Glavni razlog zbog kojeg Apple još uvijek nije lansirao preklopni iPhone navodno je nezadovoljstvo vidljivim ulegnućem na zaslonima koji se i nakon više generacija pojavljuje kod konkurentskih uređaja.
Ovo rezoniranje svakako ima smisla s obzirom na poslovnu filozofiju Applea, koju je davnih dana zacrtao Steve Jobs, da se neki proizvod ne smije lansirati dok ne bude savršen. E sad, ne možemo reći da Appleovi uređaji nisu izvrsni, ali o tome koliko su savršeni, dalo bi se diskutirati.
Početkom godine pojavile su se informacije da je Samsung napokon riješio problem ulegnuća, na način koji zadovoljava Appleove visoke standarde. Novi izvještaji to i potvrđuju, naglašavajući da nijedan drugi Appleov partner za zaslone poput LG-a ili BOE-a još nije postigao istu kvalitetu.
Zašto je ulegnuće problem?
Vidljivi nabor po sredini zaslona kada se uređaj rasklopi već godinama smeta mnogim korisnicima, a pogotovo nama recenzentima telefona. Istina, kad je zaslon uključen, a gledate ga okomito ili pod nekim prihvatljivim kutom, prizor je sasvim zadovoljavajući. Ali s obzirom da smo zahtijevani (a kako ne bi bili s obzirom na cijenu ovakvih uređaja?), svaki ovakav nedostatak kvari ukupan dojam.
Apple nije želio lansirati vlastiti preklopni uređaj dok tehnologija ne omogući da taj nabor postane jedva primjetan.
Zbog toga je, prema glasinama, Apple prije otprilike godinu dana rekao svojim dobavljačima da se "vrate na početak" i pokušaju pronaći bolje rješenje. Čak ni Samsung, inače vodeći proizvođač preklopnih zaslona, tada još nije uspio ukloniti nabor na zadovoljavajućoj razini.
Za sada je jedino Samsung pronašao rješenje
No, u veljači se pojavila vijest da je Samsung konačno uspio razviti prototip zaslona koji je Apple odobrio. Rješenje je navodno postignuto u suradnji sa tvrtkom Amphenol, koja inače izrađuje šarke za MacBook uređaje, a u međuvremenu smo vidjeli i špekulacije o korištenju „tekućeg“ metala u konstrukciji šarki.
Prema najnovijim informacijama koje prenosi BusinessKorea, samo Samsung trenutno zadovoljava Appleove stroge standarde kvalitete. Ostali partneri, poput LG Displaya i kineskog BOE-a, još nisu uspjeli razviti dovoljno kvalitetne zaslone.
Zbog toga će prvi Appleov preklopni iPhone, čiji se izlazak očekuje u drugoj polovici 2026. godine, koristiti isključivo OLED zaslone iz Samsunga, navodi ovaj izvor.
Ova odluka dodatno potvrđuje tehnološku prednost Samsunga u razvoju preklopnih zaslona s minimalnim naborom, odnosno ulegnućem, dakle ključnim elementom za kvalitetno korisničko iskustvo.
Apple obično voli imati više dobavljača za ključne komponente kako bi osigurao stabilnu opskrbu i imao jaču pregovaračku poziciju. No, kada drugi ne mogu ispuniti zadane standarde, tvrtka se ne ustručava osloniti na jednog pouzdanog partnera. Tako je, primjerice, TSMC jedini dobavljač za sve Appleove A i M serije procesora.
Za sada, sve upućuje na to da Apple neće žuriti – već planira ponuditi sklopivi iPhone bez kompromisa, s gotovo nevidljivim naborom na zaslonu.
Na koncu, ako je Samsung u ovom slučaju zaista zadovoljio Appleove standarde, to implicira da će i nova generacija Galaxy Fold i Flip telefona, koja stiže na ljeto, koristiti istu tehnologiju.