ako vam ta olovka nije od presudne važnosti.
LG dimenzijama manji i time lakši i ugodniji za korištenje, ali je plastika od koje je izrađen nešto klizavija. Ono što je vidljivo bolje na LG-u je kvaliteta izrade, jer smo vidjeli da je imitacija aluminija na Noteu prilično loše izvedena.
Koliko god zaslon QHD rezolucije na LG-u bio nepotreban, ipak ga moramo svrstati u kakvu-takvu prednost. Teoretska prednost LG-a se također očituje u procesoru koji je novije generacije od onog na Noteu 3, no vidjeli smo da to ne utječe na krajnje performanse.
Najočitija prednost LG-a na Noteom je optička stabilizacija slike u modulu kamere koja će osigurati bolje fotografije u slabijim svjetlosnim uvjetima, no to će se ipak najviše osjetiti na videu, gdje podrhtavanje jednostavno postaje prošlost.
Što se cijene tiče, oba se uređaja u slobodnoj prodaji trenutno mogu pronaći po cijeni već od 4100,00 kuna, a u pretplatničkim modelima operatera još povoljnije. Ne treba zaboraviti da je Note 3 sada već stariji i da ga u rujnu očekuje nasljednik koji će biti osjetno skuplji, dok je LG tek krenuo u prodaju. Ovdje podrazumijevamo G3 s 2 GB RAM-a i 16 GB interne memorije.
Za kojeg ćete se od njih dvojice odlučiti je individualna stvar i ovisi o vašim osobnim afinitetima i potrebama, ali i objektivnim razlikama koje smo pokušali istaknuti u ovom tekstu. Bilo kako bilo, ni sa jednim od njih ne možete puno pogriješiti, naravno ako vam budžet to dozvoljava i ako ćete zaista potrošiti sve minute i internetski promet uključen u pretplatničke tarife koje izaberete.