Android Recenzije

Doogee DG350 Pixels - Recenzija

Doogee DG350 Pixels

Doogee je još jedan kineski proizvođać smartfona koji svoje poslovanje temelji na pristupačnoj cijeni, tj. omjeru cijene i kvalitete. Model DG350 Pixels tako postaje još jedan uređaj s četverojezgrenim procesorom u cjenovnom rangu do 1000 kuna na našem tržištu.

Za razliku od modela DG300 Voyager kojeg smo testirali prije dva tjedna, ovaj dolazi s nešto manjim zaslonom i drukčijom koncepcijom kućišta. Detalje o uređaju i naše dojmove pročitajte u nastavku.

Osnovne karakteristike


Dimenzije: 138 x 67 x 9  mm

Masa: 150 grama

Zaslon: 4,7″ IPS LCD, 1280 x 720, 312 ppi

SoC: MediaTek MT6582

CPU: 4x Cortex-A7 1,3 GHz

RAM: 1 GB

Interna memorija: 4 GB

Povezivanje: WiFi, WiFi Direct, WiFi Hotspot, A-GPS, Bluetooth

3G: HSPA+

4G: - Dual SIM OS:

Android 4.2 Jelly Bean

Kamera: 8 MP/1080p

Prednja kamera: 2 MP

Baterija: 2200 mAh

Cijena: 999,00 kn

Info: Chipoteka

Prednosti


Kvalitetna izrada

Dual SIM

Cijena (omjer uloženo/dobiveno)

Nedostaci


Ne podržava 3G na 900 MHz

Kamera na danjem svjetlu daje izblijeđene fotografije

Dizajn, kućište i zaslon


columns="4"

Za razliku od prvog Doogeea kojeg smo testirali, DG350 dolazi u kvalitetnijem kućištu te se doima elegantnije i otmjenije. Razlog ovome je prvrnstveno imitacija metalnog okvira oko cijelog kućišta, ali i zanimljiva tekstura stražnjeg poklopca s prelijevajućim kvadratićima. Ovaj uzorak se nalazi i na dnu prednje strane uređaja, iznad čega nalazimo tri kapacitivne tipke. Pohvala ide za njihovo solidno osvijetljenje, što je u ovom cjenovnom razredu rijetkost.

Kućište djeluje čvrsto i ostavlja dobar ukupan dojam, dobro leži u ruci, premda će se trebati malo priviknuti na relativno oštre gornje rubove. Fizičke tipke su dobro izvedene, imaju nešto dulji hod, ali u konačnici dobar odaziv. Straga imamo kameru s bljeskalicom i vanjski zvučnik, dok se 3.5mm audio i microUSB utore nalaze na vrhu kućišta.

Zaslon moramo u startu pohvaliti jer dolazi u u IPS tehnologiji s vrlo dobrim kutovima vidljivosti, ali i 720p rezoluciji koju u ovom cjenovnom razredu baš i ne nalazimo. Iako je prikaz boja nešto svjetliji od prosjeka, opći dojam je i dalje vrlo dobar, čemu pridonosi i visoka gustoća točaka od 312 ppi. Preciznost i odaziv su također na zadovoljavajućoj razini.

Hardver i povezivanje


Kao što je već rečeno, Doogee DG350 je pokretan četverojezgrenim procesorom MediaTek MT6582 u kojem kucaju četiti Cortex-A7 jezgre na taktu od 1,3 GHz. Za solidan multitasking brine se 1 GB RAM-a, dok interna memorije ima kapacitet od 4 GB. Ipak, korisniku je dostupno oko 2,7 GB, od čega na primarnoj particiji 1 GB, a na sekundarnoj 1,7 GB. Ovo u pravilu neće predstavljati problem, no ukoliko na uređaj želite instalirati veći broj aplikacija, vremenom ćete neke od njih morati prebaciti na sekundardnu particiju ili na memorijsku karticu, koristeći se alatima poput app2sd i sl.

Kao Dual SIM uređaj, Doogee DG350 sadrži dva utora za SIM kartice standardnog mini SIM formata. Iako je podržan rad na 2G i 3G mrežama, treba reći da 3G frekvencijski spektar od 900 MHZ nije podržan, već samo 2100 MHz, što znači da će korištenje 3G mreže nekih operatera izvan urbanih područja možda biti otežano. Od ostalih način povezivanja navedimo uobičajeni WiFi, WiFi Direct, WiFi Hotspot, A-GPS i Bluetooth, ali ne i USB on-the-go.

Povezivanje putem naborjanih protokola se odivjalo uredno i s te strane nemamo prigovora. Isto vrijedi za telefonski poziv, odnosno njegovu kvalitetu i prijem signala.

Softver, sučelje i performanse


Screenshot_2014-07-02-17-22-54 Screenshot_2014-07-02-14-39-47

Screenshot_2014-07-02-14-39-54 Screenshot_2014-07-02-14-39-59

Temelj ovog uređaja je, kao i kod većine Kineza, Android 4.2, a prisutna je i izvjesna nadogradnja sučelja koja se svodi na vlastite ikonice aplikacija, kao i one u izborniku postavki. Doogee DG350 sadrži i nekoliko dodatnih aplikacija poput file managera, kao i posebnu aplikaciju za nadogradnju sustava.

Recimo i to da je MediaTek kao proizvođač procesora nedavno odobrio nadogradnju na KitKat pa stoga isto očekujemo i od proizvođača uređaja. Sučelje samo po sebi radi fluidno i prigovora s te strane nemamo.

Screenshot_2014-07-02-14-40-05 Screenshot_2014-07-02-14-40-25

Što se samih performansi tiče, četverojezgreni procesor i gigabajt RAM-a su sasvim dovoljni i za pokretanje nešto zahtjevnijih igara, dok kod instalacije više takvih aplikacija problem može predstavljati ograničena interna memorija. U tom slučaju će biti potrebno koristiti gore spomenute alate za prebacivanje nekih od od njih na memorijsku karticu.

Kamera


Kamera ovog modela dolazi s 8 MP senzorom, autofokusom i LED bljeskalicom. 8 MP senzor proizvodi solidne fotografije, uglavnom bolje od onih na koje smo u razredu do 1000 kuna navikli, no treba reći da pri relativno jakom suncu, fotografije na otvorenom prostoru mogu izgledati dosta izblijeđeno. Odlaskom u sjenu, ovaj problem nestaje i kvaliteta će zadovoljiti svakog prosječno zahtijevnog korisnika. Problem ponovo može nastupiti u mraku, jer bljeskalica baš i ne puca od snage pa će fotografije u pravilu izgledati zamućeno.

columns="4"

 

Video se snima u 1080p rezoluciji i kvalitetom otprilike odgovara fotografijama. I ovdje je na vanjskom svjetlu vidljiva određena izblijeđenost, no količina detalja je prilično visoka. Jedan takav primjer slijedi u nastavku.


Baterija


Uređaj dolazi s baterijom kapaciteta 2200 mAh, što nije puno, ali za relativno štedljiv procesor poput ovog nije ni malo. S druge strane, imamo HD zaslon koji će trošiti malo više od onih manje rezolucije, što će se također odraziti na ukupno vrijeme autonomije. Tako će Doogee DG350 u režimu prosječnog korištenja izdržati od ujutro do navečer, što će opet ovisiti o navikama svakog pojedinog korisnika, no više od jednog dana nemojte očekivati.

Zaključak


Doogee DG350 Pixels popunjava ponudu četverojezgrenjaka u cjenovnom razredu do 1000 kuna, u koju sada donosi i HD rezoluciju zaslona. Dijagonala zaslona od 4,7 inča ga svrstava u kompaktne Androide, što će cijeniti oni koji se nisu uspjeli pomiriti s trendom rasta zaslona u zadnje dvije godine.

Uređaj kao takav predstavlja odličan omjer uloženog i dobivenog, a namijenjen je prvenstveno onima koji tek ulaze u svijet smartfona, ali i onima s prosječnim zahtjevima koji za smartfon ne žele izdvajati veće svote novca.