Novi predstavnik srednje klase iz Samsungove radionice je pred nama. Galaxy A56 dolazi kao logički nasljednik lanjskog modela Galaxy A55 i u odnosu na njega donosi vidljiv pomak na skoro svakom koraku. Kažem „skoro“, jer je postava kamera ostala ista, uz izuzetak prednje za selfie, koja sada ima veći senzor.
Uređaj donosi veći zaslon, i to bez žrtvovanja dimenzija i mase, što je izvrsno, a ispod haube kuca potpuno novi Exynos 1580 procesor. Tu je novo One UI 7 sučelje temeljeno na Androidu 15 i sada već neizostavna umjetna inteligencija, koja se polako zavlači u svaku poru telefona.
A56 je u mom društvu proveo desetak dana i u nastavku možete pronaći zapažanja i dojmove.
Dizajn, kućište i rukovanje
Galaxy A56 je, koliko je to u današnjim uvjetima moguće, prepoznatljiv kao Samsung. Forma kućišta, zaobljenost kutova i lokacija triju kamera na poleđini otkrivaju o kojem se brendu radi. Ono što bi manje upućene eventualno moglo zavarati je modul kamere. Samsung je dosadašnji dizajn ovog modula iz nekog razloga odlučio promijeniti i moram priznati da nisam oduševljen. Na prethodniku su sve tri kamere bile izolirane, odnosno predstavljale su zasebnu cjelinu kao na S seriji. Sada su sve tri smještene u jedan zajednički modul. Ne mogu reći da izgleda loše, ali ovakav dizajn smatram korakom unatrag.
Gunđanje prestaje kad uređaj primite u ruke. Odmjerite ga, izvagate i neće trebati puno da shvatite koliko je zapravo bolji od prethodnika, naravno, ako su vam oba na raspolaganju za izravnu usporedbu. Naime, A56 je osjetno tanji i lakši od A55, a dobio je čak i mrvicu veći zaslon, tako da sada umjesto 6,6 inča raspolaže sa 6,7“ u dijagonali. Magija je postignuta dodatnim smanjivanjem rubova kućišta oko zaslona.
Kućište je izrađeno iz aluminija. Tanko je svega 7,4 milimetra, s ukupnom masom od 198 grama. Usporedbe radi, prethodnik je bio 0,8 mm deblji i težio 213 grama. Ove razlike u brojkama na papiru možda nisu fascinantne, ali u praksi se itekako osjete.
Osobno mi se sviđa što je poleđina izrađena iz stakla, a ne metala kao kod S serije. A56 je zbog toga neusporedivo manje klizav od S24 ili S25, stoga je i manja vjerojatnost da će vam ispasti iz ruke. Zaštitu staklene površine potpisuje dobro nam poznati Corning, sa svojim Gorilla Glass Victus+ zaštitnim slojem. Radi se o novijoj generaciji zaštite od one na prethodniku.
Vidljivo zaobljeni kutovi osiguravaju ugodno ležanje u ruci, iako će neki možda imati prigovora oštrinu metalnih rubova, koja je otprilike kao na S seriji. Pozitivna strana ove priče je da je zaslon potpuno ravan i kao takav manje izložen oštećenjima od zakrivljenih.
Fizičke tipke su dobro pozicionirane za ovako velik telefon, ali ne i čitač otisaka prstiju ispod zaslona. Smješten je prilično nisko, tj. niže od onih na koje sam do sada navikao pa mi je trebalo nekoliko dana da prilagodim hvat palcem kako mi ne bi ispao iz ruke zbog promjene težišta. Napomenimo da je čitač otisaka optički, a ne ultrazvučni kao kod skupljih modela, ali ne brinite. Jednako je brz i precizan. Jedini „nedostatak“ je što ne radi pod vlažnim prstima.
Na koncu ovog dijela dodajmo da uređaj ima uobičajenu zaštitu od prodiranja vode i prašine s IP67 certifikatom.
Glavne karakteristike
- Dimenzije 162.2 x 77.5 x 7.4 mm
- Masa grama 198 grama
- Zaslon 6,7 inča
- IP67 certifikat vodootpornosti
- Exynos 1580 (4nm)
- 8/12 GB RAM-a
- 128/256 GB spremišne memorije
- Android 15
- Primarna kamera: 50 MP, f/1.8, 1/1.56", PDAF, OIS
- Ultra-širokokutna kamera: 12 MP, f/2.2, 123˚1/3.06"
- Macro kamera 5 MP f/2,4
- Video kamera: 4K@30fps, 1080p@30/60fps, gyro-EIS
- Selfie kamera: 12 MP, f/2,2
- Baterija: 5000 mAh
- 45W punjenje
- Cijena: 479 eura (8/128 GB)
Prednosti | Nedostatci |
---|---|
Kvaliteta izrade | Performanse su mogle biti bolje |
Izvrsni vanjski zvučnici | Relativno visoka cijena |
Tanji i lakši od prethodnika | |
Solidna autonomija | |
Softver i AI mogućnosti | |
Odličan sustav hlađenja |
Zaslon
Galaxy A56 dolazi sa AMOLED zaslonom Full HD+ rezolucije od 1080 x 2340 piksela, s podrškom za HDR10+ i stopom osvježavanja od 120 Hz – dakle kao i kod prošlogodišnjeg modela Galaxy A55. Međutim, ove godine je veći: dijagonala sada iznosi 6,7 inča, dok su rubovi još tanji, pa ukupna veličina plohe ostaje gotovo nepromijenjena.
Jedna od najvažnijih novosti odnosi se na maksimalnu svjetlinu zaslona. U ručno podešenom načinu rada, svjetlina se i dalje kreće oko srednjih 400 nita, no u automatskom zaslon sada doseže 1900 nita. To je znatno poboljšanje u odnosu na A55 i omogućuje izvrsnu vidljivost čak i pri jakom sunčevom svjetlu.
Kada je riječ o upravljanju brzinom osvježavanja, Galaxy A56 nudi dvije opcije: Standard i Adaptive. Standard postavlja maksimalnu brzinu osvježavanja na 60 Hz, dok mu Adaptive omogućuje da radi na 120 Hz u većini situacija. Kada se prikazuju statične slike ili reproducira video, brzina se automatski smanjuje na 60 Hz kako bi uštedio energiju.
Hardver i performanse
Samsung Galaxy A56 pokreće potpuno novi Exynos 1580 čipset, u izvjesnom smislu nova verzija prošlogodišnjeg Exynosa 1480. Izrađen je u novijem proizvodnom procesu, iako je zadržao 4nm tehnologiju. Donosi modernizirane ARMv9 CPU jezgre i dvostruko snažniju GPU jedinicu, barem na papiru. Exynos 1580 koristi osmerojezgrenu arhitekturu sa sljedećim jezgrama:
1x Cortex-A720 na 2,9 GHz
3x Cortex-A720 na 2,6 GHz
4x Cortex-A520 na 1,9 GHz
Grafički sustav temelji se na AMD-ovoj RDNA 3 arhitekturi, s dvije Work Group jedinice (WGP), što je dvostruko više u odnosu na prošlogodišnji model. GPU nosi ime Xclipse 540. Uređaj dolazi u dvjema konfiguracijama: 8 GB RAM + 128 GB pohrane te 12 GB RAM + 256 GB pohrane.
U svim varijantama koristi se UFS 3.1 memorija za brzo učitavanje i rad aplikacija.
U usporedbi s Exynos 1480 čipsetom iz Galaxyja A55, novi Exynos 1580 donosi:
17% bolje CPU performanse
11% bolji rezultat u mješovitim benchmark testovima
30% bolje rezultate u GPU testovima (3DMark Wild Life Extreme)
To su značajna generacijska poboljšanja, ali nipak isu toliko impresivna kad cijeli procesor usporedimo s onim što nudi konkurencija.
Kad je riječ o konkretnim testovima pod opterećenjem, Galaxy A56 se pokazao iznenađujuće dobrim. U stres testu Wild Life Extreme – 20-minutnom benchmarku koji testira stabilnost pri velikom opterećenju – uređaj je ostvario rezultat od 4.907 bodova i stabilnost od 94,9%, uz zadržavanje relativno niske temperature.
Međutim, unatoč odličnim brojkama na papiru, stvarno korisničko iskustvo bilo je nešto drugačije. Prilikom igranja zahtjevnijih igara poput Fortnite Mobile, nije uspio održati ni 20 FPS, često zastajkujući čak i na najnižim grafičkim postavkama.
Ovo, naravno, nikako nije deal breaker, ali ako želite telefon za igranje grafički zahtjevnijih igara, svakako razmislite o skupljem modelu s jačim procesorom. Kod svih ostalih aplikacija ponaša se kao i skuplja braća iz S klase.
Kad govorimo o hardveru, nikako ne smijemo ispustiti info o vanjskim zvučnicima, koji su na ovom modelu definitivno iznad prosjeka klase. Glasni, s relativno čistim zvukom, koji čak zna biti bolji i od onog na top modelima nekih drugih proizvođača.
Softver i sučelje
Sa softverske strane, Samsung Galaxy A56 bi mogao biti jedan od najimpresivnijih pametni telefona srednjeg cjenovnog razreda. A56 donosi mnoge pametne značajke, iako one spadaju pod brend "Awesome Intelligence", a ne pod Samsungovu Galaxy AI. Ovi su alati suptilni, praktični i dizajnirani da ne opterećuju svakodnevne korisnike.
Ipak, alati za umjetnu inteligenciju modela A56 i dalje su vrlo zgodni. Naći ćete ih jasno organizirane u izborniku Postavke, sa značajkama poput uklanjanja objekata s fotografija, pametnih prijedloga tijekom uređivanja slika i alata za snimanje savršenih grupnih fotografija.
Unutar aplikacije kamere stvari postaju još zanimljivije. Možete izraditi prilagođene filtre na temelju raspoloženja, koristiti Auto Trim za brzo uređivanje videozapisa ili prevesti tekst na dostupnim jezicima. Ostale AI značajke uključuju AI Select, koji predlaže radnje kada označite tekst ili objekte na zaslonu, i Read Aloud, koji naglas čita članke ili odlomke teksta. Telefon uključuje i sada već uobičajeni Googleov alat Circle to Search.
Isto tako treba reći da softver Galaxyja A56 daleko nadilazi AI. Jedan od istaknutih aspekata je čisto i novo minimalističko korisničko sučelje, bez uobičajenog bloatwarea kojeg možete naći na npr. mnogim modelima kineskih proizvođača.
Mogućnosti prilagodbe još su jedna vrhunska osobina novog One UI 7 sučelja. Samsung nudi niz pozadina s istaknutim dizajnom i raznim paletama boja, plus dinamički zaključani zaslon koji kruži kroz različite pozadine svaki put kada otključate telefon. Nakon što odaberete temu boja, možete je primijeniti na cijeli sustav. Za one koji žele potpunu reviziju dizajna, trgovina Galaxy Themes omogućuje temeljite vizualne promjene sučelja.
Isto tako možete podesiti gotovo svaki dio početnog zaslona, bilo da preferirate tradicionalni izgled ili onaj s ladicom za aplikacije, prilagođavanje veličina ikona i njihovog rasporeda.
Značajka koja se ističe je Now Bar. U početku je bila dostupna za S25 seriju, a sada je došla i na A56. Radi poput Appleovog Dynamic Islanda, a nalazi se na dnu zaključanog zaslona, djelujući kao pametni centar za kontrolu medija. Prikazuje vašu trenutnu lokaciju, trening, mjerače vremena ili obavijesti uživo za aplikacije kao što su Google Karte, Samsung Health, Sat, Snimač glasa, Bilješke i Dijeljenje u hitnim slučajevima.
Sveukupno, Samsung Galaxy A56 djeluje daleko više premium nego što sugerira njegova cijena. Spaja vrhunske značajke s pametnim, pristupačnim AI alatima i lijepo dorađenim sučeljem. I možda najbolji dio? Samsung obećava šest godina sigurnosnih zakrpa i ažuriranja softvera, što je jedinstveno u ovom cjenovnom rangu.
Naravno da imamo i digresiju. Neke funkcije u odnosu na prethodnu generaciju One UI sučelja su promijenjenije i ispremještane po bespućima izbornika postavki. U slučaju da ste do sada koristili neki stariji Samsung, morat ćete malo vremena potrošiti na prilagođavanje.
Kamere
Kamera je često najvažniji aspekt pametnog telefona. Bilo da ste roditelj koji skuplja uspomene o djeci, planinar koji snima selfije na vrhu Velebita ili partijaner koji bilježi svaki izlazak i doživljaje dijeli na društvenim mrežama, kamera je alat kojeg ćete koristiti svakodnevno. Srećom, Samsung Galaxy A56 pruža ono što je potrebno. Međutim, u odnosu na prethodnika, kamera u ovom modelu ne donosi hardverska poboljšanja, jer s njime dijeli iste senzore i leće. S druge strane, trend usporavanja napretka s kamerama je prisutan i u višem cjenovnom rangu. Naime, kvaliteta fotografija je na telefonima općenito došla do te točke da je je nemoguće svake godine izmisliti nešto novo, što bi drastično podiglo kvalitetu.
Dakle, imamo glavnu kameru sa senzorom od 50 MP, ultra-širokokutnu od 12 MP i makro od 5 MP. Naravno, megapikseli nisu sve. Stvarnu razliku čini obrada slike na telefonu. Za razliku od svog prethodnika, A55 - koji je često previše intervenirao u obradu slika, A56 postiže izvrsnu ravnotežu. Njegove fotografije mogu biti malo hladnije, ali ostaju prirodne, detaljne i dobro kalibrirane, tj. da ne izgledaju previše obrađeno.
Aplikacija kamere je jednostavna za korištenje. Nudi načine rada kao što su Zabava (filteri u stilu Snapchata), Portret, Fotografija i Video. Prebacivanje između opcija od 12MP i 50MP je besprijekorno, a možete s lakoćom prilagoditi filtere, omjere i postavke fotografije s pokretom.
Za snimanje videa, A56 uključuje Super Steady način rada za smanjenje podrhtavanja, a nudi zaista fleksibilne opcije snimanja: HD pri 30fps, Full HD do 60fps i 4K (UHD) pri 30fps. Auto framing (Automatsko praćenje) drži subjekte u fokusu, što je koristan detalj za dinamične scene.
U izborniku ćete pronaći bogat skup značajki: profesionalni načini rada, noćni, makro, usporeni snimak, hyperlapse, dvostruko snimanje, jednokratno snimanje i više. Uređaj zaista nudi širok spektar alata za snimanje i igranje fotografijom i videom.
Izvedba pri slabom osvjetljenju i makrou su na očekivano visokoj razini za ovaj cjenovni razred. Makro snimke su oštre čak i s malim pokretima - nešto što mnogi jeftiniju modeli ne mogu postići. Noćni način rada daje iznenađujuće jasne rezultate u gotovo potpunom mraku. Ipak, za ovaj sport ćete morati imati izuzetno mirnu ruku ili pronaći oslonac, jer okidanje u noćnom načinu može trajati i po nekoliko sekundi.
Onima koji su koristili neki Samsungov top model, možda će nedostajati telefoto kamera s optičkim povećanjem. A56 ga omogućuje kroz crop faktora senzora, tak oda 2x povećani motivi izgledaju zadovoljavajuće. Svako zumiranje veće od toga, rezultirate će povećanom zrnatošću, jer se odvija digitalnim putem.
Galaxy A56 definitivno nema najbolje kamere na tržištu, ali nudi sve što prosječnom korisniku treba. Više od ovoga možete pronaći na osjetno skupljim modelima, ali i te razlike će biti vidljive isključivo u detaljima. Istina, bilo bi dobro da imamo optičko povećanje, jer digitalno baš i nije najbolje rješenje, no kao što sam već rekao, u ovom trenutku je i ta disciplina rezervirana za skuplje modele.
Glavna kamera snima odličan živopisan video s bogatim detaljima i širokim dinamičkim rasponom. Snimka se čini čistom i gotovo bez šuma. Posebno nas se dojmila kvaliteta noćnog videa, iako se ekspozicija može malo smanjiti kako bi se izbjegli pretjerani svijetli dijelovi i preeksponirani izvori svjetla. Čak i s malo svjetlijim sjenama, šum ostaje minimalan. Za telefon u ovom cjenovnom rangu, video pri slabom osvjetljenju je izuzetno oštar i detaljan. Elektronička stabilizacija slike (EIS) dostupna je u 4K video modu, a rezultati su izvrsni. Snimka je glatka i stabilna, bez znakova trzanja.
Primjeri fotografija
Danje svjetlo
Zatvoreni prostor
Noćne
Baterija i autonomija
Ako vaša svakodnevna rutina zahtijeva pametni telefon koji uistinu može držati korak, Samsung Galaxy A56 je više nego spreman za izazov. Moje testiranje u oko 6:30 ujutro započevši slušanjem Internet radija. Zatim je uslijedila vožnja od cca pola sata, u kojoj sam preko bluetootha streamao glazbu na zvučnik auta. Nakon toga sam sjeo na kavu, sa slušalicama u ušima i listao po društvenim mrežama i lutao bespućima interneta nekih 50 minuta. Nešto kasnije sam okinuo stotinjak fotografija, snimo ukupno oko 20 minuta 4K videa i razgovarao preko telefona sat vremena. Popodne sam odgledao jednu epizodu serije na Netflixu u trajanju od 45 minuta te proveo oko 20 minuta YouTubu. Cijeli dan su stizale poruke i mailovi, na kojih sam dobar dio odgovorio. Redovito bih pogledao Feedly za nove vijesti skrojene po mom izboru medija, a prelistao bih i neke preko Chrome preglednika, što zna potrajati.
Rezultat je bio iznenađujuće dobar, jer ista baterija od 5000 mAh na S24 Ultri ne izdrži ovoliko. A56 je negdje oko 20h izrazio želju za punjenjem jer mu je kapacitet baterije pao ispod 20%.
A56 podržava punjenje snage 45W, ali punjač ne dobivate u paketu, već ga morate zasebno kupiti, što je već neko vrijeme uobičajena praksa proizvođača. Svakako pazite da ne kupite slabiji od 45W, jer nećete postići željenu brzinu punjenja.
S mojim 66W punjačem, 30% kapaciteta je postignuto nakon 15 minuta, dok se za pola sata baterija napunila na 55%. Do 100% trebalo je oko 90 minuta. Imajte na umu da punjač jači od 45W neće puniti brže, jer je to najveća snaga struje koju uređaj propušta u bateriju.
Zaključak
Samsung Galaxy A56 je u osnovi izvrstan pametni telefon srednjeg cjenovnog ranga i svakako ga možemo preporučiti prosječno zahtjevnim korisnicima. Visoka kvaliteta izrade i završna obrada ostavljaju impresivan dojam. Prikaz na zaslonu je za klasu iznad, kao i vanjski zvučnici koji osiguravaju bolji zvuk i od nekih skupljih uređaja. Novo One UI korisničko sučelje temeljenu na Androidu 15, potpomognuto mnogim AI značajkama, dolazi kao osvježenje u odnosu na prethodne verzije. Kamera definitivno nije namijenjena profesionalcima, ali će većinu korisnika zadovoljiti općom kvalitetom fotografije, a posebice videa, čak i u noćnim uvjetima.
Ono što bi se ovom uređaju eventualno moglo prigovoriti je cijena. 479 eura za 8/128 GB konfiguraciju nije malo za ovu kategoriju. Međutim, radi se o inicijalnom formiranju cijene prilikom lansiranja, tako da postoji velika vjerojatnost da će ona u nekom trenutku u bliskoj budućnosti pasti. Alternativa je kupnja preko operatera, kod kojeg ga možete dobiti povoljnije, ovisno o tarifi koju ugovorite.