Android

Sony Xperia XZ2 Compact - Recenzija

 



Već smo navikli da Sony uz "normalnu" Xperiju XZ predstavi i kompaktnu verziju. Pojam kompaktnog se očito dosta promijenio jer je Xperia Z1 Compact udarila temelje svoje serije s 4,3-inčnim zaslonom koji je kasnije skočio na 4,6 inča i tako se zadržao par godina, da bi sad došao na ravno 5 inča. Taj prvi Compact model s 5-inčnim zaslonom je Xperia XZ2 Compact, a zaslon je i znatno oštriji od svojih prethodnika i dolazi u novom formatu.

Osim evidentne razlike u veličini, XZ2 Compact puno toga dijeli s većim modelom, XZ2. Pokreće ih isti procesor, imaju iste kamere i količinu memorije te vrlo moćne stereo zvučnike. Nažalost, za kućište su odabrani drugačiji materijali pa se malo izgubilo na atraktivnosti, ali mogli bismo reći da se dobilo na otpornosti, što bi moglo doći do izražaja nakon dužeg perioda korištenja. Nema ni bežičnog punjenja i dodatnog vibracijskog modula, no to smo i očekivali jer razlika između standardnog i komapknog modela nije uvijek bila samo u veličini zaslona.

GLAVNE KARAKTERISTIKE







Dimenzije

135 x 65 x 12,1 mm







Masa

167 grama







Zaslon

5″ IPS LCD, 2160 x 1080, 483 ppi, 73,5% površine, HDR BT.2020, Gorilla Glass 5







SoC

Qualcomm Snapdragon 845







CPU

4x Kryo Gold 2,7 GHz, 4x Kryo Silver 1,7 GHz







RAM

4 GB







Interna memorija

64 GB







Micro SD

do 400 GB







Povezivanje

WiFi a/b/g/n/ac, A-GPS, Bluetooth 5.0, NFC, USB-C (3.1)







3G

HSPA 42,2/5,76 Mbps







4G

LTE Cat.15 (800/150 Mbps)







OS

Android 8.0 Oreo







Kamera

19 MP, 4K HDR video, 960 fps 1080p slow-motion video







Prednja kamera

5 MP, 1080p video







Baterija

2870 mAh







Cijena








Ustupio

Sony










PREDNOSTI

NEDOSTACI










Kvaliteta izrade

Debljina i masa







Izvrsne performanse

Selfie kamera lošija od one na XZ1 Compact







Vrlo dobra glavna kamera








960 fps 1080p video, 4K HDR video








Izvrstan zaslon








DIZAJN I KUĆIŠTE


Uspoređujući dizajn XZ2 Xompact s XZ1 Compact, jasno vidimo da sličnosti uopće nema. Rubovi i uglovi su zaobljeni, premješteni su kamera i čitač otisaka prstiju i položaj zvučnika je izveden malo drugačije. Kućište je duže za 6 mm, šire za 1 mm, deblje za 2,8 mm i teže za 28 g. Prilično punašan smartfon, ako smijemo primijetiti. Isto kao i XZ2, XZ2 Compact dolazi u četiri boje, ali radi se o različitim nijansama. To su Black, White Silver, Moss Green i Coral Pink, tj. crna, srebrna, zelena i ružičasta, a razlika je rezultat zamjene staklene površine za polikarbonatnu.

Kad uređaj leži položen na stolu sa zaslonom okrenutim prema gore, izgleda isto kao XZ2, malo pogledate metalni okvir i sličnost je još uvijek tu, ali kad ga okrenete, ona potpuno nestaje. U kvalitetu polikarbonata smo se uvjerili još na prošloj generaciji, ali ona za sobom ne donosi taj neodoljivi premium osjećaj koji je neizbježan kod kombinacije stakla i metala. S pozitivne strane, kvalitetnija plastika je manje podložna oštećenjima i hrapavije je teksture. Gledajući na to koliko se skliže XZ2, ovo je preporod i ogroman plus za rukovanje.



5-inčni zaslon zauzima 73,5% prednje površine, na nasuprotnim stranama su smješteni stereo zvučnici i imamo standardni komplet senzora, selfie kameru i LED lampicu za obavijesti. Rubovi oko zaslona nisu smanjeni na minimum, no napredak je ipak vidljiv. S lijeve strane se nalaze vratašca s utorima za kartice koja se mogu vrlo lako otvoriti bez potrebe za alatom. Radi se o hibridnoj kombinaciji dvije SIM kartice ili jedne SIM i jedne micro SD. Kao i uvijek, uređaj se prilikom vađenja utora ponovno pokrene, čak i kad nije umetnuta nijedna kartica. Desna strana sadrži sve fizičke tipke: za regulaciju glasnoće, power i dvostupanjsku za kameru. Zbog premještanja čitača otiska prstiju je smanjena tipka power, a iskreno nam je žao što je do toga došlo jer nam se to rješenje jako sviđalo zbog svoje praktičnosti.



Jedan mikrofon je ugrađen u gornji rub i drugi u donji, gdje mu društvo pravi USB-C priključak. 3,5-mm priključak je otišao u vječna lovišta, (ne)spretno prateći trendove. Poleđina ima malo onaj retro štih, s mat plastikom, blago ispupčenom kamerom, bljeskalicom, laserskim autofokusom i čitačem otisaka prstiju.

Zbog navike na velike zaslone, vjerujemo da bi mnogima XZ2 Compact djelovao kao premali uređaj. Malo je bucmast, ali ipak stane u svaki džep, vrlo je čvrste građe i savršeno leži u ruci. Nema ni govora o čudnim zvukovima kad ga jače stisnete, jedino kuckanjem po poleđini možete začuti šupljikav zvuk, ali nisu ovo vrata da kucate.

ZASLON


Braća XZ2 i XZ2 Compact su Sonyjevi pioniri 18:9 zaslona. XZ2 Compact je i malo više od toga - prvi Compact smartfon s Full HD zaslonom, odnosno Full HD+. Rezolucija od 2160 x 1080 na dijagonali od pet inča rezultira vrlo visokom gustoćom piksela po kvadratnom inču, 483 ppi, što je dostojno bilo kojeg uređaja iz visoke klase. Sjećamo se da XZ1 Compact u specifikacijama nije imao naveden HDR zaslon, iako je uredno reproducirao HDR videozapise s YouTubea. XZ2 Compact nema problema s time, štoviše, Sony ponosno ističe da podržava 10-bitne boje i HDR BT.2020 standard.

Čak i bez HDR-a i Sonyjevih tehnologija poboljšanja slike Trilluminos Display i X-Reality su boje izvrsne, tj. dobro kalibrirane, kontrast i jačina osvjetljenja su na visokoj razini. Crna boja je malo svjetlija nego što smo očekivali, ali ne toliko da bismo to smatrali nedostatkom.

HARDVER, PERFORMANSE I POVEZIVANJE


Sony je uz kompaktan zaslon u Xperiju XZ2 ugradio dinamitan procesor, Snapdragon 845. Osim što ga to čini jednim od najbržih uređaja na tržištu pametnih telefona općenito, definitivno nema konkurencije ako gledamo odnos veličine zaslona i ostatka specifikacija. Nije nam i dalje jasno zašto nitko osim Sonyja ne želi napraviti kompaktan smartfon s vrhunskim spefikacijama, ali to je već jedna opsežna tema za koju nema mjesta u ovoj recenziji.



XZ2 Compact je po performansama potpuno izjednačen s XZ2. Ima 4 GB RAM-a i 64 GB interne memorije i ni na jednom tržištu se neće nuditi sa 6 GB RAM-a kao što je to slučaj s XZ2. To nama nije toliko bitno jer je za naše tržište ionako određena samo verzija s 4 GB pa priču o performansama zatvaramo sa zaključkom da su ta dva uređaja 1/1. Ne treba posebno naglašavati da se sve aplikacije otvaraju trenutno, web stranice učitavaju u treptaju oka i 3D igre rade bez ikakvih trzanja.

Nismo uočili da bi se uređaj previše zagrijavao tijekom velikih opterećenja, a to ujedno znači da nema ni pada performansi. Prošlogodišnjih 32 GB interne memorije je udvostručeno na 64 GB, što je već odavno standard za smartfone iz gornjeg razreda i uglavnom je dovoljno za pohranu veće količine multimedije i aplikacija. Šteta što nema još barem verzije sa 128 GB, ali i to se da preživjeti s dodatnom memorijskom karticom.

size="medium"

Bežične veze koje Xperia XZ2 Compact podržava su Wi-Fi a/b/g/n/ac, NFC, Bluetooth 5.0, A-GPS, 2G, 3G i 4G. Maksimalna brzina 4G mreže je 800 Mbps za preuzimanje i 150 Mbps za slanje podataka, što je sporije od deklariranih 1200/200 Mbps kod Xperije XZ2, no s obzirom na brzine koje su nam dostupne, još jedno vrijeme možemo samo sanjati i o tih 800 Mbps. Za punjenje baterije i prijenos podataka se koristi USB kabel s Type-C priključkom. Čitač otisaka prstiju je sad na poleđini, ali mu je pozicija daleko ugodnija nego na većem bratu. Brzina i preciznost su mu definitivno veliki aduti.

Novi S-Force stereo zvučnici su dodatno poboljšani u odnosu na prethodnu generaciju, zvuk je kristalno čist i glasan. Dynamic Vibration System nam se jako svidio na XZ2 i zato nam je žao što ga nema na Compactu. Ne vjerujemo da nije bilo mjesta za njega u kućištu, prije bi razlog bio u granici budžeta.

SOFTVER I SUČELJE


Za Sony je Android 8.0 Oreo već uhodana priča, prvi put smo ga ugledali još prošle jeseni na Xperijama XZ1 i XZ1 Compact. Na uređaje drugih proizvođača najnovija verzija Androida tek stiže, a Sony je dosad uklonio i one sitne greške pa mjesečna ažuriranja uglavnom donose nove sigurnosne zakrpe i poboljšanja u radu sustava. Sonyjevo sučelje je uvijek bilo poznato kao perolako, a čini nam se da je sada lakše nego ikada. Uz snažan procesor i dovoljno RAM-a, korisničko iskustvo je bolje nego ikada.

size="medium"

Zaključani zaslon prikazuje vrijeme, obavijesti (sa skrivenim ili otkrivenim sadržajem) i ima prečace za glasovne naredbe i kameru. Osim ovog, još su tri načina za pokretanje kamere: iz početnog zaslona/izbornika aplikacija te dvostrukim pritiskom na tipku power ili dugim pritiskom na tipku kamere. Sony se stvarno brine da vam ništa ne promakne. Postoji jedna vrsta brzog pregleda novosti na zaključanom zaslonu gdje je dovoljno podići uređaj da bi se zaslon automatski probudio i prikazao sadržaj. Vrlo zgodno rješenje koje troši manje baterije od always-on zaslona.

Praktički sve aplikacije koje su instalirane na uređaju imaju okrugle ikone, ali i mnoge koje skinete s Trgovine Play pa ovdje imamo jedan vizualan sklad. Ako volite puno ikona na početnim zaslonima, možete ih strpati i do trideset na svaki, što možda izgleda malo presitno na relativno malom zaslonu, ali cijenimo tu mogućnost.

size="medium"

Za dodatno prilagođavanje sučelja možete odabrati neku od ponuđenih pozadina i tema, s tim da dodatne lako možete preuzeti s Trgovine Play. Googleove aplikacije uglavnom nemaju blizance, iznimke su Sonyjeve Glazba, Album i Videozapisi. Za kupovinu preko interneta i čitanje knjiga je tu Amazonov komplet, a još ćete pronaći Facebook, 3D creator i Xperia Lounge i Xperia Assist. SwiftKey je već jedno vrijeme Sonyjev izbor tipkovnice i prvi je izbor mnogih korisnika.

Na lijevom početnom zaslonu se može prikazivati Google Feed s najnovijim vijestima, stanjem u prometu, vremenskom prognozom itd. i čini se da ne troši previše baterije iako uvijek skida podatke u pozadini. Ukupan dojam rada sustava je odličan, brzina i fluidnost su definitivno jedni od najvećih aduta ovog uređaja.

KAMERA


Kamera Xperije XZ2 Compact će vam biti dobro poznata iz prošlogodišnjeg modela, a generalno se već nekoliko generacija radi o sličnim specifikacijama. To je senzor IMX400 ExmorRS veličine 1/2,3", poznat kao Motion Eye, s najvećom raspoloživom rezolucijom za fotografije od 19 MP u omjeru 4:3 i pikselima veličine 1,22 µm te otvorom blende je f/2,0. Umjesto optičke stabilizacije za snimanje videa je tu elektronska (SteadyShot) i moramo priznati da radi vrlo dobro. Jedini nedostatak - ne radi za 4K video.

Ne dajte se zavarati da Sony uporno gura staru kameru, gotovo svaki novi model dobiva novi senzor koji je u pravilu među većima na smartfonima. Ovdje imamo jednu iznimku jer je on isti kao na XZ1 Compact, ali izgleda da se dosta truda uložilo u nove algoritme i općenito softver kamere. Najveći napredak je vidljiv u noćnim fotografijama, možda nisu dobre kao na smartfonima koji imaju kamere s većim otvorom blende, ali na neviđeno nikad ne bismo rekli da je otvor blende samo f/2,0.

Nažalost, nema druge kamere za bokeh efekt, no to ne znači da ga ne možete dobiti. Za to je zadužen poseban način rada (Zamućenje pozadine) koji snimi dvije fotografije i spoji ih u jednu. Odmah nakon snimanja možete podesiti koliko će pozadina biti izvan fokusa. Generalno ovo funkcionira dobro, ali ponekad se zamućenje prenese i na predmet u fokusu, što nikako nije za pohvalu. Vjerujemo da će se ovaj nedostatak ispraviti kroz softversko ažuriranje.

size="medium"

Tko bi rekao da ćete u ovako malom kućištu dobiti kameru koja snima i 4K HDR video? Trenutno postoje samo dva smartfona koja su sposobna za to - Xperia XZ2 i Xperia XZ2 Compact pa ako na smartfonu pored živahnih boja i visokog kontrasta u fotografijama želite to isto i u videozapisima, ovo vam je jedini izbor. Naravno, HDR zaslon je neophodan za reprodukciju u izvornom obliku. Također, ova dva uređaja su jedini koji mogu snimati usporene videozapise pri 960 sličica u sekundi u Full HD rezoluciji, konkurencija se približila na "samo" HD rezoluciju. Ona je i ovdje opcija i ima svoje prednosti - dozvoljava vam dvostruko duže trajanje usporenog dijela snimke.

size="medium"

Kvaliteta fotografija snimljenih danju je na iznimno visokoj razini. Zahvaljujući visokoj rezoluciji one obiluju detaljima, nemaju previše šuma, boje su precizne i dinamički raspon je dovoljno dobar da vam ne pokvari vrlo kontrastne fotografije. Noćne imaju malo više šuma i gube detalje, ali kao što smo već rekli, nikad ne bismo rekli da je otvor blende samo f/2,0. Iako u ručnom načinu možete postići zavidne rezultate, preporučujemo da koristite automatski jer radi čuda bez bljeskalice.

Video snimke su vrlo dobre kvalitete, pogotovo 4K HDR zapisi. Očekujemo da se malo ispegla softver jer kod bržih pokreta često trzaju, što se ne događa pri nižim rezolucijama zbog EIS-a.

Selfie kamera nas je malo razočarala jer snima fotografije u samo 5 MP. Kvaliteta je solidna, no nedostojna jednog flagship smartfona.



Fotografije u punoj rezoluciji pogledajte ovdje.

[responsive_youtube v=KDhCf6UlGRE]

[responsive_youtube v=nfLmoK4yC1s]

[responsive_youtube v=ciI5GGITuwI]

[responsive_youtube v=clFTE62z7nM]

BATERIJA


Baterija se na Xperiji XZ2 Compact pokazala kao jednom od jačih strana. Kompaktan zaslon, štedljivi procesor i 2870 mAh je sasvim dovoljno za dva dana korištenja kod prosječnih korisnika. Kod zahtjevnijih će to biti jedan dan, a kod manje zahtjevnih dva i pol do tri. Preko noći će se razina baterije spustiti za najviše 2%, ovisno o tome koliko pozadinskih procesa je aktivno.

Budući da uređaj podržava brzo punjenje, prazna baterije će se priloženim punjačem već za pola sata napuniti do pola, za oko sat vremena će doći do tri četvrtine i cijeli ciklus će završiti za otprilike dva sata. Možda ne zvuči kao najbrže punjenje na svijetu, ali ovo je izvedeno zbog produljenja životnog vijeka baterije. Realno, pola sata punjenja će većini biti dovoljno za minimalno pola dana korištenja.

ZAKLJUČAK


Sony Xperia XZ2 nema direktne konkurencije konkurencije jer na tržištu ne postoji nijedan drugi smartfon s 5-inčnim 18:9 zaslonom, što nije dobro za korisnike, ali je dobro za Sony. Ako zanemarimo zaslon, neprijatelji vrebaju sa svih strana, ali dok se Snapdragon 845 dodatno ne proširi, Xperia XZ2 Compact ostaje jedan od najpovoljnijih smartfona s tim procesorom. S obzirom na konstantni rast cijena koji je najavljen i kod proizvođača koji su mu dosad odolijevali, ovo ide samo još više u korist Sonyju.

Ako vam se ne čini kao veliki napredak u odnosu na prethodnika, sažet ćemo što se sve promijenilo. Stigao je veći i oštriji zaslon novog formata te novi procesor, udvostručena je interna memorija, poboljšana je kamera i povećana baterija. Iz nekog razloga je smanjena rezolucija prednje kamere, ali je stvar donekle spašena većim otvorom blende.

Još smo za XZ1 Compact rekli da nas je iznenadio debljinom, tako da smo sad čak i malo šokirani jer je 12 mm debljina primjerena više za smartfone s ogromnim baterijama ili otpornim kućištima. Već je malo teže prigovoriti na izostanak 3,5-mm priključka jer je to ništa drugo nego nezaustavljiv trend. Ako za nečim zaista žalimo, to je izostanak Dynamic Vibration Systema iz XZ2 koji smatramo jednom vrlo zanimljivom funkcionalnošću.

Dakle, Sony Xperia XZ2 Compact je jedina opcija ako želite kompaktni smartfon vrhunskih specifikacija. Ima nekih nelogičnih nedostataka, ali mislimo da opravdava svoju cijenu.