Biznis

Tajvan navodno neće odobriti proizvodnju 2nm čipova u Americi, no čini se da je problem negdje drugdje

Ako nas redovito pratite, konkretno naše Biznis i Top teme rubrike, vjerojatno ste sada već dovoljno upućeni u sagu oko otvaranja tvornica tajvanskog TSMC-a u američkoj saveznoj državi Arizoni.

Projekt je započet prije otprilike pet godina s mantrom imperativa preseljenja proizvodnje naprednih čipova iz Azije na Zapad, kako bi se smanjila ovisnost o Kini i izbjegli rizici uzrokovani trgovinsko-tehnološkim ratom.

Povezano: TSMC još jednom odgodio pokretanje proizvodnje naprednih čipova u SAD-u

Međutim, nije sve teklo po planu. Pojavili su se problemi sa subvencijama koje su američke vlasti bile obećale kad su pokrenule inicijativu, no na koncu se ispostavilo da je upravo TSMC, najveći svjetski ugovorni proizvođač čipova (foundry), platio najveću cijenu. Nakon inicijalno planiranih između 15 i 19 milijardi dolara ulaganja, troškovi su se u 2024. godini propeli na 65 milijardi, no izazovima tu nije kraj.

Problem nepostojanja ugovora o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja između SAD-a i Tajvana, nedostatak kvalificirane snage u Americi, odbijanje plaćanja obećanih subvencija, čak i u obliku poreznog kredita, TSMC-ovu investiciju učinili nekoliko puta skupljom od planirane.

Da priča ne bi ovdje završila, danas tajvanski Digitimes prenosi informacije da tajvanska vlada možda neće odobriti proizvodnju 2-nanometarskih čipova u Americi. Razlozi za to mogu biti regulatorne ili čak strateške prirode, jer bi tako domicilne tvornice izgubile ogroman dio poslova, a time i prihoda. Međutim, čini se da se iza ove PR priče kriju sasvim drugi razlozi. Naime, s obzirom na sve dosadašnje prepreke na koje je TSMC-ova investicija u SAD-u naišla, te nekoliko uzastopnih odgoda početka proizvodnje, malo je vjerojatno da će tvornice u Arizoni u doglednoj budućnosti uopće biti sposobne proizvoditi ovako napredne čipove. Svakome tko je kronološki pratio zbivanja oko ove avantura TSMC-a, vjerojatno je jasno da će proizvodnja 2-nanometaskih čipova, koja bi općenito trebala započeti sljedeće godine, neće biti moguća u Arizoni, već će se njihovo štancanje odvijati isključivo na Tajvanu. Ono što će ostati za američke pogone, vjerojatno će biti ograničeno na 3 i 5nm čipove, a kad se pogoni jednom i otvore za proizvodnju, na Tajvanu i u Koreju (Samsung) će se već proizvoditi 1,4 nm čipovi. To znači da Apple, kao jedan od najvećih kupaca TSMC-a uopće neće kupovati čipove proizvedene u Americi, već će ponovno morati posegnuti za onima s Tajvana, odnosno iz azijske regije.