Android Recenzije

Xiaomi Redmi Note 5 - Recenzija



Ako vam se čitajući ovu recenziju javlja déjà-vu, razumijemo vas. Xiaomi je već ranije predstavio Redmi Note 5, no taj je model bio namijenjen indijskom tržištu i zapravo je samo preimenovani Redmi 5 Plus za kinesko tržište. Dakle, ova recenzija je za Redmi Note 5 za kinesko tržište i iako su na prvi pogled vrlo slični, ova dva uređaja se razlikuju u nekim dosta bitnim dijelovima.

Novi model smo čekali zaista dugo, originalni Redmi Note 4 je predstavljen još u kolovozu 2016, a nešto kasnije, početkom 2017., i globalna verzija s drugim procesorom. Xiaomi inače redovno izbacuje nove modele pa se možemo samo pitati koji je bio razlog za ovoliko kašnjenje. Jasno, bilo je tu raznih modela koji su mogli poslužiti kao zamjena i vjerujemo da su mnogi i posegnuli za njima. Kako god, Redmi Note 5 je napokon stigao pa pogledajmo što nam sve nudi.

GLAVNE KARAKTERISTIKE




Dimenzije

158,6 x 75,4 x 8,1 mm




Masa

181 grama




Zaslon

5,99″ IPS LCD, 2160 x 1080, 403 ppi, 77,4% površine




SoC

Qualcomm Snapdragon 636




CPU

8x Kryo 260 takta 1,8 GHz




RAM

3/4/6 GB




Interna memorija

32/64 GB




Micro SD

da




Povezivanje

WiFi 802.11 a/b/g/n/ac, A-GPS, BDS, Bluetooth, FM radio, IR, Micro USB




Brzo punjenje

Ne




Bežično punjenje

Ne




OS

Android 8.1 Oreo, MIUI 9




Kamera

12+5 MP, 1080p video, LED bljeskalica




Prednja kamera

13 MP, 1080p video, LED bljeskalica




Baterija

4000 mAh




Cijena

cca. 1600,00 kn (testni primjerak)




Ustupio






PREDNOSTI

NEDOSTACI





Dizajn i ergonomija

Ne podržava brzo punjenje




Vrlo dobre kamere

Ne podržava LTE na 800 MHz




Dobar zaslon i performanse




Izvrsna autonomija



DIZAJN I KUĆIŠTE


Dizajnerske smjernice za aktualnu liniju Redmi smartfona su bile postavljene na Redmiju 5. Glavne karakteristike su potpuno zaobljeni uglovi, više od tri četvrtine zauzeća prednje površine od strane zaslona, metalno kućište s par plastičnih elemenata za propuštanje signala i čitač otisaka prstiju na poleđini. Kvaliteta izrade je uvijek bila plus na Xiaomi smartfonima i Redmi Note 5 se drži te filozofije. S obzirom na svoje dimenzije i masu, opet se čini dosta laganim i spretnim za korištenje. Pohvalit ćemo prilično malu debljinu od 8,1 mm uz bateriju od čak 4000 mAh.

Iznad velikog zaslona se nalaze senzori, zvučnik za pozive, selfie kamera, LED bljeskalica i LED lampica za obavijesti. Kapacitivne tipke su zbog smanjenja donjeg ruba izbačene pa se sad nalaze na zaslonu, no zbog izduženog formata ne zauzimaju puno prostora. Više o kontrolama i navigaciji u dijelu o softveru i sučelju. S lijeve strane imamo hibridni utor za SIM i memorijsku karticu te tipke za regulaciju glasnoće i tipku power. Gornji rub sadrži mikrofon i infracrveni predajnik, a donji 3,5-mm audio priključak, mikrofon, micro USB priključak i zvučnik za multimediju. Iskreno smo se nadali USB-C priključku, no to bi možda značilo i izbacivanje 3,5-mm priključka pa je zasad možda bolje da je ostalo ovako.



Na poleđini se nalazi čitač otisaka prstiju, i to tamo gdje ga na Redmi uređajima gledamo već par godina. Kamere su premještene u gornji lijevi kut, LED bljeskalice su smještene točno između njih i cijeli modul je ispupčen za otprilike milimetar. To izaziva nestabilnost kad uređaj koristite dok je položen na stol i kamere su sigurno malo izloženije oštećenju.

Cijela površina je glatka pa preporučujemo da koristite zaštitnu masku. Jednu prozirnu silikonsku ćete dobiti u paketu i vrlo je dobre kvalitete. U kutiji se još nalaze USB kabel i punjač, alat za otvaranje utora za kartice i kratke upute.

ZASLON


U odnosu na Redmi Note 4, zaslon se osjetno povećao - s dijagonale od 5,5" na 5,99". Malo se izgubilo zbog drugačijeg omjera stranica pa je razlika 11%, što je opet primjetno. Oštrina je praktički ista, 403 ppi na novom modelu i 401 ppi na starom.

Kvaliteta prikaza je vrlo dobra, čak i više od toga ako gledamo na cijenu uređaja. Boje su dosta precizne, ima malih odstupanja kod prikaza zelene, ali generalno nema velikih zamjerki. Minimalna razina pozadinskog osvjetljenja je dovoljno niska da ne opterećuje oči u mrklom mraku, a maksimalna je i više nego dovoljna za kvalitetan prikaz u otvorenom prostoru.

HARDVER, PERFORMANSE I POVEZIVANJE


Kod prethodnog modela je bilo malo konfuzije zbog različitih procesora. Naime, prva kineska verzija (Redmi Note 4) je imala MediaTek Helio X20 procesor, a globalna, tj. Redmi Note 4X je dolazila sa Snapdragonom 625. Bilo je tu i nekih razlika u memoriji, ali to sad nije toliko bitno. Ono što želimo reći je da takve konfuzije sad nema jer ako nećemo računati indijsku verziju, a nećemo, Redmi Note 5 ima potpuno novi procesor, i to doslovno.

RN5 je prvi smartfon na svijetu kojeg pokreće Snapdragon 636. Ovaj procesor nije samo logični nasljednik Snapdragona 630, već je i prvi iz te serije s Kryo jezgrama. U ovom slučaju su to jezgre Kryo 260, iste kao u Snapdragonu 660, samo nešto sporije, rade na maksimalno 1,8 GHz. Uspoređujući brzinu pokretanja aplikacija i učitavanja web stranica sa Snapdragonom 625 i 630, moramo priznati da je razlika osjetna. Nije da se sve pokreće dvostruko brže, ali sve je nekako živahno i fluidno. Dio zasluga se može pripisati ispoliranom MIUI-u, ali glavna zvijezda je sigurno procesor. GPU je Adreno 509 koji se pokazao dovoljno jakim za glatko igranje većine 3D naslova.



Ukupno postoje tri memorijske izvedbe, 3 GB RAM-a i 32 GB interne memorije, 4 GB RAM-a i 64 GB interne memorije te 6 GB RAM-a i 64 GB interne memorije. Naš testni primjerak je ovaj s 4/64 GB i čini se sasvim dovoljnim za današnje zahtjeve, pogotovo kad shvatite da mnogi trostruko skuplji smartfoni dolaze s istom količinom memorije. Ako uređaj planirate koristiti kroz duži period, možda ne bi bilo loše da kupite verziju sa 6 GB RAM-a.

size="medium"

Kao i drugi Xiaomi smartfoni, Redmi Note 5 ima vrlo brz i precizan čitač otisaka prstiju. Za povezivanje su podržane sve frekvencije osim LTE-a na 800 MHz, što je već standardni problem Xiaomijevih smartfona koji se proizvode za kinesko tržište gdje se ta frekvencija ne koristi. Osim LTE-a ili neke sporije generacije, na internet ćete se povezivati putem Wi-Fi veze, a tu su još novi Bluetooth 5.0, GPS, infracrvena veza i FM radio. Žičano se povezuje putem micro USB kabla.

Čini nam se da je zvučnik za pozive prilično bolji nego što je bio kod prethodnika, zaista je glasan i zvuk je uvijek čist. Zvučnik za multimediju trpi malu distorziju kad ga pojačate do kraja, ovisno o tome kakvu vrstu sadržaja slušate.

SOFTVER I SUČELJE


Redmi Note 5 se isporučuje s Androidom 8.1 Oreo i korisničkim sučeljem MIUI 9.5. Kratkom provjerom pomoću aplikacije Termux smo provjerili podržava li Project Treble i dobili pozitivan rezultat. U principu vidljive razlike između MIUI-a 9.5 na Nougatu i Oreu nema, osim ponekih dubinskih po pitanju bolje kontrole procesa i slično.

Vjerujemo da MIUI sučelje ne treba posebno predstavljati, a isto tako znamo da je nekima izvrsno, dok je drugima zbunjujuće i komplicirano. Zapravo je ovo prvo, samo što je vrlo prilagodljivo. Krenimo od zaključanog zaslona. Na njemu se mogu prikazivati kompletne obavijesti ili samo ikone kako bi se zaštitila privatnost. Klizanjem udesno se otvara mini izbornik u kojemu je nekoliko dodatnih prečaca, a klizanjem ulijevo se pokreće kamera. Drugi prečac za kameru je dva brza pritiska na tipku power. Uređaj se otključava potezom prema gore, unošenjem PIN-a, očitavanjem otiska prsta ili prepoznavanjem lica. Metoda s otiskom prsta je najsigurnija i najbrža, ali i prepoznavanje lica radi odlično i apsolutno svaki put je uspjelo.

size="medium"

Na početnom zaslonu će vas dočekati poznate MIUI ikone koje se nižu kroz nekoliko stranica. Možete ih grupirati u mape, mijenjati izgled pomoću tema i dodavati widgete. App Vault je nešto poput Google Feeda, prikazuje mnoge informacije, broj prijeđenih koraka, prečace itd. Budući da su navigacijske tipke na zaslonu, one zauzimaju određenu površinu. Ruku na srce, zaslon je stvarno dovoljno velik da na njega stane dodatna traka s virtualnim tipkama, a zapravo je sama veličina zaslona problem.

Ne problem u punom smislu te riječi, jednostavno je nekad teško dohvatiti tipke ako baratate jednom rukom. Zato u svakom slučaju preporučujemo da isprobate kontrole pomoću gesti koje su vrlo jednostavne i sigurni smo da ćete se brzo priviknuti na njih. Gesta za korak nazad je povlačenje od lijevog ili desnog ruba zaslona prema sredini, povratak na početni zaslon brzim povlačenjem od dna prema sredini i nedavne aplikacije se prikazuju isto povlačenjem od dna prema sredini zaslona, ali sa zadržavanjem prsta.

size="medium"

Ova kineska verzija ima nekoliko domaćih aplikacija koje se mogu ukloniti, a neke od preostalih nam baš ne mogu biti od koristi. Jedna od njih je Xiao AI, Xiaomijev asistent koji razumije kineski. Budući da nam je znanje kineskog malo zahrđalo, nismo mogli provjeriti koliko je dobar. Standardno korisne aplikacije su Galerija, Mi File Manager, snimač zvuka i zaslona, skener, Mi Remote (daljinski upravljač), kompas, kalkulator i Browser (internet preglednik). Galerija je vrlo pregledna i služi kao moćan uređivač fotografija ili bilo kakvih slika koje imate pohranjene u memoriji. Browser je također natovaren mogućnostima, od noćnog načina i uštede podataka do blokiranja oglasa i skočnih prozora.

Aplikacija Security nadzire rad sustava i aplikacija, čisti nepotrebne datoteke i optimizira potrošnju baterije. Postoji i posebni način rada za igranje gdje se pojačaju performanse, isključuju obavijesti i tipke na zaslonu - samo vi i vaša omiljena igra. Naravno, sve stavke se mogu prilagoditi prema vašim željama. Ako želite koristiti određenu aplikaciju s dva korisnička računa, to možete podesiti pomoću Dual Apps, a za dodatnu radnu površinu služi Second Space. Ukoliko imate drugi Xiaomi smartfon, podatke i postavke ćete najlakše preseliti pomoću Mi Movera.

Fluidnost i stabilnost MIUI sustava su nadaleko poznati. Sve je izvrsno optimizirano, nema zastajkivanja i rušenja i sve aplikacije koje smo preuzeli s Trgovine Play su bile normalno prikazivane na 18:9 zaslonu.

KAMERA


Ako bi se već morao izdvojiti neki kroničan nedostatak na Xiaomi smartfonima, to bi morala biti kamera. Kamere generalno nisu loše, ali konkurencija je uvijek bila malo ispred po kvaliteti. Redmi Note 5 okreće novu stranicu s dvije stražnje i jednom prednjom kamerom, sve popularnijom konfiguracijom na mobilnim uređajima, ali i većim otvorom blende i inteligentnim algoritmima.

Glavna kamera ima 12 MP senzor, otvor blende f/1,9 i piksele veličine 1,4 μm, a pomoćna 5 MP, f/2,0 i 1,12 μm piksele. U mraku im pomažu dvije LED bljeskalice. Prednja kamera je 13 MP s LED bljeskalicom koja emitira svjetlo koje će biti nježno prema tenu.

size="medium"

MIUI ima više verzija sučelja kamere, što ovisi o verziji koja je instalirana. Redmi Note 5 ima ono koje nalikuje iOS-ovom, s time da za postavke kamere ne morate ići u postavke sustava. Fotografije se mogu snimati u automatskom i ručnom načinu i još postoje kvadratni format, ponorama i portretni način. Ručni način je razočaravajuće skroman, možete regulirati samo ISO i balans bijele boje. Portretni način koriste obje kamere i najbolje funkcionira kad predmet nije udaljeniji od dva metra. Nažalost, ne postoje nikakve kontrole fokusa, sve se odvija automatski i naknadno uređivanje nije moguće. S prednjom kamerom također možete raditi portretne fotografije, ali zbog jedne kamere samo softverski. Obje kamere imaju HDR način, čak i automatski.



Recimo da su dnevne fotografije uglavnom vrlo dobre kvalitete, dosta detaljne, bez izraženog šuma i nemaju problema s dinamičkim rasponom kamere. Noćne su osjetno bolje od fotografija koje snima Redmi Note 4. Naravno, glavnu ulogu igra veći otvor blende, ali tu je i niz softverskih poboljšanja. Jasno, tu su standardne boljke poput šuma i nedostatka oštrine, no općenito su fotografije dosta dobre, čak i bolje od očekivanog. Za selfie kameru vjerujemo da će biti hit za društvene mreže, pogotovo zbog čitavog niza detalja lica koje prepoznaje AI - zaglađivanje kože, uklanjanje podočnjaka i akni, regulacija nosa, očiju i usana itd.



Posljednjih nekoliko Xiaomi modela je imalo problema sa zvukom u videozapisima. S olakšanjem izvještavamo da je zvuk sad zaista dobar, a kvaliteta samog videa je vrlo dobra. Najviša podržana rezolucija je 1080p, a usporene snimke se snimaju u 720p.



Fotografije u punoj rezoluciji pogledajte ovdje.

[responsive_youtube v=6LL_HnjOLyk]

BATERIJA


Xiaomi nikad nije bio škrt na baterijama. Doduše, u odnosu na Redmi Note 4 je kapacitet pao s 4100 mAh na 4000 mAh, no nismo baš uspjeli primijetiti veću razliku u autonomiji, čak ni kad u obzir uzmemo veći zaslon. Prosječni korisnik će bateriju puniti svaka dva dana, možda i rjeđe. Malo zahtjevniji će je puniti svaki dan, a oni koji smartfon koriste onako, povremeno, mogu računati na trodnevnu autonomiju. Ako se razina osvjetljenja zaslona vrti oko 50%, bez problema se izvuče 8-10 sati rada.

Prema službenim specifikacijama, Snapdragon 636 podržava Quick Charge 4.0, ali brzo punjenje nije omogućeno na ovom uređaju. Realno gledajući, dva sata, koliko je potrebno da se napuni prazna baterija, i nije strašno puno za bateriju od 4000 mAh.

ZAKLJUČAK


Kad god pomislite da je Xiaomi uhvatio rutinu i da im novi modeli donose samo očekivana poboljšanja u odnosu na prošlogodišnje, svaki put se prevarite. Dugo očekivani nasljednik Redmi Notea 4 donosi sve ono što današnji smartfon iz srednje klase mora imati: 18:9 zaslon Full HD+ rezolucije, brz procesor, dovoljno memorije, veliku bateriju i vrlo dobru kameru. Dizajn sigurno nije ništa što nismo dosad vidjeli, ali sigurno nikoga neće odbiti. Zaslon nema ni onaj zloglasni zub, ali poznavajući Xiaomi koji često postavlja trendove, ponekad ipak i oni krenu i smjeru koji diktiraju drugi proizvođači, odnosno tržište.

Nisu samo specifikacije ono što je tajna Xiaomijevog uspjeha. Naravno, to je i cijena. U Honorbuy internetskoj trgovini se početna verzija s 3 GB RAM-a i 32 GB interne memorije prodaje za 174 € + troškovi dostave, 4+64 GB (testni primjerak) stoji 216 € + troškovi dostave i najraskošniji sa 6+64 GB ima cijenu od 257 € + troškovi dostave. Prilikom kupovine ne zaboravite upisati kôd MOBHR kako biste ostvarili popust od 5 €.