Korisnici Hrvatskog Telekoma i A1 već duže vrijeme uživaju u VoLTE standardu, ali od nedavno je tu uslugu omogućio i Telemach pa ne čudi što su me posljednjih dana brojni njihovi korisnici upitali što to znači i trebaju li reagirati.
Što je VolTE?
Pojednostavljeno, VoLTE u suštini znači bolju kvalitetu poziva. Sam pojam je skraćenica za “Voice over LTE”, odnosno protokol putem kojeg se vaši “normalni” glasovni pozivi prenose putem 4G mreže. LTE (Long Term Evolution) je drugo ime za 4G mrežu. U slučaju da nemate uključenu VoLTE opciju, vaši pozivi će biti uspostavljeni najčešće putem 3G ili 2G mreže, a u ekstremnim slučajevima i putem GSM mreže (2G). Odabir će ovisiti i o dostupnosti signala gdje se nalazite, mada sam to u posljednjih nekoliko godina doživio samo par puta i to daleko izvan Hrvatske.
Zašto se VoLTE oznaka upravo sada pojavila na vašem telefonu?
Ukratko i laički rečeno, VoLTE kako tehnologija napreduje pa tako dobivamo nove generacije mobilnih mreža, a trenutno je aktualna peta generacija, što sugerira skraćenica 5G. Nekad prije, VoLTE se dodatno naplaćivao, baš kao i korištenje 5G mreže, ali u Hrvatskoj su te opcije danas kod sva tri operatera besplatne, odnosno uključene u sve tarife.
Koja je prednost VoLTE razgovora u odnosu na klasične pozive?
Najveća prednost u odnosu na “klasične” glasovne pozive putem 3G ili 2G mreže, kako ste do sada obavljali vaše razgovore, a da to niste ni znali, je još bolja kvaliteta poziva. U prijevodu, trebali biste jasnije čuti vašeg sugovornika, a i on vas. Znate ono kad slušate radio emisiju i kako jasno čujete govornike u studiju, pa se onda netko javi telefonom i u trenutku vam je jasno da nije jedna od onih u studiju. VoLTE neće donijeti baš studijsku kvalitetu razgovora, ali će ih definitivno učiniti da zvuče malo više “studijski” nego “telefonski”. Kažu da VoLTE, uzevši u obzir količinu prenesenih podataka po sekundi, daje otprilike 2-3 puta bolju kvalitetu razgovora od onih putem 3G mreže, koja opet daje otprilike isto toliko bolju kvalitetu od onih ostvarenih putem 2G mreže.
Da bi se razgovor u cjelosti vodio putem 4G mreže, i pozivatelj i primatelj poziva moraju imati uključenu i aktivnu VoLTE uslugu, inače će poziv biti “preusmjeren” na klasičnu 3G varijantu.
Plaća li se to dodatno?
Usluga se sama po sebi ne plaća dodatno, ali teoretski može uzrokovati dodatne troškove, iako je za to vrlo mala šansa. Štos je u tome što VoLTE, za razliku od klasičnih razgovora, troši vaše mobilne podatke, ali u vrlo maloj količini za današnje pojmove. Red veličine, sat vremena poziva, a kako nam prenose operateri, obično varira između 5 i 10 MB, ovisno o kvaliteti signala. U teoriji, sat poziva bi mogao progutati i 50-ak MB, što znači da biste trebali razgovarati 20-ak sati mjesečno da biste potrošili 1 GB prometa. U današnje vrijeme, kad su u mnogim tarifama količine mobilnih podataka praktički neograničene, to vas ne bi trebalo zamarati. Čak i da imate neke osnovne tarife koje imaju svega 10-ak GB podataka mjesečno, šanse su da nećete osjetiti povećanu potrošnju podataka. Ipak, to je teoretski moguće i trebate sami izračunati koliko točno mjesečno potrošite vremena na razgovore. Također uzmite u obzir da nije svaki poziv upućen preko VoLTE značajke.
Ima li VoLTE utjecaja na potrošnju baterije?
Danas velika većina smartfona podržava VoLTE i generalno tu opciju možete ostaviti uključenu bez ikakvog straha od povećane potrošnje baterije. Puno veću ulogu u potrošnji struje ima kvaliteta signala, odnosno pokrivenost signalom u području gdje se poziv odvija. Lošija pokrivenost signalom značajno utječe na potrošnju baterije, tj. neusporedivo više nego razgovori putem VoLTE-a.
Mogu li VoLTE isključiti ručno?
Teoretski možete iako to danas neće biti tako lagan zadatak. Nekad je postojala opcija unutar postavki smartfona do koje je bilo vrlo lako doći i isključiti VoLTE, ali danas ih je dosta izgubilo tu opciju. Da biste ju potpuno onemogućili, bit će potrebno nazvati vašeg operatera, odnosno tehničku podršku, koja bi trebala onemogućiti VoLTE uslugu specifično za vaš broj telefona. Nekad davno, kad je tehnologija uvedena, često je bilo problema s njom pa je postojala i opcija da se isključi, ali danas kad je sazrjela, očito je da su proizvođači u suradnji s operaterima odlučili ostaviti ju permanentno uključenom.
Trend u telekomuniacijama je da se 3G mreža postupno gasi i da se spektar frekvencija koju koristi, oslobodi za novije tehnologije. Hrvatski Telekom je već započeo s gašenjem svoje 3G mreže. Dakle, isključite li VoLTE namjerno, šanse su da će se svi vaši pozivi eventualno prebaciti na 2G mrežu, dakle na onu najniže kvalitete.
Postoji li još kakva prednost koju pruža VoLTE?
Ima još jedna, a ta je da bi svaki moderan smartfon dok obavlja razgovor putem VoLTE-a trebao imati i mogućnost surfanja na internetu. Vjerojatno ste tijekom poziva nekad poželjeli brzinski izguglat neku informaciju, što vam je nekad pošlo za rukom, a nekad nije. Ovisi o tome obavlja li se razgovor putem 4G mreže (VoLTE) ili putem 3G ili 2G mreže, jer u slučaju potonjih, nećete malo je vjerojatno da ćete uspjeti. S druge strane, ako ste u tom trenutku spojeni i na WiFi, problema ne bi trebalo biti.
Postoji li poziv putem 5G mreže?
Za razliku od 4G, koja ima podršku za glasovne pozive, 5G mreža nije u startu bila predviđena za tu svrhu. No svejedno, mogli bismo reći da će se pozivi moći obavljati putem 5G mreže, samo će se koristiti nešto drukčiji protokoli, slični onima za IPTV.
Ukratko, ta usluga bi trebala dobiti naziv VoNR ili Voice over New Radio, a kad će zaživjeti kod nas, teško je predvidjeti.
Uzevši u obzir koliko visoku kvalitetu zvuka možemo imati putem 4G mreže i da tu još ima mjesta za napredak, smatram da smo osigurani do kraja desetljeća, prije nego nešto novo dođe na red.