Xiaomi često ima dvije verzije istog smartfona koje se razlikuju samo po procesoru zbog određenih razloga (zabrane unutar pojedinih država i sl.), no prošle je godine prvi put predstavio dva modela koji dijele sve osim operativnog sustava. Govorimo o Mi 5X i Mi A1 i preciznije rečeno, imaju isti operativni sustav, samo što prvi ima standardno MIUI sučelje, a drugi čisti Android i dio je Android One projekta.
Ovogodišnji modeli su Mi 6X i Mi A2, a razlika među njima je ista kao i na prošlogodišnjim modelima, samo u softveru. Ova recenzija se odnosi na Mi 6X i moramo priznati da koliko god je Mi 5X nudio za vrlo razuman iznos, Mi 6X nudi još više. Da, u startu je malo skuplji nego što je bio Mi 5X, ali i specifikacije su primjetno bolje.
GLAVNE KARAKTERISTIKE
Dimenzije
158,7 x 75,4 x 7,3 mm
Masa
168 grama
Zaslon
5,99″ IPS LCD, 1920 x 1080, 403 ppi, 77% površine
SoC
Qualcomm Snapdragon 660
CPU
4x Kryo 260, 2,2 GHz + 4x Kryo 260, 1,8 GHz
RAM
4/6 GB
Interna memorija
64/128 GB
Micro SD
Ne
Povezivanje
WiFi 802.11 a/b/g/n/ac, A-GPS, BDS, Bluetooth 5.0, IR, USB Type-C
Brzo punjenje
Da
Bežično punjenje
Ne
OS
Android 8.1 Oreo, MIUI 9.5
Kamera
12 MP, f/1,8 + 20 MP, f/1,8; 4K video, dvotonska LED bljeskalica
Prednja kamera
20 MP, f/2,2, 1080p video
Baterija
3010 mAh
PREDNOSTI
NEDOSTACI
Dizajn i kvaliteta izrade
Ne podržava LTE na 800 MHz
Mogućnosti kamere
Nema proširivu memoriju
Vrlo dobre performanse
Dobra autonomija
DIZAJN I KUĆIŠTE
Iako dizajn prošlogodišnjeg i ovogodišnjeg modela imaju dosta dodirnih točaka, dovoljno se razlikuju da ih nećete zamijeniti jednog za drugog. Kao prvo, Mi 6X je zbog 18:9 zaslona izduženiji i gornji i donji rub su osjetno smanjeni. Sad zaslon zauzima 77,4% prednje površine, tj. 7% više nego na prethodniku. Osim toga, sama dijagonala i površina zaslona su veće i uklonjene su kapacitivne tipke. Nestao je i 3,5-mm audio priključak, no to je sad već više postalo pravilo nego iznimka.
Na poleđini je i dalje veliki modul s kamerama, samo što sad stoji u vertikalnom položaju. Što se tiče razlika u dimenzijama i masi, Mi 6X je vrlo sličan svojem prethodniku, ali kao što smo rekli, ima i veći zaslon. Ako vam se čini da ste već negdje vidjeli sličan uređaj, podsjetit ćemo vas na Redmi Note 5 koji ima identičnu dužinu i širinu, ali je teži i deblji zbog veće baterije.
Ovaj testni primjerak je crne boje i ima zgodno kamuflirane senzore, kameru i LED bljeskalicu koji su smješteni iznad zaslona. Metalna poleđina uređaja je savijena prema bočnim stranicama gdje s lijeve strane nalazimo dva utora za SIM kartice i nijedan za micro SD kartice, što je minus u odnosu na lanjski model. S desne strane su fizičke tipke za glasnoću i uključivanje, sve tri s vrlo jasnim klikom, gornja strana sakriva mikrofon i infracrveni predajnik, a u donjoj su smješteni drugi mikrofon, USB-C priključak i zvučnik za multimediju. Naravno, zbog propuštanja signala kućište ima i dvije plastične trake za koje moramo priznati da su jako teško uočljive jer su gotovo iste nijanse kao obojani aluminij.
Na samoj poleđini se nalaze dvije kamere s LED bljeskalicama i osjetno su ispupčene. Koliko? Toliko da i prorez za kameru na originalnoj silikonskoj maski ima dodatni rub, što znači da uređaj nije stabilan na ravnoj površini ni s njom. Za razliku od situacije s kamerama, čitač otisaka prstiju koji je u neposrednoj blizini je gotovo neprimjetno upušten. Otisci prstiju su vidljivi na crnoj mat površini, ali u vrlo maloj mjeri.
Generalno je uređaj vrlo čvrst i nije pretjerano sklizak, no preporučamo korištenje priložene maske jer će u njoj biti puno sigurniji, a i vi ćete se osjećati sigurnije s njom. Zbog tankoće će se dobro smjestiti i u džepu i u ruci, a zaobljeni uglovi su danas praktički standard i znatno pridonose ugodi u korištenju. U prodajnom pakiranju ćete osim uređaja i maske dobiti USB kabel, punjač, adapter s USB-C na 3,5-mm priključak i kratke upute.
ZASLON
Mi 6X ima isti zaslon kao Redmi Note 5, barem što se tiče veličine i rezolucije. Dakle, imamo dijagonalu od 5,99 inča i rezoluciju 2160 x 1080 piksela i time dobivamo 403 piksela po kvadratnom inču. Ova oštrina je identična Full HD rezoluciji na 5,5-inčnom zaslonu kojeg smo upoznali na Mi 5X. Nadalje, čini se da Mi 6X ima jače osvjetljenje zaslona i to se primijeti pod direktnim Sunčevim svjetlom. Sav sadržaj je ugodno vidljiv i nećete morati škiljiti da biste vidjeli što se nalazi na zaslonu. Naravno da ima smartfona s boljom vidljivošću na otvorenom prostoru, ali za ovu cijenu ćete teško dobiti bolje.
Minimalna razina osvjetljenja je ugodna za čitanje teksta u noćnim satima, a jedina zamjerka koju u ovom trenu vidimo je malo neprecizna automatska regulacija osvjetljenja koja reagira na svaku najmanju promjenu u ambijentalnom svjetlu i često ćete morati ručno pojačati razinu. Boje i kontrast se čine preciznima, rekli bismo onoliko koliko to omogućuje jedan IPS LCD zaslon.
HARDVER, PERFORMANSE I POVEZIVANJE
Zanimljivo, Xiaomi Mi 6X je tek drugi smartfon na našem testu s procesorom Snapdragon 660, a još zanimljivije je to što mu je prethodio isto jedan Xiaomi smartfon, Mi Note 3. Prava je šteta što nije popularniji jer je zaista brz i u pojedinim segmentima se može direktno uspoređivati sa Snapdragonom 820/821, pa čak možemo reći da ga ponekad i nadmaši. Jedan od tih segmenata sigurno nije grafički koprocesor, ali to sigurno ne znači da ćete imati problema s igranjem zahtjevnijih 3D igara.
Ako ulazimo u detalje, Snapdragon 660 se sastoji od četiri punokrvne Kryo 260 jezgre takta do 2,2 GHz i četiri štedljive takta do 1,8 GHz te Adreno 512 GPU-a. Uz sposoban procesor ide 4 ili 6 GB DDR4X RAM-a, a na pitanje koliko vam je zapravo potrebno je teško dati odgovor. Za multitasking je dovoljno čak i 4 GB, ali ako uređaj mislite koristiti nekoliko godina, možda je bolje posegnuti za 6 GB. Trebali biste biti oprezni i oko interne memorije jer ako npr. snimate puno videa, 64 GB vam možda neće biti dovoljno, a uređaj ne podržava memorijske kartice. U tom slučaju je 128 GB neophodno i vjerujemo da se doplata na cijenu osnovnog modela isplati.
Tijekom glasovnih poziva nije bilo problema oko zvuka, uvijek je bio čist i signal je bio postojan u svim normalnim uvjetima. Zvučnik za multimediju nas je na Mi 5X malo razočarao i po pitanju jačine i kvalitete zvuka i stvarno nismo imali prevelika očekivanja ni u ovom slučaju, ali smo se ugodno iznenadili. Xiaomi je ugradio vrlo glasan zvučnik koji reproducira kvalitetan zvuk i možemo samo požaliti što Mi 6X nema stereo konfiguraciju.
size="medium"
Nije nikakvo iznenađenje što Mi 6X ne podržava LTE na 800 MHz jer je namijenjen kineskom tržištu gdje se ta frekvencija ne koristi i ako vam je to bitno, radije kupite Mi A2. Infracrveni predajnik u kombinaciji s aplikacijom Mi Remote radi izvrsno kao daljinski upravljač, uspjeli smo pokrenuti sve uređaje na koje smo naišli. I dalje nema NFC-a, a to znači da nema ni sve popularnijeg plaćanja dodirom. Pored toga je nestao i FM radio, ali je stigao novi Bluetooth 5.0.
SOFTVER I SUČELJE
Po pitanju operativnog sustava je Xiaomi Mi 6X u trendu. Dolazi s najnovijim Androidom, 8.1 Oreo i preko njega je do neprepoznatljivosti presvučeno korisničko sučelje MIUI u verziji 9.5.7.0. Radi se o kineskom ROM-u koji ima nekoliko aplikacija namijenjenih domaćem tržištu, a nama potpuno nepotrebnih i standardno ne sadrži nikakve Google servise i aplikacije. U namjeri da smanje potencijalne komplikacije novim korisnicima, ekipa iz Honorbuya instalira Trgovinu Play i na vama je samo da se prijavite sa svojim Google računom i instalirate sve potrebne aplikacije. Ako želite uštedjeti malo vremena, na starom smartfonu napravite sigurnosnu kopiju pa će se aplikacije instalirati automatski. Pomoću Mi Movera možete prebaciti i podatke iz aplikacija, povijest poziva, poruke, multimedijski sadržaj itd.
Nakon što instalirate sve što vam je potrebno, bilo to automatskim ili ručnim načinom, predlažemo da uređaj zaštitite dodavanjem otiska prsta ili lica. Očitavanje otiska je zgodno dok uređaj držite u ruci, a kad je položen na stol je praktičnije koristiti prepoznavanje lica. Doduše, sustav će vas upozoriti da je taj način zaštite manje siguran i da se može prevariti fotografijom pa budite na oprezu. Inače je prepoznavanje lica sasvim izvedivo i u mraku jer vas obasja osvjetljenje zaslona.
size="medium"
Početni zasloni se sastoje od mreže 4x6 polja za ikone i widgete, s time da je na dnu i sedmi, fiksni red u koji stane pet ikona. Nažalost, ne postoji mogućnost odabira mreže 5x6 polja, iako realno ima dovoljno mjesta i za to. Otkad su krenuli 18:9 zasloni, MIUI je ostao bez ove mogućnosti pa izgleda da se, barem zasad, ne možemo nadati tako skorom povratku promjene mreže. Ako mislite da će vam biti od koristi, možete si ostaviti uključen App Vault koji se standardno nalazi s lijeve strane od glavnog početnog zaslona i prikazuje razne trenutne informacije, zadatke, bilješke i sl.
Od korisnih sistemskih aplikacija ćemo izdvojiti Galeriju, Kompas, Mi Remote, Skener, Snimač zaslona, Kalkulator, Mail, Internet preglednik, Vremensku prognozu, Bilješke i Kalendar te nezaobilaznu Sigurnost gdje možete nadzirati sustav, pratiti potrošnju baterije i mobilnog interneta itd. Za prilagodbu su tvornički dostupne dvije teme i niz pozadina, tonova zvona i fontova, ali isto tako dodatne možete preuzeti sa Xiaomijevih servera.
size="medium"
Već smo spomenuli da je još uvijek i 4 GB RAM-a dovoljno za ugodan rad operativnog sustava pa onda možete misliti kako je to sa 6 GB. S nekoliko pokrenutih aplikacija je gotovo uvijek na raspolaganju bilo oko 3,5 GB RAM-a, što vam dovoljno govori o tome da ako se sad odlučite za Mi 6X, on će vas dobro služiti još nekoliko godina. Općenito na rad operativnog sustava nemamo većih zamjerki, ali moramo spomenuti da je bilo povremenih problema s kašnjenjem poruka na WhatsAppu i mailova na Gmailu. Ostale chat i mail aplikacije su radile normalno.
KAMERA
Mi 6X ima dvije stražnje kamere koje zajedno ne rade onako kako je to uobičajeno na većini uređaja. Glavna od njih ima senzor Sony IMX486 veličine 1/2,9", otvora blende f/1,8 i rezolucije 12 MP, a pomoćna senzor Sony IMX376 veličine 1/2,8", isti otvor blende, ali veću rezoluciju - 20 MP. Selfie kamera je iste rezolucije kao ova pomoćna i uz nju ide LED bljeskalica koja pri 4500 K daje toplo svjetlo. Umjesto telefoto leće na pomoćnoj kameri, ona se koristi za poboljšavanje fotografija snimljenih u lošim uvjetima na način da se četiri piksela spoje u jedan od 2 μm. Prema onome što tvrdi Xiaomi, fotosenzibilnost se tako povećava tri puta. Otvor blende je ionako dovoljno velik za solidne noćne fotografije, a ovako su još dodatno poboljšane. Vjerojatno ćete naići na podatak da sve tri kamere imaju otvor blende f/1,75, no to nije ništa drugo nego marketinški trik jer je očito puno primamljivije kad ljudi vide sedmicu umjesto osmice.
Uz kameru ide i AI funkcionalnost, no ona nas je uspjela tek zbuniti. Npr. kad smo testirali Mi Mix 2s, uvijek smo imali prisutan AI gumb koji se izgledom prilagođava prepoznatoj sceni, odnosno izmjenjuju se simboli životinja, hrane, biljaka itd. Ovdje toga nema, potrebno je otvoriti izbornik i odabrati AI detection, nakon čega će se pokrenuti sučelje na kineskom jeziku (!). Tek nakon što kamera okine fotografiju, krenut će proces prepoznavanja sadržaja koji može potrajati i desetak sekundi i neodoljivo podsjeća na Google Lens. Dakle, ovdje nemamo onu pravu AI funkciju koja u letu prepoznaje scene i predmete, nego Xiaomijevu verziju Lensa koja ne oduševljava ni brzinom ni mogućnostima.
size="medium"
Sučelje je inače jednako onome na ostalim Xiaomi smartfonima, s lijeve strane se nazale gumbi za bljeskalicu, HDR, filtre i izbornik preko kojega ulazite u postavke i birate neke od dodatnih načina snimanja, dok se s desne strane nalaze uobičajeni načini snimanja fotografija i videa. U ručnom načinu možete koristiti glavnu leću ili pomoćnu za slabo svjetlo, dok se u automatskom načinu prebacuje, naravno, automatski.
Dnevne fotografije su zaista dobre i to je zapravo očekivano, ali najviše impresionira pomoćna kamera koja i uz vrlo slabo svjetlo gotovo u potpunosti eliminira potrebu za bljeskalicom. Ako želite snimiti fotografiju s umjetnim osvjetljenjem, vidjet ćete koliko će manje šuma biti prisutno. Dakle, ova kombinacija dvije stražnje kamere je bolja za one koji žele bolje noćne fotografije, a optički zoom im nije bitan.
Selfie kamera snima fotografije visoke rezolucije (20 MP), no one nisu toliko detaljne koliko bi se očekivalo. I kod ove kamere se četiri piksela spajaju u jedan, što znači da je LED bljeskalica potrebna samo za mračne situacije. Nažalost, relativno mali otvor blende (f/2,2) kvari ukupan dojam.
Za ljubitelje video snimki Mi 6X nudi maksimalnu rezoluciju 4K pri 30 sličica u sekundi te 1080p, 720p i 480p. Usporene snimke se snimaju u rezoluciji 720p pri 120 FPS-a. Kvaliteta videa je vrlo dobra, pogotovo u 4K rezoluciji koja hvata sve bitne detalje. Zvuk bi mogao biti bolji, ali nije onako loš kao što smo imali prilike čuti kod mnogih Xiaomi smartfona. 4K snimanje ima i jednu manu: unatoč uključenoj stabilizaciji, prilikom pomicanja kamere su snimke trzave, što će vas primorati da odaberete prvu nižu rezoluciju, odnosno 1080p. Za ovaj problem, doduše, postoji vrlo jednostavno rješenje, s Trgovine Play instalirate aplikaciju Open Camera, u postavkama uključite stabilizaciju videa i vaši 4K videi će biti upotrebljivi.
Fotografije u punoj rezoluciji pogledajte ovdje.
[responsive_youtube v=s2hyV0Q21pg]
BATERIJA
Uspoređujući Mi 6X s prethodnikom, baterija se smanjila s 3080 mAh na 3010 mAh. Stvarno mala razlika, ali uz veći zaslon se ipak osjeti. Malo teže možete računati na dvodnevnu autonomiju, ali za cjelodnevno korištenje je zaista dovoljno. S osvjetljenjem zaslona uglavnom preko 50%, možete računati na oko šest sati uključenog zaslona, no to opet ovisi i o mnogim drugim faktorima.
Brzo punjenje je podržano i u paketu se nalazi Quick Charge 3.0 punjač. Ono je zaista brzo, prazna baterija se za pola sata napuni do preko 50% kapaciteta, a cijeli ciklus traje oko sat i pol.
ZAKLJUČAK
Vlasnici lanjskog Xiaomi Mi 5X sigurno neće imati potrebe zamijeniti svoje primjerke za Mi 6X, ali tko god traži dobro opremljen smartfon iz srednje klase, ima našu preporuku. Da, ima tu određenih nedostataka, no na njih je zbog povoljne cijene lako zaboraviti. Netko bi radije imao za milimetar deblje kućište i veću bateriju, a to bi ujedno smanjilo osjetnu izbočinu kamere. Tu je i mušičavi AI kamere koji ne funkcionira kako treba i iskreno se nadamo da razlog za to dolazi isključivo iz softvera.
Sljedeća zamjerka su trzave 4K video snimke koje se također mogu riješiti na način koji smo opisali u recenziji, a ne smijemo zaboraviti ni na nedostatak podrške za LTE na 800 MHz, što opet možda neće utjecati na one koji su korisnici mreža koje ne koriste tu frekvenciju (Tele2). Nije nam jasno zašto je izbačen utor za memorijske kartice, ali vjerujemo da je i 64 GB interne memorije dovoljno većini korisnika. Ako nije, bit ćete primorani prebaciti sadržaj na sigurno mjesto kako biste oslobodili prostor.
Xiaomi Mi 6X je u ponudi Honorbuy web trgovine po cijeni od 263,49 € za varijantu s 4/64 GB i zlatnim kućištem te 271,99 € ako više volite crno kućište. Za zlatni 6/64 GB model je potrebno izdvojiti 297,49 €, a isti takav crni je 305,99 €. Na sve navedene cijene idu i troškovi dostave, a za uštedu od 5 € prilikom kupnje upišite kôd MOBHR.