Sony Xperia XZ1 - Recenzija



Uz Xperiju XZ Premium, Sony u ponudi ima jedan model bez nevjerojatno oštrog 4K zaslona. Xperia XZ1 je nasljednik prošlogodišnje Xperije XZ i donosi vrhunski hardver i kvalitetu izrade, s jednim velikim ali. Znamo da Sony nije previše mario za trendove, štoviše, i sam ih je postavljao, ali uporno gura jedan te isti dizajn i ne prihvaća smanjenje kućišta i u svoje smartfone iz više klase nastavlja ugrađivati zaslone s omjerom stranica 16:9. Nedavno je objavljeno kako će novi modeli koji će biti predstavljeni na MWC-u početkom sljedeće godine odbaciti stari dizajn i prihvatiti novi koji već ima valjda i zadnji kinez iz garaže otkad je taj trend postavljen proljetos. Optimisti će reći bolje ikad nego nikad, a pesimisti da je brod kasno isplovio, no to ne umanjuje kvalitete Xperije XZ1 u velikoj mjeri.

Vrijedno je odmah u uvodu navesti da je Xperia XZ1 prvi smartfon koji se isporučuje s Androidom 8.0 Oreo, čak i prije Googleovih Pixela 2. Kakav je dojam ostavio na našem testu, pročitajte u nastavku.

GLAVNE KARAKTERISTIKE




Dimenzije

148 x 73,4 x 7,4 mm




Masa

155 grama




Zaslon

5,2" IPS LCD, 1920 x 1080, 424 ppi, 69% površine




SoC

Qualcomm Snapdragon 835




CPU

4x Kryo 2,45 GHz, 4x Kryo 1,9 GHz




RAM

4 GB




Interna memorija

64 GB




Micro SD

do 256 GB




Povezivanje

WiFi 802.11 a/b/g/n/ac, A-GPS, GLONASS, Bluetooth 5.0, NFC, FM radio, USB-C 3.1




Brzo punjenje

Da




OS

Android 8.0 Oreo




Kamera

19 MP; 4K video, 960 fps slow-motion video




Prednja kamera

13 MP; 1080p video




Baterija

2700 mAh




Cijena





Ustupio

Sony





PREDNOSTI

NEDOSTACI





Kvaliteta izrade

Zastarjeli dizajn




Izvrsne performanse

Nema OIS




Vrlo dobra kamera





960 fps video





Dolazi s Androidom 8.0 Oreo

DIZAJN I KUĆIŠTE


Kao što ste mogli naslutiti, Xperia XZ1 nije najkompaktniji smartfon s 5,2-inčnim zaslonom. Iako ne bismo trebali dramatizirati oko toga, kraj je 2017. godine i praktički svi proizvođači imaju barem jedan uređaj s vrlo uskim ili gotovo nepostojećim rubovima oko zaslona, dok to Sony planira tek za sljedeću godinu. XZ1 nije ograničen mogućnostima, ali mnogi će radije dati novac za smartfon koji zaista izgleda kao da je na tržište izašao ove godine. No, pustimo to sad i pogledajmo kako je konstruiran.

Poleđina i lijevi i desni brid su izrađeni od jednog komada metala koji je lijepo zakrivljen i ugodno leži u ruci. Ovakva konstrukcija traži drugačije rješenje za propuštanje signala pa su zato one poznate plastične trake ugrađene u lijevi i desni bok, njih ukupno tri. Osim toga, i gornji i donji brid su izrađeni od plastike, a pažljivo oko će zamijetiti da je tek za nijansu različite boje od metalnih dijelova. Prednja strana je zaštićena Gorilla Glass 5 staklom perforiranim na dva mjesta za potrebe stereo zvučnika. Pored gornjeg se nalaze senzori, selfie kamera i LED lampica za obavijesti, a donji je sam samcat. Između njih se smjestio 5,2-inčni zaslon koji zauzima otprilike 69% prednje površine.



S lijeve strane su vratašca s utorima za micro SD i nano SIM kartice. Kod izvlačenja odmah uklanjate memorijsku karticu, dok SIM ostaje na svojem mjestu. Kao i na svim Xperia uređajima, sustav se ponovno pokreće prilikom uklanjanja ili umetanja kartice. Desna strana sadrži tipke za regulaciju glasnoće, uključivanje uređaja i kameru. Sony je jedini proizvođač koji čitač otisaka prstiju ugrađuje u power tipku, ali ova pozicija zaista nije loša, bar iz osobne perspektive. Naravno, jedini je i s fizičkom tipkom za kameru. Gornji rub sadrži 3,5 mm priključak za slišalice i mikrofon, a donji također mikrofon te USB-C priključak. Na poleđini nalazimo Motion Eye kameru koja malo strši i uzrokuje lagano klackanje na ravnoj površini, a do nje su laser za autofokus, LED bljeskalica i NFC antena.

Xperia XZ1 možda ne izgleda najmodernije, ali vidi se da je u izradu uloženo puno truda, a kvaliteta se vidi čim ga primite u ruke i osjetite hladnoću i čvrstoću metala.

ZASLON


Ako gledamo veličinu i rezoluciju, zaslon Xperije XZ1 je identičan onomu na Xperiji XZ, no stigla je podrška za HDR10. Proizvođači se vole time pohvaliti, ali ako ne koristite Netflix ili Amazon, nećete imati koristi od toga. Triluminos i X-Reality su tehnologije odavno poznate na Sony uređajima, a općenito sliku možete prilagoditi na niz načina. Što se tiče boja i kontrasta, tu su tri načina prikaza: profesionalni, standradni i iznimno živopisan, no pored toga još ručno možete regulirati balans bijele boje.

Kvaliteta prikaza na zaslonu Xperiju XZ1 pozicionira u sam vrh današnje ponude ako gledamo IPS LCD zaslone, boje su precizne, kontrast i vidljivost na otvorenom su izvrsni, a i 424 piksela po kvadratnom inču omogućavaju više no idealnu oštrinu.

HARDVER, PERFORMANSE I POVEZIVANJE


Xperiju XZ1 pokreće Snapdragon 835, trenutno najjači Qualcommov SoC. Četiri brze Kryo jezgre rade na taktu od 2,35 GHz, četiri štedljive na 1,9 GHz, a Adreno 540 GPU na 710 MHz. Uz 4 GB RAM-a, ne treba očekivati ništa manje od odličnih performansi koje su nam potvrdili AnTuTu i Geekbench testovi. Budući da je Xperia XZ1 jedan od rijetkih uređaja s novim Androidom 8.0 Oreo, vjerujemo da bi se rezultati s vremenom mogli i poboljšati kad programeri još malo "ispeglaju" softver. Zapravo, nakon dva ažuriranja koja su stigla tijekom testnog perioda se osjeti drastična razlika u brzini i autonomiji baterije. Naravno, na bolje. Koju god zahtjevnu 3D igru pokrenete, nećete primijetiti neugodno zagrijavanje poleđine uređaja. Štoviše, kućište ostaje hladno i prilikom punjenja baterije.

 

64 GB interne memorije je postao standard za top modele pa ni Xperia XZ1 ne smije zaostajati za konkurencijom. Doduše, to je i jedina memorijska izvedba, ali se može proširiti memorijskom karticom. S obzirom da 19-megapikselne fotografije zauzimaju i do 11 MB, a 4K video da i ne spominjemo, proširiva memorija je itekako dobrodošla.

size="medium"

Za bežično povezivanje na internet imamo Wi-Fi i LTE Cat.16 koji podržava brzine do 1 Gbps. Naravno da će vas tu sputati vaš operater, ali ako vas XZ1 dovoljno dugo posluži, mogli biste uživati i u gigabitnom internetu. Osim toga podržava i Bluetooth 5.0 koji je dvostruko brži i ima veći domet u odnosu na Bluetooth 4.2. Ako USB-C kabel želite osim za punjenje baterije iskoristiti za prijenos podataka, sigurno će vas razveseliti podatak da ovaj uređaj podržava velike brzine prijenosa (USB 3.1).

Čitač otisaka prstiju je vrlo brz i precizan. Nije stalno aktivan pa prvo morate pritisnuti tipku power, ali sigurno je tako i bolje jer eliminira neželjena otključavanja. Stereo zvučnici daju vrlo kvalitetan zvuk, osjetno poboljšan u odnosu na prethodnika, a glasnoća je zadovoljavajuća.

SOFTVER I SUČELJE


Sony Xperia XZ1 je uz manjeg brata, XZ1 Compact, prvi smartfon koji se isporučuje s Androidom 8.0 Oreo i uz to je dobio sigurnosne zakrpe za listopad pa možemo reći da vrti najnoviju inačicu Androida. Najviše promjena se odvilo "pod haubom", od čega je sigurno najkorisniji novi način regulacije pozadinskih procesa, što se najviše odrazilo na autonomiju.

Vizualno se ne razlikuje značajno od prethodne verzije, malo je promijenjen dizajn virtualnih tipki za navigaciju, proširen je izbornik za uređenje početnog zaslona, kao i centar za obavijesti u kojemu sad imamo prečac za postavke dostupan u svakom trenutku. Postavke sustava su dobile malo drugačiji raspored i izgled ikona, ali ikone Sonyjevih aplikacija nisu pretrpjele redizajn. U principu je sučelje ono standardno s Pixela uz nekoliko Sonyjevih intervencija.

Sučelje ćete prilagoditi prema vlastitim željama tako da po početnim zaslonima slažete ikone prečaca aplikacija i widgete, a tu je i niz pozadina, tema i efekata prijelaza. Rešetka može biti 3x4, 4x4, 4x5 i 5x5.

size="medium"

Tko prati Sony, zna da su Glazba, Album, Videozapisi i PlayStation dio svakog Xperia uređaja budući da je Sony ipak uvijek naglasak stavljao na multimediju. Album je zaista moćna aplikacija, koliko za pregled slika, toliko i za uređivanje. Android Oreo, između ostaloga, donosi podršku za reprodukciju video zapisa u plutajućem okviru, a rad u dva prozora smo vidjeli već ranije. Poznato je da Xperije dolaze s AVG-om, a nitko sigurno nije zaboravio ni za Movie Creator, Sketch i Xperia Lounge. 3D Creator je nova aplikacija koja se pokazala vrlo zanimljivom. Kao što joj samo ime govori, služi za stvaranje trodimenzionalnih snimki predmeta ili ljudi, bez previše komplikacija u sučelju.

S vremenom je Xperia tipkovnica otišla u zaborav i zamijenio ju je SwiftKey, a istu sudbinu je doživio TrackID. Alternative za njega nema, ali Sony je već ranije preporučio korištenje Shazama.

size="medium"

Za surfanje internetom Xperia XZ1 ima preglednik Chrome, a osim njega će vas dočekati još desetak Googleovih aplikacija.

KAMERA


Kameru koju ima Xperia XZ1 smo vidjeli u Xperiji XZ Premium. Riječ je o senzoru IMX400 ExmorRS maksimalne rezolucije od 19 MP, a većini će biti poznatija pod nazivom Motion Eye. Osim novog dizajna samog uređaja, Sony je preskočio i prelazak na dual kameru, a otvor blende je, za današnje standarde, prilično malih f/2,0. Kamera nije optički stabilizirana, ali barem ima EIS.

Dakako, kamera ima skrivenih dragulja. Jedan od njih je vlastiti RAM koji rješava problem spore interne memorije, što se inače primjećuje kod snimanja u najvećoj rezoluciji. Također pomaže i lakšem hvatanju predmeta u pokretu i omogućuje snimanje usporenih snimki pri čak 960 sličica u sekundi.

Ako se ne uputite u postavke kamere, fotografije će se snimati u formatu 16:9 i rezoluciji od 17 MP. Da biste dobili punih 19 MP, morat ćete odabrati omjer 4:3. Univerzalno automatski način je idealan za one kojima se ne da koristiti ručni način ili se jednostavno ne snalaze u njemu jer s lakoćom i velikom brzinom prepoznaje scene u kojima se nalazite. Iako je dinamički raspon dobar, HDR dobro dođe, ali neugodno iznenađenje je to što ga možete koristiti isključivo u ručnom načinu. Prednja kamera također ima ručni način, ali je daleko siromašniji.

Sučelje se malo izmijenilo, ali ako na Xperiju XZ1 dolazite s drugog Sony uređaja, opet će vam biti poznato i nećete ostati zbunjeni. S lijeve strane se nalaze gumbi za načine snimanja, prebacivanje među kamerama i bljeskalicu, a s desne za postavke, galeriju te, naravno, zatvarač. Više nema traženja 4K načina jer je ta rezolucija jednostavno dio postavki video kamere. Za snimanje usporenih snimki je potrebno malo vježbe, ali zapravo i nije toliko teško i sigurno ćete brzo savladati i to poglavlje. Samo se pobrinite da imate dovoljno svjetla.

size="medium"

Na samu kvalitetu fotografija nemamo primjedbi, ako govorimo o idealnim uvjetima. Pune su detalja, dinamički raspon je dobar, boje su precizne i više nema (velikih) problema s iskrivljenom slikom u uglovima. Kao što smo rekli, HDR možete ručno uključiti tek u ručnom načinu, a automatski način ga pokreće po potrebi. Noćne fotografije su dobre, ali se ne mogu mjeriti s konkurencijom. Jednim dijelom je to zbog manjeg otvora blende, a drugim zbog nedostatka optičke stabilizacije.



Fotografije u punoj rezoluciji pogledajte ovdje.

[responsive_youtube v=smo0k-MqtLU]

BATERIJA


Sony često ima baterije koje su manje od prosjeka za uređaje sličnih specifikacija, no dobrom optimizacijom sustava, pogotovo sad uz Android 8.0 Oreo, je uglavnom nadmašio rivale. Jasno, tu je Snapdragon 835 proizveden u 10-nm procesu, ali za 2700 mAh Xperia XZ1 ima vrlo dobru autonomiju. Uglavnom će vam izdržati cijeli dan, tek ako ga malo "nagazite" će krenuti s upozorenjima da se baterija pojačano troši i prijedlozima za štednju.

Budući da u paketu nismo dobili punjač, ne znamo koliko je potrebno da se s njime napuni potpuno prazna baterija, ali s kompatibilnim QuickCharge 3.0 punjačem za pola sata stigne na 60% i cijeli ciklus traje malo više od sat vremena. Ako u postavkama uključite Upravljanje baterijom (Battery Care), baterija će se s vremenom početi puniti na inteligentni način. To znači da, jednom kad sustav otkrije kad uređaj stoji satima priključen na punjač (obično preko noći) i kad se iskopčava, će se baterija brzo napuniti do 90%, a zatim će se preostalih 10% puniti sporo kako bi se produljio vijek trajanja baterije. Tako će vas uvijek dočekati puna baterija u vrijeme u koje inače ustajete. Ukoliko promijenite uobičajeno vrijeme punjenja, sustav neće provoditi ovaj način punjenja sve dok se opet ne odredi rutina.

ZAKLJUČAK


Sony Xperia XZ1 ne izgleda najmodernije, ali ima moderan hardver i zanimljiva rješenja u izradi kućišta. 5,2-inčni Full HD zaslon s podrškom za HDR je nešto manji od onoga na Xperiji XZ Premium, a oštrini da i ne govorimo, no to je snizilo cijenu bez da je primjetno ugrozilo kvalitetu prikaza. Uz nižu cijenu dobivate istu Motion Eye kameru koja, doduše, nije dual i ima manji otvor blende od konkurencije, ali ni to nije ozbiljan problem, pogotovo uz zanimljive usporene snimke pri 960 sličica u sekundi. Cijene se u trgovinama kreću oko 4500 kn, što nije malo, ali nije ni više od očekivanoga.

Imajte na umu da ako vam je ovaj uređaj prevelik, možete u obzir uzeti Xperiju XZ1 Compact kao jeftinije i kompaktnije rješenje. Osim manjeg zaslona (4,6 inča, HD), lošije selfie kamere i upola manje interne memorije, dobivate isti procesor, zvučnike i stražnju kameru, ali i bateriju.

Najbolju ponudu Sony uređaja potražite na mobis.hr.