Android Recenzije

Huawei Mate 9 - Recenzija

huawei-mate-9-recenzija

Stigao je jedan od najviše iščekivanih smartfona u drugoj polovici 2016 - Huawei Mate 9. Treba napomenuti da je se radi o osnovnom modelu koji dolazi s 5,9-inčnim (ravnim) zaslonom, jer su u ponudi još tri modela s manjim, 5,5-inčnim zaslonima, koji su kod dvojice na rubovima zakrivljeni.

Posebnost ovog uređaja je u tome što je jedan od rijetkih s ovako velikom zaslonom, jer se većina proizvođača u zadnje vrijeme zaustavila na 5,5 inča, uz pokoji izuzetak od 5,7 inča. Nakon Googleovog Nexusa 6 sve je manje uređaja sa 6-inčnim zaslonima, a Huawei svojim Mate modelima tu rupu donekle popunjava, pa nas tako ni ove godine nije iznevjerio.

5,9-inčni Mate 9 se u zadnjih nekoliko mjeseci često spominjao u kontekstu zamjene za nesretni Samsung Galaxy Note 7. Jasno je da je izravna usporedba nemoguća, iz jednostavnog razloga što Mate 9 nema olovku, no svim ostalim karakteristikama plijeni pozornost najzahtjevnijih korisnika, a time itekako može izravno parirati Samsungovoj Note seriji.

Mate 9 dolazi Kao izravni nasljednik lanjskog Mate 8. Donosi novi procesor Kirin 960, 4 GB RAM-a, 64 GB interne memorije, utor za microSD karticu, dvostruku kameru po uzoru na Huawei P9, čitač otisaka prstiju, 4000 mAh bateriju i podršku za brzo punjenje.

O svemu ovome podrobnije, kao i naše dojmove, pročitajte u nastavku.

GLAVNE KARAKTERISTIKE







Dimenzije

156.9 x 78.9 x 7.9 mm







Masa

190 grama







Zaslon

5.9" IPS LCD, 1080p, 373 ppi







SoC

HiSIlicon Kirin 960







CPU

4x Cortex-A73 2,4 GHz + 4x Cortex-A73 1,8 GHz







RAM

4 GB







Interna memorija

64 GB







Micro SD

Da







Povezivanje

WiFi, A-GPS, Bluetooth, USB-C







Brzo punjenje

Da







Bežično punjenje

Ne







OS

Android 7.0 Nougat







Kamera

20 MP + 12 MP/4K







Prednja kamera

8 MP







Baterija

4000 mAh







Cijena








Najbolja ponuda na:











PREDNOSTI

NEDOSTACI










Visoka kvaliteta izrade

Nije vodootporan







Izvrstan zaslon

EMUI sučelje zahtijeva privikavanje







Hardver i performanse

Komplicirano sučelje kamere







Naprosječna autonomija








Podržava microSD kartice








64 GB interne memorije







Dizajn, kućište i rukovanje


img_7632

Iako je i lanjski Mate stigao u odličnom aluminijskom kućištu, ovogodišnji dolazi u još boljem. Uz to što je vidno poboljšana završna obrada, rubovi su zaobljeniji, a to je rezultiralo boljom ergonomijom. Uređaj sada puno bolje leži u ruci, usprkos povećim gabaritima. Veliku ulogu ovdje igra i relativno mala debljina kućišta. Svega 7,9 milimetara pozitivno djeluje na ukupne dimenzije, tako da uređaj u konačnici čak možemo nazvati elegantnim. Na kraju krajeva, i odnos zaslona i «mesa» je vrlo povoljan u korist zaslona, zbog čega je uređaj realno manji nego što biste očekivali. Masa od 190 grama je ono na što se morate priviknuti kad kupujete ovako veliki smartfon, a opravdana je i velikom baterijom.



Rukovanje Matom 9 ne razlikuje se puno od rukovanja npr. Noteom 4 ili 5, ali je ugodnije nego u slučaju Nexusa 6, koji je osjetno dulji, širi i deblji. Zaslon je sa svih strana blago zakrivljen (2,5D), tako da prsti prilikom prelaženja preko njega neće zapinjati za rubove. Ispod zaslona ne nalazimo kapacitivne tipke jer se uređajem upravlja putem softverskih na zaslonu. Fizičke tipke (za uključivanje i podešavanje glasnoće) se nalaze na desnom boku, a ladica za SIM i microSD karticu na lijevom. Na donjem nalazimo rešetke zvučnika (samo je jedan usprkos dvostrukoj rešetki) i USB-C utor, a vrhu 3.5 mm audio utor te infracrveni port.

Iznad zaslona imamo prednju kameru i senzore, a straga dvostruku kameru s bljeskalicom. Ispod kamere se smjestio čitač otisaka prstiju kojeg ćete bez problema dohvatiti kažiprstom. Definiranje otisaka ne traje dugo, a preciznost i brzina su na razini koju smo od ovakvog uređaja i očekivali.

img_7485

Ukupan dojam je dosita izvrstan. Uređaj djeluje atraktivno, moćno i skupo, čemu doprinos daje i izvrstan zaslon, o kojem ćemo detaljnije u sljedećem odjeljku. Digresija je vrlo klizav aluminij zbog kojeg uređaj ima tendenciju ispadanja iz ruku. Jasno, ako stavite aluminij, završna obrada je takva kakva je. A ako ju ne izbrusite, odnosno ostavite ju da se sjaji, tada će svi prigovarati na tragove prstiju. Neki kompromis mora postojati. Ovu situaciju donekle spašava plastična maskica koja se nalazi u prodajnom pakiranju, ali ni ona nije previše otporna na klizanje, stoga svakako savjetujemo kupnju silikonske maskice.

Zaslon


5,9-inčni zaslon važan je segment ovog uređaja koji zapravo i opisuje. Na dijagonali od skoro 6 inča sve su stavke uvećane i općenito je više prostora za sadržaj i manipulaciju njime. No, ništa od toga ne bi imalo previše smisla da prikaz na njemu nije izvrstan. Izrađen je u IPS LCD tehnologiji s vrlo jakim pozadinskim osvjetljenjem, tako da će biti čitljiv i na danjem svjetlu, odnosno pod izravnim udarom sunca. Prikaz boja je također izvrstan i u mnogome podsjeća na Samsungov Super AMOLED, koji je ipak kategorija iznad.

Rezolucija 1920 x 1080 točaka na 5,9'' dijagonali rezultira gustoćom od 373 ppi, za koju bi neki mogli reći da je mala. Naravno, mala je u usporedbi s onima koje nudi QHD zasloni, no za njih smo već bezbroj puta konstatirali da su bespotrebni, osim ako se koriste u VR uređajima.

Huawei ne specificira vrstu zaštite zaslona od grebanja, no sudeći po iskustvu korištenja ovih tjedan dana, vidljivo je da neki vid zaštite postoji, a bilo bi iznimno glupo ovako skup uređaj prodavati bez nje.

Hardver, performanse i povezivanje


Matu 9 pokreće najjači procesor iz Huaweijeve vlastite radionice – HiSilicon Kirin 960 s osam jezgri. Jedan set od četiri Cortex-A73 jezgre na taktu 2,4 GHz zadužen je za najzahtjevnije zadaće. Pored njih imamo još četiri Coertex-A53 jezgre na taktu 1,8 GHz, čija je zadaća održavanje sustava i manje ostali zahtjevni procesi. Ovim se postiglo dodatno povećanje performansi, uz istodobno smanjenu potrošnju energije. Kirin 960 po benchmark testovima izravno parira Snapdragonu 820, dakle jednom od najjačih ovogodišnjih procesora namijenjenih smartfonima i tabletima.

size="medium" columns="4"

Isto je i u praksi. Huawei Mate 9 s ovim procesorom bestrzajno vrti najzahtjevnije naslove, a razliku u performansama u odnosu na konkurenciju nemoguće je primijetiti. 4 GB RAM-a kao standard najviše klase i ovdje odlično odrađuju posao, što u kombinaciji s procesorom rezultira odličnim korisničkim iskustvom.

Ono što se odavno trebalo dogoditi, sada polako postaje pravilo. Osnovni model dolazi sa 64 GB interne memorije i sve manje od toga na ovako skupim uređajima je za prijeki sud. Pored toga, Huawei Mate 9 donosi i utor za memorijsku karticu. Podrška za USB OTG je deklarirana, no osobno nisam uspio povezati vlastiti USB stick.

Od ostalih načina povezivanja istaknimo NFC, uobičajene WiFi, Bluetooth i GPS protokole, te USB-C utor koji podržava USB 2.0, ne i USB 3.0 brzine. Imamo i klasični 3.5 mm audio u utor, kojeg, usprkos najnovijem trendu, Huawei nije izbacio iz svog top modela. Za prikaz sadržaja na drugim uređajima, npr. TV-u, tu je opcija MirrorShare, a pristupate joj putem Smart Assistent postavki u izborniku.

Telefonija i prijem signala su neupitni, kao i glasnoća telefonske slušalice za vrijeme razgovora. Vanjski zvučnik je također dosta glasan, ali upoznali smo i glasnije.

Softver i sučelje


Huawei Mate 9 je jedan od rijetkih uređaja koji su u startu došli s Androidom 7.0, što je svakako vrijedno hvale. Povrh Androida kao osnove, Huawei donosi i vlastitu nadogradnju sučelja nazvanu EMUI. Na ovom uređaju dolazi u novoj, 5.0 verziji, za koju je najavljeno da će uskoro stići i na starije modele.

EMUI dolazi bez izbornika s aplikacijama, dakle sve se nalaze na početnom zaslonu kao na iOS-u, ali i MIUI-ju i još mnoštvu drugih. Ipak, uređaj nudi mogućnost izbora, pa tako možete sami odabrati želite li uređaj koristiti sa ili bez spomenutog izbornika. Možete promijeniti i čitav launcher, no postavka za njihov odabir je prilično duboko zakopana u izborniku.

size="medium"

Upravljati sustavom se može i pomoću gesti na čitaču otisaka prstiju. Tako možete snimiti fotografiju, odgovoriti na poziv, zaustaviti alarm, ali i prikazati obavijesti ili prelistavati fotografije. Ovo u početku možda bude izgledalo čudno, ali kad se priviknete, vidjet ćete da je zapravo korisna funkcija.

Tu su još i razni dodaci kao npr. mogućnost korištenja uređaja jednom rukom. Kad se ova opcija uključi, sav sadržaj (ili samo tipkovnica) mogu se pomaknuti u željenu stranu. Ukoliko je hladno i imate rukavice, u postavkama možete uključiti način s jačom osjetljivošću zaslona.

Zaključani zaslon će vas svaki put iznenaditi novom fotografijom iz bogate kolekcije. Svaki put kad se uređaj poveže s WiFi mrežom, skinut će nove, a ukoliko to želite, stari će se nakon tri mjeseca izbrisati.

Zaključani zaslon ima i mogućnost prikaza prečica na donjem dijelu. Povlačenjem prsta od dna prema sredini, otvara se mini izbornik koji nudi upravljanje gore spomenutim slikama, ali i pokretanje aplikacija kao što su svjetiljka, kalkulator, štoperica i čitač kodova.

size="medium" columns="4"

EMUI također donosi u dobroj mjeri presloženi izbornik postavki, a na početnom zaslonu donosi pet stupaca ikonica, što je z obzirom na raspoloživu površinu i očekivano. Ono što me veseli je mogućnost podešavanja rasporeda softverskih tipki. Ovo bi zapravo trebalo dolaziti na svakom uređaju bez kapacitivnih/fizičkih tipki, no vidjeli smo da to nije slučaj.

S druge strane, prikaz obavijesti na statusnoj traci je prilično loš. Nudi samo prikaz njihovog broja, odnosno količine, što je u usporedbi s klasičnim načinom prikaza dobar korak unatrag.

screenshot_20161202-165706

EMUI donosi i vlastitu galeriju za prikaz multimedijskog sadržaja. Organizirana je prema vremenu, po albumima, odnosno mapama, te po lokaciji gdje su fotografije snimljene. Za potonje ćete, naravno, morati omogućiti geo-lokaciju u postavkama kamere.

Kamera


Trend ugradnje dvostrukih kamera ne posustaje, a Huawei je sličnu koncepciju u partnerstvu s kompanijom Leica već bio predstavio u modelu P9, s jednim kolor i drugim crno-bijelim modulom. Ipak, za razliku od modela P9, koji je imao dva 12 MP senzora, Mate 9 donosi kombinaciju 20 MP crno-bijele i 12 MP kolor kamere. Obje imaju 27mm leću i f/2.2 otvor blende. Obje kamere su optički stabilizirane. Manji otvor blende ovdje nije problem jer crno bijela kamera sama po sebi prima više svjetla. Stapanjem crno bijele fotografije i one u boji, dobije se odličan konačni rezultat.

Prije nego se osvrnem na kvalitetu fotografija, dotaknimo se softvera. Sučelje kamere je prilično kompleksno i trebat će vam neko vrijeme da pohvatate sve njegove dijelove. Dosta toga ovisi o gestama i vrlo često ćete se u tim kombinacijama pogubiti, jer je određene postavke često potrebno «povući» do polovice zaslona kako bi ostale vidljive.

size="medium"

Na osnovnom sučelju ćete primijetiti posebnu virtualnu tipku u obliku objektiva, koja pokreće način snimanja sa širokim otvorom blende. Tada će vam se na vrhu zaslona ukazati i posebna tipka za podešavanje f vrijednosti, čime određujete koji će dio buduće fotografije biti fokusiran, odnosno koji će biti zamućen Bokeh efektom. U početku ćete i ovdje morati paziti da inače nepraktičnim gestama ne pokrenete neku drugu radnju.

Znači, kada fokusirate subjekt u krupnom planu i želite zamutiti pozadinu, snimate s većim otvorom blende, što znači da će fotografija biti osjetno svjetlija nego u slučaju snimanja s manjim otvorom. Analogno tome, ukoliko želite fokusirati cijeli kadar neovisno o razdaljini subjekata/objekata, koristite veći otvor blende, ali će tada fotografiju trebati posvijetliti, odnosno povećati vrijeme ekspozicije.

img_20161202_152824-copy

img_20161126_093319-copy

Fotografije u idealnim uvjetima su izvrsne. Boje su dosta realne, oštrine ne nedostaje, a vrlo dobar je i dinamički raspon. Ništa lošija situacija nije ni u slabije osvijetljenom ambijentu, ali noćne fotografije ipak nisu za izravnu usporedbu s najljućom konkurencijom (iPhone 7, Galaxy S7 i sl.). Naravno, govorimo o automatskom načinu snimanja, jer je uz korištenje Pro načina svaku situaciju moguće dodatno poboljšati. Bljeskalica će dobro odraditi pozao na razumnoj razdaljini i realno će prikazati boje. Prednja kamera prozivodi izvrsne selfije, kako u uvjetima, tako i u slabijim uvjetima zbog otvora blende f/1.9.

Kod videa je situacija slična kao kod fotografija. Detalja ima više nego dovoljno, a svemu doprinosi optička stabilizacija. Nedostatak je snimanje 4K videa koji koristi h.265 codec, što znači da ga neće sve aplikacije moći otvoriti.

Primjeri fotografija:



Fotografije u punoj rezoluciji pogledajte ovdje.

Baterija


Huawei Mate 9 dolazi s baterijom kapaciteta 4000 mAh, što je osjetno više od današnjeg prosjeka, no za to su zaslužne i veće dimenzije uređaja. U mom inače vrlo zahtjevnom režimu korištenja (mailovi, Hangouts, surfanje, Twitter, Flipboard, filmovi, razgovori…), nijednom se nije dogodilo da mi punjač zatreba prije večeri. Naime, svoj OnePlus 3 inače vrlo često dopunjavam tijekom dana, a ako zaboravim, baterija mi se isprazni već u popodnevnim satima. Znači, ako OnePlus 3 definiram kao referencu i nekakav prosjek, autonomija Mate 9 je svakako natprosječna.

Kad je multimedija u pitanju, računajte da ćete na ovom uređaju moći pogledati barem dva cjelovečernja filma, nakon čega će vam ostati dovoljno za još kojih pola sata igranja i otprilike isto toliko slušanja glazbe. Naravno, potrošnja će ovisiti i o ostalim faktorima kao npr. rezolucija videa, bitrateu, brzina internetske veze i sl.

Naravno, tu je i brzo punjenje koje će bateriju do 100% kapaciteta napuniti za oko sat vremena.

Zaključak


img_7660-copy

Huawei Mate 9 jedan je od onih uređaja koje smo s nestrpljenjem očekivali da nam dođe na test. Osobno razmišljam o nabavci istog kada jednom dođe u prodaju, no to će ovisiti i o maloprodajnoj cijeni, za koju u ovom trenutku još ne znamo koliko će iznositi.

Mate 9 je iznimno kvalitetno izrađen uređaj s aluminijskim kućištem. Djeluje vrlo atraktivno i skupo, što ga svrstava uz bok najskupljim uređajima na tržištu, usprkos nešto većim dimenzijama. Naravno, 5,9 inča nije za svakoga, ali oni kojima je veća radna površina potrebna, znat će cijenit njegov luksuzni zaslon.

Nedostaje je otpornost na vodu i prašinu. Iako mnogima ovo nije uvjet, treba imati na umu da sve više današnjih top modela dolazi s nekim od IP certifikata, tako da nedostatak istog već neko vrijeme ide pod minus.

Mate 9 za konkurencijom ne zaostaje ni u pogledu performansi. Huawei je pokazao da zna sam izraditi odličan procesor koji slobodno može stati uz bok Qualcommu i Samsungu. 64 GB interne memorije u startu donosi veliku prednost pred konkurencijom koja mahom donosi 32 GB.

Ne treba zanemariti ni vrlo dobru kameru koja, istini za volju, nije na razini spomenute konkurencije, ali te razlike su zapravo minorne i ne bi trebale biti deal-breaker, barem ako vam kamera nije prioritet br. 1.

Najnoviji Android ostavlja odličan dojam, isto kao i EMUI sučelje koje se može koristiti sa ili bez izbornika s aplikacijama, a nudi i pregršt raznih dodataka trikova. No ipak, ono mnogima i dalje predstavlja izazov tako da treba računati na vrijeme potrebno za prilagodbu.

I na kraju da odgovorimo na pitanje može li Huawei Mate 9 zamijeniti Samsung Galaxy Note 7. Ako Note 7 promatramo samo kroz prizmu olovke, tada sigurno ne može, jer olovku jednostavno nema. Ono što može, je ponuditi jednaku kvalitetu izrade i jednako dobro iskustvo rukovanja, uz malčice lošiju kameru, ali isto toliko bolju autonomiju.

Najbolju ponudu Huawei uređaja potražite na Mobis.hr.
Advertisement Advertisement