Android Recenzije

Samsung Galaxy Tab S 10.5 - Recenzija

Samsung Galaxy S Tab 10.5

Samsung, kao jedan od pionira u proizvodnji tableta, konstantno radi na novim uređajima i zaista bi mi bilo teško nabrojati sve modele koje je do sada izbacio na tržište. Najnovija serija tableta iz ove kompanije nosi naziv Galaxy Tab S i uz postojeće linije Tab, Tab Pro, Note i Note Pro čini vrlo široku lepezu proizvoda. Ipak, nova serija tableta se od dosadašnjih razlikuje po tome što dolazi sa Super AMOLED zaslonima, koji su u osnovi superiorniji svima koje smo do sada viđali na Samsungovim tabletima, ali i na mnogim drugim uređajima.

Na testu imamo model Tab S 10.5, što govori o dijagonali zaslona, a iz Samsunga Hrvatska su nam poslali i fizičku tipkovnicu koja će se moći nabaviti kao dodatna oprema. Kako smo se proveli u društvu s ovim uređajem i kakve je dojmove na nas ostavio, pročitajte u nastavku.

Osnovne karakteristike


Dimenzije: 247,3 x 177,3 x 6,6 mm


Masa: 465 grama


Zaslon: 10.5” Super AMOLED 2560 x 1600 točaka, 288 ppi


SoC: Exynos 5 Octa 5420


CPU: 4x Cortex-A15 i 4x Cortex-A7


GPU: Mali T628 MP6


RAM: 3 GB


Interna memorija: 16/32 GB


Utor za memorijske kartice: Da


Povezivanje: WiFi, WiFi Hotspot, WiFI direct, DLNA, GPS, Bluetooth, IR, USB on-the-go


3G: HSPA+ DC


4G: LTE


OS: Android 4.4.2


Kamera: 8 MP/1080p


Prednja kamera: 2.1 MP/1080p


Baterija: 7900 mAh


Ustupio: Samsung



Prednosti


Izvrstan visokorazlučivi Super AMOLED zaslon praktički bez konkurencije

Hardver i performanse

Jedan od najtanjih na tržištu

Podržava telefonske razgovore (3G/LTE verzija)

Nedostaci


Ne podržava NFC povezivanje

Dizajn, kućište i rukovanje


columns="4"

Najprije treba naglasiti da ovaj uređaj dolazi s malčice većim, tj. 10,5-inčnim zaslonom, ali je dimenzijama ipak manji od većine 10,1-inčnih koje smo do sada viđali. Razlog tome je smanjeno “meso” i veća površina zaslona u odnosu na cijelo kućište. Najveći napredak u odnosu na prethodnike očituje se u debljini, odnosno u tankoći uređaja, koja iznosi nevjerojatnih 6,6 milimetara. Ovim je Galaxy Tab S za zamo 0,2 mm deblji od Sonyja Xperia Tablet Z2 koji još uvijek slovi za najtanjeg na svijetu, barem koliko je nama poznato.

columns="4"

Galaxy Tab S 10.5 općenito slijedi dizajnerske smjernice postavljene kod prijašnjih modela i od njih se ne razlikuje previše. Kućište je izrađeno iz polikarbonatne plastike. Testni primjerak je stigao u bijeloj boji sa zlatnim okvirom oko cijelog kućišta, dok pozadina koristi točkasti dizajn premijerno uveden na Galaxyju S5. Tragovi prstiju na ovoj površini ne ostaju i zato je vrlo zahvalna za održavanje, premda je bijela boja sama po sebi prilično osjetljiva. Uređaj s lijeve i desne strane sadrži vanjske zvučnike, a na lijevoj nalazimo još i 3,5 mm audio utor. Desna strana sadrži microSD, microUSB i SIM utore, dok na vrhu nalazimo infracrveni port, tipku za uključivanje i dvodjelnu tipku za podešavanje glasnoće.

Sprijeda iznad zaslona vidimo prednju kameru sa senzorima, a ispod zaslona fizičku home tipku okruženu dvjema kapacitivnim za navigaciju. Ovdje dodajmo da je Home tipka ujedno i čitač otiska prsta, isto kao na Galaxyju S5. Ukupna konstrukcija je jako dobro izvedena, posebice kad u obzir uzmemo da je uređaj tanak samo 6,6 milimetara. Masa od 465 grama ga svrstava u kategoriju lakših na tržišu.

Zaslon


Eto, napokon smo dočekali Super AMOLED-e i na tabletima. Naime, nakon modela Tab 7.7 iz 2011. godine, ovo je prvi tablet koji dolazi s ovom superiornom tehnologijom izrade zaslona, što ukupan dojam diže na jednu višu razinu. Ako postoji veći razlog za nabavku baš ovog tableta, onda je to upravo njegov zaslon. Dakle, kao što vem je već poznato, OLED tehnologija je općenito superiorna onima koji su do sada bili korišteni kod ovih uređaja, premda će mnogi i dalje preferiati IPS zbog nešto drukčijeg prikaza boja. Ipak, Samsung na svojim uređajima nudi podešavanje prikaza boja pa bi svatko mogao pronaći neki koji mu više odgovara.

Druga bitna stavka kod ovog zaslona je rezolucija od 2560 x 1600 točaka (omjer 16:10), što rezultira gustoćom od  288 ppi. Nominalno možda ne izgleda puno, ali u obzir treba uzeti činjenicu da tablete promatramo iz veće razdaljine nego smartfone i slijedom toga je i ukupan dojam nešto drukčiji.

Ukratko, možemo reći da je ovo trenutno najbolji zaslon na nekom tabletu ovih dimenzija i zaslužuje zaista najvišu ocjenu.

Tipkovnica (dodatna oprema)




Fizička tipkovnica koja nam je zajedno s uređajem stigla na test prodaje se odvojeno, dakle ne dolazi u prodajnom paketu. Namijenjena je onima koji ovaj tablet povremeno namjeravaju koristiti i u nešto ozbiljnije svrhe.

Radi se o tipkovcnici koja se s uređajem povezuje putem Bluetooth veze i skorojena mu je po mjeri. Uređaj se na nju postavlja tako da stoji pod kutem što na kraju djeluje kao mali laptop, a ima i mogućnost sklapanja s tipkovnicom i oprugu koja sprječava njihovo međusobno razdvajanje.

Naravno, uređaj s tipkovnicom dosta dobije na debljini, ali je i kao takav u granicama prihvatljivim za ugodno prenošenje i općanito manipulaciju. Bitna stavka je i to što je tipkovnica čvrsta, dakle može se koristiti i u krilu.

Veličina tipki i ukupne dimenzije tipkovnice su uvjetovane veličinom uređaja, dakle nešto su manje nego na 11,6-inčnim prijenosnicima, ali se uopće nije problem priviknuti. Valja imati na umu da ovom tipkovnicom kao ni uređajem u cjelini vjerojatno nećete postići razinu produktivnosti kao na većem računalu s Windows, Linux ili Mac OX operativnim sustavima, jer to niti nije njegova primarna namjena. Uređaj kao takav će poslužiti za povremeni rad, a njegova tipkovnica može osigurati ugodan rad s mailovima, povremeno tipkanje čak i veće količine teksta, ali i kao stalak za pregledavanje slika, gledanje filmova i sl.

Hardver i povezivanje


Screenshot_2014-07-27-21-01-02

Uređaj je pogonjen Samsunovim Exynos 5 Octa SoC-om nove generacije, koji nosi oznaku 5420. U njemu kuca jedan set Cortex-A15 jezgri fokusiran na performanse, dok drugi sadrži Cortex-A7 jezgre čija je osnovna karakteristika štedljivost. Sustav funkcionira na tzv. big.LITTLE principu, gdje se A15 jezgre ukuljučuju po potrebi, dakle kad je potrebna snaga. Za multitasking se brinu 3 GB RAM-a, što trenutno predstavlja najvišu vrijednost u svijetu tableta, zajedno s Galaxy Tab Pro i Galaxy Note Pro serijama. Ovakva konfiguracija predstavlja sami vrh ponude u svijetu Android tableta, što će osigurati i zavidne performanse. GPU

Vrhunski model ne bi bio to što jest da ne nudi sve moguće načine povezivanja. Na raspolaganju vam je skoro sve što u današnje vrijeme možete poželjeti. Naravno, u ponudi je i WiFi-only model, kao i onaj s mogućnošću korištenja 3G i 4G mreža, koji se našao i na našem testu. Zanimljivo je da posjeduje i GSM/UMTS modul za upućivanje i primanje telefonskih poziva, uz korištenje slušalica ili vanjskog zvučnika. Znači, Uređaj možete povezivati putem HDMI (MHL) protokola, DLNA i Buletootha. Podržan je USB on-the-go, ali ne i NFC. Za povezivanje s drugim uređajima, Tab S koristi i vlastite aplikacija kao npr. AllShare, RemotePC, SideSync i Samsung Link.

Kako god okrenemo, najjednostavniji način prenošenja sadržaja s računala na tablet i obrnuto je spajanje USB kabelom putem tzv. mass storage protokola, a za manje datoteke je najmudrije koristiti AirDroid ili neku sličnu aplikaciju. Naime, ovo je jedna od prednosti Android tableta pred iPadom, čija je komunikacija s računalom nešto kompliciranija.

Softver i sučelje


Screenshot_2014-07-28-10-40-57

Screenshot_2014-07-28-10-41-02

Screenshot_2014-07-28-10-41-26

Samsung Galaxy Tab S 10.5 za operativni sustav koristi Android 4.4 KitKat i povrh njega tradicionalni TouchWiz kao nadogradnju sučelja s dodatkom Magazine UI početnih zaslona koje smo upoznali na modelu Galaxy Note Pro 12.2. Vidjeli smo da se radi o nešto drukčijem konceptu početnog zaslona od onih koje smo viđali prije. Koriste se tematski widgeti koji prikazuju vijesti iz Flipboarda, fotografije, razne izvještaje i događaje iz kalendara, alarme, bilješke, office dokumente i sl. Naravno, ako vam ovo ne odgovara, uvijek možete koristiti stari iskušani početni zaslon s tradicionalnim ikonicama, widgetima i mapama.

Screenshot_2014-07-28-10-43-18

Screenshot_2014-07-28-10-42-54

Screenshot_2014-07-28-10-41-34

Sučeljeje općenito funkcionira brzo i fluidno i tu zamjerki nema. S obzirom da Samsung i na tabletima nudi korištenje kapacitivnih i fizičke Home tipke, bez trake sa softverskim tipkama nadnu, iskoristiva površina zaslona je maksimalna. Početni zaslon u desnom kutu nudi prečicu prema izborniku s aplikacijama, a u lijevom file manager.

Novi TouchWiz ima izgled u skladu s novom dizajnerskom smjernicom i općim trendom poravnavanja svega i svačega na sučelju i dosta toga zapravo nalikuje na ono što smo vidjeli na Galaxyju S5.

columns="4"

Tu je još i sada nam već dobro znana MultiWindow funkcionalnost koja zaslon razdijeli na dva ili četiri dijela, što omogućuje istovremeno korištenje do četiri aplikacije, bez napuštanja bilo koje od njih. Također, određene aplikacije se mogu minimalizirati i dobiti mogućnost lebdenja nad drugim aplikacijama, slično kao na klasičnim računalima.

Što se tiče čitača otisaka prstiju, funkcionalnost mu je ista kao na Galaxyju S5, dakle može se koristiti za otključavanje uređaja, logiranje u Samsung račun i PayPal plaćanje.

Multimedija i aplikacije


Ako razmišljate o nabavci 10-inčnog tableta, tada je sasvim logično da na njemu namjeravate pregledavati fortografije, ali i gledati filmove, serije, dokumentarce i sl., a izvrstan visokorazlučivi Super AMOLED zaslon je dodatni razlog za uživanje u takvim aktivnostima. Galerija i ugrađeni video player nude uobičajene mogućnosti za pregled sadržaja i možemo reći da zahvaljujući jakom hardveru funkcioniraju izvrsno. Digresija je jedino nešto slabija podrška za codece u video playeru, no to vas ne treba zabrinjavati jer je Play trgovina sada prepuna alternativnih aplikacija za video reprodukciju.

Snagu vanjskih zvučnika možemo svrstati u iznadprosječnu, premda postoje i jači, a ono što je najvažnije je da se radi o dva zvučnika koji daju stereo zvuk.

Kao i u svakom drugom svom uređaju, Samsung ovdje također donosi mnoge vlastite aplikacije za organizaciju. Isto tako, Google Play trgovina se svakim danom sve više puni aplikacijama optimiziranim za velike zaslone tableta i samo je pitanje vremena kad će dostići Appleov App Store u aplikacijama prilagođenim iPadu, koji još uvijek vodi u ovom segmentu.

Kamera


Stražnja kamera dolazi sa senzorom od 8 megapiksela, autofokusom, LED bljeskalicom i mogućnošću snimanja 1080p videa. Prednja ima senzor od 2,1 megapiksela i služit će uglavnom za video razgovor. Sučelje kamere nalikuje na ono koje smo vidjeli na Galaxyju S5 i nudi široki spektar mogućnosti i načina snimanja, podešavanja raznih parametara i sl.

Iako kameru na tabletu baš i nećete često koristiti za snimanje rođendana, tuluma ili kulturnih znamenitosti, treba reći da je kvaliteta fotografija koje proizvodi na zavidnom nivu.

Kod snimanja u mraku, bljeskalici treba neko vrijeme da se uskladi s autofokusom, ali je sama po sebi dovoljno jaka da osigura prilično dobre fotografije u takvim uvjetima.

columns="4"

Baterija


Uređaj posjeduje bateriju kapaciteta 7900 mAh koja će osigurati oko devet sati surfanja i čak 12 sati video reprodukcije. Naravno, situacija može varirati ovisno o jačini signala, video formatu i sl. Ako uređaj i sve njegove mogućnosti koristite povremeno, tj. umjereno , računajte na do dva dana autonomije.

Zaključak


Samsung se novom serijom Galaxy Tab S uređaja ponovo nameće kao predvodnik u svijetu Android tableta i malo koji proizvođač mu u sada može konkurirati u ovom segmentu. Galaxy Tab 10.5 će svojom tankoćom i lakoćom, više nego izvrsnim Super AMOLED zslonom visoke rezolucije, ali i snažnim Exznos 5 Octa 5420 procesorom u kombinaciji s 3 GB RAM-a, malo koga ostaviti ravnodušnim. Ako ste u mogućnosti svakako preporučamo i nabavku originalne fizičke tipkovnice koja se prodaje kako dodatna oprema jer može biti od velike koristi pri unošenju teksta, što znači da ovaj uređaj možete koristiti i za povremeni rad i općenito u ozbiljnije svrhe.

Testni uređaj s mogućnošću spajanja na LTE mrežu u trenucima pisanja ovog teksta nalazimo u ponudi HT-a po cijeni od cca. 6000,00 kuna, premda se u pretplatničkim tarifama može proći puno povoljnije. S druge strane, WiFi-only verziju je moguće naći u slobodnoj prodaji za prihvatljivih 4.400,00 kuna.

Video recenzija


Advertisement Advertisement