Sve do nedavno aktualna kriza čipova, uzrokovana, kako pandemijom i posljedicama koje su nastale zbog poremećaja lanaca dobave, tako i američko-kineskim trgovinskim ratom, natjerala je neke zapadne zemlje da dio proizvodnje „presele“ na - Zapad.
Projekti su bili ambiciozni, no oni najveći sada se suočavaju s manjkom novca za dovršetak izgradnje tvornica. Jedan takav primjer smo nedavno vidjeli u slučaju TSMC-ove tvornice čipova u Arizoni, čiji dovršetak još uvijek ovisi dogovoru investitora s američkim vlastima, od kojih traže još više novca za poticaje.
Štoviše, analitičari su već izračunali da će i nakon eventualnog dovršetka projekta, takvi čipovi u startu biti oko 30% skuplji od onih proizvedenih u Aziji.
Najnoviji problem za proizvodnju procesora na zapadu sada se pojavio u Njemačkoj, gdje američki Intel gradi 17 milijardi dolara vrijednu tvornicu. S obzirom da su troškovi u međuvremenu porasli, kompanija je od njemačke vlade zatražila dodatne poticaje za dovršetak planiranje izgradnje i početak proizvodnje, javlja Financial Times.
Njemačka vlada je na ovaj zahtjev odgovorila negativno, ističući da u proračunu nema dovoljno novca za tu stavku. Gradnja tvornice i općenito ulaganja u proizvodnju čipova su naišla na ogromne prepreke zbog inflacije i rasta cijene energenata, tako da je i dovršetak ovog projekta upitan, barem u onom dijelu u kojem se spominje da će tvornica u Magdeburgu do 2030. godine proizvoditi 20% svjetske potražnje za poluvodičima.
Treba istaknuti da i sama njemačka vlada podijeljena oko ovog pitanja. Naime, zeleni i socijaldemokratska stranka su navodno voljne izdvojiti dodatna sredstva, dok se konzervativna struja tome protivi. S obzirom na sve ostale nedaće s kojima se njemačka ekonomija susreće zbog zatvaranja nuklearnih elektrana, kao i upravo objavljenih statističkih podataka koji potvrđuju da je eurozona ušla u recesiju, zaista je teško predvidjeti budućnost ovog ambicioznog projekta.