Ostalo

Xiaomi 14 - Kompakt bez mana? [Recenzija]

Xiaomi mi je ove godine zadao bome poštenu glavobolju i deset dana od testiranja uređaja, a kako se bližila premijera u Barceloni, nisam znao što bih rekao o ovom uređaju. Obično čim primim testni uređaj u ruku, znam već nešto o njemu, što su mu prednosti, a što su mu mane. I priča za Xiaomi obično kreće u smjeru da je to hardverski odličan uređaj, ali ga neke sitnice poput vodootpornosti, proximity senzora, FullHD snimanja prednjom kamerom i tih nekih mušica prate u stopu iz godine u godinu.

Ali već prošle godine Xiaomi je počeo ozbiljno igrati igru i već je njihova 13-ka bila vrhunski mali smartfon, a ove godine su hardverski doveli to gotovo do savršenstva, a uz to su i uvelike poradili na softveru i realno, nisam znao što bih mu konkretno prigovorio i što kako sročiti cijelu recenziju.

Sve ono na što bi godinama prigovarali, oni su odlučili popraviti i predstaviti ultimativni manji smartfon s najsnažnijim hardverom na tržištu i hlađenjem koje će ispratiti toliku snagu. Prenijeli su vrhunsku telefoto kameru iz lanjskog Pro modela s plutajućim lećama, učinili uređaj vodootpornim i dodali novu selfie kameru sposobnu snimati 4k video i to odmah u 60 fps-a! Riješili su se MIUI-a koji je mnogima bio trn u oku i zadržali bogato pakiranje po kojem su poznati. Kao šlag na tortu, s akcijskom cijenom za 512 GB model spustili su se cijenom u rang Galaxyja S24 koji je došao sa svega 128 GB za iste pare.

Je li sve tako bajno ili Xiaomi 14 ipak ima svojih mana, potrudili smo se saznati kroz posljednja dva tjedna koliko nam je trebalo da sročimo ovu recenziju do kraja!

Specifikacije uređaja

Dimenzije

152,8 x 71,5 x 8,2 mm

Masa 193 grama
Zaslon

6,36” LTPO OLED, 1200 x 2670, 120Hz, Dolby Vision, HDR10+, Max 3000 nita

Procesor Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3
RAM 12 GB
Spremišna memorija 512HB/1TB
Kamera 1

50 MP, f/1.6, 23mm dual-pixel PDAF, Laser AF, OIS

Kamera 2

50 MP, f/2.0, 75mm 3,2x telefoto PDAF, OIS

Kamera 3

50 MP, f/2.2, 14mm, 115˚ ultraširokokutna

Video kamera

8K@24fps (HDR), 4K@24/30/60 fps HDR10+, 1080p@30/60/120/240/960fps, 720p@1920fps, EIS

Selfie kamera 32 MP
Baterija 4610 mAh, 90W punjenje
Cijena 1100
Gdje kupiti Xiaomi Hrvatska

Prednosti Nedostatci
Vrhunski zaslon Nelogične sitnice u sučelju
Odlična kvaliteta izrade Relativno visoka cijena
Odlični stereo zvučnici
Najsnažniji dostupan hardver
512 GB  + 12 GB u osnovnoj verziji
Vrhunske Leica kamere
Solidna autonomija

Dizajn, kućište i ergonomija

Živimo u vrijeme kad su smartfoni sa 6,36” zaslonom okarakterizirani kao kompaktni uređaji i kad pogledamo cijelu situaciju na tržištu, ovo zaista i je kompakt među svim smartfonima jer manje smartfone vrijedne spomena predstavljene u prošlih godinu dana možemo nabrojati na prste jedne ruke.

Dizajnerski mi osobno nije pretjerano atraktivan s čim se mnogi sigurno neće složiti, ali meni izgleda kao da je Xiaomi s ovim manjim modelom igrao na sigurno. Ne odstupa od dizajna prošle godine s jedinom jasnom promjenom u okviru ili bolje rečeno grbi kamere koja je još veća. Osobno mi ne smeta jer na nju držeći smartfon oslonim kažiprst i to dodatno doprinosi tom osjećaju u ruci. Baš prirodno sjeda i to nije samo moj dojam već i svih koji su ga isprobali. Definitivno je na tu ergonomiju utjecala i njegova veličina koja je osjetno manja od gotovo svih ostalih smartfona u klasi koje sam isprobao, s izuzetkom tek spomenutog Galaxyja S24 koji je minimalno manji od njega.

Okviri oko zaslona su sjajni, nema govora, vrlo kvalitetno izrađeni i sve je na svom mjestu, a jedina zamjerka je što se lakše packa sad. Možda bi mogli prigovoriti što je mrvicu oštriji rub nego što sam očekivao da će biti, ali kažem, sve je to baš dobro izvedeno. Na desnom boku su taman na dohvat palca tipke za kontrolu glasnoće i ona za uključivanje, a ako moramo naći manu ovom dizajnu, rekao bih da je to čitač otiska prstiju koji je smješten malo niže nego što bi to voljeli vidjeti.

Na dnu uređaja pronaći ćemo USB-C utor, a pokraj kojeg se smjestila i rešetka glavnog zvučnika. Onaj drugi je u slušalici bez otvora na vrhu uređaja, ali o zvučnicima ćemo nešto kasnije. Zanimljivo da je gornja strana uređaja ostala potpuno čista s tek malim prorezom za antenu, ali bez mikrofona i infra crvenog što smo navikli vidjeti na Xiaomijima.

Infra crveno doduše nije izostalo već se smjestilo u grbu kamere i što na prvu možda izgleda kao loš smještaj, ali u tom slučaju možete gledati na zaslon koristeći univerzalni daljinski i šaltati programe na TV-u recimo. Radi i pod kutem tako da toplo pozdravljam ovaj novi smještaj!


A zbog te poveće grbe kamere na poleđini, uređaj se niti ne klacka po stolu, a što je nama koji ga koristimo bez maskice još jedan plus!

U pakiranju ćete pronaći i 90 W punjač, USB-C na USB-A kabel i maskicu koja ove godine više nije prozirna silikonska već siva, također silikonska. Je li kvalitetnija nego prošlih godina, to ne bih znao, ali doima se takvom. Ponovno moramo napomenuti da je uređaj vodootporan i da dolazi s IP68 certifikatom jer to nije bio uvijek slučaj sa Xiaomijevim modelima.

Zaslon

Xiaomi već godinama ima iznimno kvalitetne OLED zaslone, a ove godine on ima dodatak LTPO, što ukratko znači još bolju varijaciju u stopi osvježavanja koja se na Always On-u spušta do 1 Hz. Nešto malo kasne s ovim trendom, mada to nije nužno bitno za sam prikaz slike koliko je bitno za štednju baterije i ovaj pomak na bolje toplo pozdravljamo.

Rezolucija od 1200 x 2670 piksela na 20:9 omjeru stranica rezultira s vrlo oštrih 460 ppi, a kao što smo već spomenuli, tu je i 120 Hz varijabilna stopa osvježavanja slike. Za one s osjetljivim očima kojima smeta titranje zaslona, ponuđena je opcija da uključite DC dimming koji će definitivno riješiti problem titranja, ali uz malu napomenu ako ga uključite, kontrola svjetline neće biti toliko uglađena kao kad biste koristili klasičan PWM dimming s kojim obično dolaze OLED zasloni. Realno mala cijena ako vas titranje smeta i ponuđeno vam je kao opcija koju možete i ne morate koristiti.

12-bita je nešto što viđamo gotovo ekskluzivno na Xiaomijevim smartfonima, a tu je i set Dolby Vision i ostalih standarda za fantastičan prikaz slike prilikom gledanja modernih filmova i serija. Svjetlina kažu doseže i do 3000 nita u vrhuncu prilikom prikaza spomenutog sadržaja, ali ono što nas više zanima je koliko je svijetao na suncu i rekao bih da je i više nego dovoljno da bude sasvim jasno čitljiv! Dapače, svjetlina je odlična i na nju nismo imali prigovora iako možemo reći da smo viđali i smartfone koji su bolje vidljivi na suncu od ovog. No opet, to su baš nijanse i da nemamo toliki izbor uređaja na testiranje, ovo vjerojatno ne bismo niti znali. Kao zaštitni sloj koristi se nešto stariji Gorilla Glass Victus.

Hardver i performanse

S novim Snapdragonom 8 Gen 3 već smo se upoznali, a riječ je o trenutno najsnažnijem procesoru na tržištu koji je u ovom uređaju za naše tržište uparen s 12 GB RAM-a i 512 GB interne memoriju u samom startu!

Prisjetit ćemo se samo kratko, riječ je osmerojezgrenom procesoru kojem najsnažnija Cortex-X4 jezgra kuca na 3,3 GHz, a prate ju 3 Cortex-A720 jezgre na 3,2 GHz, još dvije Cortex-A720 jezgre na 3,0 GHz i na kraju još dvije štedljivije Cortex-A520 jezgre na 2,3 GHz. Najveći problem ovog procesora je bio ohladiti ga da on na duže staze drži visoke performanse, a Xiaomi je do sad napravio najbolji posao po ovom pitanju!

Tako ovaj Xiaomi 14 unatoč tome što dolazi s istim procesorom kao Galaxy S24 Ultra, ima bolje performanse i postiže bolje rezultate u benchmark aplikacijama. No koliko se to da vidjeti u stvarnom životu? Realno vrlo malo ili bolje rečeno rijetko ili nikad ako ne znate gdje tražiti tu razliku. Definitivno da će okorjeli gameri to znati i samim tim definitivno izabrati ovaj uređaj jer ako volite igrati vrlo zahtjevne igre na vrlo visokom nivou, Xiaomi će vas bolje poslužiti jer će zadržati jednako visoke performanse na duže staze.

Svi ostali koji nemaju želju peglati Genshin Impact ili sličnu vrlo zahtjevnu igru na duže staze će imati benefite super snažnog procesora u svakodnevnim radnjama gdje će se sve odvijati iznimno glatko i brzo. Nema te zadaće koju ovaj uređaj nije obavio s lakoćom, a veliki plus je i 512 GB interne memorije u startu jer memoriju je danas lakše napuniti nego ikad. Par zahtjevnijih igrica na telefonu samo mogu napuniti i 100 GB memorije vrlo brzo, a kamoli sve ostalo što inače spremate na uređaj, a da niste ni svjesni.

Mogu reći i da sam pozitivno iznenađen i stereo zvučnicima koji su lijepo uravnoteženi tako da gornji i donji nemaju prevelike razlike. Dovoljno su glasni i zvuče odlično na moje uho, iako ne i najbolje što sam čuo u jednom smartfonu, ali to ne bih ni znao da ih nemam toliko u arsenalu. Vjerujem da ćete biti iznimno zadovoljni s njima. Moramo napomenuti i da je slušalica dovoljno glasna i da Xiaomi dolazi s proximity senzorom koji je zadužen za isključivanje zaslona tijekom poziva. To nije uvijek bio slučaj.

Nismo imali niti problema sa signalom, o kojoj god vrsti je bio riječ. Čitač otiska prstiju radi fantastično i nemamo baš nikakvih prigovora na njega, izuzev toga što je nešto niže smješten nego što bismo voljeli.

Softver i sučelje

Xiaomi je konačno odlučio završiti eru svog MIUI sučelja nakon toliko godina i prošle godine je predstavio novi HyperOS koji je po njihovim riječima toliko velika promjena da zaslužuje potpuno novo ime. Je li stvarno riječ o nečem potpuno na novo napisanom i drukčijem nego što smo do sad vidjeli, teško mi je reći, ali da ima promjena na bolje, bome ima.

Rekao bih da se Xiaomi odlučio resetirati na tvorničke postavke i pobrisati sve suvišno iz MIUI-a, a čemu svjedoči i gotovo duplo manje zauzimanja memorije novog sučelja u odnosu na MIUI 14, a koji je već bio dosta olakšan u odnosu na MIUI 13. Promjene su dobro došle, a bez pretjeranog ulaženja u njihovu magiju i što su točno napravili, možemo započeti ovaj dio s time da radi fantastično! Već je i MIUI 14 bio super uglađen, ali rekao bih da je ovo dignuto na još jednu višu razinu i naprosto sam generalno oduševljen kako dobro se ponaša ovaj novi softver.

Za početak, vizualno izgleda vrlo slično MIUI-u što i ne čudi, ali kako zalazite dublje u postavke uređaja i sve skrivene izbornike, a kojih bome ima i dobro su skriveni, tako shvaćate da ima tu puno novih dijelova, ali i dosta starih zadržanih.

Nisam siguran jesu li animacije potpuno nove, ali čine se uglađenijima nego prije, te neke suptilne stvari kod pomicanja dijelova sučelja su baš fino i prirodno izvedene. Primjerice kad podižete ladicu s aplikacijama i kako se ona otvara ili zamućenje pozadine kod spuštanja obavijesnog ili kontrolnog centra. Oni su sad potpuno razdvojeni bez mogućnosti da se spoje kao što je to MIUI nudio, ali s pozitivne strane i dalje možete spustiti i traku s obavijestima i kontrolni centar sa sredine zaslona. Razlika je samo potegnete li prstom s lijeve ili desne strane zaslona traku tako da realno, nije toliki problem. Iako bih definitivno volio da postoji mogućnost da se ta dva centra spoje. Generalno bih rekao da izgleda kao poboljšani iOS sustav.

Na vrhu kontrolnog centra su određeni prečaci fiksni, a jednom kad uđete u njega, možete se potezanjem prsta s bilo kojeg dijela zaslona u desno prebaciti na lijevi zaslon, odnosno centar za obavijesti. Lijepo to izgleda, ne mogu reći.

No rekao sam da ima dosta skrivenih stvari u sučelju i mnoge od njih su nelogično posložene, a što je inače odlika Xiaomija. Primjera radi, Xiaomi je dodao toliko različitih opcija za zaključani zaslon od kojih mnoge izgledaju baš atraktivno, samo je problem što će ih malo tko koristiti jer niti ne znaju gdje se nalaze. Naime, kad uđete u postavke uređaja i pod zaključan zaslon, tu nećete pronaći opcije koje tražite za promjenu izgleda zaključanog zaslona. Bit će potrebno isključiti zaslon, zatim ga uključiti i zadržati se prstom na tom zaključanom zaslonu bez da ga otključate. Tek sad kad ste se zadržali prstom, sad otključajte zaslon i ući ćete u postavke zaključanog zaslona, odnosno promjenu njegovog izgleda.

S druge strane ako se zadržite prstom na početnom zaslonu i uđete u promjenu pozadine, tu ćete pronaći samo online pozadine za skidanje koje vjerojatno niste tražili, ali lijepo je da ih imate na izbor. No ako tražite predinstalirane pozadine koje izgledaju baš moderno i u skladu sučelja, njih ćete pronaći tek u postavkama uređaja pod pozadinama.

Takvih nekih skrivenih sitnica i nelogičnosti ima u sučelju, no ne mogu zbog njih reći da je sučelje loše ili da se ne ponaša dobro jer to definitivno ne bi bila istina. Opet, pozdravljam ovu promjenu na bolje i smatram da je Xiaomijev softver bolji nego ikad. Nema govora o kašnjenju aplikacija ili sličnom scenariju. Sve što sam instalirao je radilo odlično, a iz nekog razloga moram uvijek napomenuti da Xiaomi dolazi s Googleom kod nas kao što je uvijek i dolazio.

Za svoje top modele osigurali su i 4 godine softverskih nadogradnji kao i 5 godina sigurnosne podrške.

Kamere

Kad sam prošle godine posjetio tvornicu Leice koja sad ima suradnju sa Xiaomijem, položio sam velike nade u napredak njihovih kamera i on se dogodio po meni na onom najvažnijem polju, a to je u izgledu samih fotografija. No prije nego dođemo do toga, osvrnut ćemo se kratko na sučelje kamere koje je u zadnjih par generacija došlo do jednog tako visokog nivoa da sam baš super zadovoljan s njima. Teško je druge riječi pronaći, ali većinom je sve to tako lijepo posloženo da uređaj možete koristiti jednom rukom.

Sa sredine zaslona kad potegnete prstom prema dolje, držeći uređaj uspravno, spustit će vam se brzi prečaci za uključivanje bljeskalice, promjenu omjera stranica, uključivanje HDR-a i sličnog. A ako to naredite, povlačenjem prsta odozdol imate sve one predinstalirane načine fotografiranja i snimanja poput noćnog načina, slow motiona ili sličnog. Genijalno riješeno. U dodatnim postavkama pronaći ćete i opcije za automatski noćni način kojeg možete uključiti ili isključiti, želite li snimati u Dolby Vision formatu i još tonu toga.

Tri su 50 MP kamere na poleđini i moguće je sa sve tri fotografirati u maksimalnoj rezoluciji. Redom ona primarna s f/1.6 otvorom blende skriva novi Light Fusion 900 senzor za kojeg nisam siguran što je točna podloga, ali razvijen je u suradnji s Leicom za kojeg kažu da raspolaže s čak 13.5 stopa dinamičkog raspona i sposoban je uhvatiti 14 bitne RAW fotografije! Ovo je dio kojim ćemo se više pozabaviti na njihovoj Ultri, ali svakako je vrijedan spomena.

Slijede ju ona poznata 50 MP telefoto kamera s plutajućim lećama za još bolju macro fotografiju, 75 mm ekvivalent s f/2.0 otvorom blende, optički stabilizirana, a posljednja je 50 MP ultraširokokutna s f/2.2 otvorom blende.

Što se kvalitete fotografija tiče, nema sumnje da je ona na najvišem nivou, u klasi najskupljih smartfona na tržištu. Ne bih nužno rekao da je ovo najbolja kamera koju sam ikad vidio u jednom smartfonu, ali mogu reći da mi je definitivno jedna od najdražih koje sam isprobao do sad, u mnogim slučajevima i najdraža. Pogotovo kad pričamo o primarnoj i telefoto kameri jer ta suradnja s Leicom je urodila plodom po pitanju izgleda fotografija. One nisu preizoštrene, nisu uvijek najvećeg dinamičkog raspona gdje vidite sve detalje u sjenama ili najsvjetlijim dijelovima, ali su baš fino kontrastne, boje ispadaju predivno u većini slučajeva. To je jednostavno kamera koja vas vuče da fotkate i isprobate kako će fotografije ispasti u svim mogućim uvjetima. Zaista jedno odlično iskustvo korištenja kamera, a to smatram iznimno bitnim kad su kamere telefona u pitanju. Jer ne tražim savršenu fotografiju, već onu koja će meni kao uspomena ostati prvenstveno dobro uhvaćena, ali i koja će izgledati kao da sam se lijepo proveo.

Ultraširokokutna kamera je najslabija od trojice, nema niti optičke stabilizacije niti autofokusa, ali opet, izgledom ne odudara od ostatka kamera, lijepo su uskladili izgled na sve tri i vjerujem da je upravo za taj dio zadužena Leica.

Nevjerojatno je da i noćne fotke imaju vrlo dobar prikaz boja, nema onog žutog tona koji se javlja kod većine smartfona zbog noćne rasvjete i baš to jako dobro kontrolira. Kažem, nije to nužno tehnički najbolja kamera, ali su rezultati iznimno atraktivni!

Velika novost je snimanje 4k videa prednjom kamerom što na Xiaomiju nije bio slučaj do sad. Štoviše, ovo je prvi njihov smartfon koji je došao s takvom mogućnosti i to toplo pozdravljamo jer je davno bilo vrijeme za to. I bome, što bi se reklo, uboli su iz prve. Video je odličan!

Nije savršen, naravno, a iskreno bih volio malo manje izoštravanja na toj kameri, ali to su već sitnice koje mogu prigovoriti praktički svim smartfonima na tržištu.

Općenito je video odličan i sa stražnjim kamerama, lijepo stabiliziran i za razliku od prednje kamere, nema toliko preizoštravanja već više izgleda onako filmski. Naravno, koliko to kamere smartfona mogu postići jer fizička ograničenja će uvijek tu biti u odnosu na profesionalne kamere.

Imate mogućnost snimati i u 8k rezoluciji ako to poželite, a i iskoristiti super steady način snimanja ako poželite iz nekog razloga trčati i snimati nešto. To dolazi po cijeni FullHD rezolucije tako da ne bih to koristio osim u ekstremnim slučajevima.

Baterija

Xiaomi 14 dolazi s baterijom kapaciteta 4610 mAh, što je očito manje od 5000 mAh s koliko dolazi većina top modela smartfona, ali uzmite u obzir da je ovo osjetno manji smartfon i da manji smartfoni dolaze s još manjim kapacitetima.

Opet i tih 4610 mAh se pokazalo kao sasvim dostatno za ovaj uređaj. Tijekom sajma u Barceloni sam od jutra konstantno koristio kameru, bio u području s vrlo zagušenim signalom gdje se uređaj patio uhvatiti bolju mrežu i opet sam izdržao s njim do nekih 18 sati kad sam ga morao staviti na punjač. Usporedbe radi, čak niti S24 Ultra koju je kolega koristio u to vrijeme nije bolje izdržala, a 20 minuta kasnije, moj Xiaomi se napunio do vrha dok ta Ultra nije došla niti do 50%.

Općenito za vrijeme nekih normalnih dana bih bez ikakvih problema dočekao krevet s 40% baterije, možda za vrijeme zahtjevnijih s 20%. Ali za takvih dana me telefon nije iznevjerio i rekao bih da je baterija baš odlična, a pogotovo za jedan manji smartfon.

Prednost je to brzih punjača koji dolaze u pakiranju teško je riječima opisati jer kad se nađete prvi put u situaciji da ste uspjeli potrošiti bateriju u danu, žurite negdje, a nemate vremena čekati. Istina, Xiaomi nudi i brže punjenje od ovog 90 W koje se nudi na ovoj 14-ki, ali svejedno, i ono će ga od 0-100% napuniti za tek malo više od 30 minuta što je i dalje jako dobar rezultat.

Treba li napominjati još jednom da punjač, taj 90 W s kabelom, dolazi u pakiranju i da nije potrebno izdvajati dodatan novac za njega?

Zaključak

Xiaomi 14 nas je oduševio i najbolji je Xiaomi kojeg smo isprobali do sad! Toliko odskače od prijašnjih uređaja, da je u nekim situacijama nevjerojatno da se radi zapravo o Xiaomiju. Godinama smo prigovarali na razne sitnice, dječje bolesti koje se ne bi trebale nalaziti na takvim uređajima i kako stvari stoje, izgleda da su ih više-manje sve popravili.

Koristio sam mnoge Xiaomijeve uređaje i nije ovo prvi Xiaomijev uređaj kojeg bih razmislio kupiti za svoj primarni uređaj jer imali su oni baš atraktivnih modela. Ali je jedan od rijetkih od kojeg mi se teško bilo rastati koliko je dobar. Nije savršen i HyperOS treba još malo poliranja u određenim segmentima. Osjeti se još da je to uređaj iz Kine po nekim skrivenim stvarima u sučelju, nelogično smještenim. Ali nije to problem da nešto ne radi ili ne funkcionira, već je samo na krivom mjestu postavljeno.

Najviše mi je tom osjećaju doprinijela kamera koja je u suradnji s Leicom, ne nužno tehnički najbolja, ali nekako najdraža za fotografiranje do sad zbog tih boja po kojima je Leica poznata. Teško je to prenijeti tekstom. Ali i općenito se uređaj tijekom testiranja tako lijepo ponašao, sve je tako glatko i dobro radilo, a opet ima nešto i u toj veličini koja je ipak osjetno manja od većine uređaja koje testiramo.

Najteži dio recenzije je bio naći mu ozbiljne mane koje ćemo prigovoriti, jer iako nije uređaj bez mana, opet sve ono na što bi im inače prigovarali, oni su bilježili i s godinama popravili. Veselim se testirati Ultru i toplo se nadam da će ispuniti očekivanja jer ako je manji model toliko dobar, jedva čekam vidjeti što će nam njihov najjači model pokazati.

Za kraj ostaje cijena koja nije mala. Sve to što su popravili i unaprijedili i ovo do čega su došli, odlučili su i dobro naplatiti. Trenutno na akciji je 900€ za 512 GB model s 12 GB RAM-a i to je ako nas pitate, pristojna cijena uzevši u obzir konkurenciju. No to je akcijska cijena i puna iznosi 1100€, a što je ako nas pitate ipak dosta. Osobno bih ga kupio za 900€ odmah sad u akciji ili pričekao da mu vremenom padne cijena ili kombinirao ponudu kod operatera. Ali isto to bih napravio i za konkurentne uređaje.

Video recenzija