Android Recenzije

Poco X3 NFC - Recenzija



Xiaomijeva Pocophone serija smartfona predstavljena prije dvije godine i vrlo brzo je skupila veliki broj sljedbenika. Nasljednik prvog Pocophonea iščekivao se punih 20 mjeseci, a kako i ne bi kad je prvi Pocophone donio najsnažniji procesor na tržištu u to vrijeme, s nekoliko kompromisa, ali po neusporedivo nižoj cijeni od svih ostalih smartfona u premium segmentu.

No ipak, što god je dobro, obično ne traje predugo i već je Pocophone F2, točnije rebrendiran u samo Poco, došao s osjetno višom cijenom od prvog modela. Istina, bio je dosta bolji uređaj s puno manje kompromisa i za razliku od prvog modela, čak je i ostavljao dojam tzv. flagshipa.

Ipak, publika je blago negodovala i Xiaomi je odlučio doskočiti toj cijenovnoj razlici predstavivši Poco X3 model, kojeg ne treba zamijeniti za Poco F3, koji će eventualno biti predstavljen iduće godine.

Riječ je o povoljnijem uređaju kojeg možete kupiti za 2000 kn u npr. Xiaomi Hrvatska webshopu, a koji ne donosi najsnažniji procesor, već “samo” odličan omjer uloženog i dobivenog.

Pokreće ga Snapdragon 732G u kombinaciji sa 6 GB RAM-a i 64 GB interne memorije, odnosno 128 ukoliko dodate svega 100 kn, a to je ujedno i naš topli savjet. Kakav je najnovi Poco i je li uređaj za vas, saznajte u nastavku.

Glavne karakteristike


Dimenzije 165,3 x 76,8 x 9,4 mm
Masa 215 grama
Zaslon 6,67″ IPS LCD, 120 Hz, HDR10
SoC Qualcomm Snapdragon 732G
CPU 2x2.3 GHz Kryo 470 Gold & 6x1.8 GHz Kryo 470 Silver
RAM 6 GB
Interna memorija 64/128 GB
Micro SD Da
Povezivanje WiFi 6, A-GPS, Bluetooth 5.1, USB-C, DLNA, OTG, NFC
Otporan na vodu Djelomično, IP53
Brzo/bežično/reverzibilno punjenje 33W/ne/ne
OS Android 10/ MIUI 12 s Poco Launcherom
Kamera 64 MP (f/1.9, 1/1.73″), 13 MP ultra-širokokutna, 2 MP makro, 2 MP senzor dubine/ 4K video
Prednja kamera 20 MP s fiksnim fokusom
Baterija 5160 mAh
Cijena 2.000 kuna

Prednosti


120Hz stopa osvježavanja
Vrhunska autonomija
33W brzo punjenje
Odličan hardver
Stereo zvučnici
IP53 certifikat
3,5 mm izlaz za slušalice
Proširiva memorija
Omjer uloženo/dobiveno

Nedostaci


Veličina nije za svakoga

Nešto slabiji vibro motor

Dizajn, kućište i ergonomija


Poco X3 je vrlo velik uređaj i to je prva stvar koju morate znati. Ukoliko tražite kompaktniji, možda bolje da pogledate povoljnije modele iz Redmi serije. Donosi 6,67” zaslon rastegnut od ruba do ruba, bez zuba. Selfie kamera smjestila se na centralno na vrh zaslona u malu rupicu.

Debeljuškast je i to se osjeti u odnosu na veliku većinu drugih, a i teži popriličnih 215 grama što nije čest slučaj u ovom cijenovnom rangu. Nama to nije smetalo ni najmanje, jer ta težina pridodaje robusnom osjećaju kad ga primite u ruku, iako je izrađen od plastike.



Nije to premium osjećaj, ali bih se usudio reći da je dosta bolji nego što ostavljaju konkurenti poput Galaxyja A51 ili P40 Lite modela. Pa čak i Redmi Notea 9 Pro s kojim dijeli puno toga.

Štoviše, toliko toga dijeli s njim da se izgubio smisao kupnje Redmija jer je za svega 100 ili 200 kuna razlike, Poco ipak osjetno bolji model.

Čitač otiska prstiju očekivano se ne nalazi ispod zaslona, ali je zato smješten na desni bok što znači da je to onaj klasični čitač, još uvijek brži i precizniji od modernijih skrivenih ispod zaslona.



Na dnu kućišta, uz standardni USB-C utor, smjestio se i 3,5 mm izlaz za slušalice, a to je nešto što i dan danas veliki broj ljudi traži, uključujući i autora ove recenzije. Na vrhu ćete pronaći i infra-crvenu vezu koja služi kao univerzalni daljinski, a Poco X3 će vas oduševiti i sa stereo zvučnicima koji se rijetko viđaju u ovom cjenovnom rangu. Jedan zvučnik smješten je na dno, a drugi unutar slušalice na vrhu. Tu ćete još pronaći i LED-icu za obavijesti koju sve manje novih modela ima.

Praktički jedina eventualna mana ovog uređaja je njegova veličina koja nije za svakoga, a sve ostalo se da preživjeti, pogotovo ako ga stavite u zaštitnu masku koju dobivate u pakiranju s njime. Tu ćete još pronaći i 33W punjač kojeg ne dobivate čak niti uz neusporedivo skuplje uređaje jednog proizvođača.


Zaslon


120 Hz zaslon ne viđa se uvijek čak niti na najskupljim uređajima, a kamoli u ovako povoljnim. Ipak, Xiaomi nas je još jednom oduševio i za ove novce ponudio uređaj sa 120 Hz stopom osvježvanja, što je van svih očekivanja.

Uštede su, naravno negdje morale doći pa tako Poco dolazi s LCD, a ne AMOLED zaslonom. Riječ je o vrlo kvalitetnom panelu, proširene FullHD rezolucije, a koja na 6,67” dijagonali rezultira s pristojnih 395 ppi. Usporedbe radi, to je otprilike jednako oštro kao i zaslon Galaxyja S20 Ultra ukoliko ga držite na 120 Hz.

Ima i podršku za HDR10, a i senzori dodira također imaju višu osjetljivost od 240 Hz, tako da će ovakve stvari cijeniti i gameri i oni koji vole uživati u filmovima.

Uz sve to navedeno, vidljivost na suncu je vrlo pristojna, iako nije kao na najskupljim modelima, smatramo da nećete imati problema s dopisivanjem na sunčanoj plaži. Prikaz boja možda nije savršen, ali ako ga stavite na sRGB postavku, mogli bismo reći da je i više nego zadovoljavajući, dapače. Kontrast i kutovi vidljivosti su na visokom nivou, a pohvalno je i to što osvjetljenje zaslona možete spustiti vrlo nisko tako da vam u sitnim satima ne napreže oči. Zaslon je zaštićen i Gorilla Glass 5 zaštitnim slojem, a ono se kroz posljednjih par godina pokazalo kao vrlo dobro. U startu je Poco zaštićen i dodatnom zaštitnom folijom, ali nju smo skinuli prakitčki iste sekunde jer doslovno nagrđuje uređaj.

Hardver i performanse


Snapdragon 732G najsnažniji je procesor kojeg ćete pronaći u smartfonu ovog cjenovnog ranga. Iako definitivno nije najsnažniji na tržištu, kakvog je u ono vrijeme donio prvi Pocophone, rekli bismo da je sasvim zadovoljavajući. Naravno, mi bismo i dalje voljeli vidjeti Snapdragon 865 za ovu cijenu, ali očito da sve što je dobro, kratko traje. Barem dok se ne pojavi neki novi igrač na tržištu.

732G je osmerojezgreni procesor kojem dvije zlatne Kryo 470 jezgre kucaju na 2,3 GHz, a još šest srebrnih Kryo 470 jezgri na 1,8 GHz. Riječ je zapravo o Cortex-A76 i Cortex-A55 jezgrama, koje smo već viđali u dosta drugih procesora u istoj kombinaciji. Ipak, u ovom uređaju se one ponašaju fantastično.

Grafički dio posla obavlja Adreno 618, vrlo sposoban zavrtiti čak i najnovije naslove, a da ne pričamo o 120 Hz zaslonu i kako se sve grafičke radnje u sučelju odvijaju iznimno glatko.

Bez obzira uzeli 64 GB inačicu ili za svega 100 kn više 128 GB, što je inače naš topli savijet, uvijek ćete dobiti 6 GB radne memorije, a to se još pokazalo sasvim dovoljnim čak i za dosta skuplje modele. Koliko će dugo još tako biti, to ćemo vidjeti s novijim inačicama Androida, ali u ovom rangu ćete ionako vrlo teško pronaći uređaj koji ima veću količinu radne memorije. Internu možete i proširiti memorijskim karticama, klasičnim microSD ukoliko je imate negdje u ladici, a samim time dobiti i dodatnih 512 GB recimo.

Stereo zvučnici klasično su raspoređeni s glavnim zvučnikom na dnu uređaja i pomoćnim u slušalici. Donji je kao i obično nešto glasniji, ali ovaj u slušalici definitivno pridonosi kvaliteti zvuka i drago nam ga je vidjeti u ovakvom uređaju.

Slušalica je dovoljno glasna za pozive, a uređaj je na vrhu lijepo zaobljen tako da ne stvara neugodan osjećaj čak niti nakon dužeg razgovora. Kvalitetu signala ovoga puta nismo previše isprobali jer sam uređaj tek za nekoliko testnih poziva koristio kao primarni, ali niti na signalom lošije pokrivenoj lokaciji nismo imali problema tako da smo zaključili da je ona sasvim zadovoljavajuća.

Tijekom duže upotrebe uređaj se tek lagano zagrijao, ali nismo imali nikakvih problema s pregrijavanjem ili vidljivim padom performansi. Novi Snapdragon 732G je definitivno snažniji procesor od onih koje konkurencija u ovom rangu nudi, pa čak i od Huaweija P40 Lite kojeg smo inače nahvalili. Teoretski je čak i mrvicu snažniji od Galaxyja A71, no s obzirom da nas je on zaobišao, ne možemo suditi o njegovim performansama.

Softver i sučelje


MIUI je u trenutnoj fazi došao do svoje 12-te inačice, i s određenim promjenama sličniji je iOS-u nego ikad, iako je temeljen na Androidu 10. No Poco serija je uvijek bila više prilagođena svima onima koji su koristili Androide pa tako po zadanim postavkama dolazi s ladicom za aplikacije, koja je od ove inačice u startu dostupna čak i na ostalim Xiaomijevim modelima, ali i s jedinstvenim centrom za obavijesti i brzim prečacima. Naime, novi MIUI 12 će vam i na ovom uređaju dati mogućnost da razdvojite centar za obavijesti od brzih prečaca, što autoru ove recenzije nema baš nikakve logike, ali tako je to na iOS uređajima, pa eto i na onima na MIUI-u.

columns="4"

Srećom, sučelje možete prilagoditi kako vam srce želi, a MIUI je daleko poznat po svim svojim trikovima i dosjetkama koje rijetko koji drugi proizvođač nudi.

Nažalost, Europska unija i njezina pravila privatnosti dohvatila je i ovaj segment pa tako na Xiaomiju više nije moguće nativno snimati razgovore ukoliko ga kupite s globalnim ROM-om, kakav se prodaje u našim trgovinama. Sve ostalo što nam je od prije bilo poznato je i dalje tu.

Ladica za aplikacije skrivena je i pristupate joj gestom povlačenja prstom po zaslonu prema gore, a suprotnom gestom spustit ćete traku s obavijestima i brzim prečacima, baš kako to i treba biti.

Uređajem možete upravljati putem gesti općenito ili putem navigacijske trake ako ste više za “old school” metodu. Naš primjerak postavljen je na upravljanje gestama u koje se autor recenzije zaljubio još na staroj Nokiji N9, uređaju debelo ispred svog vremena.

columns="4"

Povremeno “štucanje” sučelja koje je zapravo prividno nastajalo zbog prebacivanja sa 120 Hz stope osvježavanja na 60 Hz prilikom izvođenja određenih radnji, riješeno je s nadogradnjom softvera i sada sve klizi “k’o po loju”.

Novost u MIUI-u 12 je video toolbox opcija, vrlo zgodna i korisna. Naime, prilikom reproduciranja videozapisa na YouTubeu recimo, pojavit će vam se u desnom ili lijevom rubu zaslona mala siva trakica. Dodirom na nju otvorit će vam se mali set alata uz pomoć kojeg možete snimiti taj video recimo, ili slušati glazbu na YouTubeu s isključenim zaslonom! Ovo radi čak i u slučaju kad nemate YouTube Premium! Nevjerojatno čega se sve Kinezi neće dosjetiti i skidam im kapu na dosjetljivosti kako su ovo izvesli jer tako nešto nismo vidjeli niti na jednom drugom sučelju. Ne kažemo da ne postoje aplikacije ili načini na koji to izvesti i na drugim smartfonima, ali na Xiaomiju je to ugrađeno u operativni sustav u startu.

Ima još dosta sitnih izmjena u ovom sučelju poput novih animacija prilikom otvaranja fotografija ili njihovog zakretanja ovisno o položaju uređaja i sličnih. Sve to skupa dovelo je do još jednog malo boljeg korisničkog iskustva, a to svakako pozdravljamo.

columns="4"

Kamera


Xiaomi definitivno nikad nije bio šampion kad su kamere u pitanju, ali uvijek je za svoj cijenovni rang nudio mnogo. Tako i Poco X3, premda ima vrlo sposobne kamere, definitivno nije najbolji u klasi, ali nudi sasvim dovoljno da mu se ne može prigovoriti.

Sučelje je klasično Xiaomijevo, ima pregršt trikova i dosjetki. Od profesionalnog načina koji nudi slobodu malo vještijima, pa sve do predinstaliranih načina fotografiranja koji će vam olakšati fotografiranje određenih trenutaka.



Primarnu 64 MP kameru već smo vidjeli na nekim Xiaomijevim modelima, a riječ je o vrlo sposobnoj kameri koja zadano fotografije sprema u 16 MP rezoluciji tzv. Pixel-binning metodom. Sonyjev IMX682 senzor skriva se iza f/1,9 otvora blende, a sposoban je uhvatiti pristojne fotografije čak i u lošijim uvjetima. Nije to sad nešto čime ćete se hvaliti, barem ukoliko ih hvatate iz ruke, ali u uvjetima dobrog osvjetljenja moći ćete iskoristiti čak i blagodati svih 64MP i uhvatiti fotografiju s mnoštvom detalja. Općenito preporučujem ljudima da koriste onaj zadani 16 MP način fotografiranja jer fotografije s njim najčešće ispadaju bolje, s većim dinamičkim rasponom, a nerijetko s čak i više detalja, ovisno o uvjetima osvjetljenja.

Vjerovali ili ne, sposobna je snimiti čak i 4k video u 30 fps-a, a ovisno o tome koliko svjetla imate, tako će i rezultati varirati i nećemo se žaliti na njih jer su zadovoljavajući. Stabilizacija doduše radi samo prilikom snimanja u FullHD rezoluciji, ali ovakve probleme još uvijek imaju i nekoliko puta skuplji uređaji.



Iduća od 4 kamere je ultraširokokutna, koju ćete iskoristiti samo u uvjetima dobrog osvjetljenja jer noćni način je za nju onesposobljen. Nismo sigurni zašto, jer definitivno bi uvelike profitirala od njega, ali tako je kako je. Svejedno, vrlo je široka i po danu ćete njome uhvatiti potpuno drugu perspektivu. Pogoni ju nešto slabiji 13 MP senzor s f/2,2 otvorom blende, tako da ne treba previše očekivati od nje. Nama je drago da je dostupna kao opcija bez obzira na sve.

Telefoto kamera i nije baš telefoto jer je sposobna svega 2 puta optički uvećati fotografiju, ali ukoliko se nađete u situaciji kad se ne možete približiti subjektu fotografiranja, i ona će poslužiti. Dapače, preko dana ćete dobiti čak vrlo dobre rezultate s njom.



Posljednja je macro kamera, koja je više kao zgodan dodatak nego kao nešto što ćete stalno koristiti. Barem većina kupaca neće. Ipak, ukoliko postoji u vama želja za fotografiranjem kukaca ili sličnih sitnih živina, znajte da će vam njenih 2MP fino poslužiti. Istina, cropanjem fotografije uhvaćene sa 64 MP možete dobiti skoro isti rezultat, ali dobro, nećemo ni tu previše prigovarati. Ima fiksni fokus koji je namješten na otprilike 4 cm tako da ćete ga morati točno pogoditi kad fotografirate, inače će vam predmet kojeg fotkate biti van fokusa.

Poco ima još jednu kameru s fiksnim fokusom, ali s prednje strane. Selfije ćete tako hvatati u 20 MP, s pregršt raznih filtera i načina uljepšavanja, po čemu su kinezi inače poznati. Toliko je toga da je to pomalo zastrašujuće jer siguran sam da postoje osobe koje ih sve koriste. Neću suditi naravno, ali mogu za sebe reći da koliko god se trudio, ljepši nikako da ispadnem nego što jesam.

Nije naročito svijetla tako da će vam trik sa selfie bljeskalicom u obliku zaslona koji zasvjetli u mraku dosta pripomoći u lošijim svjetlosnim uvjetima, ali po danu možete očekivati vrlo pristojne rezultate, barem ukoliko pogodite točnu udaljenost sebe od kamere tako da budete u fokusu. I ako ne koristite portretni način na selfie kameri jer i nije pretjerano dobar. Recimo samo da smo viđali i bolje, ali definitivno i gore.


Baterija


Imam osjećaj da mi ocjena svakog uređaja uvelike varira o trajanju baterije. Ta frustracija kad vam uređaj javi da je prazan, a vi ni blizu struje, zna pokvariti cijeli dan.

Zato Poco X3 dolazi s vrlo velikim kapacitetom baterije od 5160 mAh, ali i 33W punjačem. Premda je riječ o tolikom kapacitetu, Poco se svejedno vrlo brzo puni. Do 50% doći će za manje od 30 minuta, a za već 80 doći će i do 100%. Uzevši u obzir kapacitet baterije, ovo je fenomenalan rezultat.

Iako smo vrlo zahvalni na ovom primjerku kojeg nam je ustupio Xiaomi Hrvatska, nažalost, ustupljen je u 64 GB inačici, a WhatsApp backup mi zauzima čak 53 GB, Poco X3 nisam koristio kao svoj primarni smartfon dovoljno dugo da vam mogu reći nešto više o autonomiji. Meni je mojim načinom korištenja noć dočekao s rezervom od 40%, a to se i ne događa baš često. Bio je to nešto intenzivniji dan u kojem je hotspot bio uključen sigurno 4-5 sati jer sam WhatsApp koristio na drugom uređaju koji je bio spojen na njega, ali bez previše razgovora i dopisivanja. Lagano fotografiranje i snimanje videa, pokoja odigrana igrica čisto da vidimo kako se ponaša i koliko se zagrijava te oko dva sata gledanja serije na Netflixu pred kraj radnog dana.

Tajna dobre autonomije Xiaomija ne leži u pretjerano pohvalnoj strani MIUI sučelja, koja inače gasi gotovo sve aplikacije čim izađete iz njih. Određene aplikacije trebali biste u startu podesiti da ostanu uključene tako da vam ne bi slučajno kasnile obavijesti, ali ako je riječ o tek standardnom setu s možda maksimalno 10 aplikacija koje su vam važne, autonomija se ne bi smjela osjetno promijeniti. Po mom iskustvu s prijašnjim Xiaomijima, najviše 5%, pogotovo ako ih ionako često koristite.

Zaključak


Poco X3 najbolji je uređaj kojeg nisam koristio kao svoj primarni smartfon zbog već spomenutog razloga u prethodnom dijelu recenzije. Ipak, bio je moj suputnik posljednjih par tjedana uz primarni smartfon kojeg sam periodično koristio čisto da vidim kako se određena radnja ponaša na njemu.

Kroz to vrijeme, napunio sam ga od 0-100% ravno dva puta. Prvi put kad se ispraznio nakon gotovo tjedan dana i drugi put nakon još 3 dana, jer sam ga u prvom danu “iscijedio” do 40%.
Danas je još kratko bio priključen na punjač greškom jer sam ga zamijenio za jedan drugi uređaj na stolu, ali to je to.

U svojih gotovo 7 godina koliko se bavim recenzijama smartfona, to je prvi uređaj kojeg nisam koristio kao primarni, ali svejedno mogu reći da je i jedan od najboljih smartfona, a vjerojatno i najbolji u ovom cijenovnom rangu.

Možda jedina mana mu je što je velik i samim time nije baš za svakoga, ali ako vam to nije problem, a gledate smartfon do čak i 3000 kn, možda bolje da 1000 uštedite i kupite ovoga.

Odličan 6,67” zaslon sa 120 Hz stopom osvježvanja nećete pronaći u ovom cjenovnom rangu. Teško ćete naći i smartfon za ove novce sa stereo zvučnicima i koji je uz to donekle otporan na vodu. Kažem, donekle jer donosi svega IP53 certifikat, koji vam ne jamči ništa spektakularno osim što ulijeva nadu da mu neće biti ništa ukoliko ga zalijete brusnicom u bircu.

USB-C i 3,5 mm izlaz za slušalice se još uvijek mogu naći, kao i super brzo punjenje. Dapače, Huawei P40 Lite dolazi i s čak snažnijim 40W punjačem u paketu od ovog 33W koji dolazi uz Poco i za pola sata će se napuniti do čak 70%, za razliku od Poca koji će doći do 55%. Autonomija je zato malo bolja na Pocu X3, a ima i nešto malo snažniji procesor od Huaweija.

Galaxy A51 je totalno ispao iz igre i u ovim trenutcima iščekujemo njegovog nasljednika, a koji će nadamo se, biti baš pravi nasljednik s dosta snažnijim procesorom.

Najsličniji model ovome je Xiaomi Redmi Note 9 Pro s kojim dijeli dosta toga. Svejedno, bolji je u par ključnih stavki poput tog 120 Hz stope osvježavanja, IP53 certifikata i stereo zvučnika, a samim time je za svega par stotina kuna naša topla preporuka.

Poco X3 možete potražiti na mi.hr