Appleova stolna All-In-One računala oduvijek su bila atrakcija. Čak i zadrti Windows/Linux korisnici su to nerijetko priznavali, uz opasku da se radi samo o lijepom komadu namještaja. Međutim, kako je vrijeme prolazilo, i proizvođači PC računala su uvidjeli prednosti AIO koncepta te sami počeli širiti svoju ponudu novim modelima, upošljavajući pritom vojsku dizajnera.
S druge strane, Apple na to nije previše obraćao pažnju. Poslovna filozofija je zadržala konzistenciju pa tako danas iMac iza sebe bilježi skoro tri desetljeća uspjeha.
Prednosti | Nedostatci |
---|---|
Vrlo atraktivan dizajn | Tipkovnica bez pozadinskog osvjetljenja |
Kvaliteta izrade | Nezgodno punjenje miša |
Vrhunski 3nm procesor | Mat zaslon samo uz doplatu |
4K zaslon | Nedostupan AI |
Šest zvučnika | Nedostupan iPhone Mirroring |
Superiorni operativni sustav | Relativno visoka cijena |
USB-C periferija | 60Hz zaslon |
Vrlo brzi SSD |
Dizajn i kućište
Novi iMac dolazi u sada već klasičnom stilu i naoko se ne razlikuje od prethodnog modela s M3 procesorom. Apple je u novoj generaciji donekle prilagodio paletu boja, koje su pomalo izblijeđene u odnosu na prethodnika. Konkretni primjerak je stigao u neutralnoj sivoj, koja će većini vjerojatno biti prvi izbor. Ovdje napomenimo da tipkovnica, miš i kablovi, dolaze u istom tonu boje kao samo računalo.
Metalno kućište i upečatljiv zaslon ostavljaju dojam vrhunske kvalitete izrade, što je kod Applea dio tradicije pa po tom pitanju ništa manje nismo ni očekivali.
Na poleđini sada imamo četiri USB-C utora i magnetski priključak za spajanje u struju. Na istoj površini se također nalazi i tipka za pokretanje, a zvučnici su vješto skriveni u donjem dijelu kućišta.
Ukupno ih je šest i dolaze s podrškom za Dolby Atmos, a za kvalitetnu video konferenciju tu su tri mikrofona.
Jedino osim zaslona na prednjoj strani je rupa za web kameru, koja je na ovoj boji kućišta prilično istaknuta. Ima 12 megapiksela i podržava maksimalno 1080p video.
Stalak na kojem se uređaj nalazi ponovno je iznimno kvalitetno izrađen i nudi vrlo kvalitetan mehanizam za prilagođavanje kuta gledanja. Nekima će možda nedostajati podešavanje visine, no to je potpuno druga priča.
Jedna od prednosti je relativno mala masa (4,4 kg). Tako ga bez veće muke možete premiješati po sobama, stolovima, uredima itd.
Zaslon
Zaslon dijagonale 24 inča u smislu dimenzija danas ne predstavlja ništa posebno, dapače, radi se o nekakvom minimumu za stolno računalo. Onaj dio gdje se zaslon iMaca razlikuje od mnogih, čak i većih monitora, je rezolucija. Iznosi 4480 x 2520 točaka, što Apple u svom eko-sustavu naziva Retina 4,5K. Rezultat je gustoća od 218 točaka po inču, a to bi trebalo zadovoljiti prilično širok spektar korisnika. Posebice onih koji su do sada radili na istim ili čak većim monitorima u 1080p ili 1440p rezolucijama.
Ono što je ostalo na razini iz prošlog desetljeća je stopa osvježavanja. 60 Hz je minimum za ugodan rad, ali za računalo ovog cjenovnog razreda je, najblaže rečeno, neprimjereno. Iako razliku između 60 i npr. 100 Hz većina vjerojatno neće ni primijetiti, zanemarivanje ove stavke predstavlja digresiju, koja u startu poništava Appleove napore da novim računalima osvoji i gejmere.
Povezano: MacBook Air 13“ M3 (2024) - Recenzija
Pozadinsko osvjetljenje ide čak do 500 nita, što je prilično visoka vrijednost s obzirom da je uređaj namijenjen korištenju u zatvorenom prostoru.
E sad, prilikom predstavljanja, Apple je najavio da će ovaj iMac doći s mat, odnosno anti-refleksnim slojem, no kasnije se ispostavilo da je to samo opcija koja će vas prilikom odabira koštati dodatnih 200 eura. Napomenimo da se ne radi ni o kakvoj revolucionarnoj tehnologiji, budući da postoje prilično jeftini monitori s mat zaslonom. S druge strane, Appleovoj varijanti ne možemo suditi, jer ovaj primjerak dolazi bez tog dodatka.
Miš i Tipkovnica
Klasični Apple Magic Keyboard i Magic Mouse su standardni dio opreme iMac računala, a ove godine napokon dolaze s USB-C utorom za punjenje. Naime, radi se o bežičnim periferijama koje se automatski spajaju putem bluetootha, no proteklih su godina dolazili s pretpotopnim Lightning utorom, baš kao iPhone prije EU regulative. Dakle, sada sve (novije) uređaje Appleovog eko-sustava možete puniti i povezivati istim putem USB-C priključka.
Očekivano, miš je zadržao najgluplju moguću koncepciju ugradnje utora pa se i dalje mora puniti okrenut naopako. Pritom se još i ljulja kao bespomoćna kornjača. Dakle, tijekom punjenja je neupotrebljiv, a dobra vijest je to što baterija, kad je jednom napunjena, može trajati i nekoliko tjedana, ovisno o intenzitetu korištenja.
Tipkovnica nema ovaj problem, ali ima jedan puno veći, barem kad su moje osobne potrebe u pitanju. Radi se o pozadinskom osvjetljenju, koje na Appleovim stolnim računalima ne postoji. Znam, reći ćete nije nikad ni postojalo, ali zar nije bilo vrijeme da se to promijeni? Uostalom ako jedan iPad, usudim se reći daleko manje ozbiljan komad tehnike, ima tipkovnicu koja svijetli u mraku, ne vidim zašto ju ne bi mogao imati i iMac.
Ako su vam svijetleća slova baš potrebna (a zašto ne bi bila ako ponekad volite raditi u tamnijem ambijentu?), morat ćete potražiti alternativu. Jedna takva je Logitech MS Keys S, koja će vas oženiti za dodatnih 120 eura. Istina, radi se o iznimno kvalitetnom komadu hardvera, ali u ovom slučaju joj nedostaje Appleov Touch ID. Za komociju prijavljivanja na računalo putem otiska prsta, ipak će vam trebati originalna.
Sama kvaliteta Appleove tipkovnice nije upitna. Oni koji ju dosad nisu koristili, vjerojatno će primijetiti da je dosta uska, no na to se nije problem priviknuti. Ono što je malo više iritantno je zvuk tipki, koji je po mom subjektivnom dojmu – klapav. Osjećaj plastičnog dodira i klapavog zvuka jednostavno narušavaju opći dojam.
Procesor memorija i povezivanje
Prelazak s Intelove x86 arhitekture na ARM pokazao se kao pun pogodak. Tako ni četvrta generacija Appelovih M procesora nije iznimka. iMac iz 2024. pokretan je M4 procesorom, ali u dvije varijante. Apple često voli zbuniti kupce, tako da prilikom kupnje trebate otvoriti dodatni par očiju.
Nova politika dizajna procesora rezultirala je i time da M4 dolazi s 8 ili 10 jezgri. Naravno, više je bolje pa o tome ovisi i cijena, a razlika baš i nije zanemariva. Upravo zbog toga prilikom kupnje obratite pozornost i na ovu stavku jer razlika u performansama može biti veća od očekivanja.
Naš primjerak ima 10-jezgreni procesor. Sukladno tome dolazi i s četiri USB-C urota na poleđini, dok varijanta s 8 jezgri ima dva.
Ovi utori sadržavaju standarde USB 4, Thunderbolt 4 i DisplayPort. Preko USB-C priključka, na iMac tako možete povezati dva vanjska monitora maksimalne rezolucije 6K ili jedan 8K, koristeći Thunderbolt 4 protokol.
Vjerojatno najbolji dio priče o novom iMacu je RAM. Sada najosnovniji model dolazi sa 16 GB, a ako želite, možete izabrati i onaj s 24 GB. U ovom trenutku za više od 16 GB RAM-a ne vidimo potrebe, osim ako niste baš iznimno zahtjevan korisnik po pitanju multitaskinga. Ipak, imajte na umu da ćete isti model s tih dodatnih 8 GB RAM-a platiti dvjestotinjak eura više.
Kad je RAM u pitanju, napomenimo još i to ga nije uputno izravno uspoređivati s onom na PC-u. macOS i Windowsi radnu memoriju ne koriste na isti način. Microsoftov OS u pravilu iziskuje jače hardverske resurse za isti učinak.
Softver
iMac M4 u startu dolazi s macOS 15 Sequoia operativnim sustavom, a u trenucima nastanka ovog teksta, nadograđen je na 15.1.11. Glavni adut novih Appleovih OS-ova je umjetna inteligencija, u ovom slučaju Apple Intelligence. Međutim, ove značajke u Europskoj uniji trenutno nisu dostupne, tako da veće prednosti u odnosu na prošlu verziju macOS-a trenutno ne vidimo.
Da stvar bude gora, ne radi čak ni iPhone mirroring, predstavljen u iOS 18. Koji je razlog, možemo samo nagađati, no Apple krivnju suptilno prebacuje na EU regulativu.
Povezano: iPhone 16 Pro Max – Isplati li ga se kupiti? [Recenzija]
Prema nekim najavama, Apple Intelligence u EU možemo očekivati u travnju, ali od nje ćete konkretne koristi imati jedino na engleskom i eventualno još nekoliko jezika s velikim brojem govornika.
Bilo kako bilo, sam operativni sustav je tradicionalno fantastičan. Kao punokrvni Unix, uvijek responzivan i stabilan, s preglednim i uglavnom logičnim sučeljem.
Zaključak
Vremena kad je iMac bio samo lijepi komad namještaja davno su prošla. iMac s najnovijim M4 procesorom je moćan stroj i performansama nadmašuje mnoga slična računala temeljena na Intelu. To znači da ga možete koristiti za iznimno zahtjevne radnje kao što je obrada fotografije i videa.
Gejmeri bi se i dalje trebali držati svojih konfiguracija i PC računala specijaliziranih za njih, budući da se Apple očito još nije ozbiljno uhvatio posla po tom pitanju.
Veliku promjenu u odnosu na prethodnu generaciju svakako predstavlja novi procesor, dvostruko veća količina RAM-a i USB-C utori za punjenje miša i tipkovnice. U Apple ekosustavu uvijek postoje i stvari koje će vas živcirati, ali smatram da kod ovog modela nisu potrebni veći kompromisi.
Cijena testiranog iMac M4 primjerka s 10 procesorskih jezgri, 16 GB RAM-a i 512 GB SSD-om u maloprodaji iznosi 2210 eura. Ukoliko se odlučite za osnovni model, tj. onaj s 8 procesorskih jezgri i 256 GB SSD-om, možete ga dobiti već za 1680 eura.