Android Recenzije

Honor 8 - Recenzija

img_20161202_153719

Prvi smartfoni koji su nosili ime Honor su dolazili s Huaweijevim logotipom, a sada već par godina Honor djeluje kao poseban brand s vlastitim obilježjima; tek na kutiji uređaja stoji natpis Powered by Huawei. Honor 8 je već jedno vrijeme na tržištu, ali svejedno nas veseli što nam je ipak stigao, prije ili kasnije.

Po specifikacijama je dosta sličan Huaweijevom modelu P9 - također ima dvije stražnje kamere, no optika im je neusporediva, ima tek nešto slabiji procesor, isti zaslon i bateriju, pa čak ni dizajnom ne zaostaje za skupljim polubratom, dapače. Je li opravdao očekivanja i što sve nudi, pročitajte u nastavku.

GLAVNE KARAKTERISTIKE




Dimenzije

145,5 x 71 x 7,5 mm




Masa

153 grama




Zaslon

5,2″ LTPS, 1920 x 1080, 423 ppi




SoC

HiSilicon Kirin 950




CPU

4x Cortex-A72 2,3 GHz + 4x Cortex-A53 1,8 GHz




RAM

4 GB




Interna memorija

32/64 GB




Micro SD

do 256 GB




Povezivanje

WiFi 802.11 a/b/g/n/ac, A-GPS, BDS, Bluetooth 4.2, IR, NFC, USB Type-C




3G

HSPA+




4G

LTE Cat.6




OS

Android 6.0.1 Marshmallow, EMUI 4.1




Kamera

2x 12 MP, 1080p video, dvotonska LED bljeskalica




Prednja kamera

8 MP; 1080p




Baterija

3000 mAh




Cijena

cca. 3.000,00-3.700,00 kn u vrijeme testiranja




Najbolja ponuda na:






PREDNOSTI

NEDOSTACI





Odličan dizajn i kvaliteta izrade

Neprecizan senzor automatskog osvjetljenja




Odlične mogućnosti kamere

Nema pristupa samo monokromatskoj kameri




Performanse i fluidnost sustava

Ne podržava 4K video




Multifunkcionalni čitač otisaka prstiju

Zvučnik ispod očekivanja




DIZAJN I KUĆIŠTE


Honor 8 se nudi u crnoj, plavoj, zlatnoj i bijeloj boji, a nas je dopala upravo ova posljednja. Dizajn je stvarno hvale vrijedan i vjerujemo da jednako dobro izgleda u bilo kojoj od ove četiri boje. Prva razlika u odnosu na P9 je ta što je metal korišten samo za okvir, ostatak je izrađen od stakla sa zaobljenim rubovima, poznatijim pod nazivom 2.5D. Otisci prstiju su itekako vidljivi, ali na bijelom kućištu najmanje dolaze do izražaja.



S prednje strane se nalazi 5,2-inčni zaslon iznad kojeg su selfie kamera, senzori i zvučnik za pozive. LED-ica za notifikacije je zgodno skrivena u zvučniku i vidljiva je samo kad je aktivna. Budući da Honor 8 za navigaciju kroz izbornike koristi virtualne tipke na zaslonu, na donjoj strani stoji samo Honor logotip. Lijevi bok sadrži utor za SIM i micro SD kartice, a desni tipke za regulaciju glasnoće i uključivanje/isključivanje uređaja. U gornjem bridu su smješteni IR port i sekundarni mikrofon, dok su u donjem 3,5-mm priključak za slušalice, USB Type-C port i rešetka zvučnika. Mikrofon nije vidljiv, ali se nalazi unutar te rešetke.

Na stražnjoj strani nas je dočekao poveći broj krugova - dvije 12-megapikselne kamere, laser za autofokus, dvotonska LED bljeskalica te čitač otisaka prstiju koji je ujedno i fizička tipka. Nasuprot njih su ispisane osnovne informacije o nazivu modela itd.



Činjenica je da Honor 8 nije istinski flagship, ali s iznimno visokom kvalitetom izrade, odličnim dizajnom i sposobnim hardverom sigurno nije ni daleko od toga. U ruci leži izvrsno, pogotovo zbog oblih rubova i po mnogima idealne veličine. Dimenzijama je gotovo identičan Samsungovom Galaxyju A5 (2016), ali ostalo je već neusporedivo. Sve u svemu, radi se o lijepom i kvalitetno izrađenom smartfonu.

ZASLON


Honor 8 ima 5,2-inčni LTPS LCD zaslon Full HD rezolucije koja daje oštrinu od odličnih 423 piksela po kvadratnom inču. Prikaz boja je vrlo dobar, a vidljivost na otvorenom odlična zahvaljujući jakom pozadinskom osvjetljenju. Jedini problem na koji smo naišli je neprecizni senzor za automatsku regulaciju osvjetljenja. U situacijama kad se nalazite u tek malo mračnijoj prostoriji, ono padne na minimum i onda ga opet morate ručno podignuti. Za takve situacije je najbolje isključiti automatski način, ali to nije trajno rješenje. Je li problem baš u senzoru ili u softveru, ne znamo.

img_7771

HARDVER, PERFORMANSE I POVEZIVANJE


Bilo Huawei ili Honor, procesori su uglavnom iz domaće radionice. Naravno, radi se o HiSilicon Kirin procesorima, a Honor 8 je dobio Kirin 950. Naravno da se ne može mjeriti s Kirinom 960, ali tek neztnatno kaska za Kirinom 955 koji pokreće Huawei P9. Za performanse ne možemo reći da su izvrsne, ali svakako su vrlo dobre. Htjeli smo se i sami uvjeriti u to, no naš testni uređaj je uporno odbijao instalirati bilo koji od standardnih benchmark aplikacija koje inače koristimo (AnTuTu, Geekbench 4, Vellamo).

Sviđa nam se što 4 GB RAM-a dolazi i s verzijom koja ima 32 GB interne memorije (naš primjerak) i sa 64 GB, tako da ni u kojem slučaju nećete ostati zakinuti. Za nekakvu mirnu budućnost je 6 GB idealno, ali 4 GB je prema današnjim zahtjevima i više nego dovoljno za dobar multitasking. GPU koji je uparen s procesorom je Mali-T880 MP4 i iako ove četiri jezgre ne ulijevaju previše nade za dobre performanse u 3D igrama, prilikom isprobavanja npr. Asphalt Extreme nije bilo nikakvih problema ili trzavih situacija.

Svi čitači otisaka prstiju koji su smješteni na poleđini rade u tzv. always on režimu kako bi se uređaj otključao čim ga dotaknete pa je tako i ovdje. Osim brzine, može se pohvaliti i velikom preciznošću, ali i dodatnim mogućnostima. Tako možete klizanjem prema dolje otvoriti ploču obavijesti, s dva dodira je očistiti, a klizanjem prema gore je zatvoriti te klizanjem lijevo desno listati fotografije u galeriji. Spomenuli smo da je čitač ujedno i fizička tipka, a ona može poslužiti kao zgodan prečac za određene funkcije ili otvaranje aplikacija.

Zvučnik za multimediju daje malo šupljikav zvuk i prilično je glasan, no iznad 75% glasnoće dolazi do ozbiljnih distorzija. Za slušalice je podržan DTS način rada što daje dobre rezultate ako koristite kvalitetne slušalice (naravno, ne uz mp3 format).

Podržane su sve frekvencije koje se u Hrvatskoj koriste za 3G i 4G mreže i kvaliteta prijema je izvrsna. Wi-Fi hvata na svim pozicijama gdje je to realno očekivati, tj. isto kao i velika većina ostalih testiranih uređaja. Od ostalih načina povezivanja imamo IR, NFC te GPS, GLONASS i Beidou. Infracrveni port smo isprobali na televizoru i sve radilo savršeno nakon samo par klikova za postavke.

SOFTVER I SUČELJE


Honor 8 dolazi s Androidom 6.0.1 koji je temelj za korisničko sučelje EMUI u verziji 4.1. Što se tiče ažuriranja sustava, Android 7.0 Nougat, odnosno EMUI 5 se trenutno nalaze u beta fazi i očekuju se ubrzo, a kako će izgledati, možete pogledati u recenziji za Huawei Mate 9.

Ako ne preskočite zaključani zaslon direktnim dodirom čitača otisaka prstiju, svaki put će vas dočekati druga pozadina, a ima ih prilično. Nakon toga dolazite u standardno sučelje za gotovo sve kineske proizvođače, a to je ono gdje nema posebnog izbornika za aplikacije. To i nije neki strašan problem jer se sve aplikacije tj. ikone daju organizirati po mapama, a prostor oko njih možete ispuniti raznim widgetima. Ploča obavijesti i prečaca je podijeljena na dvije stranice, no ako nema novih obavijesti uvijek će se prvo otvoriti prečaci. Držanjem prsta na praznom mjestu na početnom zaslonu ili štipanjem se otvaraju postavke početnih zaslona, a to uključuje pozadine, widgete, efekte prijelaza te veličinu mreže aplikacija. Osim ovakvog stila početnog zaslona, postoji i jednostavan s velikim, minimalističkim ikonama, ili bolje rečeno pločicama.

size="medium"

Jednoručni UI, tj. način rada jednom rukom se uključuje klizanjem po virtualnim tipkama ulijevo ili udesno, ovisno o tome na kojoj strani ga želite. Sustav podržava i razne geste, no tu budite spremni na veću potrošnju baterije. Korisnike često zna zbunjivati raspored virtualnih tipki, no srećom ih možete postaviti onako kako vam najviše odgovara.

Od servisnih aplikacija su predinstalirane Datoteke, Sat, Vrijeme, Kalkulator, Blok za pisanje, Snimač, Svjetleća baterija, Zrcalo i Kompas, a odmah pri prvom uključivanju su nas dočekali i Facebook, Messenger, Instagram i Twitter. Nije rijetkost da sustavi dolaze s dva web preglednika, no Honor 8 nema neki svoj "stock browser" nego Chrome i Operu. Ako ćete se već nečega rješavati, to su Gameloftove igre od kojih je većina u demo verziji. Aplikacija za zdravlje nije napredna kao npr. S Health, ali može poslužiti za praćenje broja prijeđenih koraka, odnosno udaljenosti. Upravitelj telefona je mjesto gdje pratite potrošnju baterije, internet prometa, obavijesti itd.

size="medium"

Zadana tipkovnica je Huawei Swype i čini se dobrom alternativom npr. Google tipkovnici. Naravno, tu sve ovisi o navikama korsnika. Galerija automatski stvara nove mape ovisno o aplikaciji koja ih je spremila, a nudi i prilično napredno uređivanje slika. Nažalost, uređivanje video zapisa nije podržano.

Sustav ima predinstalirane četiri teme, ali za preuzimanje ih ima dostupnih na desetke.

KAMERA


Sve više viđamo dvije stražnje kamere, koliko radi Bokeh efekta, toliko i radi poboljšanja kvalitete fotografija. Kao i na P9, obje kamere su rezolucije 12 MP te je samo jedna u boji jer je druga monokromatska kako bi izvlačila više svjetla i postizala bolje rezultate kod slabijeg svjetla. Prva razlika koju ćete uočiti u odnosu na kameru od P9 je što nema Leica leće. Osim same kvalitete, ovo se odnosi i na nedostatak snimanja pravih crno-bijelih fotografija. To ne znači da ih uopće ne možete snimati, dapače, samo je proces malo drukčiji. Koriste se obje kamere za snimanje fotografije u boji i zatim se njoj smanji zasićenost, no ne brinite, rezultat je daleko bolji nego na većini uređaja koji koriste ovu metodu.

Otvor blende je f/2,2, ali upravo zbog pomoćne monokromatske kamere to ne stvara velike probleme. Laserski autofokus je vrlo brz, a nema ni dugog čekanja kod korištenja bljeskalice u potpunom mraku.

Općenito je sučelje promijenjeno u odnosu na P9, srećom, na bolje. To se najviše odrazilo na organizaciju postavki, načina snimanja i raspored funkcija u profesionalnom, tj. ručnom načinu rada. Tu možete regulirati duljinu ekspozicije, fokus, ISO osjetljivost, balans bijele boje itd, ali postoji i niz raznih predefiniranih načina koji su vrlo zgodni, ali većinom traže izuzetno mirnu ruku ili tronožac.

size="medium"

Bokeh efekt je svakako zanimljiva značajka, a Honor 8 je sasvim solidan u njenom postizanju. Pogotovo je zgodno to što odmah vidite rezultat kakav će ispasti, umjesto da otvorite fotografiju u galeriji i tek onda odaberete koji dio će biti oštar, a koji zamućen. Naravno, to je moguće raditi, ali svakako je za pohvalu što ima pregled u stvarnom vremenu. Često mu se potkradu greške pa neki dijelovi koji trebaju biti oštri ispadnu zamućeni i to je ona razlika u lećama u odnosu na P9.

screenshot_2016-12-04-21-06-27 screenshot_2016-12-04-21-06-40

Kvaliteta fotografija je na vrlo visokom nivou. Dnevne su, kako se i očekuje od gotovo svih smartfona, izvrsne uz precizne boje i dobar dinamički raspon te malo šuma, ali noćne su isto tako za pohvalu. Objasnili smo zašto je to tako i bilo bi stvarno razočaravajuće da dvije kamere ne daju konkretne rezultate. Video zapisi su oštri ali su boje su možda malo hladnije, no ništa strašno. Maksimalna rezolucija je 1080p, a može se snimati pri 30 ili 60 sličica u sekundi, dok se za usporene snimke koristi rezolucija 720p pri 120 sličica u sekundi. Priloženi video koji je sniman u najpopularnijoj rezoluciji, 1080p @ 30 fps, ima bitrate od 17 Mbps, no FPS povremeno padnu na 25, što već dugo nismo vidjeli ni na jeftinijim smartfonima.



Fotografije u punoj rezoluciji pogledajte ovdje.

[responsive_youtube v=RndtZNU67bc]

BATERIJA


Baterija kapaciteta 3000 mAh se nekako čini primjerenom za ovakav uređaj s Full HD zaslonom i snažnim procesorom ako se želi zadržati tanko kućište. Rezultati su prilično očekivani, s redovitim posjećivanjem društvenih mreža, sinkronizacijom dva e-mail pretinca, glasovnim pozivima, instant messaging aplikacijama, gledanjem nekoliko videa na YouTubeu i okidanjem nekoliko fotografija, Honor 8 će izdržati cijeli dan i još će mu ostati barem četvrtina kapaciteta, što znači da može podnijeti i malo zahtjevniji režim rada. Sustav ima nekoliko načina rada koji mogu poboljšati autonomiju, a čak se i rezolucija zaslona može smanjiti na 720p, što se izrazito odražava na potrošnju u 3D igrama.

Brzo punjenje je podržano, ali samo putem priloženog punjača. U slučaju da se baterija u potpunosti isprazni, za otprilike pola sata će se napuniti do pola. Cijeli ciklus traje nešto više od sat i pol.

ZAKLJUČAK


Honor 8 nije "jeftinjak", ali ako vam budžet ne omogućuje kupnju Huaweija P9, svakako se nameće kao odličan izbor. Rekli smo u uvodnom tekstu, razlika u performansama je minimalna, zasloni su gotovo identični, baterije su istog kapaciteta, a kamere su prilično blizu. Možda ovo zvuči kao da je Honor 8 osiromašeni P9, no to zaista nije tako, radi se o vrlo sposobnom smartfonu koji će po našem mišljenju izgledom plijeniti više pogleda nego P9. Za Honor uređaje je određena softverska podrška od dvije godine, a to znači još barem dvije nove verzije Androida. To Honor 8 čini kompletnim uređajem, i softverski i hardverski, a ujedno i znatno poželjnijim.

Najbolju ponudu Honor uređaja potražite na Mobis.hr.

img_20161202_153730