Android Recenzije Top teme

HTC Legend recenzija



HTC Legend, predstavljen prije dva mjeseca na MWC-u u Barceloni, početkom ovog mjeseca stigao je i u Hrvatsku. Možemo reći da je izravni nasljednik modela Hero jer s obzirom na praktički isti oblik i poboljšane performase predstavlja logičan korak naprijed u "mobilnoj evoluciji". Ispričavam se zbog nedostatka screenshot-ova, jer nisam želio raditi "rootanje" uređaja, a na Android platformi je to jedini način da se pristupi određenim sistemskim procesima i time omogući rad programa koji izrađuju screenshot-ove.


Kućište i pogled izvana


Aluminijsko kućište dimenzija 112 x 56.3 x 11.5 mm izgleda atraktivno i profinjeno, ostavlja dojam skupoće i decentnosti, međutim cijenu za ove estetske detalje je u velikoj mjeri platila ergonomija. Aluminij ovakav kakav jest nije praktičan kad je u pitanju držanje uređaja u ruci. Jednom rječju mobitel iz ruke - klizi. Trebat će vremena da se ruka navikne na jači stisak i opreznije držanje. Posebno je nepraktično ako ležite u krevetu i mobitel držite jednom rukom iznad glave. U tom položaju je upravljanje prstima po ekranu jednostavno nemoguće. Ovo nije neki ozbiljan nedostatak, ali ako vam surfanje na mobitelu služi kao uspavanka, kao npr. meni, morat ćete mijenjati navike. Zanimljiva je i sama konstrukcija kućišta koje je izliveno u jednom dijelu (unibody). Tek na dnu i na vrhu poleđine nalaze se plastični dijelovi koji bi trebali spriječiti klizanje, međutim nisu se pokazali previše korisnima. Donji uglavnom služi kao poklopac ispod kojeg se umetne baterija, SIM kartica i MicroSD kartica. Nezgodno je što se memorijska kartica nalazi ispod baterije, pa je za zamjenu iste uređaj potrebno ugasiti. Dojam skupoće, koji sam spomenuo nekoliko redaka ranije, narušavaju jeftine plastične tipke ispod ekrana (Home, Menu, Back i Search)  i imam dojam da će se oznake na njima izlizati nakon par dana korištenja. Na lijevom rubu kućišta nalaze se tipke za pojačavanje zvuka zvonjave, razgovora, glazbe i videa. S donje strane je microUSB utor za povezivanje s računalom i punjenje baterije, a s gornje tipka za uključivanje/isključivanje koja služi i za zaključavanje. S prednje strane na donjem dijelu nalazi se trackpad koji s obzirom na vrlo ugodno upravljanje prstima po zaslonu i nije od prevelike koristi. Budući da ne postoji posebna tipka za kameru, trackpad će najčešće služiti kao okidač.



Hardware


Legend dolazi s malčice bržim procesorom u odnosu na prethodnika, 600 mHz u odnosu na 528 i nešto više interne memorije, od koje je 185 MB alocirano za instalacije aplikacija. Procesor u kombinaciji s novim Android 2.1 operativnim sustavom daje odlične performanse i samo će najzahtjevniji korisnici primjetiti relativnu sporost u nekim detaljima. Radi na GSM/EDGE/3G/HSPA mrežama, a najveće brzine prijenosa podataka su 7,2 mbps u downloadu i 2 mps u uploadu. Legend podržava sve važnije vidove spajanja. Tu su Bluetooth v2.1, Wi-Fi i microUSB port putem kojeg se spaja na PC, a usjedno služi i za punjenje baterije. Pri spajanju će vam ponuditi 4 mogućnosti: Charge only, HTC Sync, Disk drive i Internet sharing, a svaka od njih se može unaprijed definirati. AMOLED zaslon s prikazom 16,7 mil. boja za razliku od TFT zaslona na Hero-u je značajan napredak. Prvo što upada u oko je drukčiji doživljaj boja tj dubina boje, možda je ovo malo i subjektivno, međutim prikaz boja i općenito karakteristike zaslona su vrhunski, međutim bajka traje sve dok se zaslon ne izloži suncu i tada cijeli doživljaj postaje nekako "običan". Zbog ovoga, a i zbog svega navedenog u vezi s aluminijskim kućištem, HTC Legend možda i nije najbolji izbor za korištenje i pokazivanje na plaži. Veličina zaslona je 3,2" s rezolucijom 320x480 točaka, tj. HVGA.



Interna memorija


Na Android uređajima interna je memorija jedina na koju je moguće instalirati aplikacije te je pomalo nezgodno što uređaj za tu namjenu ima 185 MB alocirane slobodne memorije. Međutim ovo nije prevelik problem s obzirom da aplikacije ne zauzimaju puno mjesta. Ako vam je to ipak malo, a teško je vjerovati da ćete baš sve aplikacije i igre koristiti svakodnevno, jedan vid rješenja se nalazi u "arhiviranju" aplikacija na memorijsku karticu. Dok je aplikacija arhivirana ne može se koristiti, a kada to poželite mora biti ponovo instalirana. Za ovu operaciju je najbolje iz Android Marketa skinuti "System Panel" i pomoću njega upravljti arhiviranjem aplikacija. Ponovna instalacija aplikacija traje kraće od inicijalne, a popis arhiviranh se uvijek nalazi u System Panelu, koji služi i kao task manager. Task manageri su na Android uređajima obavezna oprema budući da korisnik, nakon što izađe iz aplikacije, ne zna koja je aktivna, koja je keširana, a koja neaktivna, što zna biti prilično iritantno u situacijama nedostatka memorije.


Software i funkcionalnost


Sense UI je poznata HTC-ova nadogranja korisničkog sučelja na Android i Windows Mobile uređajima koje je premijerno predstavljeno na modelu HTC Hero. Sense UI na Legendu u odnosu na prijašnje HTC modele, osim estetskih, praktički nije doživio veće promjene, osim promjene ikonica i dodanih nekoliko novih wallpapera. Na raspolaganju je šest početnih zaslona (homescreen) i jednostavnim prolaskom prsta preko zaslona možete birati koji zaslon želite. Na svakog od njih se mogu dodavati prečice za razne aplikacije, folderi s datotekama i widgeti, koji rade odlično i oduševljavaju brzinom. Ovim načinom moguće je stvoriti razne "scene" te svakoj od njih dati ime.

Tu su već unaprijed definirane scene Social, Work, Play, Travel i HTC kojese ne mogu mijenjati, ali je možete upotrijebiti kao temelj za improvizaciju. Scenu "Clean State" je moguće izgraditi od temelja i potpuno prilagoditi svojim potrebama i željema. Jedina mana je nemogućnost uređivanja scena. Svaki put nakon dodavanja jedne jedine ikonice treba praktički definirati i sačuvati novu scenu, što je prilično iritantno. Inače, tu je cijela plejada widgeta, Facebook, Twiter, Vremenska prognoza, RSS čitači, Photo album, Glazba, Mail, zaista nema smisla nabrajati sve, izbor je velik. Ako nije dovoljno, pravac Android Market u kojem se trenutno nalazi preko 30.000 aplikacija.

Od pred-instaliranih aplikacija tu su: News reader, PDF viewer, QuickOffice, Peep (Twitter klijent), Stocks, Google talk, Push e-mail klijent, Voice recorder, Weather, Footprints, Facebook, Friend stream, FM radio, Desk clock (alarm), kalkulator, Youtube i jako zarazna igrica Teeter koja radi uz pomoć akcelerometra.Jedna od prednosti Android OS-a je potpuna integracija Google proizvoda, a uz Google, Legend u Accounts & Sync postavkama nudi definiranje i sinhronizaciju s Facebook, Twitter, Flickr i Exchange accountima. Ukoliko inicijalno definrate svoj Google account Legend će ga u kratkom vremenu sinhronizirati i povezati s ostalim Google aplikacijama Gmail, Picasa, Google Talk, Google Maps, Buzz i YouTube. Možete dodati više Google accounta i odabrati želite li i njih sinhronizirati s uređajem.

Intregracija s Facebookom se najbolje manifestira na način da ako želite, sve telefonske brojeve prijatelja možete vidjeti u imeniku telefona. Nadalje, snimljene fotografije se u trenutku mogu poslati na Facebook, Twitter ili Flickr, dok za ostale Facebook radnje postoji pred-instalirana aplikacija Facebook for Android, a Facebook for HTC Sense Widget se može dodati na jedan od 6 početnih zaslona.
U iščekivanju nativne Twitter aplikacije za Android, odlična je zamjena HTC-ov Peep, dok se Twitter widget, jednako kao Facebook, može dodati na početni zaslon. Twitter widget zapravo sadrži osnovne funkcije: status update i timeline koji se vrlo ugodno skrola prstima, a radi iznenađujuće brzo.

Telefonski imenik (People) je zaista natprosječan. Primjerice, kada tapnete na određeni kontakt, u trenutku se na gornjoj polovici ekrana pojave slijedeće mogućnosti: pozivanje, slanje SMS-a i slanje e-maila, dok se na donjoj polovici može odrediti ton zvonjave za taj kontakt ili urediti detalje. U najdonjoj alatnoj traci moguće je (u tabovima) vidjeti zadnje razgovore s kontaktom, poslane/primljene poruke istog kontakta i mailove, te tab za povezivanje kontakta s njegovim Facebook i Flickr profilom. Ovi detalji imenika integraciju s drušvenim mrežama općenito dovode na jednu višu razinu. Ono što je najvažnije je da je ta integracija vrlo dobro izvedena i besprijekorno funkcionira. Sve ove funkcionalnosti su, naravno, dostupne ukoliko imate uključen podatkovni promet bilo preko Wi-Fi-a, bilo preko EDGE/3G. Ova potonja zahtijeva neku od povoljnih podatkovnih tarifa, a ukoliko je nemate, podatkovni promet možete isključiti u postavkama Wireless & networks.

Prava je poslastica je internet browser koji dolazi sa Flash podrškom i relativno je brz, iako će većina korisnika za surfanje vjerojatno skinuti Operu Mini iz Android Marketa zbog njene tehnologije kompresije podataka, što u konačnici rezultira manjim računom. Ipak, Legendov web browser, uz standardni double tap, podržava i pinch zooming, tj. zumiranje stranica i slika gestama širenja i skupljanja prstiju, što uvelike olakšava surfanje.

Mobilni ured sadrži Quickoffice aplikaciju koja omogućava pregled, ali ne i uređivanje Word, Excel i PowerPoint dokumenata, dok je PDF preglednik instaliran kao posebna aplikacija. Za uređivanje dokumenata potrebno je kupiti punu verziju. Kalendar je uredno dizajniran s logično raspoređenim funkcijama. Moguće je unaprijed zadati početni izgled, tj. mjesečni, dnevni, tjedni i kao popis događaja (agenda).
Uz SMS i MMS tu i Gmail aplikacija koja omogućuje korištenje višestrukih Google accounta. Za ostale mail providere koristite HTC-ov e-mail klijent nazvan jednostavno - Mail.

Virtualna QWERTY tipkovnica


upotrebljiva je ali uglavnom u landscape modu, tj. kada je uređaj okrenut vodoravno. U uspravnom portrait modu tipke postaju relativno uske, tako da uredno i precizno tipkanje zahtijeva navikavanje i dosta vježbe, iako je u cjelini dobro izvedena imajući na umu dimenzije zaslona.

Multimedija


Glazbeni svirač je klasika, tj. ostao je isti kao na prethodnim modelima i tu se nema što posebno reći, osim kritike da još uvijek nema equalizera, što posjeduju i neki jeftiniji uređaji. Video player od sada omogućuje gledanje video isječaka u full screen modu, inače nije doživio veće izmjene. razočaravajuće je činjenica da još uvijek ne postoji podrška za DivX i srodne formate, tako da ćete za ovu operaciju trebati svoje DivX-e preformatirati na računalu i to u MP4 ili 3GP format. Galerija je impresivna. Iako s nazivom photos galerija sadrži sve slike i video isječke razdjeljene u foldere. Svaka slika u galeriji ima mogućnost trenutnog slanja na Facebook, Flickr, Twitter, Picasu te putem e-maila ili bluetootha. Također, zahvaljujući integraciji s Facebookom te servisima Flickr i Picasa u galeriji je moguće direktno pregledavati i slike s tih servisa. Galerija također podržava multitouch tako da je kao i u web browseru i ovdje moguć pinch zoom.

5 mpx kamera


je u današnje doba neka vrsta minimuma za uređaj ove klase. Slike veličine 2592 x 1936 točaka su solidne i sami prosudite kvalitetu iz priloženih primjeraka. Zauzimaju između 1 i 3 MB prostora. Ispod su fotografije snimljene po danjem svijetlu vani, u zatvorenom prostoru, u zatvorenom prostoru s manjom osvjetljenošću, u potpunom mraku i pod umjetnim svjetlom. Kamera ima mogućnost snimanja 3GP video isječaka u VGA rezoluciji, tj. veličine 640x480 točaka s framerate-om od 30 sličica u sekundi, što je značajan napredak u odnosu na prethodnika, ali i određene novije modele. Nelogično je da primjerice skuplji model HTC Desire nema ovu mogućnost, već snima isječke QVGA rezolucije.
Ovim se svrstava uz bok ponajboljem HTC-ovom modelu HD2. Korištenje kamere moguće je isključivo u horizontalnom (landscape) modu.

Primjerci slika: 1. Vani, vozila u pokretu. 2. Zatvoreni prostor, loše osvjetljenje uz bljeskalicu. 3. Zatvoreni prostor, dobro osvjetljenje, bez bljeskalice. 4. potpuni mrak, s bljeskalicom





Primjerak videa VGA 640x480 u 3gp formatu.

GPS


U uređaj je ugrađen A-GPS prijemnik i uz dostupnu internet konekciju jako brzo uspostavlja vezu sa satelitima. Prvo spajanje je trajalo 3 minute, a sva ostala spajanja uređaj je odradio unutar 30 sekundi. Za snalaženje u prostoru tu su već legendarne Google mape sa street view funkcionalnošću i Google Latitude servis za dijeljenje lokacije.

Baterija


od 1300 mAh za koju je HTC specificirao trajanje u 3G mreži do 560 u stand-by modu ili 6 sati razgovora u stvarnom životu izdrži jedva dva dana ako ćete uređaj intezivnije koristiti. Test baterije je sadržavao 20-ak minuta razgovora, približno sat vremena surfanja preko 2G/3G, instaliranje nekoliko aplikacija i nešto intezivnije "kopanje" po izbornicima. Cijelo vrijeme je bila aktivna internet veza i omogućen GPS koji nije stalno uključen, već se sam uključuje po potrebi. Pod ovim uvjetima rada baterija je izdržala približno 35 sati bez gašenja.Ušteda energije se može postići isključivanjem aplikacija koje se ne koriste i to s nekim od Task Managera, prebacivanjem u 2G način rada, tj. GSM/EDGE i smanjenjem osvjetljenja na zaslonu koji ujedno i najveći potrošač energije. Još jedna mogućnost za uštedu energije je i isključivanje opcije Background data u postavkama Accounts & Sync, čime se uštedi i na podatkovnom prometu.

Sadržaj kutije


Micro USB kabel u kombinaciji s adapterom ujedno je i punjač. Tu je microSD memorijska kartica kapaciteta 2GB, 3.5 mm slušalice, CD-a nema jer se softverska podrška nalazi na priloženoj memorijskoj kartici.

Cijena i dostupnost


HTC Legend u Hrvatskoj u ponudi ima Intelkom po cijeni 3.399,00 kn i VIPnet po cijeni 3.499,00 kn (samo uređaj), dok je u raznim pretplatničkim tarifama dostupan po cijeni već od 9,00 kn. Možda je malo nezogdno što telefon u Hrvatsku dolazi bez instaliranog hrvatskog jezika, a kao alternativu engleskom jeziku imamo ruski, češki i poljski, što će malo kome na ovim prostorima poslužiti.

Pogledajte potpune HTC Legend Specifikacije