Android

Samsung Galaxy Z Fold4, Galaxy Z Flip4 i Galaxy Watch5 - Prvi dojmovi



Prošli tjedan Samsung nas je vodio u London gdje smo kratko imali prilike poigrati se s njihovim novim preklopnim modelima smartfona kao i novom Watch 5 serijom pametnih satova, ali i novom generacijom Bluetooth slušalica.

Ako ste pratili predstavljanje uživo mogli ste vidjeti i o kojim je uređajima riječ i što novo donose, a mi vam ovom prilikom prenosimo naše prve dojmove.

Započet ćemo priču od slušalica i novih satova jer tako je i Samsung započeo cijelu priču nama. Ovo je vrlo nezahvalno tržište jer realno ne možete u svakoj novoj generaciji donijeti toliko poboljšanja i inovacija da to prosječni korisnik osjeti. To je danas teško čak i sa smartfonima, ali ipak ima hvale vrijednih poteza Samsunga.

Galaxy Buds 2 Pro direktni su nasljednik lanjskog Galaxy Buds Pro modela, a kojeg osobno i koristim povremeno posljednjih godinu dana. Nisam veliki ljubitelj ovih slušalica jer mi oblikom ne pašu savršeno u ušima, ali imaju vrlo dobar zvuk pa sam pristao na taj kompromis. Novi model je kako nam kažu, 15% manji od lanjskog i samim tim bi trebao dosta bolje leći u uho.

Novost je mogućnost reprodukcije 24-bitnog zvuka za razliku od lanjskog 16-bitnog i ovo je zapravo zeznut dio za protumačiti. Prvo 24 u odnosu na 16 s jedne strane zvuči kao malen pomak iako je s tehničke perspektive razlika ogromna, no opet s druge strane je ona isto tako prosječnom uhu neprimjetna. Prilikom snimanja zvuka velika je razlika između 16, 24 ili 32 bita jer se puno više može izvući iz same snimke, ali tijekom reprodukcije tek pojedinci mogu čuti tu razliku. U svakom slučaju pozdravljamo pomak na bolje, ali više se veselimo onim drugim pomacima poput smanjene latencije.

Upravo je latencija najveći problem kojeg imam s ovim slušalicama jer osim ukoliko ne koristim posebne aplikacije koje su prilagođene za puštanje zvuka putem Bluetooth slušalica, zvuk će u odnosu na sliku kasniti. Ovo se najviše primijeti kod igranja FPS naslova gdje vam to kašnjenje izrazito smeta. Vidjet ćemo jednom kad nam pristignu na test kakve su po tom pitanju.



Pohvalili su se s novim ANC sustavom, a to je onaj koji eliminira pozadinsku buku kako bi ugodno mogli uživati u sadržaju čak i u bučnijim okruženjima. Navodno da su u mogućnosti stišati pozadinsku buku za tri decibila više u odnosu na lanjski Galaxy Buds Pro model, a koliko god to malo zvuči u praksi bi se itekako trebalo osjetiti.

I dalje tu imamo 360 audio i razne inteligentne dodatke koji samo doprinose tom osjećaju korištenja ovih slušalica u odnosu na neke druge modele. Kao šlag na tortu, s uključenim ANC-om i uz pomoć nešto veće baterije, nove Budsice bi trebale izdržati 5 sati bez potrebe za punjenjem, a ukoliko isključite ANC onda čak i 8 sati! Pod pretpostavkom da ćete u međuvremenu napraviti koju kraću pauzu i tada odložiti slušalice na svoje mjesto u kutijicu, ukupno možete glazbu slušati 29 sati.

Treba li napominjati da kutijica podržava i bežično punjenje i da su slušalice vodootporne?



Idući na listi su dva nova pametna sata, Watch 5 i Watch 5 Pro i da vam budem iskren, tijekom isprobavanja nisam bio jedini koji se pitao koji sat držim u ruci.
To je pod uvjetom da je u ruci bio jedan od većih modela jer obični Watch 5 dolazi u 40 i 44 mm izvedbi, a Watch 5 Pro samo u 45 mm. Razlike naravno ima, samo ju u trenutku prezentacije nismo baš najjasnije shvatili.

Najveća novost je upotreba safirnog stakla na Watch 5 seriji kroz sva tri modela i to je ono što je uvelike dobrodošlo. Posljednjih godina čuo sam od poznanika da su uspjeli ogrebati svoj Galaxy Watch i nikad mi nije bilo jasno na koji način dok nisam shvatio da je ovo zapravo prva generacija koja donosi tu fantastičnu zaštitu.

Od ove generacije više nema niti rotirajućeg okvira, kako u običnim tako niti u Pro modelu, a što sigurno neće svima biti po volji. Osobno nisam bio fan te rotirajuće krune iako ne mogu reći da nije bila korisna u mnogim situacijama.

Bilo je spomena i o nešto većoj bateriji i dužoj autonomiji, ali ruku na srce, nije ono što ste očekivali. I dalje se to vrti oko jednog dana intenzivnije upotrebe i možda 2-3 neke lakše. Ubrzano je i punjenje pa će sad sat za 30 minuta doći od 0-45%, a Samsung je istaknuo kako je 8 minuta na punjenju dovoljno za 8 sati korištenja?



Nema druge nego isprobati i potvrditi ono što tvrde, a isto tako bih volio isprobati novi sustav treniranja sna. Dobro ste pročitali, sada vam uz sat i određene pametne algoritme Samsungov softver govori kako biste kroz životne navike mogli poboljšati vaš san. Reći će vam i koja je vaša snena životinja ili nešto u tom stilu, a po njoj i koliko i kako trebate spavati. Zvučalo je definitivno zanimljivije na prezentaciji nego u našem grubom prijevodu iste, ali zaokružit ćemo ovu priču jednom kad nam uređaj stigne na recenziju.

Zanimljiv detalj su maskice za sat, odnosno robusna kućišta tako da Watch 5 Pro s takvim kućištem blagorečeno podsjeća na G-Shock seriju! Koliko je otporan s tim i može li sve kao i G-Shock ili samo vizualno na njega podsjeća, u to nisu ulazili. A nisu ulazili niti u sam hardver previše tako da smo naknadno saznali da sat pogoni isti procesor kao i lanjski Watch 4, a što možda i nije tako loše uzevši u obzir da vjerojatno boljeg procesora u ovom trenutku ne bi ni pronašli na tržištu. Lanjski se pokazao sasvim dobrim po našem iskustvu.

I sad konačno dolazimo do glavnih zvijezda večeri, a to su svakako novi Flip i Fold četvrte generacije.

Na prvi pogled je vidljivo koliko su oba uređaja sada kockastija, s oštrijim linijama okvira u odnosu na prošlu godinu, a što vizualno nekima predstavlja melem za oči, ali praktično, barem meni, promjenu navike otvaranja. Štos je u tome što su prijašnji obliji rubovi bili puno lakši za ugurati prst u prorez i time započeti otklapanje uređaja. Ovoga puta to je dosta teže učiniti jer je prorez između dva spojena dijela manji.

Ovoga puta ne pričamo o onom prorezu na mjestu gdje se zaslon savija. Taj dio je ostao identičan kao i na lanjskom modelu. Nemam problema s tim, ali sigurno da bi bilo bolje da su uspjeli stanjiti taj prorez kako bi se unutrašnji zaslon još zaštitio.

Fold 4 konačno ima nešto širi zaslon i premda je to svega 3-4 mm šire u odnosu na prošlu godinu, dovoljno je da tipkanje po vanjskom zaslonu učini barem malo ugodnijim. To je ujedno bila i moja najveća zamjerka na lanjski model gdje mi je vanjski zaslon u previše slučajeva bio neupotrebljiv. Sad je i prednja strana nešto simetričnija jer nema velikog praznog prostora s lijeve strane zaslona.



Nešto je niži, premda su dijagonale zadržane i na unutrašnjem i na vanjskom zaslonu. Poboljšane su kamere, kako ove koje vidimo, tako i onu koju ne vidimo. Doduše, nisam baš uvjeren da je ta unutrašnja poboljšana jer ju nisam isprobao, ali definitivno je bolje skrivena jer je gušća mreža piksela koja ju prekriva.

Stražnje kamere su preuzete s Galaxy S22+ modela ili se barem takvima čine na prvi pogled. U svakom slučaju izgledaju obećavajuće jer lanjskim preklopnjacima su kupci najviše zamjerali lošije kamere u odnosu na S seriju. Sad to barem neće biti slučaj, barem kad je Fold u pitanju.

Flip je također dobio bolje kamere, ali on nije imao sreće s ovogodišnjom serijom već su one posuđene iz lanjske. Ili se opet barem takve čine jer naizgled je to konfiguracija koju je S21 imao. Vidjet ćemo to kad nam pristigne na test, a vidjet ćemo i kakva je nova baterija koja broji 400 mAh više od one lanjske. Flipu je uz kamere veliki prigovor išao i na bateriju i tada sam izjavio da je to najljepši fiksni telefon kojeg sam ikad imao pošto nigdje daleko od punjača ne bih smio. 400 mAh nije puno više, ali je ipak pomak na bolje.



A pomak na bolje se vidi i u samim procesorima jer ovoga puta oba uređaja pokreće Snapdragon 8+ Gen 1, najnoviji i najsnažniji Qualcommov adut koji se kune u bolje termalne karakteristike u odnosu na inačicu bez plusa u imenu. To će definitivno vrlo tankim i preklopnim smartfonima dobro doći.

Kad smo već kod nomenklature, zanimljivo je da je nestala 5G oznaka iz imena. Prisjetimo se, lanjski model zvao se Samsung Galaxy Z Fold 3 5G, a ovaj novi Samsung Galaxy Z Fold 4, bez dodatka 5G. Izgleda da ta oznaka konačno odlazi lagano u zaborav baš kao što su iz imena nekad nestale 3G i 4G oznake.

Ono o čemu je bilo vrlo malo, odnosno na našoj prezentaciji praktički nimalo govora, je novi Android 12L koji je namijenjen baš za preklopne smartfone. Tako je Fold dobio novi virtualni dock na unutrašnjem zaslonu koji više nije na desnom rubu zaslona nego na donjem. To je nešto poput klasičnog Windows taskbara, startne trake ili kako ju već zovete. Klikom na određenu ikonu logično otvarate aplikaciju, a povlačenjem iste ikone ne zaslon ona će se otvoriti u multitasking načinu tako da će podijeliti zaslon s jednom ili dvije već otvorene aplikacije.



Premalo vremena smo imali s novim uređajima da bi vam prenijeli više dojmova od ovih sad, ali imamo sreće da nam je novi Fold već pristigao u našu redakciju tako da ćemo vam barem o njemu prenijeti više dojmova idući tjedan.

U svakom slučaju ovo nije veliki pomak unaprijed kao što je to prethodna generacija bila, ali realno, to niste trebali niti očekivati. Prilikom osvrta na gotovo godinu dana s Foldom 3 rekao sam da ne očekujem velike promjene jer je realno i Fold 3 lijepo zaokružen preklopnjak.

Ono što mu je nedostajalo je taj širi zaslon kojeg je Fold 4 dobio, iako ne toliko širi kolikog sam priželjkivao. Sve ostalo vjerujem da je otprilike tu negdje, a tko zna, možda me nešto iznenadi.



Pokraj samih uređaja predstavili su nam i dodatke za preklpne smartfone, točnije rečeno maskice, ali i poseban Bespoke proces sklapanja Flipa. Inače maskice nikad ne bih spomenuo u ovakvom osvrtu kao nešto posebno, ali Samsung je baš dosta pažnje uložio u njih i moram priznati da su me ugodno iznenadile! Postoje one s rezerviranim utorom za olovčicu koja nažalost nije pronašla mjesta u kućištu Folda ove godine, a postoje i one s posebnim “kick-standom” tako da možete uživati u sadržaju dok ga držite postavljenog na stol. Neki će možda poželjeti spojiti i bluetooth tipkovnicu na njega i time dobiti mali laptop ili nešto nalik tome, a neki će možda samo uživati u sadržaju.

A Flip dolazi s mogućnošću personalizacije izgleda. Tako možete izabrati svoju kombinaciju boja okvira kao i prednje i stražnje strane. Unutar videa pokazali smo stroj koji to radi u roku od nekoliko sekundi i ostali impresionirani. Bilo je još tu strojeva i demonstracija savijanja novih Foldova i kako se testira njihova izdržljivost. Samsung se lijepo potrudio sve to prezentirati, ali ipak ćemo finalnu ocjenu donijeti tek za nekih 10-ak dana kad se sami uvjerimo u sve.