Android Recenzije

Doogee DG300 Voyager - Recenzija

Doogee DG350

Na test nam je iz Chipoteke stigao zanimljiv niskobudžetni Dual SIM uređaj pod imenom Doogee DG300 Voyager, koji svojim izgledom neodoljivo podsjeća na Samsung Galaxy S5, ali i na mnoge druge Samsungove modele.

Dvojezgreni procesor i 512 MB RAM-a predstavljaju najosnovniju konfiguraciju u današnjem svijetu smartfona, ali s druge strane, ovaj model pruža raskoš velikog 5-inčnog zaslona u kombinaciji s prihvatljivom cijenom. Kako se prvi Doogee proveo na našem testu, čitajte u nastavku.

Osnovne karakteristike


Dimenzije: 140.2 x 73.9 x 9.4 mm

Masa: 164 grama

Zaslon: 5.0″ IPS LCD, 220 ppi

SoC: MediaTek MT6572

CPU: 2X Cortex-A7

GPU: Mali-400

RAM: 512 MB

Interna memorija: 4 GB

Povezivanje: WiFi 802.11, WiFi Hotspot/Direct, GPS, Bluetooth

3G: HSPA

4G: -

OS: Android 4.2 Jelly Bean

Kamera: 5MP/480p

Prednja kamera: 2 MP

Baterija: 2500 mAh

Cijena: 889,00 kn

Info: Chipoteka

Prednosti


Ugodan dizajn i kvalitetna izrada

Veliki zaslon solidnih karakteristika

Dual SIM

Preklopna futrola u prodajnom paketu

Cijena

Nedostaci


Slabiji hardver

Nešto sporije sučelje

Ne podržava 3G na 900 MHz

Dizajn, kućište i zaslon


columns="4"

Već ste u uvodu mogli shvatiti da se ovdje praktički radi o dizjnerskoj kopiji Samsunga Galaxy S5, barem kad govorimo o obliku, smještaju i obliku fizičkih tipki, kamere, ali i po imitaciji metalnog okvira oko kućišta. Ono po čemu se razlikuje je nedostatak točkaste pozadine, a korištena je i plastika slabije kvalitete, što je s obzirom na cjenovni razred u kojem se nalazi, sasvim razumljivo.

Kako god okrenemo, uređaj se doima čvrsto i ugodno leži u ruci, a zbog zaobljenih rubova i kutova, olakšano je rukovanje.

5,0-inčni zaslon je izrađen u IPS tehnologiji. Kutovi vidljivosti ipak nisu na razini skupljih uređaja, ali su sasvim dovoljni manje zahtjevnom korisniku. Rezolucija od 960 x 540 točaka također nije za posebnu pohvalu jer osigurava gustoću od nevelikih 220 ppi. Znači, oni s oštrijim vidom bi mogli primijetiti da zaslon nije posljednji krik tehnike, ali kupci kojima je ovaj uređaj namijenjen, zasigurno neće prigovarati.

Čitljivost na danjem svjetlu je solidna, čak i vrlo dobra za ovaj cjenovni razred, a isto vrijedi za preciznost i odaziv.

Ovdje još dodajmo i to da uz uređaj dolazi i preklopna futrola po uzoru na Samsunogve, koja se dodaje umjesto stražnjeg poklopca, a njen prednji dio s prozorčićem štiti zaslon od oštećenja. U početku se ovakav koncept zaštite može činiti pomalo nepraktičnim, ali se vremenom možete i priviknuti.

Hardver i performanse


Screenshot_2014-06-10-06-36-37

Doogee DG300 Voyager ispod poklopca ima ugrađen MediaTek MT6572 SoC u kojem na taktu od 1,3 GHz kucaju dvije Cortex-A7 jezgre, dok količina RAM-a iznosi 512 MB, što je minimum u Android svijetu.

U startu odbacimo sve iluzije i odmah recimo da se radi o bazičnoj konfiguraciji koja će osnovne funkcije odraditi zadovoljavajuće, ali ne treba očekivati hvale vrijedne performanse kad su u pitanju igre. Moći ćete pokrenuti i odigrati jednostavnije i manje zahtijevne igre, a isto vrijedi i za većinu drugih aplikacija. Primjerice, Temple Run 2 se nešto sporije učitava, ali sama igra funkcionira vrlo dobro i osigurava prilično visoku razinu igrivosti.

Interna memorija iznosi 4 GB i razdijeljena je na dvije particije, od kojih prva sadrži 1,27 GB, a druga 1,08 GB slobodnog prostora. Sasvim razumljivo za uređaj iz ove cjenovne kategorije, a ukoliko vam je potrebno više, možete umetnuti microSD memorijsku karticu.

Opće performanse uređaja su na očekivanoj razini s obzirom na cijenu i ugrađene komponente. Ne treba očekivati da će sučelje letjeti, ali će ipak zadovoljiti većinu manje zahtjevnih korisnika.

Telefonija, povezivanje…


U duhu tradicije kineskih proizvođača, Doogee DG300 Voyer također dolazi s dva utora za SIM kartice, od kojih je jedna mini, a druga microSIM formata. Kad je povezivanje na 3G mrežu u pitanju, treba reći da je podržan UMTS 2100 standard, što znači da će uređaj raditi na spektru od 2100 MHz, čime su pokrivne urbane cjeline. Ono što neće podržavati je spektar na 900 MHZ, što bi mogli osjetiti stanovnici pojedinih ruralnih područja, gdje 3G 2100 standard nije podržan.

Što se telefonije i zvučnika tiče, oboje možemo svrstati u prosjek, premda će kvaliteta poziva najviše ovisiti o stanju mreže i mikrolokaciji.

Uređaj se povezuje putem uobičajenih tehnologija kao što su WiFi i svi njegovi derivati (WiFi direct i WiFi hotspot), Bluetooth i A-GPS koji radi normalno (testiran s Google Maps navigacijom).

Softver


Screenshot_2014-06-11-08-48-35 Screenshot_2014-06-11-08-48-06 Screenshot_2014-06-11-08-47-18 Screenshot_2014-06-11-08-47-11 Screenshot_2014-06-11-08-47-05 Screenshot_2014-06-11-08-46-58

Kao i svi noviji uređaji pokretani MediaTekvoim procesorima, Doogee DG300 Voyager vrti ne baš najnoviju verziju Androida - 4.2.2. Baš ovih dana bi MediaTek napokon trebao odobriti nadogradnju svojih procesora na KitKat, a hoće li ga i ovaj model dobiti, za sada je nepoznanica.

Sučelje je donekle dorađeno i sadrži vlastiti set ikonica koje su prilično unificirane, premda je većina drugih stavki ostala nedirnuta u odnosu na AOSP (goli Googleov) Android. Fluidnost nije na razini koju imaju jači i skuplji uređaji, ali je s obzirom na ugrađene hardverske komponente, sasvim zadovoljavaljuća.

Uređaj u startu dolazi s dodatnim aplikacijama kao što je Adobe Flash player, a za pregled Office dokumenata koristi Documetns To Go aplikaciju, koja za kreiranje i uređivanje dokumenata ipak traži dodatno plaćanje. S druge strane, za ove radnje već neko vrijeme postoje alternativne apliakcije koje možete koristiti potpuno besplatno, npr. Google Docs i Google Sheet. Za razliku od nekih drugih modela, ovdje imamo i FM radio.

Galerija fotografija je poznata s većine sličnih uređaja i nudi standardne mogućnosti, a zadaće obavlja zadovoljavajuće i bez posebnih smetnji koje smo zahvaljujući slabijem hardveru donekle i očekivali.

Za pohvaliti je i Internet preglednik, koji usprkos manjim mogućnostima hardvera radi sasvim solidno, no prilikom učitavanja više tabova/prozora odjednom, mogući su zastoji uzrokovani manjom količinom RAM-a. Što se video reprodukcije tiče, uređaj sadrži standardni video player, a ukoliko naiđete na bilo kakav problem s codecima ili izostankom podrške za određene formate, instalirajte neki od alternativnih (BS Plyer, Mobo Player itd.). Ipak, zbog nešto slabijeg proceosra, ne treba očekivati da će se video u HD rezoluciji reproducirati baš glatko.

Kamera


Doogee DG300 Voyager dolazi s 5 MP kamerom ispod koje se nalazi i LED bljeskalica. Softver kamere je već viđen na cijelom nizu sličnih uređaja iz ovog cjenovnog ranga i nudi uobičajene mogućnosti podešavanja osnovnih parametara.

Kad je kvaliteta fotografija u pitanju, ona se, naravno, ne može mjeriti sa skupljim uređajima, ali i ovakva kakva jest, sasvim je solidna za ovu kategoriju smartfona.

Na danjem svjetlu fotografije su prilično oštre, ali u ponekad dobiju određeni ljubičasti ton koji može ovisiti o izvoru i količini svjetla. U zatvorenom prostoru su fotografije malo manje oštre, a pojavljuje se i zrnatost uobičajena za slabije osvijetljeni ambijent.

Bljeskaica nema dovoljno snage za kvalitetno osvjetljenje predmeta u mraku i poslužit će samo u rijetkim trenucima kad snimate iz neposredne blizine. Čak i u tom slučaju ne trerbate očekivati previše.

Sve u svemu, kvaliteta je i dalje solidna. Možemo reći da je čak i iznad one koju nalazimo na konkurentskim uređajima koji su nerijetko i skuplji, a to vrijedi i za niži cjenovni razred zvučnijih brandova.



Video se snima u 480p rezoluciji i neće oduševiti svojom kvalitetom, ali uvijek može poslužiti za snimanje pijanih tuluma na kojima se ne traži umjetnički dojam.


Baterija


Baterija kapaciteta 2500 mAh u mnogim drugim 5-inčnim Androidima u pravilu bi izdržala od ujutro do navečer. Ovdje je situacija ipak malo bolja jer je zaslon niže rezolucije, a procesor skresan za dvije jezgre, što pridonosi kakvoj-takvoj štedljivosti. Upravo zbog toga, baterija Doogeea DG300 Voyager će izdržati i više od jednog dana, a ako uređaj koristite umjerenije, autonomija bi se mogla produljiti i na dva dana.

Zaključak


Doogee DG300 svojom cijenom od 889,00 kuna upada u najnižu cjenovnu kategoriju smartfona na našem tržištu. Ipak, za razliku od mnogih drugih sličnih modela ovaj ipak dolazi u kvalitetnom kućištu, s vrlo dobrim 5-inčnim zaslonom i upotrebljivom kamerom, te kao takav predstavlja solidan omjer uloženog i dobivenog.

Namijenjen je manje zahtjevnim korisnicima, onima koji tek ulaze u svijet smartfona, ali i svima onima koji nisu opterećeni performansama, a treba im velik i čitljiv zaslon.