U današnjem hiper-povezanom svijetu, brzina i jednostavnost spajanja na internet je od ključnog značaja. Jedna od tehnologija koja je u posljednje vrijeme uvelike promijenila ovu radnju je eSIM, odnosno elektronska SIM kartica
Iako je eSIM tehnologija prisutna već dugo, proizvođačima i operaterima je trebalo prilično vremena da ju prihvate, odnosno iskoriste njezin puni potencijal.
eSIM je jednostavna zamjena za fizičku SIM karticu
Svoju fizičku SIM karticu već sada možete zamijeniti elektronskom, a postupak će ovisiti o operateru kojeg koristite. No, ovo samo po sebi baš i nema smisla, jer krećemo od pretpostavke da dulje vrijeme koristite isti broj. Dakle u ovom slučaju baš i nećete puno profitirati, osim što ćete se moći pohvaliti da brinete za okoliš.
Prednost eSIM usluge najviše ćete osjetiti prilikom putovanja u drugu državu, dakle u roamingu. Istina, u zemljama članicama EU i EEA imamo solidno riješen EU roaming i u većini slučajeva nije potrebno posezati za uslugama tamošnjih operatera. Međutim, oni koji ostaju malo dulje ili troše više podatka i poziva, razmislit će o alternativama.
Najpopularniji način smanjivanja roaming troškova oduvijek je bio kupnja lokalnih SIM kartica operatera na vašem odredištu, ali ako vaš uređaj podržava eSIM, više ne morate tražiti trgovine koje ih prodaju i zamarati se umetanjem, već jednostavno prije putovanja na internetu potražiti nude li eSIM uslugu. Na taj način ćete osjetno uštedjeti na vremenu, a vrlo vjerojatno i na cijenama usluga. Neki operateri u određenim zemljama nude solidne popuste na turističke eSIM pakete.
Napomenimo da eSIM usluge ne morate nužno kupiti od lokalnih operatera na odredištu, budući da postoje globalni ponuđači koji su sklopili roaming ugovore s praktički svim operaterima u svijetu. Cijene njihovih usluga znaju varirati od države do države, a najvažnije je da se prije putovanja informirate i pripremite. Neki od globalno populrnih servisa koji nude povoljne roaming usluge su AirAlo, aloSIM, Nomad…, a odnedavno i Revolut. Ipak, za potonjeg smo već pisali da je prilično skup u odnosu na druge globalne eSIM virtualne operatere, no zato je jednostavniji ako već koristite njegove financijske usluge na svom mobitelu. Na vama je da izračunate isplati li vam se.
eSIM na pametnom satu
Vidjeli smo da mnogi pametni satovi danas podržavaju eSIM, kako biste mogli odraditi trening bez nošenja mobitela, što baš i nije praktično pri trčanju ili npr. plivanju. Ako iz nekog razloga ipak morate biti stalno dostupni, eSIM se čini kao odlično rješenje. Tada od svog operatera možete zatražiti eSIM, ali u većini slučajeva to će biti novi broj i naravno – nova usluga s dodatnim troškovima.
Idealno bi bilo da operateri za ovakve slučajeve nude multi-SIM usluge, gdje možete dobiti više fizičkih (i eSIM) kartica s istim brojem. Neki operateri zaista nude ovakvu uslugu, no ona se u pravilu dodatno naplaćuje i to ne baš malo, ili je eventualno dostupna u nekom skupljem pretplatničkom paketu.
Kako aktivirati eSIM karticu?
Svaki servis koji nudi eSIM, uključujući i operatere, u pravilu osigurava vlastiti vodič za instalaciju i aktivaciju. eSIM karticu doslovno instalirate na svoj telefon, bilo putem aplikacije, bilo očitanjem QR koda. U oba slučaja postupak je neusporedivo jednostavniji od kupnje fizičke SIM kartice u trgovini, otvaranjem mobitela, umetanjem kartice i često kompliciranom aktivacijom.
Na što je potrebno paziti kad koristite eSIM?
Velika većina današnjih pametnih telefona dolazi s dva utora za SIM kartice, a noviji nude i eSIM. Međutim, to ne znači da će nužno omogućiti rad ukupno triju operatera. Na većini uređaja s eSIM opcijom druga SIM kartica postaje neaktivna. Naime, ako u svom mobitelu već imate dvije fizičke SIM kartice, a želite dodati eSIM, prilikom instalacije uređaj će od vas tražiti da odaberete koju ćete fizičku SIM karticu isključiti. To znači da uvijek možete koristiti kombinaciju npr. SIM1 + eSIM ili SIM2 + eSIM, ali ne i SIM1 + SIM2 + eSIM. Nakon što, primjerice, završite putovanje, eSIM karticu u postavkama ćete isključiti i tada će vam se druga fizička SIM kartica vratiti u upotrebu.
Zaključak
Osim što pojednostavljuju rukovanje, eSIM kartice nude bolju zaštitu podataka. Ne možete ih izgubiti ni fizički oštetiti, a možete ih mijenja ti na suprotnim krajevima svijeta.
eSIM usluga je zapravo idealna za one koji često putuju, ali to ne znači da neće pojednostaviti život i jednokratnim posjetiteljima, kako ih na povratku kući ne bi zatekao astronomski račun za roaming.
S druge strane, manjkavost eSIM tehnologije je u tome što još nije u potpunosti prihvaćena od svih operatera i od svih proizvođača, pogotovo ne na jeftinijim modelima telefona. Zato, ako kupujete novi mobitel, a pretpostavljate da ćete putovati, svakako je mudro izabrati neki model s eSIM opcijom.