Android Recenzije

HTC One mini - Recenzija



Termin “mini” u modernoj povijesti smartfona prvi je uveo Samsung u modelu Galaxy S3 mini, da bi se nedugo zatim primio i kod drugih proizvođača. Nedugo zatim, Isto je učinio Apple s iPadom mini, a ove smo godine najprije upoznali Samsung Galaxy S4 mini i, naravno, HTC One mini. Kao što samo ime kaže, radi se o umanjenoj verziji top modela ovih dvaju proizvođača, koje dimenzijama, ali i specifikacijama možemo svrstati u gornji srednji cjenovni razred. S4 mini smo već recenzirali, a njegovim rivalom iz HTC-a bavimo se u ovom tekstu.

Uz smanjene dimenzije, HTC One mini donosi manji zaslon, slabiji procesor, manje RAM-a i logično, slabiju bateriju. S druge strane, s velikim bratom dijeli isti dizajn, aluminijsko kućište, pakira istu UltraPixel kameru i odlične prednje stereo zvučnike. Detalje o svemu ovome, kao i naše dojmove, pročitajte u nastavku.

Osnovne karakteristike


Dimenzije: 132 x 63,2 x 9,3 mm

Masa: 122 grama

Zaslon: 4,3”, Super LCD3, 1280 x 720, 324 ppi, Gorilla Glass 3

SoC: Qualcomm Snapdragon 400

CPU: 2x Krait na taktu 1,4 GHz

GPU: Adreno 305

RAM: 1 GB

Interna memorija: 16 GB (dostupno 11)

Povezivanje: WiFi 802.11 a/b/g/n, DLNA, WiFi Hotspot, WiFi direct, USB On-te-go

3G: HSPA+

4G: LTE

OS: Android 4.2 Jelly Bean

Kamera: 4 MP/1080p

Prednja kamera: 1,6 MP/720p

Baterija: 1800 mAh

Prednosti


Kućište i konstrukcija

Izvrstan zaslon

Hardver i performanse

Nedostaci


Nema izmjenjivu bateriju

Nema utor za memorijske kartice

Ograničenost interne memorije

Kamera na vanjskom svjetlu daje slabije rezultate od konkurencije

Dizajn, kućište i zaslon


 IMG_4588 IMG_4589 IMG_4590 IMG_4591 IMG_4593 IMG_4595 IMG_4596 IMG_4597 IMG_4599 IMG_4586 IMG_4587

HTC One mini već na prvi pogled podsjeća na veći model HTC One i sasvim je jasno da je to u startu i bila namjera proizvođača. Kućište je izrađeno od istog onog aluminija, s tom razlikom što je na rubovima ipak dodan polikarbonatski okvir. Ovo je zapravo dobro rješenje u vidu sprječavanja neželjenih posljedica prilikom pada, jer je plastika sama po sebi otpornija na ogrebotine od aluminija i manje podložna vidljivim oštećenjima.

HTC One mini je vidljivo manji od svog većeg brata, ali opet ne toliko koliko biste očekivali. Razlika u duljini iznosi svega 5,4 milimetara, a u širini 6, zbog čega mini u konačni izgleda dosta uži. Ukupno gledajući, One mini je kompaktniji od starijeg brata i svakako će ga biti lakše prenositi i povlačiti po džepovima.

Rukovanje uređajem je također vidno lakše i jednostavnije, ali zbog položaja zvučnika i izduženosti kućišta, palcem jedne ruke ipak nećete moći dosegnuti dijagonalno suprotni kut. Još jedna stvar koja mi se ne sviđa je nezgodan smještaj tipke za uključivanje, odnosno otključavanje zaslona koja se nalazi na gornjem rubu uređaja, ali na lijevoj strani. Ovo je doduše isto kao na većem modelu, ali zbog minimalne razlike u duljini, dohvaćanje ove tipke na miniju nije puno lakše. Dvije tipke za podešavanje glasnoće nalaze se s desne strane i odlično su uklopljene u polikarbonatski rub. Micro USB utor nalazi se na dnu, a 3.5 mm audio utor na vrhu, tj. tamo gdje smo inače navikli vidjeti spomenutu tipku za uključivanje.

Ukupna konstrukcija kućišta je poslovično izvrsna, a aluminij kao takav zaista ostavlja dobar dojam. Kod HTC-a smo već naučili da izrađuje izuzetno kvalitetna kućišta, a One mini nije izuzetak. Ono što se jednom dijelu potencijalnih kupaca neće svidjeti je jednodjelni koncept kućišta zbog kojeg baterija nije izmjenjiva, tj. nije dostupna krajnjem korisniku.

Zaslon je zadržao istu tehnologiju izrade - S-LCD3 i znamo da se radi o jednom od najboljih zaslona na tržištu trenutno, uz Samsungov Super AMOLED i LG-ev IPS LCD. Prikaz boja, kontrast, oštrina, kutovi vidljivosti… jednom riječju sve je na najvišoj mogućoj razini. rezolucija od 1280 x 720 točaka na 4,3” dijagonali daje gustoću od 342 ppi, što je osjetno manje od 469, koliko ima HTC One, ali je još uvijek dovoljno za izvrstan doživljaj.

Telefonija i povezivanje


Nekih specifičnosti kod prijema signala i telefonskog razgovora nema, možemo samo reći da je zvuk u telefonskoj slušalici čist i dovoljno glasan za normalan razgovor. Uređaj se povezuje s 2G, 3G i 4G mrežama te WiFi-em, koji još nudi Hotspot, WiFi direct i DLNA za povezivanje s kompatibilnim uređajima. Od drugih bežičnih načina spajanja tu je još Bluetooh, ali ne i NFC.

Kad je kabelsko povezivanje u pitanju, imamo standardni micro USB utor, ali bez MHL, odnosno HDMI mogućnosti, što baš i nije pohvalno. Dakle, uređaj na ovaj način nećete moći povezati s TV-om ili monitorom i na njemu prikazivati sadržaj zaslona. Za prikaz multimedijskih sadržaja na većim zaslonima ostaje vam jedino bežični DLNA protokol, no još je uvijek mnogo TV uređaja i monitora koji ga ne podržavaju. Spomenimo i to da je USB on the go podržan i da se mogu koristiti memorijski stikovi.

Hardver i performanse


Screenshot_2013-10-27-10-14-06 

Umjesto Snapdragona 600 kojeg smo vidjeli na većem modelu, One mini dolazi s dvije jezgre manjim - Snapragonom 400. U ovom SoC-u kucaju dvije Krait 300 jezgre na taktu od 1,4 GHz, a društvo im čini 1 GB RAM-a i Adreno 305 grafički koprocesor. Usporedbe radi, najveći konkurent ovog modela - Samsung Galaxy S4 mini ima 1,5 GB RAM-a i isti procesor clockan na 1,7 GHz.

Bilo kako bilo, na performanse uređaja nemamo prigovora, sve radi onako kako bi i trebalo, bez zastajkivanja. 1 GB RAM-a će biti dovoljno za većinu radnji, osim ako na internet pregledniku pretjerate s količinom otvorenih tabova/prozora. U tom slučaju možete očekivati određenu dozu usporavanja.

Interna memorija iznosi 16 GB, od čega je korisniku dostupno nešto manje oko 11 GB. Utora za microSD memorijske kartice nažalost nema i ako ne pripazite, vrlo brzo biste mogli ostati kratki s memorijom, posebice ako često snimate HD video ili uređaj nakrcate 3D igrama.

Operativni sustav i sučelje


Screenshot_2013-10-27-09-08-31 Screenshot_2013-10-27-09-06-39

Screenshot_2013-10-27-09-08-35 Screenshot_2013-10-27-09-09-11

HTC One mini dolazi s Androidom 4.2.2 kao temeljem i za HTC uobičajenom nadogradnjom sučelja Sense. Dakle, imamo istu priču kao kod modela One, tj. sučelje se sastoji iz tzv. BlinkFeed prikaza vijesti i statusa s društvenih mreža i klasičnog Android prikaza početnih zaslona. BlinkFeed ne možete potpuno odstraniti, ali se on zapravo ponaša kao krajnje lijevi početni zaslon i ako ga ne koristite, možete ga jednostavno zanemariti. Ponuda sadržaja u BlinkFeedu (vijesti) nije prilagođena našem jezičnom području, a niti ne postoji mogućnost dodavanja vlastitih izvora. S druge strane, BlinkFeed možete koristiti za pregled Facebook i Twitter statusa, Instagram fotografija, ali i kao pregled stavki kalendara.

Sučelje BlinkFeeda je jednostavno. Na vrhu imamo veliki digitalni sat i prikaz vremenskih prilika, a u donjem dijelu zaslona maloprije spomenuti sadržaj. Listanjem prema dolje sat i prognoza nestaju i otvaraju se nove stavke koje možemo listati u nedogled, ovisno o količini i stanju izvornika.

Screenshot_2013-10-27-09-09-57

Android 4.2 donosi i prošireno polje s često korištenim postavkama kojemu se pristupa povlačenjem dva prsta od statusne trake prema dolje. Povlačenje jednim prstom pak ne otkriva nikakve prečice, već samo sadrži obavijesti, ukoliko postoje.

Izbornik s aplikacijama isto sadrži sat i vremensku prognozu, kao i mini izbornik za postavke te prečicu prema Play trgovini. Zbog relativno uskog zaslona, ikonice su ovdje poslagane u tri stupca, što rezultira njihovim prilično velikim razmakom, premda postoji i mogućnost postavljanja četiriju stupaca.

Android 4.2 donosi i widgete na zaključanom zaslonu, što možda i nije najpraktičnije, no ako se malo izvježbate i oni ponekad mogu biti od koristi.

Ono na što će se isto trebati priviknuti je sustav upravljanja sa samo dvije kapacitivne tipke. Naime, HTC One mini, kao i njegov veći brat, ima samo“natrag” i “home” tipku. Ova potonja služi i kao prečica prema upravitelju aplikacija koji se aktivira dvostrukim dodirom, dok dulje držanje iste pokreće pretraživanje. Ništa strašno, no vrijeme prilagodbe će svakako biti potrebno.

Aplikacije i multimedija


Screenshot_2013-10-27-09-09-44Screenshot_2013-10-27-09-09-48

HTC One mini sa sobom donosi dosta korisnih alata, a među njima svakako treba istaknuti punu verziju Polaris Office aplikacije. Tu su još i uobičajeni alati za organizaciju i uzimanje zabilješki.

Ono što HTC One seriju razlikuje od konkurencije je inovativna Galerija fotografija s tzv. HTC Zoe sustavom koji uz snimanje fotografija snima i video te ga kombinira s glazbom. Ako snimite nekoliko fotografija u datom roku, kao rezultat dobijete izvrsnu foto priču u obliku video isječka. Naravno, svaku fotografiju je moguće i dalje pregledavati posebno. Zoe uradak možete pregledati u svakom trenutku i dodati mu nove fotografije. Kada ga jednom spremite, on je sačuvan u obliku video isječka u Highlights folderu.

Kretanje kroz galeriju teče glatko i nema tragova bilo kakvom zastajkivanju, čak i kada je ispunjena običnim i Zoe sadržajem.

Video sadržaj se pokreće iz galerije, dok je samo sučelje playera prilično jednostavno. Podrška za širi spektar codeca je i ovdje izostala tako da bez instalacije alternativnog playera nećete moći gledati sve DviX i MKV filmove.

Svirač glazbe je posebno skrojen za One seriju i donosi Beats Audio poboljšanja, kako i kod većine drugih HTC-ovih modela. Dva vanjska zvučnika daju prilično čist i jak zvuk, a još bolje iskustvo ćete doživjeti koristeći se slušalicama. Ne treba zaboraviti da uređaj ima FM Radio s RDS-om te podršku za internet radio TuneIn.

Kamera


Isto kao kod većeg brata, na HTC-u One mini nalazimo 4 MP kameru s tzv. UltraPixel senzorom koji uz veće dimenzije ćelija osigurava veći dotok svjetla. Naime, kod većine smartfona, utrka u megapiskeilma je rezultirala nominalnim povećanjem broja piksela, ali uz istovremeno smanjivanje njihovih dimenzija pa taj napredak nije toliko vidljiv u uvjetima lošije osvijetljenosti. HTC je tu izašao sa svojom UltraPixel tehnologijom, fizički povećao senzor i kao rezultat dobili smo osjetno kvalitetnije fotografije u tamnijem i loše osvijetljenom ambijentu. S druge strane, ceh su donekle platile fotografije snimljene na dnevnom svjetlu, jer se zbog očitog manjka piskela ne mogu izravno mjeriti s fotografijama u 8 i 13 MP rezoluciji drugih uređaja.

Kamera ima niz dodatnih mogućnosti kao što je HDR, panorama dodavanje raznih efekata, brisanje neželjenih detalja i sl., ali za razliku od one u modelu HTC One, nema optičku stabilizaciju.

Kamera snima standardni 1080p 30 fps i 720p 60 fps video za snimanje usporenih snimki. Uz to, omogućeno je snimanje HDR videa i blokiranje kontinuiranog autofokusa. Kvaliteta snimljenog videa je na prilično visokoj razini, no ne možemo ga svrstati među najbolje.

Primjeri fotografija i videa


Vanjsko svjetlo:

IMAG0016 IMAG0017

Unutarnji prostor:

IMAG0018 IMAG0023 IMAG0015

Mrak (bljeskalica)

IMAG0021

720p video:


Baterija


Sukladno smanjenim dimenzijama uređaja, smanjena je i baterija pa smo tako u ovom modelu dobili kapacitet od 1800 mAh. Baterija će izdržati između 7 i 8 sati neprestane video reprodukcije ili isto toliko surfanja internetom. U uobičajenim uvjetima umjerenog korištenja svih funkcija, uz stalnu povezanost s internetom i osvjetljenjem zaslona 100%, možete računati na čak malo više od jednog dana. Ako se na internet spajate povremeno, autonomija se može i produljiti na dan i pol do dva, ovisno o intenzitetu korištenja.

Zaključak


Fino aluminijsko kućište, dva prednja zvučnika, prilično jak hardver i savršeno fluidan softver svakako su preduvjeti za uspjeh na tržištu, no pitanje je hoće li to biti dovoljno. Ograničenost interne memorije na 11 GB uz istovremenu nemogućnost korištenja memorijskih kartica možda neće biti presudna stavka, ali u slučaju da često snimate HD video, prostora bi moglo brzo ponestati.

U usporedbi s sa spomenutim najljućim konkurentom - Galaxyjem S4 mini, prednosti se očituju u poziciji i jakosti vanjskih zvučnika te u izboru materijala za izradu kućišta. Aluminij će mnogima izgledati otmjenije nego Samungova sjajeća plastika, Sense 5 će se isto tako mnogima više svidjeti nego Samsungov TouchWiz, ali na mnogim poljima (neizmjenjiva baterija, memorijske kartice, slabiji hardver) ipak zaostaje.

U slučaju da niste opterećeni izborom i da vam se HTC One mini svidio na prvi pogled, svakako uživa našu preporuku kao vrlo dobar uređaj gornje-srednjeg cjenovnog razreda. Cijena uređaja u slobodnoj prodaji iznosi između 3.800 i 4.000 kuna, a vjerujemo da će se uskoro pojaviti i kod operatera.

Uređaj za potrebe testiranja utupio: HTC