Android Recenzije

Pipo S1 Pro - Recenzija



Nakon nekoliko skupljih tableta koje smo nedavno testirali, došlo je vrijeme da se malo pozabavimo i onima pristupačnije cijene. Budući da je ponuda ovakvih uređaja na domaćem tržištu ogromna, odlučili smo se malo detaljnije pozabaviti njima kako bismo u seriji testova pokušali pronaći one najbolje, odnosno s najboljim omjerom uloženog i dobivenog.

Tako nam iz Chipoteke, koja inače ima široku ponudu mobilnih uređaja prihvatljive cijene, stiže 7-inčni Pipo S1 Pro, s izvrsnim četverojezgrenim procesorom i jednim gigabajtom RAM-a po izuzetno prihvatljivoj cijeni.

Kako nas se Pipo S1 Pro dojmio i zaslužuje li “best-buy” epitet, pročitajte u nastavku.

Osnovne karakteristike


Dimenzije: 192 x 120 x 12 mm

Masa: 335 grama

Zaslon: 7,0“ TFT LCD, 1024 x 600, 170 ppi

SoC: Rockchip RK3188

CPU: 4x Cortex-A9 na taktu 1,6 GHz

GPU: Mali-400MP

RAM: 1 GB

Interna memorija: 8 GB

Utor za microSD memorijske kartice

Povezivanje: WiFi, micro USB, WiFi Hotspot, USB on-the-go

OS: Android 4.2 Jelly Bean

Kamera: – 2 MP

Prednja kamera: 0,3 MP

Baterija: 3200 mAh

Prednosti


Odličan hardver

Video player podržava širok spektar formata

Cijena

Omjer uloženo/dobiveno

Nedostaci


Nema Bluetooth

Nema GPS

Dizajn i kućište


  IMG_5014 IMG_5015 IMG_5016 IMG_5017 IMG_5018 IMG_5019 IMG_5020 IMG_5023 IMG_5024 IMG_5025 IMG_5027 IMG_5028 IMG_5029 IMG_5030 IMG_5032 IMG_5038

Pipo S1 Pro se na prvi pogled ne razlikuje od konkurentskih modela jer dolazi u uobičajenoj formi, a ono što ga pak razlikuje od većine je njegova vodoravna orijentacija. To najviše dolazi do izražaja ako uređaj pogledamo sa stražnje strane, gdje su kamera, zvučnik i logo položeni vodoravno. Vodoravna orijentacija do punog izražaja dolazi tek kada uređaj uključite, no o tome nešto kasnije.

Kućište je izrađeno iz plastike koja djeluje prilično čvrsto, poleđina ima određenu dozu sjaja i praktički je magnet za otiske prstiju, a ništa bolje nije prošla niti prednja ploha sa zaslonom. Ruku na srce, velika većina i puno skupljih uređaja pati od ove boljke pa ju zbog toga ne možemo smatrati nedostatkom.

Ako uređaj promatramo u vodoravnom položaju, tipke za glasnoću i uključivanje, te utor za microSD karticu se nalaze na desnom kraju gornjeg ruba, microUSB i HDMI utor na desnom boku, a na lijevom 3.5 mm audio utor. Prednja kamera za video pozive smještena je u gornji desni kut, a stražnja po sredini gornjeg ruba.

Kao što je već rečeno, konstrukcija je kvalitetno izvedena, kućište djeluje čvrsto i ne bi trebalo ispuštati bilo kakve zvukove škripanja. Bitno je napomenuti i to da ova plastika nije klizava.

Zaslon


7-inčni zaslon izrađen je u TFT tehnologiji i ima rezoluciju od 1024 x 600 točaka što daje gustoću od otprilike 170 ppi. U okvirima TFT zaslona starije generacije kakav je ovaj, prikaz sadržaja je dosta dobar, premda mu ne bi škodilo malo jače pozadinsko osvjetljenje. Kutovi vidljivosti čak ni nisu toliko loši koliko smo očekivali, kao ni vidljivost na dnevnom svjetlu.

Kad je ukupan dojam u pitanju, ovaj je zaslon osjetno bolji od nekih drugih iz ovog cjenovnog razreda, posebice od Prestigia MultiPad 7.0 Ultra+ na kojem je pozadinsko osvjetljenje osjetno slabije.

Hardver i povezivanje


Hardver, tj. pogonski stroj uređaja Pipo S1 Pro je ono zbog čega će mu performanse biti na razini skupljih modela. Pogonski stroj je Rockchip RK3188 s četiri Cortex-A9 jezgre i Mali-400MP grafičkim procesorom, u kombinaciji s 1 GB RAM-a. Napomenimo da A9 jezgre ovom procesoru omogućuju znatno bolje performanse nego što je to slučaj kod većine ostalih četverojezgrenih “Kineza” u kojima u pravilu kucaju slabije A7 jezgre. Na priloženom screenshotu možemo vidjeti da na AnTuTu benchmarku ovaj model postiže vrlo visokih 20.000 bodova. No unatoč tome, zahtjevnije igre poput Asphalta 7 ipak zapinju, dok recimo Temple Run 2 radi bez problema.

1 GB RAM-a je također iznad standarda klase i osigurat će ugodan rad s više aplikacija istovremeno te nesmetano surfanje uz veći broj otvorenih tabova/prozora.

Uređaj podržava HDMI standard i putem istoimenog utora ga možete povezati s televizorima ili monitorima, ali će vam za to trebati poseban kabel. Micro USB utor služi za povezivanje s računalom i punjenje, te za USB on-the-go funkciju koja je u ovom modelu podržana.

Pipo S1 Pro inače nema utor za SIM karticu, što znači da se na internet spajate putem WiFi-a, ali je u softveru ostavljena mogućnost povezivanja “vanjskim” putem što sugerira korištenje USB modema, kao što smo vidjeli na Prestigiovim modelima. Ipak, spajanje putem Bonbonovog Huawei modema, unatoč nebrojenim pokušajima, nije nam uspjelo, stoga pretpostavljamo da isti nije podržan.

GPS modul na ovom modelu nije prisutan, dakle u startu je isključena mogućnost korištenja navigacije. Manje precizno lociranje moguće je preko WiFi-a i može poslužiti u Google mapama kao orijentir za pronalaženje sadržaja.

Isto je i s bluetoothom. Dakle ne postoji mogućnost razmjene sadržaja putem tog protokola, ali bi ovu situaciju trebala ublažiti činjenica što je podržan USB on-the-go i umetanje memorijskih kartica.

Interna memorija iznosi 8 GB, no korisniku je ukupno dostupno 6,5 GB. Od toga oko 2 GB pripada internoj memoriji uređaja, a drugih 4,5 GB tzv. unutarnjoj flash kartici. Za proširenje memorije uvijek možete koristiti microSD memorijske karitce do ukupno 32 GB kapaciteta.

Softver i sučelje




Screenshot_2013-11-24-02-04-28

Screenshot_2013-11-24-02-11-26

Pipo S1 Pro dolazi s Androidom 4.2.2 bez posebne nadogradnje sučelja. Ono što je specifično za ovaj model, tj. pomalo čudno, je spomenuta vodoravna orijentacija uređaja koja se manifestira i na samom sučelju. Naime, početne zaslone i izbornik aplikacija je moguće koristiti samo u vodoravnom načinu, dok se izbornik s postavkama i sve aplikacije mogu prikazivati i u okomitom. Ako vam ovakva koncepcija početnih zaslona ne odgovara, preporučamo da si instalirate jedan od alternativnih launchera kao npr. Nova ili Apex.

Zanimljivo je da su na statusnu traku na dnu, u kojoj se inače nalaze virtualne tipke, sadržane i dvije za podešavanje glasnoće.

Screenshot_2013-11-18-20-38-13 Screenshot_2013-11-24-02-10-46

Najvažnije od svega je to što je sučelje vrlo brzo i fluidno i što niti malo ne zapinje. Isto je i s aplikacijama, premda one najzahtjevnije 3D igre neće baš raditi najbolje. Uređaj sadrži i aplikaciju za uzimanje bilješki, čitač e-knjiga i sve ostale koje inače dolaze s Android uređajima. Galerija fotografija je standardna koju nalazimo na drugim AOSP Androidima, a video player nam je dobro poznat iz Prestigiovih modela, koji bespogovorno reproducira doslovno sve vrste video formata s najširim spektrom codeca. Svi AVI i MKV filmovi odvrtjeli su se bez problema, uključujući i one s inače problematičnim AC3 audio codecom.

Kamera


Senzor od 2 megapiskela će poslužiti za povremeno skeniranje dokumenata i fotografiranje za profilnu sliku na Facebooku, a prednja 0,3 MP kamera će poslužiti za video chat u nuždi. Za sve ostalo ipak potražite neki drugi uređaj.

 kr

Baterija


Pipo S1 Pro sadrži 3200 mAh bateriju koja će mu osigurati oko 5 sati uzastopne reprodukcije video zapisa ili otprilike isto toliko surfanja internetom. Dakle, možete pogledati dva filma prosječne duljine trajanja i još će vam ostati za jednu rundu Temple Runa. U nekim normalnim uvjetima, baterija će izdržati cijeli dan, dok će u stand-by načinu, tj. u potpunom mirovanju, potrajati i do pet dana.

Zaključak


S obzirom na sve izrečeno u tekstu iznad, možemo zaključiti da je Pipo S1 najbolji tablet u cjenovnoj kategoriji ispod 1000 kuna kojeg smo dosad testirali. Ovakav procesor i ovoliku količinu RAM-a teško ćete naći za navedeni iznos, a pogotovo u kombinaciji s osjetno boljim zaslonom od nekih konkurentskih modela.

Poslužit će svakom manje i prosječno zahtjevnom korisniku, osim gejmerima ovisnim o 3D igrama koje ne rade baš najbolje. Manje zahtjevne igre i sve druge aplikacije radit će normalno. Posebno treba pohvaliti izuzetno brz i fluidan rad sučelja, a kao glavni nedostatak ističemo nedostatak GPS-a i Bluetootha.

Sve u svemu, Pipo S1 Pro za 799,00 kuna nudi više nego i poneki skuplji uređaji, a možete ga pronaći u trgovinama Chipoteke.
Advertisement Advertisement Advertisement