Recenzije

Xiaomi 13T i 13T Pro - Budget flagshipi [Recenzija]

Kao što već znate, Xiaomi je u Berlinu predstavio svoja dva nova “budget flagshipa”, a u današnje vrijeme poskupljenja svih uređaja, jedino što se iz čistih specifikacija da naslutiti je da ne koštaju k’o sv. Petra kajgana. Istina, nisu ni Xiaomijevi T modeli lišeni poskupljenja pa su tako i ovi modeli nešto skuplji nego prošle godine, a mi smo se kroz posljednjih desetak dana družeći s njima potrudili saznati jesu li i dalje za preporuku.

Kao što smo već napomenuli u samom startu, dva su uređaja u pitanju, obični 13T i onaj s Pro dodatkom u imenu, ali oba dolaze s fantastičnim 6,67” 12-bitnim zaslonima, odličnim MediaTekovim procesorima, dovoljno radne i interne memorije, ali i vrhunskim Leica kamerama posuđenim iz Xiaomi 12 Pro modela kao i s 5000 mAh baterijom.

Ne treba zaboraviti niti na vrlo bogato pakiranje, a ovoga puta imamo i potpunu zaštitu od vode i prašine što potvrđuje IP68 certifikat čineći ova dva uređaja prvim takvim iz T serije! Čak se uređaji niti samim dizajnom ne razlikuju uopće, osim ako odaberete poliuretanski 13T Pro, u prijevodu model s poleđinom od veganske kože. Upravo nam se i taj model najviše svidio zbog same poleđine i načina na koji se ne packa i ne klizi iz ruke, no isto tako vjerujemo da će većini kupaca biti draži obični model zbog nešto niže cijene i vrlo malo kompromisa u odnosu na Pro model.

Uzevši u obzir koliko su ova dva modela slična, oba smo strpali u jednu recenziju, pa da ne duljimo previše s uvodom, krećemo u klasičnom stilu.

Specifikacije uređaja

Dimenzije 162.2 x 75.7 x 8.5 mm
Predstavljen:  Rujan 2023.
Masa 192/2000 grama
Zaslon 6,67" AMOLED, AMOLED, 68B colors, 144Hz, Dolby Vision, HDR10+
Pozadinsko ovjetljenje

2600 nita (peak)

Procesor Mediatek Dimensity 8200-Ultra/9200+ (4 nm)
RAM 8/12/16 GB
Spremišna memorija 256GB, 512GB, 1TB
Otpornost na vodu i prašinu IP68
Kamera 1 50 MP, f/1.9, 24mm, 1/1.28", 1.22µm, PDAF, OIS
Kamera 2

50 MP, f/1.9, 50mm, 1/2.88", 0.61µm, PDAF, OIS, 2x optički zoom

Kamera 3

12 MP, f/2.2, 15mm (ultraširokokutna), 1/3.06", 1.12µm

Video kamera 8K@24fps(13T Pro), 4K@30fps (HDR10+), 4K@24/30/60fps, 1080p@30/60/120/240fps, 10-bit LOG, gyro-EIS
Selfie kamera 20 MP, f/2.2
Baterija 5000 mAh
Žično punjenje 67W/120W
Bežično punjenje -
Cijena 650€/900€
Ustupio Xiaomi Hrvatska

Prednosti

Dobar hardver
Odlična primarna kamera
Odlično sučelje kamere uz Leica opcije
Kožna poleđina na 13T Pro
512GB u startu na 13T Pro
Dobri stereo zvučnici
Vrhunski zasloni
Omjer uloženo/dobiveno (pogotovo 13T)
Brzo punjenje (pogotovo 13T Pro)
Bogato pakiranje

Nedostaci

Selfie kamere su mogle biti bolje
Samo 2x zoom
Crni 13T je magnet za packe i prašinu
Slabija vibracija

Dizajn, kućište i ergonomija

U samom uvodu smo naglasili da su ova dva uređaja virtualno identična. Minimalna razlika između njih da se osjetiti jedino u ruci i pritom ne mislimo na vegansku kožu 13T Pro modela, već na samu težinu ova dva uređaja. Obični 13T je logično par grama lakši što će primijetiti jedino oni koji će imati priliku primiti oba uređaja u ruku. Tih par dodatnih komponenti “viška” u Pro modelu su ipak doprinijeli na vagi.

No generalno smatram da su vrlo dobro izrađeni. Poleđina je blago zakrivljena, a u slučaju našeg crnog 13T modela, toplo savjetujemo da iskoristite i maskicu koju dobivate uz uređaj u pakiranju. Unutar kutije ćete pronaći i punjač i kabel, od čega Xiaomi pohvalno ne odustaje! Problem s crnim modelom je u završnoj obradi koja je sjajna, vrlo skliska i poprima packe i skuplja prašinu koja se baš jasno vidi. Šteta jer kad je čist izgleda vrlo primamljivo.

Dapače, ako vam je dizajn bitan, s ovim svjetlo plavim veganskim 13T Pro ćete se zaista istaknuti u masi drugih uređaja jer ne samo što su kožni uređaji rijetki, već kombinacija kože i ove svjetlo plave boje je gotovo nemoguća za naći s bilo kojim drugim uređajem čineći ga tako jedinstvenim.

Na dnu uređaja imamo klasično USB-C utor kao i utor za dvije nanoSIM kartice. Nažalost nema proširive memorije, ali imamo stereo zvučnike od kojih je jedan smješten uz spomenute utore, a drugi je na vrhu unutar slušalice. U video recenziji rekao sam da bih volio da je na vrhu uređaja rešetka za drugi zvučnik i iako postoji par rupica viška na vrhu uz infra crveno i dodatni mikrofon, opet balans zvučnika je mogao biti malo bolji u korist onog gornjeg. Nije to ništa strašno, ali više o tome ćemo u sekciji samog hardvera.

Čitač otiska prstiju je ispod samog zaslona i naravno oku neprimjetan, a cijelu tu površinu jedino kvari mala rupica za selfie kameru na vrhu. Tipke su klasično na desnom boku gdje i trebaju biti i imaju vrlo dobar klik. Zanimljivo, okvir je dovoljno ravan da uređaj sam po sebi može stajati na stolu i vertikalno, ali isto tako stoji i pomalo izdignuto kad je položen na stol zbog grba kamere. Tako sam se u startu prvi par dana znao zapitati jesam li uređaj slučajno stavio na nešto ne shvativši iz prve da su grbe zapravo tolike.

Nisu one pretjerano izdignute da se razumijemo, a i moraju biti takve da bi se smjestile kamere. Moja zamjerka je na skupljanje prašine dakako jer je i sama grba sjajnog završetka. Na prvi pogled izgleda kao da su na njoj samo dvije kamere, a razlog tome leži što je ona treća ultraširokokutna pomno skrivena kako bi vizualni dojam bio bolji. Barem pretpostavljam jer drugog objašnjenja nemam.

Oba uređaja leže jako dobro u ruci zahvaljujući spomenutoj zaobljenoj poleđini prema samim rubovima i ostavljaju odličan dojam, no lagao bih kad ne bih rekao da je Pro model baš specifičan i da sam ga s guštom koristio čak i više nego običan 13T. Nije razlog u samom softveru ili hardveru, već jednostavno toj kožnoj poleđini koju baš volim vidjeti na smartfonu.

Naravno u obzir moramo uzet i novinu za ovu T seriju koja je do sada bila u najboljem slučaju zaštićena od prskanja što je potvrđivao IP53 certifikat. Tada bismo rekli da mu ne bi trebalo biti ništa ako se slučajno zalije na stolu, s dozom skepticizma, ali ovoga puta smo sigurni u to jer Xiaomi je odlučio i ovu seriju smartfona potpuno zaštititi od vode i prašine IP68 certifikatom, a što toplo pozdravljamo! U prijevodu, trebali bi biti otporni na uranjanje do metar i pol dubine na trideset minuta.

Zasloni

Xiaomi je na oba uređaja ugradio identične 6,67” zaslone s rezolucijom od 1220 x 2712 piksela, sposobnim prikazati 68 milijardi boja! U prijevodu 12-bitni OLED-i iznimno visoke svjetline koja u peaku doseže 2600 nitsa! Uz to imamo i jedan od najviših PWM dimminga od 2880 Hz! Spektakl od zaslona i kao šlag na tortu, dolaze i sa 144 Hz refresh rateom za razliku od velike većine smartfona koji su na 120 Hz!

Nema govora koliko su vrhunski zasloni na ovim uređajima u pitanju i vjerujem da će vam ih biti gušt koristiti u svakom slučaju. Ono što ih izdvaja od nekih premium modela je to što nisu zakrivljeni, ali sudeći po tome što postoji pristojan broj kupaca koji preferiraju upravo ovakve ravne zaslone u odnosu na “premium” zakrivljene, vjerujem da ovo neće svima predstavljati manu već nekima od njih i prednost.

Zaštićeni su Gorilla Glass 5 zaštitnim slojem, a tu smo viđali i nešto bolje Victus zaštite, no ipak su ovo “budget flagshipi” pa su neki kompromisi u odnosu na Xiaomijevu 13 seriju, bez T dodatka, morali biti podvučeni. O samim fantastičnim kutevima vidljivosti, prikazu boja, mogućnosti prikaza HDR10+ sadržaja i podrške za Dolby Vision ne treba ni pričati jer Xiaomi tu odavno radi odličan posao.

Hardver i performanse

Ključna razlika između ova dva modela nalazi se upravo u hardverskom dijelu, odnosno njihovim procesorima. Tako se 13T Pro model diči najsnažnijim MediaTekovim Dimensity 9200+ procesorom, a običan 13T model s Dimensity 8200-Ultra. Male razlike imamo u startu u naša dva modela u količini radne i interne memorije jer Pro model je došao s 12 GB RAM-a i 512 GB interne memorije, a običan s 8 GB RAM-a i 256 GB interne. Moram napomenuti da se i 13T model na nekim tržištima pojavljuje i u varijanti s 12 GB RAM-a i 512 GB interne memorije, a hoće li to biti slučaj i kod nas, ostaje za vidjeti. Kako stvari stoje, u startu će biti dostupna isključivo ova dva modela kao što su kod nas na testu. Treba napomenuti i da Pro model ima UFS 4.0 memoriju za razliku od običnog modela koji dolazi s UFS 3.0 kako stvari stoje.

Snažniji Dimensity 9200+ tako dolazi s najsnažnijom Cortex-X3 jezgrom na 3,35 GHz, a slijede ju tri Cortex-A715 jezgre na 3 GHz i još četiri štedljivije Cortex-A510 jezgre na 2 GHz. Ovo je malo drukčija postava od konkurentnog Snapdragona 8 Gen2 i rekao bih da je ovaj SoC što se procesora tiče u rangu s Qualcommovim rješenjem, ali isto tako da je grafički čip Immortalis-G715 MC11 možda malo slabiji od Adrena 740. Nije to velika razlika, a najveću bih pripisao samoj stabilnosti MediaTeka koji u startu ima možda malo niže performanse, ali ih je isto tako u stanju duže održati na toj istoj razini.

Drugi procesor je kao što smo već spomenuli Dimensity 8200-Ultra koji je također osmerojezgreni, a on dolazi s generaciju starijom kombinacijom jezgri od kojih jedna od četiri Cortex-A78 kao najsnažnija kuca na 3,1 GHz, a preostale tri na 3,0 GHz. Slijede ju četiri Cortex-A55 jezgre na 2,0 GHz dok se za grafički dio posla pobrinuo Mali-G610 MC6.

U konačnici, performanse Pro modela se u svakodnevici virtualno ne razlikuju u odnosu na onaj slabiji. Tek povremeno na direktnom usporednom testu Pro model zna brže otvoriti neku aplikaciju, ali ovdje pričamo tek o desetinkama sekunde koji se u svakodnevnoj upotrebi teško daju primijetiti.

Okorjeli gameri će sigurno poželjeti snažniji procesor jer je u stanju u istim igricama dobiti par fps-a više na istoj rezoluciji, ali igrajući čak i neke zahtjevnije igre na oba uređaja, rekao bih da se oba ponašaju odlično. Tek blago zagrijavanje poleđine sam osjetio na jednom i drugom uređaju, a performanse koje sam imao u startu sam otprilike imao i nakon pola sata gaminga. Imajte na umu da nisam gamer i moguće je da se moje poimanje odličnog gaminga neće poklapati s vašim, ali ako spadate u tu kategoriju, onda vjerojatno već i znate koji uređaj je idealan za vas.
S hardverske strane volio bih komentirati vibraciju koja mi je jedan od rijetkih prigovora na ove uređaje i definitivno bih volio da je nešto snažnija kako ne bih imao propuštenih poziva držeći uređaj u džepu. Ostatak hardvera je više manje sama pozitiva jer Xiaomi je ove uređaje opskrbio s gotovo svime što biste mogli poželjeti, pa čak i više u odnosu na konkurenciju jer dolazi i s infra crvenim koje super može poslužiti kao univerzalni daljinski za kontrolirati TV ili klima uređaje primjerice. Naravno da bih volio vidjeti i proširivu memoriju i 3,5 mm izlaz za slušalice, no to nažalost nije realno za očekivati.

Čitač otiska prstiju na oba uređaja je identičan, barem što se s moje korisničke strane tiče jer nisam baš mogao zaviriti u sve hardverske specifikacije na ovom preprodukcijskom primjerku. No što se njegovih performansi tiče, bio sam potpuno zadovoljan jer je jako brz i precizan.

Prvih par dana sam imao problema s proximity senzorom na 13T Pro modelu, nešto što nisam imao paralelno na običnom 13T, ali i to je riješeno s updateom. Proximity senzor fizički postoji i sada nakon posljednje nadogradnje radi savršeno, tako da ćete biti zadovoljni s tim.

Zvučnici su pak odlični, nisu spektakl ili najbolji koje sam čuo, ali sasvim zadovoljavajući za slušanje glazbe, gledanje filmova i serija ili za igranje igrica. Onaj donji je nešto izraženiji i volio bih da je onaj u slušalici možda malo glasniji, ali sve je to sasvim pristojno što se mene tiče. Ono što je moglo biti i bolje je sama vibracija koja je relativno slaba i mogli bi imati propuštenih poziva ukoliko se oslanjate samo na nju.

Softver i sučelje

MIUI 14 temeljen na Androidu 13 već smo vidjeli u nekoliko Xiaomijevih modela, ali ovoga puta dolazi s velikom novošću za koju nismo sigurni u ovom trenutku hoće li se prenijeti i na neke starije modele. Naime, Xiaomi je odlučio uz novu 13T seriju uređaja ponuditi i četiri godine velikih Android/MIUI nadogradnji i još dodatnu godinu za sigurnosne zakrpe! Ovo je baš velika stvar za ljubitelje Xiaomija jer se s ovim potezom izjednačio sa Samsungom koji je bio vodeći po ovom pitanju u svijetu Androida.

Odluku podržavamo jer današnji smartfoni zaista traju puno više u odnosu na prethodne godine i sporije zastarijevaju, pa sukladno tome i nema razloga zaboraviti na njih već nakon dvije godine što je prethodno bila praksa.

Ostatak samog sučelja je neka klasika koju smo već nekoliko puta vidjeli na Xiaomijevim uređajima ove godine. Uzmite u obzir i da su naši primjerci preprodukcijski pa smo i primijetili neke neshvatljive razlike na ova dva uređaja koje tu ne bi trebale biti. Tako je recimo na 13T Pro modelu onemogućeno korištenje klasičnog kontrolnog centra s obavijestima u jednom, već je dostupno samo korištenje onog “modernijeg” u iOS stilu gdje su obavijesti i kontrolni centar fizički razdvojeni. U tom slučaju obavijestima pristupate potezanjem prsta s lijeve strane zaslona, a kontrolnom centru s desne strane zaslona potezanjem prsta prema dolje. Možete se i potezanjem prsta u lijevo ili u desno prebaciti između ova dva centra, ali svakako preferiramo ono klasično rješenje koliko god vizualno bilo zastarjelo. Na 13T (običnom) je i dalje dostupan i klasičan način i ovaj novi. Šanse su da će prodajni primjerci doći i s ovom opcijom, ali moramo je napomenuti.

Isto tako Android Auto je imao problema s 13T Pro modelom i mojim autom, ne i jednim drugim, a 13T nije imao takvih problema, što me čudi iskreno jer sam sličnu situaciju imao i sa Xiaomijem 13 ili 13 Pro, nisam siguran točno. Nadamo se da je to samo do preprodukcijskih primjeraka.

Ovako općenito sam bio vrlo zadovoljan i uređaji su se u svakodnevici ponašali iznimno slično. Pro model je logično bio malo brži, ali to bih primijetio većinom samo kad bi ih direktno usporedio. Relativno jednako brzo otvaraju sve aplikacije, ali ih Pro zahvaljujući nešto većoj količini radne memorije može zadržati više aktivnih u pozadini pa je i samim tim nešto bolji za multitasking. No funkcionalno tu nema razlike. Dapače, na našim preprodukcijskim primjercima je čak i 13T bio funkcionalniji zbog specifičnih situacija koje smo naveli.

MIUI je s godinama dosta sazrjeo kao sučelje i daleko je od onih baš loših verzija koje su znale pogađati širu masu kupaca, a što potvrđuje i namjera da se četiri godine nadograđuju ovi uređaji. Ne bi to bio baš lak posao da u startu on nije dobro odrađen, što definitivno ulijeva nadu i povjerenje.

Kamere

Oba uređaja dijele identične kamere, a što mi je posebno drago jer u prijevodu to znači da ćete s povoljnijim modelom uhvatiti jednako dobre fotografije kao i sa skupljim. Zapravo jedina razlika koju sam osobno primijetio je u tome što običan 13T nema podršku za snimanje 8k videa, a što realno i nije pretjerano velika mana ili nedostatak većini. Navodno da se razlikuju još u određenom hardverskom dijelu vezanom uz sam premaz leća, no to nisam u praksi primijetio. Isto tako Pro model ima i podršku za snimanje u LOG formatu, ali opet kažem, upitno je koliko će to kupcima značiti. U konačnici, jednako kvalitetne fotografije ćete dobiti s oba uređaja, a koristeći automatski način snimanja videa do 4k rezolucije i jednako kvalitetan video.

Početkom godine posjetili smo Leicinu tvornicu i upoznali smo se s tom suradnjom kultne njemačke firme sa Xiaomijem, a sudeći po rezultatima koje njihove kamere daju, nije to samo slovo na papiru. Mnogo toga je novoga u samom sučelju kamera koje je iz jednog običnog postalo zapravo vrlo moćno svima onima koji se razumiju u fotografiju, ali i vrlo logično i dobro organizirano svima onima koji ju samo vole, ali ne razumiju se previše.

Tako je držeći smartfon vertikalno potezom prsta sa sredine zaslona prema dolje moguće dobiti dodatne opcije za fotografiranje, ne trebaju vam dvije ruke da biste uključili određene dodatne opcije. Isto će biti slučaj i kad ga držite horizontalno, samo trebate u tom slučaju potegnuti prstom sa sredine zaslona prema okidaču.

Unutar profesionalnog načina rada dostupne su i mnogi Leica filteri i načini fotografiranja, a čak vam je dozvoljeno igrati se direktno i s balansom bijele, tona, podesiti kontrast ili teksturu fotografije prije nego ju okinete. Iako je dostupno i fotografiranje u RAW formatu, većina će to učiniti u JPEG-u pa takvo jedno namještanje fotografije prije samog okidanja može rezultirati s dosta boljim ili bolje rečeno prilagođenijim fotografijama po vašem guštu.

Dosta toga je preuzeto sa Xiaomi 13 serije, a što nije bilo dostupno niti na jednom drugom smartfonu do ove 13T serije! Mislio sam iskreno da će ta suradnja s Leicom biti rezervirana samo za najjaču njihovu seriju smartfona, ali bome sam se prevario i drago mi je da je to tako.

Što se hardvera tiče, na oba uređaja situacija je redom ovakva, imamo 50 MP primarnu kameru prenesenu iz Xiaomija 12 Pro. Već smo je onda lijepo nahvalili, a sada je unaprijeđena s novijim algoritmima i Leicinom suradnjom, što je definitivno plus. 1/1,28” senzor primarne kamere je vrlo velik, veći nego u S23 Ultri usporedbe radi i dolazi s f/1,9 otvorom blende i optički je stabiliziran.

Navodno da je telefoto kamera Pro modela također optički stabilizirana, ali iskreno, nije se takva doimala tijekom testiranja ovog uređaja, meni su naoko bile identične, možda se varam. U svakom slučaju ono što je moja zamjerka je što je ona sposobna samo 2x optički uvećati fotografiju. Dolazi i s osjetno manjim 1/2,88” senzorom od primarne kamere, ali i istim velikim f/1,9 otvorom blende. Ultraširokokutna kamera broji 12 MP i dolazi s 1/3,06” senzorom i f/2,2 otvorom blende.

No kao što smo rekli, sve to je upareno s Leicinom magijom i fotografije koje ćete uhvatiti s primarnim kamerama ovih uređaja u odlične! Rezultiraju s velikim dinamičkim rasponom, ali opet i s taman dovoljno tog kontrasta da su oku vrlo atraktivne. U startu imate na izbor dva načina Leica fotografija i možete odabrati onaj autentični ili vibrantni, a sudeći po prethodnom iskustvu, više preferiram upravo ovaj vibrantniji način. Nije to baš velika razlika i nekad ćete ju teško vidjeti, ali po mom iskustvu upravo to malo vibrantnosti dodaje fotografiji jedan poseban “šmek”, recimo to tako.

U dnevnim uvjetima poslužit će vas i telefoto i ultraširokokutna kamera i obje će dati dobre rezultate također! Najveća je zamjerka kažem što je telefoto samo 2x optičkog uvećanja, voljeli bismo vidjeti da je barem 3x. Nije da vi ne možete 3x uvećati fotografiju i da nećete dobiti gotovo jednako dobar rezultat zbog viška megapiksela, ali problemi se vide već na 5x uvećanja što ne bi bio slučaj da je malo “sposobnija”. Xiaomi je vjerojatno morao podvući tu liniju da ne bi previše narušio prodaju njihove 13 serije koja je morala ipak biti po nečemu bolja. U konačnici i je, jača je serija u pitanju, a što potvrđuje i korištenje tog IMX707 senzora iz lanjskog 12 Pro modela, a ne novijeg IMX800 ili monstruoznog 1” IMX989 u 13 Pro modelu.

Opet, vjerujem da ćete s kamerama biti iznimno zadovoljni pa čak i u noćnim uvjetima gdje se slabosti popratnih senzora nešto više očituju. Primarni je tu u stanju uhvatiti baš dobre fotografije, a nerijetko dovoljno dobre i u svadbenim situacijama pod uvjetom da imate dovoljno dobru rasvjetu u sali. To su sve one situacije gdje ljudi plešu, skaču i slično jer Xiaomi ima i iznimno brz okidač. Usporedbe radi, dok S23 Ultra kao najsnažniji Samsungov smartfon uhvati 28 fotografija, Xiaomi će ih na okidaču uhvatiti 50 u istom vremenskom roku!

Ne kažem da su fotografije ovih 13T Pro modela jednako dobre u svim situacijama kao i spomenute Ultre, ali bome postoje situacije gdje mogu biti i bolje, a to nije mala stvar za “budget flagship” opcije.

Što se samog videa tiče ugodno sam iznenađen stabilizacijom prilikom snimanja videa i bome taj 4k video je lijepog dinamičkog raspona i finih detalja. Nema velikih problema sa šumom i u lošijim situacijama iako uvijek to može biti bolje. No sve ovo rečeno i sve ove pohvale odnose se na stražnje kamere jer prednja selfie kamera vjerojatno neće nikog očarati.

Nije ona loša za povremeno okidanje selfija, ali ima relativno uzak kut što se pogotovo očituje prilikom snimanja videa. Pa i ta rezolucija snimanja, samo FullHD, nije tipična za ovu klasu smartfona nikako jer danas i neusporedivo povoljniji uređaji mogu snimiti 4k video selfie kamerom, a kamoli konkurentni top modeli. Vjerujem da će Xiaomi poraditi na ovome iduće godine jer krajnje vrijeme je već prošlo.

Baterija

Oba uređaja dolaze s baterijama kapaciteta 5000 mAh, a bome na našem testu su se i slično ponašale, čak bolje u korist običnog 13T modela. Naime 13T Pro mi je varirao s autonomijom u istim situacijama od fantastične do onog, što se dogodilo upravo i di sam potrošio cijelu bateriju?

Pripisat ću ovo preprodukcijskom primjerku jer nemoguće je da se u istim situacijama toliko različito ponaša i par dana baterija traje i traje, a onda jedan dan ga moram puniti dva puta ne radeći ništa specijalno na njemu.

13T s druge strane je bio puno stabilniji i tijekom 5 dana što sam ga koristio baš intenzivno, trebao sam ga puniti svega 3 puta, a to je bome lijep rezultat. Vjerujem da će autonomija na prodajnim primjercima u oba slučaja biti vrhunska, ponajprije zahvaljujući velikom kapacitetu, novom MIUI-u 14 i štedljivim Dimensity čipovima.

Ono što mogu s druge strane potvrditi je koliko je korisno to super brzo punjenje 13T Pro modela koji dolazi sa 120 W punjačem u pakiranju! Doslovno me taj punjač spasio u onim neobičnim situacijama jer kad bih u 5 popodne ostao bez baterije, za doslovno 10-ak minuta bih ga nadopunio gotovo do vrha i bio spreman za ostatak dana. Teško je opisati koliko je ovo velika prednost jednog smartfona u odnosu na konkurenciju.

Običan model puni se otprilike duplo sporije i dolazi sa 67 W punjačem u pakiranju, a što je u odnosu na konkurenciju i dalje dobar rezultat, samo je ostao malo u sjeni skupljeg brata jer 120 W vas ipak razmazi lijepo.

Zaključak

Xiaomi 13T i 13T Pro su dva odlična uređaja, a uzevši u obzir poskupljenje cijena i to što na naše tržište 13T Pro model dolazi samo u 512 GB izvedbi, a koja sukladno tome košta 900€ u odnosu na 800€ i 256 GB izvedbu koja se pojavljuje na nekim stranim tržištima, ispada da je običan 13T za 650€ neki best buy.

Tim više što dijeli gotovo sav hardver sa skupljim bratom s iznimkom naravno u memoriji i procesoru. To što je slabiji se ne očituje tako lako i neće bome to svi primijetiti jer je i Dimensity 8200-Ultra ugrađen u taj model i više nego sposoban procesor, pogotovo za svakodnevne zadaće. Pa čak i ako ste gamer, zavrtjet će on bez problema i najsnažnije naslove slično kao i snažniji Dimensity 9200+, uz par fps-a manje ili na mrvicu nižim grafičkim postavkama, a što zaista nije strašno.

Ono što je najbolje kod njih je što dosta dugo drže istu razinu performansi, a što se ne može nužno reći i za Qualcommove procesore koji su kudikamo popularniji i ruku na srce, u startu i nešto snažniji.

Ali u svakodnevici će rijetko tko primijetiti da je tu Dimensity umjesto nekog konkurentnog Snapdragona, a i u končanici će se ova dva uređaja ponašati gotovo identično, tim više što imaju jednako dobre kamere, zaslone, zvučnike, istih su dimenzija.. Priča ide do samog kraja, pogotovo ako ne uzmemo u obzir kožnu varijantu Pro modela. Istina, ako želite kožni uređaj, nema ih puno na tržištu, a ovaj 13T Pro je vjerojatno i najbolji u ovom trenutku i izgleda prekrasno!

Kažem, uzevši sve u obzir, smatram da je običan 13T vjerojatno i najbolji smartfon za 650€ u mnogim pogledima jer ovako na prvu, ne znam niti jednog da za iste novce nudi tako bogato pakiranje i toliko dobre kamere. Za nešto više para će se naći svega naravno, ali znam samo da bolji uređaj za ovakvu startnu cijenu nije došao kod nas na test ove godine.

Uz to, kupite li jedan od ova dva uređaja u prednarudžbi na poklon ćete dobiti zračnu fritezu, čineći inicijalnu ponudu još taman toliko vrućom!