Android Top teme Aplikacije

Što nam donosi Google Hangouts?



U trenucima dok čitate ovaj članak svim korisnicima Android uređaja koji su pokretani Gingerbreadom ili novijim OS-a došla je obavijest da postoji nadogradnja popularnog Google Talka. Nakon izvršene nadogradnje, prvo što ćete primijetiti da je ikona Google Talka nestala te je zamijenjena ikonom Google Hangoutsa. Osim nove ikone i novog naziva, Hangouts donosi i druge brojne novitete.

Hangouts je nova komunikacijska platforma koja je dostupna na Androidu, iOS-u, Chromeu i Gmailu, a rezultat je Googleove želje da ujedini svoje razdvojene komunikacijske servise, ali i da krene u bitku sa sve popularnijim WhatsAppom i Viberom.

Hangouts, koji zamjenjuje Google Talk je od njega u potpunosti drugačiji. Talk je bila IM aplikacija koja je omogućavala razmjenu poruka u realnom vremenu, ali i neke multimedijske mogućnosti kao što su audio/video chat. On je bio zasnovan na otvorenom komunikacijskom standardu – XMPP-u za čiji razvoj je, između ostalih i Google podosta zaslužan. No, od predstavljanja Talka došlo je do prave evolucije u načinu komunikacije koja se odvija preko mobitela, pa je tako osim standardnih poruka postalo jednako važno i slati video zapise, fotografije, glasovne poruke ili razgovarati u grupi. S obzirom na to da je konkurencija ove stvari nudila već ranije, Google je morao reagirati i predstavio nam je – Hangouts.

Pokretanjem Hangouta na mjestu gdje bi inače očekivali listu kontakata – dočekuje vas lista svih konverzacija. Slično kao i u Gmailu, slideanjem u lijevo, odnosno u desno neki od razgovora možete arhivirati.

Slidanjem stranice u desno prikazuje se nešto što bi trebao biti pandan staroj listi kontakata. Upravo ovaj dio nove aplikacije mi je donio najviše glavobolje.

unnamed14unnamed10

 

Naime, Google je u potpunosti izbacio statuse – dakle više ne postoje online, busy, away ili invisible kontakti, već se svima u listi prikazuju avatari koji su lagano izblijeđeni u slučaju da je kontakt offline. Drugi problem je u tome što će se kontakti koje nemate dodane neki od krugova na Google+ društvenoj mreži prikazivati kao offline, bez obzira ako oni u stvari i jesu online. Također, više se nije moguće ulogirati u aplikaciju kao nevidljiv. Ovime je očita Googleova namjera da sve postojeće korisnike jednostavno natjera na korištenje svoje društvene mreže – Google+. Koliko je to pametna odluka, odlučit će korisnici...

Zbog nepostojanja jasne liste kontakata sa odgovarajućom raspoloživosti istih, mogu slobodno reći da mi Hangouts kao aplikacija za IM na mobitelu nije dobra. Svrha statusa kontakata je u tome da se može vidjeti je li određena osoba dostupna za chat ili ne želi da joj se ometa. No, na žalost u Googleu su se odlučili na ukidanje ove esencijalne stvari i što je, tu je.

Ipak, osim ovih negativnih strana Hangouts ima i svojih pozitivnih karakteristika.
Prva je dizajn koji je izveden tako da aplikacija izgleda podosta atraktivno. Tako je većina akcija popraćena dopadljivim animacijama koje podižu ukupni dojam aplikacije.
Drugo je lista razgovora koja se čuva u oblaku, a sadrži povijest svih razgovora s određenim kontaktom. U toj listi se prikazuju izmijenjene fotografije, video sadržaji, povijest video poziva i slično. Ova lista je dostupna na svim uređajima u kojima se ulogirate na Google, odnosno na Hangouts.

Tijekom razgovaranja, u dnu se liste prikazuje animacija koja govori da neka osoba trenutno piše poruku. Također je i pomicanjem umanjene verzije avatara po listi razgovora prikazano do koje je točno poruke određena osoba pročitala razgovor.

unnamed11unnamed9

 

Treba i napomenuti da su notifikacije sinkronizirane, pa tako primjerice ste istovremeno ulogirani na tabletu, mobitelu i računalu te poruku pročitate na tabletu informacija o nepročitanoj poruci će se sa ostalih uređaja odmah ukloniti.

Google je napokon ugradio i mogućnost dijeljenja fotografija direktno iz aplikacije, pa više nema potrebe za uploadanjem fotografija na neki od mnogobrojnih online servisa predviđenih za to.
Ipak, kritika ide na raču toga što nije omogućeno dijeljenje datoteka proizvoljnih tipova, već je stvar ograničena samo na fotografije.

Zgodan je dodatak i opcija za utišavanje svih notifikacija. Tako je moguće odabrati interval od 1 do 72 sata unutar kojeg vas Hangouts neće obavještavati o novim porukama.

 

unnamed13unnamed12

 

Ako izuzmem nedostatak osnovne stvari svakog IM servisa – pregled dostupnosti kontakata na listi, sa novim Google Hangoutsom sam zadovoljan. Sučelje je moderno, dopadljivo izvedeno, a sama aplikacija nudi nekoliko korisnih opcija.

Ipak, s obzirom da sam Gtalk godinama koristio isključivo kao IM servis, nedostaju mi gore spomenute funkcije.

Google Hangouts na Play Storeu trenutno ima ocjenu od 3.6 (uz preko 30 000 ocjena) kojoj je, barem sudeći po komentarima, uglavnom doprinijelo nepostojanje tradicionalne liste kontakata, ali i nepostojanje integracije SMS poruka direktno u aplikaciji.
Za ovo drugo se Google već pobrinuo, pa ćemo u nekoj od narednih verzija Hangoutsa vidjeti i SMS poruke u listi razgovora. U slučaju da Google uvaži i drugu najčešću zamjerku, sa zadovoljstvom ću koristiti novi Hangouts, a do tada ipak ostajem na starom, dobrom Gtalku.

Play store link

Kakva su vaša iskustva sa Google Hangoutsom?