Android Recenzije

Xiaomi Redmi 1S - Recenzija

Xiaomi Redmi 1S

Nakon mnogih modela raznih kineskih proizvođača, došlo je vrijeme da se pozabavimo i jednim Xiaomi uređajem. Ime Xiaomi je u zapadnoj hemisferi postalo poznatije tek nakon što je jedan od glavnih Googleovih managera i tvoraca samog Androida Hugo Barra, prošle godine prešao u ovu kompaniju.

Dakle, Xiaomi je još jedan kineski proizvođač koji za razuman iznos nudi kvalitetan hardver, a u slučaju modela Redmi 1S kojeg imamo na testu, čak i Qualcommov procesor, a ne MediaTekov, kako to u pravilu biva na niskobudžetnim uređajima. Xiaomi uređaji su poznati i po tome što koriste specifični MIUI ROM koji nudi koncepciju sučelja sličnu iOS-u.

Kako smo se snašli s ovim pomalo neobičnim Androidom i kako nas se dojmio, pročitajte u nastavku.

Osnovne karakteristike


Dimenzije: 137 x 69 x 9,9  mm

Masa: 158 grama

Zaslon: 4,7″ IPS LCD, 1280 x 720, 312 ppi

SoC: Qualcomm Snapdragon 400

CPU: 4x Cortex-A7 na taktu 1,6 GHz

GPU: Adreno 305

RAM: 1 GB

Interna memorija: 8 GB

Utor za memorijske kartice do 32 GB kapaciteta

Povezivanje: WiFi, WiFi Direct, WiFi Hotspot, A-GPS, Bluetooth, USB on-the-go

3G: HSPA+

4G: -

OS: Android 4.3 + MIUI

Kamera: 8 MP/1080p,

Prednja kamera: 1,3 MP/720p

Baterija: 2000 mAh

Ustupio: Wowshop

Prednosti


Hardver i performanse

MIUI ROM nudi široke mogućnosti prilagodbe

Dual SIM

Cijena

Nedostaci


Kapacitivne tipke bez pozadinskog osvjetljenja

Polovičan prijevod izbornika na hrvatski jezik Novom verzijom softvera prijevod je znatno poboljšan

Dizajn, kućište i zaslon


columns="4"

Xiaomi Redmi 1S dolazi u klasično dizajniranom plastičnom kućištu i na prvi se pogled ne razlikuje od većine sličnih uređaja. Na drugi pogled vidljive su tri kapacitivne tipke crvene boje koje se nalaze ispod zaslona, ali nemaju pozadinsko osvjeljenje što je svakako nedostatak. Plastični poklopac na poleđini je zaobljenog oblika na rubovima, što rukovanje čini ugodnijim, ali je plastika sama po sebi nekako klizava i morat ćete pripaziti da vam uređaj ne isklizne iz ruke. Dobra je strana to što je površina matirana i ne može se reći da je magnet za otiske prstiju.

Fizičke tipke su fino izvedene, imaju relativno karatak hod, ali dobar odaziv. Ukupan dojam kod držanja uređaja u ruci je vrlo dobar, čemu pridonosi njegova relativno mala masa i kompaktne dimenzije. Naime, sukladno trendovima koje diktiraju proizvođači, 4,7” smartfone sada već možemo svrstati u kompaktne.

Xiaomi Redmi 1S ekran

Zaslon je izrađen u IPS tehnologiji, dok mu rezolucija iznosi 1280 x 720 točaka, a njihova gustoća izuzetno visokih 312 ppi, što je neznatno manje od tzv. retina granice. Kutovi vidljivosti su očekivano dobri, ali opet ne na razini koju biste očekivali od skupljih modela. Isto možemo reći i za prikaz boja, no u postavkama možete podešavati tonove boja i eventualno ih prilagoditi svom ukusu.

Responzivnost i vidljivost na vanjskom svjetlu su na razini koju uživaju i skuplji modeli i možemo zaključiti da je zaslon zapravo izvrstan za svoj cjenovni razred te da ćete za ovaj iznos teško naći bolji. Ukupnoj ocjeni pridonosi i Gorilla Galss 2 zaštitni sloj protiv grebanja, kojeg, istini za volju, sada možemo naći i na nekim drugim jeftinijim modelima.

Hardver i povezivanje


Zaista je rijetkost na jednom niskobudžetnom Kinezu vidjeti Qualcommov procesor, barem ako je suditi po ovima prisutnim na našem tržištu. Naime, Xiaomi Redmi 1S ispod haube sadrži četverojezgreni Snapdragon 400 procesor unutar kojeg kuca i Adreno 305 GPU. Količina RAM-a iznosi 1 GB, što će biti sasvim dovoljno većini korisnika.

Interna memorija ima kapacitet od 8 GB, od čega je korisniku dostupno nešto više od 6 GB. Pohvalno je to što memorija nije razdijeljena na dvije particije kao što je slučaj kod većine drugih Kineza, a to će omogućiti lakšu instalaciju veće količine aplikacija. Naravno, uređaj ima i utor za memorijske kartice s podrškom za one do 32 GB kapaciteta, a ako zatreba tu je i USB on-the-go protokol. Ipak, prilikom spajanja USB memorije, dogodilo se da je uređaj bez problema prepoznao stick, ali ne i sadržaj na njemu. Slično se dogodio i s povezivanjem na računalo koje nije prepoznalo datoteke na uređaju. Ovaj potonji problem se u pravilu rješava instalacijom alternativnih aplikacija iz Play trgovine, no za prebacivanje sadržaja s računala na uređaj i obrnuto preporučamo korištenje “Airdroid” ili neke slične aplikacije koja funkcionira preko WiFi-a.

Uređaj inače sadrži dva utora za SIM kartice i podržava rad na 2G i 3G mrežama, s tim da samo jedan utor podržava 3G. Od bežičnih načina povezivanja imamo još uobičajeni WiFi, WiFi hotspot, WiFi direct, Bluetooth i A-GPS. Ni sa jednom od ovih komponenti nismo imali problema u radu. Za kvalitetu telefonskog poziva i prijema signala također možemo reći da su na visini, dok jačinu zvuka u slušalici i u vanjskom zvučniku možemo svrstati u prosjek.

Ovdje spomenimo da uređaj podržava rad u 3G mreži na spektru od 900 MHz, što kod većine kineskih uređaja iz ovog cjenovnog razreda nije slučaj.

Softver, sučelje i performanse


columns="4"

Kao što je već rečeno, Xiaomi uređaji su specifični po tome što donose posebno prilagođen Android čija je intervencija u sam OS toliko duboka da ga ne možemo nazvati samo nadogradnjom sučelja. Dakle, radi se o MIUI ROM-u koji svojom koncepcijom donekle nalikuje Appleovom iOS-u. Nema klasični izbobornik s aplikacijama, već se sve nalaze na početnim zaslonima. Ovdje trebate biti oprezni ako aplikacije želite ukloniti s početnog zaslona, jer ukoliko ih odvučete u koš za smeće, one će biti deinstalirane. Sustav će vas na to upozoriti, ali nije na odmet doza opreza.

Većini Android korisnika će trebati neko vrijeme da se priviknu na MIUI sučelje, a ukoliko vam se ne svidi, možete instalirati neki alternativni launcher, npr. Apex, te uređaj nastaviti koristiti na uobičajen način. U postavkama čak postoji i izbornik u kojem možete odrediti koji će se launcher koristiti kao zadani.

Prednosti MIUI ROM-a očituju se u visokom stupnju personalizacije, dakle, moguće je prolagoditi većinu stavki, od veličine fontova, preko raznih tema do određivanja načina prikaza detalja obavijesti.

S obzirom da se radi o temeljitoj preradi samog OS-a, Xiaomi je ponudio i vlastitu galeriju fotografija, kao i niza drugih aplikacija. Tu je File manager, posebni glazbeni svirač, video player itd, a imamo i poseban Internet preglednik.

Postavke MIUI ROM-a na Xiaomiju Redmi 1S sadrže i mnoge dodatne načine prilagodbe. Tako je npr. u statstusnoj traci moguće vidjeti trenutnu brzinu internetske veze, prilagoditi izgled padajućeg izbornika, dodatno optimizirati tekst itd. Zanimljiva je i mogućnost određivanja i dodjeljivanja funkcija navigacijskim tipkama pa čak i definiranje duljine pritiska. Postoji čak i brzi izbornik za optimizaciju sustava koji čisti radnu memoriju i prazni cache, što koliko-toliko utječe na bolji rad sustava.

Ono što baš i ne možemo pohvaliti je činjenica što je MIUI samo djelomično preveden na hrvatski jezik pa se često događa da je dio izbornika na hrvarskom, a dio na engleskom.

Ono što je ostalo nepromijenjeno je Googleova standardna tipkovnica i na ovako fino dorađenom sučelju dođe kao šaka u oko. Ipak, ova tipkovnica je jedna od najjednostavnijih i najboljih u Android svijetu i kao takva pruža izvrsnu upotrebljivost. Ono što je dizajnerski dorađeno su prilagođene tipkovnice za kineski jezik koje nama neće biti od koristi.

Ukupan dojam korištenja MIUI ROM-a nakon nekoliko dana je više nego dobar. Naravno, potrebno je neko vrijeme privikavanja na nešto drukčiji koncept početnih zaslona i izbornika s aplikacijama, ali je s druge strane vrlo korisno imati ovako velike mogućnosti prilagodbe i personalizacije sustava. Fluidnost i brzina sučelja su na prilično visokoj razini i s te strane nemamo zamjerki, osim što se nekoliko puta znalo dogoditi da nakon izlaska iz aplikacije kamere sustav mora ponovo pokrenuti launcher, a to zna potrajati i do dvije, tri sekunde.

Kamera


Xiaomi Redmi 1S dolazi s 8 MP kamerom i LED bljeskalicom. Kao i sve drugo na ovom uređaju, aplikacija kamere je također skrojena po MIUI mjeri. Sučelje je jednostavno s prikazom osnovnih stavki na početnom zaslonu kamere, dok se u ostale postavke ulazi dodirom na gumb u gornjem desnom kutu.

Ponuđeno je HDR snimanje i panorama, razni filteri, kao i podešavanje odnosa slike i veličine fotografije i ostalih uobičajenih parametara.

Bljeskalica je dovoljno jaka za kvalitetne fotografije u mraku, ali je u takvim uvjetima poželjno izuzetno mirovanje ruku zbog njenog usklađivanja s autofokusom. U suprotnom možete očekivati povećano zamućenje.

Što se tiče fotografija na vanjskom svjetlu i općenito u dobrim svjetlosnim uvjetima, ona je na visokoj razini, iako se često dogodi da su boje pezasićene, ali ne kritično. Smanjivanjem osvjetljenja kvaliteta proporcionalno pada i povećava se šum, premda opet ne previše za ovaj cjenovni razred.

Video se snima u 1080p rezoluciji pri 30 fps. Kvaliteta otprilike odgovara fotografijama, s prilično velikom količinom detalja. I ovdje se donekle osjeti zasićenost boja, što većini neće predstavljati nikakav problem.

Primjeri fotografija



Primjer videa



Baterija


Xiaomi Redmi 1S dolazi s baterijom kapacitea 2000 mAh, što će ovom uređaju s ne baš previše gladnim procesorom i relativno malim zaslonom osigurati dan do dan i pol prosječnog ili čak malo intezivnijeg korištenja. To ga svakako svrstava u Androide s natprosječnom autonomijom, koju se može i dodatno produljiti s raznim ugrađenim načinima štednje. Štednja se uglavnom svodi na smanjivanje svjetline zaslona te izbjegavanje sinkronizacije računa i mailova, što je moguće uraditi i ručno, dakle na internet se spajati po potrebi.

Zaključak


Xiaomi Redmi 1S nije samo još jedan u nizu niskobudžetnih Kineza na našem tržištu, jer ga karakterizira specifični MIUI ROM sa širokim mogućnostima prilagodbe. Također, vidjeli smo da ga pokreće i Qualcommov procesor, što na većini sunarodnjaka baš i ne možemo naći. Tu je i vrlo dobra kamera za ovaj cjenovni razred, solidan zaslon zaštićen Gorilla Glass slojem, Dual SIM sustav, ali i baterija koja osigurava autonomiju nešto veću od prosjeka.

Sve u svemu, cijena od cca 1400,00 kuna za ovaj 4,7” uređaj je razumna i prihvatljiva širokom krugu potencijalnih kupaca, što je ustvari vrlo povoljan omjer uloženog i dobivenog.

S obzirom na česte upite u vezi servisa i procedure oko istog, iz Wowshopa su javili sljedeće:

“Popravci unutar jamstva: manji kvarovi, baterija, punjač, mikrofon, zvučnici, tipke, konektori… popravljamo, a ako je npr. baš PCB ili zaslon, u tom slučaju se kupcu mijenja za novi isti. Servisna procedura traje od 4-7 radnih dana maksimalno, te ako je uređaj u jamstvenim uvjetima (nije mehanički oštećen itd…) mi snosimo troškove prikupa i vraćanja uređaja”



Video recenzija


Advertisement Advertisement