Android Recenzije

POCO X5 i Poco X5 Pro - Recenzija

Dva vrlo zanimljiva uređaja, vrlo slična izgledom, ali ipak malo različita po specifikacijama i oba s relativno atraktivnim cijenama stigla su na naše tržište. Riječ je o Poco X5 i X5 Pro modelima koji izgledom ciljaju na mlađe generacije premda će sigurno biti i onih starijih koji će cijeniti nešto živopisnije uređaje od klasičnih monokromatskih.

X5 Pro je logično snažniji od dvojice i dolazi sa Snapdragonom 778G 5G, dok obična inačica dolazi sa Snapdragonom 695 5G. Oba u startu imaju 128 GB interne memorije i 6 GB RAM-a i koliko nam je poznato to su jedine inačice koje će se prodavati na našem tržištu.

Snažniji model došao nam je u žutoj izvedbi, a onaj slabiji u plavoj. Oba dolaze s prekrasnim AMOLED zaslonima i 120 Hz stopom osvježavanja, ali onaj snažniji ima i nešto više certifikata i općenito je po našem iskustvu vrijedan dodatnih 70€ razlike, ali to ćete sami procijeniti jesu li i vama te prednosti jednako značajne kao i nama.

Tako X5 Pro dolazi i sa stereo zvučnicima i nešto boljim setom kamera kao i mogućnosti snimanja u 4k rezoluciji, a oba se mogu pohvaliti što dolaze s IP53 certifikatom čime su barem donekle otporni na prskanje.

Oba uređaja imaju na vrhu 3,5 mm izlaz za slušalice i infra crveno koje će poslužiti kao univerzalni daljinski, a imaju i brze čitače otiska prstiju u tipki za uključivanje. Na oba ćemo pronaći i tanke obrube oko zaslona i rupicu za selfie kameru na vrhu, ali da ne dužimo previše s ovim uvodom, bacamo se na detaljniju analizu.

Dimenzije 165.9 x 76.2 x 8 mm 
Masa 189 grama
Zaslon 6.67 " AMOLED, 120Hz, 1080 x 2400, Gorilla Glass 3 
Procesor Snapdragon 695 5G (6 nm)
RAM 8 GB
Pohrana 128/256 GB
OS Android 12
Kamera 1 48 MP, f/1.8, PDAF
Kamera 2 8 MP, f/2.2, 118˚
Kamera 3 2 MP, f/2.4, (macro)
Selfie kamera 13 MP, f/2.5
Video 1080p@30fps
Baterija 5000 mAh
Punjenje 33W
Dostupnost  Xiaomi Hrvatska

Prednosti

Atraktivan dizajn
Odlični 120Hz AMOLED zasloni, pogotovo X5 Pro model
Odličan hardver X5 Pro modela
Proširiva memorija na X5 modelu
Fantastična autonomija
Bogato pakiranje
Cijena

Nedostaci

Nema senzora blizine
X5 ima slabiji procesor
X5 Pro nema proširive memorije
Ultraširokokutne kamere su mogle biti bolje
X5 nema 4k snimanje

Dizajn, kućište i ergonomija

Veći model od dvojice je onaj slabiji X5, ali za tek 3 milimetra u visinu i zanemarivo u širinu i visinu. Tako on mjeri 165.9 x 76.2 x 8 mm, a dok se X5 Pro zadržao u 162.9 x 76 x 7.9 mm. Uzevši u obzir iste dijagonale zaslona od 6,67” jasno je da X5 Pro dolazi s nešto manjim obrubima oko zaslona, a što ćete primijetiti vjerojatno tek kad ih direktno usporedite.

Ono što ćete odmah vidjeti i osjetiti u ruci su drukčije završne obrade gdje je poleđina X5 Pro modela ravno odrezana i matirana je, a ona kod X5 modela je pak blago zaobljena prema okviru i sjajne je površine. Osobno preferiram mat završnu obradu žutog modela jer ne ostavlja packe i duže izgleda čisto. Kod njega je i kontrast snažnije naglašen jer su samo poleđina i tipka za uključivanje u žutoj boji, a što ostavlja vrlo dobar vizualan dojam. Obični model je u istom tonu kroz cijelo kućište izuzev same grbe za kameru koja je crna i vizualno identična na oba uređaja s POCO logotipom u bijelom ili srebrnom tonu, ovisno pod kojim kutem svjetla ga promatrate.

U svakom slučaju rekao bih da oba uređaja izgledaju vrlo atraktivno i da ćete se s oba istaknuti u masi drugih uređaja. Iako je na nas žuti primjerak ostavio malo bolji dojam, to je subjektivan osjećaj i možda će vaš biti potpuno suprotan.

Na dnu uređaja pronaći ćemo utor za nanoSIM kartice, po dvije u oba uređaja, s tim da iznenađujuće na Pro nema više utora za microSD kartice što je u kombinaciji sa svega 128 GB dovoljno tek ponekima. Obični X5 model ga je na moje iznenađenje zadržao tako da ćete njegovu memoriju moći proširiti, a što toplo podržavamo.

Oba modela tu imaju i USB-C i glavni zvučnik, s tim da je na X5 modelu on ujedno i jedini, a na X5 Pro modelu ćete unutar slušalice pronaći i drugi zvučnik iako rešetke u obliku zvučnika na vrhu uređaja sugeriraju kao da je drugi stereo zvučnik smješten pokraj same slušalice, no to nije slučaj. Tako je iskustvo slušanja glazbe ili gledanja filmova ipak osjetno bolje na Pro modelu jer su zvučnici dosta bolji.

Zaslon

Već smo naglasili da je riječ o dva AMOLED zaslona sa 120 Hz stopom osvježavanja, razvučenih u oba uređaja na 6,67” dijagonalu, ali nismo rekli da dolaze i s rezolucijom od 1080 x 2400 piksela što na ovoj dijagonali rezultira s vrlo pristojnih 395 ppi.

Moram napomenuti da su na oba kutovi vidljivosti i prikaz boja toliko slični da se u standardnom korištenju razlika između ova dva zaslona golim okom teško da vidjeti. No ono gdje ćete vidjeti razliku je u prikazu različitog sadržaja i u različitim uvjetima.

Tako je Pro model došao i s HDR10+ i Dolby Vision certifikatima što će gledanje filmova ili općenito HDR sadržaja učiniti boljim iskustvom na njemu. On je usput i zaštićen Gorilla Glass 5 slojem, a slabiji model s Gorilla Glass 3. No slabiji model je bolje vidljiv na direktnom suncu na moje opće iznenađenje. Nije to velika razlika, ali se u direktnoj usporedbi vidi, baš kao što se i svi oni certifikati u akciji vide.

Ono što je pak frustrirajuće na oba uređaja je podrška za Always-On Display kojeg je moguće imati uključeno ni blizu onog Alwaysa, već po 10 sekundi kad tapnete na zaslon ili na 2-3 sekunde kad vam pristigne obavijest. To je toliko frustrirajuća i glupa softverska ograničenost da ne vidim niti jedan objektivan razlog zašto su to tako uradili.

Ako vas taj dio ne smeta previše, znajte da oba uređaja imaju vrlo solidne zaslone, pogotovo X5 Pro za ovaj cjenovni rang.


Hardver i performanse

Najveća razlika između ova dva modela očituje se upravo po pitanju procesora gdje snažniji model ima odličan Snapdragon 778G 5G, a ovaj slabiji Snapdragon 695 5G. Kao što i ime sugerira, oba imaju mogućnost povezivanja na 5G mreže. Oba procesora imaju i po 8 jezgri, ali to je otprilike to što je slično između ta dva procesora jer je 778G baš osjetno snažniji procesor i to se osjeti čak i u svakodnevici.

Tako snažniji Snapdragon 778G 5G ima za najsnažniju jezgru Cortex-A78 na taktu od 2,4 GHz, još tri iste na malo nižem taktu od 2,2 GHz i još četiri štedljivije Cortex-A55 jezgre na taktu od 1,9 GHz. Grafički dio posla u ovom slučaju obavlja Adreno 642L.

Slabiji 695 5G pak dolazi s dvije Kryo 660 Gold jezgre na taktu od 2,2 GHz i još šest Kryo 660 Silver jezgri na taktu od 1,7 GHz u kombinaciji s Adrenom 619.

Kao što sam rekao, razlika se osjeti i u svakodnevici gdje X5 Pro svaku radnju izvodi vrlo glatko, svako otvaranje aplikacije i skrolanje po društvenim mrežama, a dok X5 isto to radi tek toliko sporije da se ta razlika da vidjeti pogotovo u direktnoj usporedbi. Nije da će obični model svakodnevno štekati, ali je primjetan zaostatak za Pro modelom.

Ono gdje ćete baš osjetiti razliku je u igricama gdje ih X5 Pro ipak vrti na baš osjetno višoj razini. Ako vam zahtjevnije igrice ne predstavljaju bitnu stvar u životu, znajte da će se one nešto slabije vrtiti vrlo slično na oba uređaja. Sve zavisi što volite igrati na vašem uređaju.

Realno, današnje igrice imaju različite postavke koje možete namjestiti ovisno o snazi vašeg uređaja tako da ćete isti PUBG igrati na oba uređaja ili Asphalt ili Genshin Impact, samo što će X5 Pro model to odraditi na dosta višem nivou.

Već smo spomenuli razliku u stereo zvučnicima koja je i za igranje vrlo važna u raznim pucačinama, ali i općenito u svemu ostalom ostavlja bolji dojam.

No ako volite igrati igrice, moramo još jednom napomenuti da danas neke igrice koštaju i po 20 GB interne memorije, a što nije baš velika utjeha s obzirom na dostupne modele od 128 GB. Tu će vas obični X5 bolje poslužiti jer njegovu memoriju možete proširiti memorijskim karticama, a ovu Pro modela - ne. Čudna odluka jer ćete takve igrice vjerojatno prije poželjeti igrati upravo na snažnijem modelu.

Spomenuli smo infra crveno na vrhu, vrlo zgodno u mnogim situacijama kad nemate daljinskog upravljača. Bilo da ste došli na more u apartman gdje se daljinski za klima uređaj dodatno naplaćuje ili ste jednostavno svoj daljinski negdje zametnuli. Našao sam se već u dovoljno situacija gdje smo potražili “onu osobu u ekipi” koja ima takav smartfon.

U takvim situacijama se nerijetko i nađe stara linija s kojom ćete se jedino žično povezati, a tu je vrlo zgodno imati 3,5 mm audio izlaz. Nešto što smo potpuno zaboravili da je bio standard u skupljim uređajima. Pa i prilikom gledanja filmova kad vam zvuk kasni putem bluetooth slušalica zgodnije je priključiti set kvalitetnih žičnih slušalica. U svakom slučaju, oba modela imaju ovaj izlaz/ulaz na naše oduševljenje jer se i on lagano miče iz uređaja ovog ranga.

Čitač otiska prstiju smješten je na bok uređaja i vrlo je brz i precizan. E sad, malo je manje površine nego na što sam naviknuo, ili mi se to barem tako čini, ali u svakom slučaju iz prve mi nije dobro registrirao prst što je uzrokovalo manje probleme prilikom otključavanja. Ako se to i vama dogodi, trik je u registraciji istog prsta još jednom. Tako kad imate dva puta registriran isti prst, šansa da ga ne prepozna je zaista toliko mala da u proteklih nekoliko dana nisam imao apsolutno niti jedan promašaj kod otključavanja. Istu stvar ne mogu reći i za mnogo skuplje smartfone.

Ono što je vrlo čest slučaj na povoljnijim uređajima je i na ovim Poco X5 i X5 Pro modelima, a taj je nedostatak proximity senzora. To je senzor koji ima funkciju isključivanja zaslona prilikom poziva kad ga naslonite na uho. Na moje iznenađenje, iako sam dosta poziva obavio na Pocu, pametni algoritmi koji uz pomoć nekoliko raznih senzora odlučuju kad će isključiti zaslon, nisu me iznevjerili niti jedan jedini put. No i dalje preferiram klasični proximity senzor jer statistički je samo pitanje vremena kad ćete neki čudan pokret napraviti u autu ili tramvaju recimo, ili dok hodate, pa će to zbuniti sve te senzore i uključiti vam zaslon.


Softver i sučelje

Sučelja su identična, MIUI na jednom i drugom uređaju. S tim što je X5 Pro model već dobio MIUI 14, a obični X5 je zapeo na 13-toj verziji. Oba su temeljena na Androidu 12, ako nekog to zanima.

Osim par manjih vizualnih promjena, funkcionalnost oba je relativno ista. Zasigurno da ćete na novijem sučelju pronaći koji trik više skriven negdje ili neku stavku malo bolje izvedenu, no to ne mijenja način klasične upotrebe.

Tako na oba uređaja možete odabrati želite li sve nabacano na početnim zaslonima ili lijepo posloženo s ladicom aplikacija skrivenom na potez prsta sa sredine zaslona prema gore. MIUI vam dopušta i koristiti klasični obavijesni centar gdje su brzi prečaci i obavijesti na istom mjestu ili onaj novi gdje ćete prstom s desnog vrha potegnuti za brzim prečacima, a obavijestima s lijeve strane vrha kao što je to slučaj na iOS-u. Lijepo je što imate opciju odabrati sviđa li vam se više “moderniji” dizajn ili funkcionalnost.

Mnogo je skrivenih opcija u samim postavkama uređaja, ali ono što je bitno naglasiti je da su mi obavijesti na oba uređaja dolazile uvijek i pravovremeno. Dakle nema nikakvog govora o kašnjenju što u povijesti nije uvijek tako bilo.

Kako je Poco dosta usmjeren ka mlađoj populaciji i gamerima, unutar sučelja pronaći ćete i Game Turbo aplikaciju koja je ruku na srce sastavni dio MIUI-a, ali opet je zgodan set trikova koji vam omogućuju da “poboljšate” vaše gaming iskustvo. Tako možete definirati da dok igrate igrice da vam automatska kontrola svjetline ne mijenja osvjetljenje zaslona, da se isključe geste za hvatanje snimki zaslona ili da povlačenjem prsta s vrha slučajno ne otvorite traku s obavijestima recimo. Može se i prilikom pokretanja određene igre definirati da se sve ostale aplikacije ugase kako bi vaše iskustvo igranja bilo na maksimalnoj mogućoj razini ili da se koristeći mikrofone za komunikaciju umanji pozadinska buka kako bi vas suigrači bolje čuli.

Ono što je vjerojatno najzgodnije je što za svaku igru posebno možete narediti hoće li se ona izvoditi s punom snagom ili optimizirati za duže igranje ako je to pak Tetris ili nešto slično što u startu nije pretjerano zahtjevno. Tako vam baterija umjesto 4-5 sati gaminga Tetrisa može izdržati vjerojatno i 10. Ovo je samo teoretski, nije baš da sam igrao Tetris 15 sati kako bih provjerio ovu teoriju, ali potrošnja baterije se čini osjetno nižom kad bih prilagodio sve postavke.

Kamera

Poco X5 i X5 Pro dolaze s različitim setom kamera gdje X5 Pro dolazi sa 108 MP MP senzorom i f/1.9 otvorom blende, a X5 sa 48 MP senzorom i f/1.8 otvorom blende. Oba imaju PDAF i oba dolaze u paru s 8 MP ultraširokokutnim kamerama i f/2.2 otvorima blende kao i 2 MP macro kamerama.

Ruku na srce, ultraširokokutne kamere ćete na oba uređaja poželjeti koristiti samo u dobrim svjetlosnim uvjetima jer čim se malo smrači ili uđete u zatvoren prostor, tu se jasno vide sve mane malog senzora. To je tako i na skupljim uređajima, ali ovdje je baš velika razlika između primarnih senzora i ovih sekundarnih. Potpuno očekivano s obzirom na cjenovni rang.

U dobrim uvjetima primarne kamere će u oba uređaja rezultirati sa sasvim pristojnim fotografijama, a dok će one na X5 Pro modelu imati tek malo više dinamičkog raspona i detalja. U svakodnevici ne bih čak toliku razliku stavljao između ta dva uređaja i kvaliteti u dnevnim uvjetima.

Po noći se već vidi malo više razlike gdje jači model ipak lakše hvata detalje i unatoč nešto manjem otvoru blende, upija više svjetla. Opet, razlika nije baš tolika, ali je ima.

Ultraširokokutne kamere su u noćnim uvjetima gotovo neupotrebljive čak i uz noćne načine. Ako želite i sposobne ultraširokokutne kamere u vašem uređaju i u ovakvim uvjetima, morat ćete malo više rastegnuti vaš budžet jer po našem iskustvu to tek možete pronaći za 100-200€ više.

X5 Pro sposoban je snimati i u 4k rezoluciji s tim da me iznenadila stabilizacija videa. Nisam očekivao da će biti tako dobra iskreno. A isto me iznenadilo i što običan X5 nije u stanju snimati u 4k rezoluciji. Znam da je procesor nešto slabiji, ali iskreno sam očekivao to kao mogućnost. Prošle godine su mnogi uređaji ovog ranga ostali zakinuti za 4k snimanje tako da je i ovo s Pro modelom napredak u odnosu na prethodnu godinu.

Macro kamera je tu više za fotografiranje etiketa i onda čitanje na većem zaslonu nego za hvatanje kukaca, no to je sve potpuno očekivano.


Baterija

5000 mAh u oba uređaja su se pokazala kao i više nego dovoljnim za dvodnevnu autonomiju. Očekivao sam iskreno da će slabiji X5 imati bolju autonomiju od snažnijeg X5 Pro, jer ipak je riječ o slabijem procesoru koji bi trebao biti štedljiviji, ali to nije bio slučaj. X5 Pro se ipak pokazao nešto boljim po ovom pitanju, a koliko, to je sad teško reći.

Po slobodnoj procjeni, ako bi vam X5 Pro izdržao puna dva dana bez problema i tog drugog dana bi vas u krevet ispratio s otprilike 15-20% baterije, slabiji X5 bi vjerojatno taman pred krevet vapio za punjačem. U oba slučaja autonomija je vrhunska i za poželjeti, ovakvu nećete dobiti čak ni u top modelima, samo je eto, X5 Pro nešto malčice bolji bio.

Ono što oduševljava je bogato pakiranje u kojem ćete za ove pare dobiti i brze punjače. Istina, očekivao sam da će 67W punjač snažniji X5 Pro napuniti za nekih 40-ak minuta, ali mu je do vrha trebalo gotovo 50. To me začudilo jer je u pola sata došao do već ozbiljnih 80-85% ovisno jeste li startali od baš teške nule ili ste ipak imali 2-3% još. U svakom slučaju brže se puni nego neki top modeli koji koštaju i 5-6 puta više od ovog uređaja.

Obični X5 dolazi pak s 33W punjačem i on se pak puni nešto malo sporije, tako da će za pola sata doći do otprilike 60-65%, a do vrha će mu ipak trebati malo više od sat vremena. Nije strašno i većini koji kupuju ovakve uređaje i pod pretpostavkom da prelaze s nekog starijeg uređaja ovog ranga, ovo će biti vrlo brzo, pogotovo u slučaju X5 Pro modela.

Moram napomenuti da danas uz neke uređaje ovog ranga ne dolaze punjači, tako da je ovo samo još jedan plus za Poco.


Zaključak

Poco X5 i X5 Pro su dva vrlo zanimljiva uređaja gdje osobno više naginjem ka boljem i snažnijem Pro modelu. Iznenađuju neke te razlike poput one da slabiji model ima proširivu memoriju i malo svjetliji zaslon što možete primijetiti tek u direktnoj usporedbi, no generalno je Pro model u svemu tek toliko bolji da ima opravdano višu cijenu od 70€ u odnosu na obični X5.

Opet u ovom rangu treba biti realan jer to je poskupljenje od otprilike 20% i ako ste na teškom budžetu, nije ni običan X5 loš izbor. Ima jako dobar AMOLED zaslon s 1920 Hz PWM-om što nije odlika i spomenutih 5-6 puta skupljih uređaja uvijek. Procesor mu nije najveća sreća, ali je za svakodnevicu sasvim pristojan i poslužit će za društvene mreže, dopisivanje, čitanje vijesti i gledanje filmova, serija ili općenito video sadržaja. A primarna kamera će bome poslužiti i za uhvatiti koji trenutak, dok je ostatak seta kamera ipak malo ograničen, kao i snimanje videa.
Pro model je pak ozbiljnija priča i za sve što je X5 bio dobar, možete samo nadodati i gaming na to jer dok X5 može zavrtiti koju lakšu igru, X5 Pro se ipak osjetno bolje snalazi s onim zahtjevnijim. Čak je i Genshin Impact bio igriv na Pro modelu, a vjerojatno bi bio i bez ijednog ispuštenog framea da sam malo spustio postavke u odnosu na one zadane.

On pak ima i malo bolju primarnu kameru i mogućnost snimanja 4k videa koji je sasvim solidan u dnevnim uvjetima. Dolazi i s nešto bržim punjačem u pakiranju i ima čak i nešto bolju autonomiju iako je ona na oba uređaja zbilja vrhunska! Ima i MIUI 14 u odnosu na 13 na X5 modelu, no te softverske razlike će se prije ili kasnije svesti na nulu kad običan X5 dobije prvu veću nadogradnju.

U svakom slučaju imamo dva solidna uređaja koja vas neće izuti iz cipela i sudeći po bojama, vjerojatno su odličan izbor za mlađu populaciju i one kojima su monokromatski izbori dosadni.

Više detalja na Xiaomi Hrvatska