Top teme

Zašto ne biste trebali koristiti besplatne VPN servise

Ne, ovo nije reklama za neki VPN servis s pretplatom. Ovo je jednostavno pokušaj da demistificiramo zablude kojima su korisnici besplatnih VPV-ova često izloženi. No, da bismo shvatili zašto ne treba koristiti besplatne, prvo moramo pojasniti što je VPN i čemu služi.

Ukratko: VPN (Virtual Private Network) skup je softverskih alata koji omogućuju modifikacije podataka potrebnih za uključivanje u globalnu računalnu mrežu.

Prednosti korištenja VPN-a

Skrivanje lokacije i IP adrese

Ukoliko koristite VPN servis, jednostavno možete sakriti svoju IP adresu od svog operatera, tako da on ne može vidjeti koje stranice posjećujete. Pored operatera, koje baš i nije briga što posjećujete sve dok potpisujete dvogodišnje ugovore, vaš promet mogu nadzirati razni drugi entiteti, odnosno svi koji imaju bilo kakav interes da vas nadziru.

Skrivanje, odnosno „zamagnjivanje“ lokacije može biti od koristi kad želite pristupiti sadržaju koji je u vašoj zemlji ograničen. Najčešći primjer je Netflix i pristup filmovima i serijama koji zbog autorskih prava nisu na volju u državi iz koje pristupate servisu.

Digitalna sigurnost

VPN softver je kompatibilan s mnogim uređajima povezanim na internet poput računala i pametnih telefona. Međutim, dobro skrojen VPN može zaštititi i druge kućanske uređaje ako nudi konfiguracijske mogućnosti routera. U prijevodu, netko tko vam želi hakirati kameru za video nadzor, teško će to učiniti ako ne koristite pouzdani VPN.

Zaštita od nepoželjnog softvera, reklama i trackera

Bolji VPN-ovi na tržištu uključuju brojne dodatne prednosti cyber sigurnosti. Na primjer, možete biti bezbrižni od online trackera, zlonamjernih oglasa, pa čak i zlonamjernog softvera  kao što su virusi, keyloggeri, ransomware i sl.

Zašto ne biste trebali koristiti besplatne VPN servise

Postoje stotine besplatnih VPN usluga koje možete pronaći na internetu, a sve one se razlikuju po nedostacima koje uključuju. Evo općeg pregleda onoga što možete očekivati.

Ograničenje količine podataka

Besplatni VPN-ovi ograničavaju količinu podataka koju možete zaštititi korištenjem njihovih servisa. Svrha toga je kako bi se spriječila prekomjerna upotreba i smanjila količina prometa potrebnog za održavanja mreže.

Smanjene brzine

Još jedan način da se troškovi održavanja održe na niskoj razini je namjerno usporavanje maksimalne brzine surfanja koje korisnici mogu postići. Drugi razlog je taj što konkretna usluga nema adekvatan hardver za podršku većim brzinama.

Minimalne opcije servera

Ne očekujte da će besplatan VPN imati široku mrežu servera diljem svijeta. Umjesto toga, imat ćete samo nekoliko opcija u nekoj određenoj regiji u nekom zapećku svijeta.

Nema dodatnih sigurnosnih značajki

Nepostojanje izvora prihoda znači da besplatni VPN-ovi ne mogu platiti kompetentne stručnjake za sigurnost da razviju pouzdane sigurnosne alate protiv agresivnih oglasa, malwarea i drugih opasnosti na bespućima interneta.

Zastarjele tehnologije

Besplatni VPN nije u tijeku s najsuvremenijom tehnologijom koja jamči potrebne performanse u bilo kojem pogledu.

Potencijalna prikupljanje podataka

Besplatni softver poznat je po tome što uključuje metode monetizacije koje ne donose korist korisnicima. Na primjer, možda ćete se morati suočiti s oglasima zaraženim virusima dok koristite upravo taj servis. Također, takva usluga može u pozadini prikupljati gomilu vaših osobnih podataka kako bi ih prodala oglašivačima.

Zaključak

Ukoliko mislite da vam je VPN iz bilo kojeg razloga zaista potreban, svakako potražite neku komercijalnu varijantu. Isto tako je važno da ne uzmete odmah doživotnu licencu, jer mnoge od njih mogu sadržavati brojne skrivene klauzule. Zato je najbolje uzeti neki VPN na probni period od mjesec dana, ili koliko se već nudi, i tek nakon što zaključite da ste zadovoljni s uslugom, počnite kalkulirati isplati li vam zakupiti isplativiju pretplati ili eventualno potražiti neku drugu.