Realme 3 Pro - Recenzija



Realme je četvrti smartfon brend kineske BBK Electronics grupacije, poznate po brendovima kao što su OnePlus, Vivo i Oppo. Iako izuzev OnePlusa nijedan BBK brend nije službeno dostupan u Hrvatskoj, uređaje je moguće naručiti putem internet trgovina s europskih skladišta, a i Oppo i Vivo i Realme najavili su veće povećanje fokusa na Stari kontinent.

Realme po poslovnoj filozofiji nalikuje Xiaomiju i plasira uređaje s odličnim iznutricama po pristupačnoj cijeni. Na test nam je stigao jedan takav. Riječ je o Realme 3 Pro modelu predstavljenom u travnju ove godine. Iako je Realme nakon njega predstavio još par uređaja većih brojčanih oznaka, Realme 3 Pro i dalje se čini kao zanimljiva kupovina uzimajući u obzir da dolazi sa Snapdragon 710 procesorom i cijenom od nekih 1.800 kuna.

GLAVNE KARAKTERISTIKE







Dimenzije

156,8 x 74,2 x 8,3 mm







Masa

172 grama







Zaslon

6,3″ IPS LCD, 1080 x 2340, 409 ppi, Gorilla Glass 5







SoC

Snapdragon 710







CPU

2 x 2,2 GHz Kyro 360 Gold, 6 x 1,7 GHz Kyro 360 Silver







RAM

4/6 GB







Interna memorija

64/128 GB







Micro SD

Da







Povezivanje

WiFi, WiFi Direct, WiFi Hotspot, A-GPS, Bluetooth







Otpornost na vodu

Ne







Brzo/bežično punjenje

Da, 20W/Ne







OS

Android 9 Pie/ColorOS 6







Kamera

16 MP f/1.7 1/2.6″, 5MP f/2.4  senzor dubine







Prednja kamera

25 MP, f/2.0 1080p







Baterija

4045 mAh







Cijena

1870 kuna (128 GB model)







Ustupio











PREDNOSTI

NEDOSTACI










Uključena zaštitna folija, maska i brzi punjač u pakiranje

Kvaliteta izrade mogla je biti bolja







Hardver i performanse

Stari microUSB utor, nema NFC







Povoljna cijena

Nema ultraširokokutnu ili telefoto kameru





Dizajn, kućište i rukovanje




Realme 3 Pro dolazi u lijepo dizajniranom kućištu izrađenom od plastike. Poleđina ima zanimljiv uzorak na jednom dijelu u obliku slova S ili valova, što ostavlja poprilično zanimljiv dojam kada je uređaj izložen direktnom svjetlu. Poleđina je ispolirana tako da se čini kao da je staklo no nažalost ili na sreću, ovisno o preferencijama, nije staklo. Okvir kućišta također je plastičan, ali mat boje što daje lijep kontrast sa sjajnom poleđinom. Okvir nema neku finu završnu obradu tako da je dosta grubo izveden, posebno na prijelazima s poleđine na okvir i s okvira na zaslon.



S desne strane nalazimo tipku za paljenje, dok na lijevoj strani imamo odvojene tipke za pojačavanje i stišavanje glasnoće, koje su znatno lakše za pronalaženje i „pogađanje“ u odnosu na varijante sa spojenim tipkama. Na toj strani nalazi se i utor za dvije nano SIM kartice i microSD karticu.

Na vrhu uređaja nalazimo samo mikrofon, dok na donjoj strani imamo zvučnik, 3,5mm utor za slušalice, mikrofon te MicroUSB utor za punjenje. Da, riječ je o Micro USB utoru iako smo u 2019. godini, ali Realme kompenzira korištenje starog standarda brzinom punjenja, o čemu će bit govora o sekciji o bateriji.

Na poleđini gore lijevo nalazimo dvostruku kameru s LED bljeskalicom. Horizontalno centriran je senzor otiska prsta, koji je pristojne veličine i super brzog odziva. Na dnu nalazimo vodoravno postavljen Realme logo i birokratske oznake EU certifikata i puno ime proizvođača.



Prednjom stranom dominira 6,3-inčni zaslon sa suzom na vrhu, gdje je smještena prednja kamera, iznad koje je slušalica za pozive. Zaslon je prekriven Gorilla Glass 5 zaštitnim staklon, ali Realme je otišao korak dalje i sa uređajem isporučuje već zalijepljeno zaštitno staklo (screen protector). U pakiranju također dobijete i iznadprosječno debelu silikonsku masku, tako da je Realme 3 Pro u startu zaštićen i spijeda i straga, bez ikakvih dodatnih troškova. Kvaliteta izrade i osjećaj u ruci i nisu premium, pa uključena zaštitna maska zapravo spašava stvar i mnogo je ugodnije korisiti uređaj s njom. U prodajno pakiranje nisu uključene slušalice.

Zaslon




Na Realme 3 Pro uređaju ugrađen je 6,3-inčni FullHD+ zaslon. Zaslon je IPS LCD, a precizna rezolucija je 1080 x 2340 piksela, što daje 409 piksela po inču. Zaslon je sa suzom na vrhu, gdje je smještena prednja kamera, a ispod zaslona prisutna je manja brada. Omjer stranica je 19.5:9, a zaslon je prekriven Gorilla Glass 5 zaštitnim staklom. Deklarirana maksimalna svjetlina je 500 nits, što je dovoljno za uporabu na vanjskom svjetlu. Riječ o pristojnom zaslonu s dobrim oštrinom i prikazonom boja.

Hardver, performanse i povezivost


Realme 3 Pro dolazi s impresivnim hardverom za cjenovni razred. Mozak uređaja čini Qualcomm Snapdragon 710 SoC s procesorom koji se sastoji od 2 Kyro 360 Gold jezgre na 2,2Ghz i 6 Kyro 360 Silver jezgri na 1,7Ghz. Grafički procesor je Adreno 616, a sam Snapdragon 710 izrađen je u 10nm proizvodnom procesu. Testni primjerak došao je sa 6GB radne memorije i 128GB interne memorije. U ponudi su još memorijske konfiguracije 4/64GB i 6/64GB.

Performanse u svakodnevnoj uporabi su besprijekorne i Snapdragon 710 obavlja sve zadaće bez ikakvih problema. Sam ColorOS, o kojem će više riječ biti u sljedećoj sekciji, je dobro optimiziran i u kombinaciji sa Snapdragonom 710 performanse kupce ovog uređaja neće razočarati. Slična je situacija i po pitanju igranja igara, gdje se Ashpalt 9 i novi Call of Duty Mobile vrte bez problema, uz malo zagrijavanje uređaja na području oko senzora otiska prsta, no ništa značajno.



Po pitanju povezivosti, Realme 3 Pro podržava Dual VoLTE, a hvata i sve potrebne LTE pojase (3, 7, 20) za hrvatske operatere. WiFi ide do ac standarda (802.11a/b/g/n/ac), a OS je dovoljno pametan da će vam reći kada ste se spojili na mrežu koja radi na 2,4Ghz, a kada na 5Ghz. Uređaj podržava Bluetooth 5.0 i FM Radio, ali nema NFC.

U uređaj je ugrađen solidni vanjski zvučnik, vjerojatno jedan od boljih u ovoj cjenovnoj klasi. Kvaliteta zvuka zadržana je i na visokoj glasnoći. Po pitanju razgovora, slušalica je pristojne glasnoće, a druga strana nije imala nikakvih problema s razumijevanjem razgovora ni u bučnim uvjetima.

Softver i sučelje


ColorOS 6 na Realmeju 3 Pro većini će biti novitet jer je riječ o Oppovom Android sučelju, a dotični nije aktivno prisutan na hrvatskom tržištu. ColorOS baziran je na Androidu 9 Pie i posjeduje velik broj značajki za personalizaciju uređaja i nekih izrazito korisnih sistemskih značajki. Budući da je riječ o relativno nepoznatom sučelje, u nastavku slijedi nešto veća galerija snimaka zaslona.



Značajke koje mi se izrazito sviđaju su mogućnost buđenja zaslona prilikom uzimanja uređaja, veoma dobro izvedeno otključavanje zaslona licem za koje ne treba potezati po zaslonu da se otključa, kao i izrazito dobar i brz čitač otiska prsta. Prilikom dijeljenja interneta, ColorOS pokazuje koliko spojeni uređaji su potrošili mobilnih podataka, što može biti izrazito korisno ako nemate neograničene tarife.

Zapravo me ColorOS ugodno iznenadio jer osim fluidnog sučelja donosi i dobro ogranizirano sučelje (postavke) sa pregršt dodatnih opcija. Hrvatska lokalizacija dobro je napravljena i zapravo je većina dodatnih značajki lijepo opisana i na hrvatskom jeziku, iako ima nekih čudnih prijevoda, gdje na primjer ručni način u kameri se zove "Stručnjaci". U sekciji regija Hrvatske nema, što je još jedan pokazatelj kako Realme još nije direktno prisutan na nešem tržištu, iako je jezik tu.

Nedostaci ColorOS su nepostojanje tamne teme za vrijeme perioda testiranja, iako je Oppo najavio skoru dostupnost putem nadogradnje. Isto tako, dugi pritisak na ikone aplikacija na početnom zaslonu ne pokazuje obavijesti tih aplikacija, nego samo brze prečaca. Nekima može zasmetati što se pozivanje obavijesnog centra može obaviti samo povlačenjem prsta od vrha zaslona prema dolje, dok povlačenje od sredine prema dolje poziva opciju za pretraživanje i neke prečace. Sve u svemu, dobro izvedeno i optimizirano Adnroid sučelje kojeg će skoro svaki korisnik moći prilagoditi po svojoj želji.

Kamera


Realme 3 Pro dolazi sa dvostrukom stražnjom kamerom, gdje primarna ima senzor od 16MP, a sekundarna je 5MP senzor dubine. Primarna kamera koristi Sonyjev IMX519 senzor i ima f/1.7 otvor blende i 1.22 mikrona velike individualne piksele, što daje fizičku veličinu senzora od 1/2.6“.

Uređaj je sposban uhvatiti izvrsne fotografije u dnevnim uvjetima. Uz uključeni automatski HDR, dobiju se zanimljive HDR fotografije u uvjetima s dosta svjetla, dok kad kamera procijeni da nije vrijeme za HDR, Realme 3 Pro daje poprilično točnu reprodukciju boja. Sučelje kamere također automatski prepoznaje različite scene koristeći umjetnu inteligenciju i prilagođava postavke situaciji. U noćnim uvjetima primjetno je više šuma i gubitak oštrine, no uz dobro vanjsko svjetlo kamera će poslužiti.

Po pitanju videozapisa, uređaj podržava snimanje videozapisa do 4K rezolucije u 30 sličica u sekundi. Uređaj nema optičku stabilizaciju slike, no tijekom snimanja FullHD videozapisa koristi softversku stabilizaciju. Kvaliteta videozapisa izrazito je dobra ako imate mirnu ruku, a poslužit će i u noćnim uvjetima iako kvaliteta znatno opada tada.

Primjeri fotografija



Primjeri videozapisa


[responsive_youtube 4-5L8eEP8h0]
[responsive_youtube D3sJ-tQWStY]
[responsive_youtube PRDztS8D8KA]

Aplikacija kamere jednostavno je koncipirana. Postoje 3 "glavna" načina rada - Fotografija, Videozapis i porter, a ostale opcije sakrivene su u skočni izbornik dok se na vrhu nalaze dodatne opcije za pojedini načina rada. Aplikacija koristi umjetnu inteligenciju za prepoznavanje scena i automatsku prilagodbu parametara, no usput u različitim načinima korisniku daje korisne povratne informacije što se događa i što treba napraviti za bolju fotografiju, što danas postaje sve popularniji način interakcije.



 

Baterija


U Realme 3 Pro ugrađena je baterija kapaciteta 4045mAh, koja će osigurati dvodnevno korištenje uređaja, odnosno nekih 8 do 9 sati vremena upaljenog zaslona. Uređaj se puni putem MicroUSB utora, što predstavlja kaskanje u odnosu na konkurenciju, ali u pakiranju dolazi sa punjačem izlazne snage od 20W, koji relativno veliku bateriju napuni više od 50% za 30 minuta, dok jedan ciklus punjenje traje oko  sat i 10 minuta.

Zaključak


Novi brend BBK grupacije u Aziji radi odličan posao i nudeći povoljne uređaje odličnih specifikacija brzo dobija na popularnosti. Realme, zajedno s ostalim BBK brendovima se sprema na pohod u Europi, gdje je zapravo jedini brend grupacije koji se uspio probiti OnePlus. S novim uređajima, ali i Realme 3 Pro modelom koji je dostupan na nekim europskim tržištima poput Velike Britanije i putem internet trgovina, BBK predstavlja ozbirnu konkurenciju Android igračima koji trenutno drže većinu Europskog tržišta - Samsungu i Huaweiju.

Realme 3 Pro ima skoro sve značajke vrijedne njegove cijene - moćni hardver, solidnu kameru, izdržljivu bateriju i brzo punjenje. Nedostatake vidim u činjenici što nema ultra širokokutne ili telefoto kamere, kao i NFC, a nekima bi mogao zasmetati i stari MicroUSB utor, iako po mom mišljenju 20W punjač uključen u pakiranje to kompenzira. Realme 3 Pro ide i korak dalje u pokazivanju svojevrsne brige o korisncima pa s uređajem isporučuje nalijepljenu zaštitnu foliju i zaštitnu masku, čime zapravo korisniku štedi nekih 100, 200kn, kao i par dana/tjedana čekanja na isporučivanje ili kupovinu iste u trgovinama.

Realme 3 Pro možete kupiti u Honorbuy webshopu (EU skladište) po cijeni od 250 eura (128 GB model) s uključenim troškovima dostave. Za dodatni popust od 5 eura prilikom kupnje upišite kupon kod MOBHR.