Android Recenzije

Sony Xperia XZ1 Compact - Recenzija

Prije nekoliko godina su smartfoni sa zaslonima dijagonale manje od 5 inča bili vrlo česta pojava, od najniže do najviše klase. Zatim su najbolji prešli preko tih famoznih 5 inča, a s vremenom i oni najlošiji pa smo praktički ostali bez kompaktnih smartfona. Kompaktno je relativan pojam i svakome odgovaraju drugačije dimenzije, to smo vidjeli kroz čak 5,2-inčne zaslone koji su se kod nekih proizvođača smatrali "mini". Sad kad je 5,5 inča najnormalnija veličina (ako gledamo 16:9 format), 4,6 inča se zaista čini kompaktnim.

Možda je adekvatna riječ žalosno, ali jedini takav aktualni smartfon s Android OS-om je Sony Xperia XZ1 Compact. Štoviše, to je nedvojbeno jedini flagship uređaj kompaktnih dimenzija kojeg smo vidjeli u posljednjih par godina. Ako gledamo izvan Androida, tu su i iPhone SE/6/6s/7/8 koji također prkose vremenu. Doduše, Sony je prošle godine malo "zeznuo" stvar kad je na tržište lansirao Xperiju X Compact, umanjenu verziju Xperije X. Mnogi su to protumačili kao kraj vrhunskih performansi u malom kućištu, ali Sony je očito shvatio da ljudima ne smije oduzimati ono što žele pa se vratio na pravi put.

Taj pravi put je smanjivanje dimenzija Xperije XZ1 uz gotovo nepromijenjene komponente. Koliko zaostaje za svojim "uzorom" i koliko je napredovao u odnosu na prošlogodišnji model, pročitajte u nastavku.

GLAVNE KARAKTERISTIKE




Dimenzije

129 x 64 x 9,3 mm




Masa

140 grama




Zaslon

4,6" IPS LCD, 1280 x 720, 319 ppi, 71% površine




SoC

Qualcomm Snapdragon 835




CPU

4x Kryo 2,45 GHz, 4x Kryo 1,9 GHz




RAM

4 GB




Interna memorija

32 GB




Micro SD

do 256 GB




Povezivanje

WiFi 802.11 a/b/g/n/ac, A-GPS, GLONASS, Bluetooth 5.0, NFC, USB-C 3.1




Brzo punjenje

Da




OS

Android 8.0 Oreo




Kamera

19 MP; 4K video, 960 fps slow-motion video




Prednja kamera

8 MP; 1080p video




Baterija

2700 mAh




Cijena





Ustupio

Sony





PREDNOSTI

NEDOSTACI





Kvaliteta izrade

Zastarjeli dizajn




Izvrsne performanse

Nema OIS




Vrlo dobra kamera + 960 fps video





Odlična autonomija





Dolazi s Androidom 8.0 Oreo

DIZAJN I KUĆIŠTE


Iako mu samo ime i specifikacije govore da je kompaktna verzija Xperije XZ1, prve razlike dolaze već izvana. Osim što je više četvrtastog, kutijastog oblika sa zaobljenim uglovima, kućište je izrađeno od različitog materijala. Radi se o plastici armiranoj staklenim vlaknima, vrlo otpornoj na ogrebotine pa čak i lakše podnese padove u odnosu na aluminij jer bolje upija udarce. Moramo priznati da ovaj materijal lako prevari oko i osim neosporne kvalitete, zaista izgleda uvjerljivo. Zahvaljujući izostanku metala na poleđini, nije bilo potrebe za plastičnim trakama koje propuštaju signal pa samim time izgleda puno urednije od Xperije XZ1. Metala, doduše, ima - na vrhu i dnu uređaja.



Prednja strana je prekrivena staklom, točnije Gorilla Glassom 5, ispod kojeg se u sredini nalazi 4,6-inčni zaslon. Iznad njega imamo LED lampicu za obavijesti, selfie kameru, zvučnik i senzore, a ispod drugi zvučnik za stereo doživljaj. Kao i drugi Xperia smartfoni, ima malo šire rubove oko zaslona, ali i unatoč tome zadržava kompaktne dimenzije. S lijeve strane je poklopac koji štiti utore za kartice, s desne tipke za regulaciju glasnoće, power tipka s ugrađenim čitačem otiska prsta te dvostupanjska tipka za kameru. Gornja strana ima 3,5 mm priključak za slušalice, a donja USB-C za punjenje baterije i žičano spajanje na razne uređaje. U oba brida su smješteni mikrofoni za snimanje stereo zvuka, a gornji također služi za redukciju pozadinske buke kod glasovnih poziva. Na poleđini je smještena Motion Eye kamera, a uz nju su LED bljeskalica i laser za automatsko fokusiranje.

Uređaj izvrsno leži u ruci, nije toliko gladak da bi vam lako ispao, a i otporniji je na udarce od metalnih konkurenata. Naposlijetku, možete ga koristiti jednom rukom, ako vam je to baš gušt ili imperativ. Spomenimo i IP68 certifikat, što znači da uređaj možete uroniti u vodu na maksimalnu dubinu od 1 m u trajanju od pola sata, a ni prašina ne bi smjela prodrijeti kroz otvore.

Uspoređujući Xperiju XZ1 Compact s Xperijom X Compact, nema gotovo nikakvih promjena u dimenzijama, ali je zamijenjen položaj tipki za glasnoću i uključivanje i tako je ispravljena greška u dizajnu, barem po nama. Ne možemo reći da je kućište naročito tanko, baš naprotiv - 9,3 mm je za dobrih 2 mm više od uobičajenoga, ali nije lak posao strpati bateriju od 2700 mAh (istu kakvu ima Xperia XZ1) u ovako malo kućište. Što se pak tiče dužine i širine, sa zaslonom manjim za samo 0,1" (2,54 mm), XZ1 Compact je za cijeli centimetar kraći i 3 mm uži od iPhonea 8, ali zato i za 2 mm deblji, no s upola većom baterijom.

ZASLON


Uz trenutno najbolji procesor za uređaje s Android operativnim sustavom bi bilo realno očekivati i vrhunski zaslon. Rezolucija 1280 x 720 više nije ništa spektakuarno, dapače, postala je početnom, ali budimo realni, je li zaista potrebno više od toga na zaslonu od 4,6 inča? Kad bolje razmotrimo stvari, ovaj zaslon dolazi od istog proizvođača koji ima smartfon s 4K zaslonom (Xperia XZ Premium) pa 1080p ne bi bilo pretjerano, no ne možemo reći da 720p nije dovoljno za zadovoljavajuću oštrinu.



Gledajući na kvalitetu prikaza, zaslon je zaista izvrstan i vjerojatno je ispravno reći da su samo bolji samo Samsungovi AMOLED zasloni. Boje su precizne, kontrast vrlo dobar i vidljivost na otvorenom je izvrsna. Ako vam se čini da boje nisu dovoljno intenzivne, u postavkama možete uključiti tzv. Iznimno živopisan način, a dostupno je i poboljšanje kvalitete videozapisa. Za razliku od "prave" Xperije XZ1, za Compact u specifikacijama ne stoji da podržava HDR. Posjetivši YouTube na kojem možete pronaći pozamašnu količinu HDR sadržaja, uvjerili smo se u suprotno - HDR video je podržan i zaista izgleda impresivno. Možda je šteta što 4K HDR video pri 60 sličica u sekundi morate gledati u rezoluciji 720p, ali to zaista nije veliki nedostatak.

HARDVER, PERFORMANSE I POVEZIVANJE


Snapdragon 650 iz Xperije X Compact nipošto nije loš procesor, ali jako smo se razveselili kad smo saznali vidjeli da XZ1 Compact dolazi sa Snapdragonom 835, trenutno najboljim Qualcommovim procesorom. Vremena su takva da se flagship smartfoni isporučuju sa 6 ili 8 GB RAM-a pa možda ne izgleda pošteno za sličnu cijenu dobiti "samo" 4 GB. Sa strane performansi, taj nedostatak uopće nije primjetan. Nema nikakvih čekanja, zastoja, dugog učitavanja - sve aplikacije se pokreću gotovo trenutno. Uz adekvatnu internetsku vezu, web stranice se prikazuju "dok kažete keks", a učinkovitost multitaskinga je neupitna.



Gledajući benchmark testove, nije nam jasno kako je XZ1 Compact postigao slabiji rezultat od XZ1, ali ne dajte si da vas to zavara jer razlike u performansama zaista nema; one mogu jedino biti bolje. S druge strane, Geekbench rezultati su gotovo identični. Kod jačih opterećenja, poput izvođenja 3D igara, na kućištu se ne primjećuje neugodno zagrijavanje. Interna memorija je 32 GB - dvostruko manje od Xperije XZ1. Ako snimate puno videa i fotografija, vjerojatno će vam trebati memorijska kartica.

size="medium"

Tvrdokorne surfere će razveseliti podatak da Xperia podržava LTE Cat. 15, a to znači brzine do 800 Mbps. S maksimalnom brzinom od 1 Gbps, od ovoga je brži jedino Cat. 16. Dakako, podržava sve Wi-Fi standarde te NFC i novi Bluetooth 5.0. Žičano se spaja putem USB-C kabla.

Već sam položaj čitača otisaka prstiju je odličan, a kad tome pridodamo preciznost i brzinu, zaista je svaka dodatna riječ suvišna. Kvaliteta zvuka koji dolazi iz stereo zvučnika je vrlo dobra, a rijetko kome će nedostajati snage. Za poboljšanje zvuka se brinu DSEE HX i već dobro poznati ClearAudio+.

SOFTVER I SUČELJE


Jedna od najistaknutijih značajki Xperije XZ1 Compact je isporučivanje s Androidom 8.0 Oreo. Uz Xperiju XZ1 je prvi takav smartfon na svijetu, a u međuvremenu je najnoviju verziju Androida dobilo još nekoliko Sonyjevih uređaja.

I dok je većina novosti nevidljiva oku, ima i onih vizualnih. Promjene je doživio centar za obavijesti, proširene su mogućnosti uređivanja početnih zaslona, a postavke imaju novi raspored i identitet. Za prilagodbu sučelja možete, primjerice, odabrati samo drugu pozadinu ili pak temu koja će onda, ovisno o tipu, promijeniti čak i navigacijske tipke.

size="medium"

Ako uređaj otključavate očitavanjem otiska prsta, ova radnja će se odviti uz prigodan efekt kao da ste odgurnuli zavjesu sa zaključanog zaslona. Osim otiska prsta, načini zaštite sadržaja i privatnosti su unos PIN-a, lozinke ili uzorka, ali nedvojbeno je najbrže očitavanje otiska prsta jer traje djelić sekunde. Prikaz obavijesti na zaključanom zaslonu se može isključiti pa vam nitko ne može "zaviriti" u npr. poruke.

Neizostavne aplikacije koje dolaze direktno od Sonyja su Glazba, Album, Videozapisi i PlayStation te Movie Creator, Sketch i Xperia Lounge. Bit će vam se zanimljivo poigrati s 3D Creatorom, aplikacijom za izradu 3D snimki lica ili glava te predmeta. Tu su još Facebook, Spotify, AVG Protection, Amazon Shopping i Amazon Kindle - ako vam slučajno zatrebaju. Naravno, uključene su i najpoznatije Google aplikacije.

size="medium"

Nakon što je Sony prestao razvijati Xperia tipkovnicu, ustupljeno je mjesto SwiftKeyu, a isto tako je nestao i TrackID. Zamjena za njega ima nekoliko, a Sony preporuča Shazam. Rad u dva prozora je daleko ugodniji na većim zaslonima, ali ni na manjem nije neupotrebljiv.

KAMERA


Xperia XZ1 Compact još jedan Sonyjev smartfon s kamerom koja koristi senzor IMX400 ExmorRS. Sigurno je lakše zapamtiti naziv Motion Eye koji nam odmah otkriva naglasak da snimanju predmeta u pokretu. Maksimalna rezolucija je 19 MP u formatu 4:3, a za 16:9 ćete morati žrtvovati dva megapiksela. Najniža rezolucija koju možete odabrati je 12 MP, i to u oba formata. Senzor je veličine 1/2,3", isto kao na prijašnjoj kameri rezolucije 23 MP pa smo dobili malo veće piksela. Otvor blende je f/2, mali za današnje pojmove, ali generalno se to ne osjeti u ogromnoj mjeri.

Zahvaljujući vlastitom RAM-u, kamera munjevitom brzinom sprema fotografije, čak pet puta brže nego prije, a dodatna pogodnost je snimanje usporenih videozapisa pri 960 sličica u sekundi. Praktički svi svakodnevni pokreti oko vas mogu poslužiti kao idealna scena, stoga nema razloga da ne uživate u vrhunskoj tehnologiji.

Tzv. Univerzalno automatski način je jedan od boljih automatskih načina koje smo vidjeli. S lakoćom pogodi trenutnu scenu, a po potrebi uključi i HDR. Jedina mu je mana što u njemu ne možete kontrolirati HDR, već je to moguće samo u ručnom načinu. U njemu još možete podešavati balans bijele boje, trajanje ekspozicije, ISO osjetljivost, brzinu zatvarača i fokus. Za video snimanje je maksimalna rezolucija 4K pri 30 FPS-a i možete birati format H.264 ili H.265. Prednost H.265 (HEVC) je ta što zauzima gotovo dvostruko manje prostora, a od nedavno ga podržava i YouTube. Nažalost, na 4K video stabilizacija nije moguća. 1080p video se može snimati pri 30 ili 60 FPS-a, a usporene snimke pri 960 FPS-a su u rezoluciji 720p.

Sučelje kamere se malo promijenilo u odnosu na ono iz Androida 7.0 Nougat, ali je ostalo prepoznatljivo. S lijeve strane su gumbi za prebacivanje kamera, načine snimanja i bljeskalicu, a s desne prečac za galeriju, okidač i postavke. Između načina snimanja se može prebacivati i klizanjem prstom gore ili dolje, tako da ne morate baš ciljati gumbe.

size="medium"

Prema primjerima fotografija i sami možete zaključiti da su po kvaliteti iste kao na Xperiji XZ1. Dnevne su izvrsne, zahvaljujući visokoj rezoluciji pune detalja s malo šuma; balans bijele, kontrast, preciznost boja i dinamički raspon su također izvrsni. Noćne fotografije su prilično dobre, ali zbog manjeg otvora blende u odnosu na konkurenciju imaju previše šuma da bismo iz smatrali vrlo dobrima.



Fotografije u punoj rezoluciji pogledajte ovdje.

[responsive_youtube v=EwALVTF7eGs]

[responsive_youtube v=q_SN7nVni0o]

[responsive_youtube v=fM7wtSoC3IQ]

BATERIJA


Ako vam se Xperia XZ1 Compact čini bucmastom, to je nedvojbeno zbog baterije. Ona je istog kapaciteta kao na većem modelu pa je jasno da bi ju bilo teško ugurati bez da se malo podeblja kućište. Uz manji zaslon i rezoluciju, realno je očekivati još bolju autonomiju i zaista je tako. Snapdragon 835 ne troši previše energije ni pod velikim opterećenjima, a kamoli u načinu čekanja te će zato samo najzahtjevniji korisnici bateriju isprazniti u istom danu. Uz prosječnu potrošnju, bateriju možete puniti svaki drugi dan. Vrijeme uključenog zaslona, ovisno o jačini pozadinskog osvjetljenja i vremena provedenog na čekanju, varira 5-8 sati.



Priloženi punjač jačine 1,5 A će praznu bateriju napuniti za oko 2,5 h, a ako imate neki koji podržava QuickCharge 3.0, vrijeme punjenja bi se trebalo skratiti. U slučaju da vam se baterija isprazni i imate samo 15 minuta, napunit će se do 20%. Battery Care se brine za produljenje života baterije na način da preko noći normalno puni do 90% i zatim preostalih 10% napuni prije nego ustanete. Ovo je moguće kad sustav odredi rutinu, odnosno vrijeme kad uređaj spajate na punjač i ustajete.

ZAKLJUČAK


U svijetu Androida Sony Xperia XZ1 Compact nema izravne konkurencije. Svi ostali proizvođači su odustali od smartfona sa zaslonima manjim od 5 inča, a i oni koji su na toj granici uglavnom ne mogu ponuditi ozbiljan hardver. Dakle, XZ1 Compact je tu usamljen, ali to nipošto ne znači da Sony spava na lovorikama bez pokrića. Kvaliteta izrade je vrhunska, podržava sve najnove načine povezivanja, ima vrlo dobar zaslon i kameru, a performanse su izvrsne. Izvan Androida je konkurencija iPhone 8 s tek malo većim zaslonom, ali i primjetno većim kućištem. Tu će vjerojatno presuditi operativni sustav, ali i cijena. Ako vam 4-inčni zaslon nije premali, u igru upada i iPhone SE.

Mnogi, a pogotovo Sony, bi htjeli zaboraviti prošlogodišnju Xperiju X Compact. To ne znači da se radi o lošem smartfonu, dapače, ali razočarao nas je više nego što smo očekivali. Srećom, XZ1 Compact ispravlja sljedeće stavke koje smo smatrali nedostacima:

- kućište je opet vodootporno

- ima najbolji dostupni procesor

- snima 4K video + 960 FPS video

- promijenjen je raspored fizičkih tipki

- ima USB-C 3.1 umjesto USB-C 2.0

Nedostataka ima, kao i na svakom drugom smartfonu, ali oni su više ili manje individualni. Zapravo su isti kao na Xperiji XZ1 jer nipošto ne možemo pod nedostatak staviti npr. mali zaslon. On je takav s razlogom i ima svoje poklonike. Prema današnjim standardima mu je rezolucija niska, no ne može se reći da slika nije oštra.

Dizajn je već jedno vrijeme glavna boljka kod Sonyjevih uređaja i jednostavno ga možete ili voljeti ili mrziti. Jednome se ipak možemo nadati: ako Sony i sljedeće godine nastavi s Compact smartfonima, ali promijeni dizajn, tj. smanji dimenzije kućišta, sljedeća generacija će biti još kompaktnija. Cijena uređaja počinje od 4299 kuna, što se na prvi pogled čini dosta, ali imajte na umu da dobivate istinski top model, ali u malom kućištu.

Najbolju ponudu Sony uređaja potražite na mobis.hr.

 
Advertisement Advertisement