Apple Top teme

iPhone 7 - Post festum [Osvrt]

iphone-7-boje-kucista

Polako se sliježe prašina dignuta nakon jučerašnjeg predstavljanja iPhonea 7, pa je došlo vrijeme je da u miru i hladne glave sve proanaliziramo. Sudeći po komentarima čitatelja, možemo zaključiti da su se ponovo podijelili na dva tabora, budući da svi gledamo kroz svoju vlastitu prizmu, što je prirodno. Bilo kako bilo, idemo se dotaknuti svake od stavki o kojima je na jučerašnjem eventu bilo riječi, te ih pokušati objektivno sagledati.

Dizajn


8

Ovo je stavka kojoj su Appleovci jučer pridali prilično velik značaj. Iako je iz glasina već bilo vidljivo da će iPhone 7 zadržati isti oblik kućišta kao i prethodna dva, u Appleu su se potrudili prikazati ga u potpuno drugom svjetlu. Naravno, već smo navikli da se na ovakvim eventima pretjeruje s korištenjem superlativa (ne samo kad je Apple u pitanju), tako da je pretjerano hvaljenje svake od stavki bilo i za očekivati.

Za dizajn novog iPhonea u neku ruku možemo reći da je nov, ali u okvirima premještanja antenskih traka, promjene modula kamere, te dodavanja novih boja kućišta. Gabariti su ostali praktički isti, a isti je ostao i omjer zaslona i okvira (mesa). Ovdje možemo reći da je Apple prilično zaglibio u 2014. godini, štoviše, čak su i tada postojali 4,7 i 5,5-inčni uređaji fizički manji od iPhonea. Ne želim kritizirati odnos zaslona i mesa, jer je nekome to meso čak i potrebno, ali treba reći da je ponavljanjem praktički istog dizajna treću godinu za redom iPhone izgubio na atraktivnosti.

Nove boje kućišta, pogotovo «Jet black» definitivno će privući jedan dio kupaca, ali već je i sam Apple priznao da je ta verzija pojačano osjetljiva na ogrebotine i preporuča nošenje u futroli/maskici. Dodatni problem kod ovog kućišta će biti privlačenje tragova prstiju, što na mat verzijama nije slučaj.

Dakle, Apple je dvama prethodnim generacijama iPhonea vrlo vješto napravio face-lifting i svijetu ih prodao pod novi dizajn. Mnogi će ovaj Appleov stav braniti iz petnih žila, ali budimo realni, ovaj dizajn je bio atraktivan 2014. godine, ali sada je to, u najmanju ruku, upitno. Naravno, ovo vrijedi u uvjetima na kad na tržištu imamo atraktivnije uređaje jednake veličine zaslona, ali vidljivo manjih dimenzija i manje mase. Oni koji su navikli na iOS, neće puno prigovarati, ali ne možemo se otrgnuti dojmu da je Apple ovoga puta mogao i bolje.

Home tipka


Nova home tipka je također bila prorokovana od strane cinkera, i na kraju se pokazalo da su bili u pravu. Dakle tipka više nije fizička u smislu da kad pritisnete treba napraviti klik (ili klak), već je, mogli bi smo reći, kapacitivna, dakle dovoljno ju je samo dotaknuti. Ovo će znatno ubrzati otključavanje zaslona otiskom prsta, slično kao na OnePlusu 3, a za pokrivanje cijelog spektra njenih funkcija pobrinut će se 3D touch tehnologija, premijerno prikazana na MacBook računalima, a potom i na samom iPhoneu, odnosno na njegovom zaslonu.

Otpornost na vodu i prašinu


iphone-7-osvrt

Napokon vodootporni iPhone u pravom smislu riječi. Dakle, iPhone 7 i iPhone 7 Plus nisu otporni samo na prskanje, već će izdržati 30 minuta na dubini od jednog metra. Mali korak za industriju, ali veliki za Apple, očito. Nakon što su mnogi proizvođači svoje top modele odavno zaštitili od vode i prašine, Apple je ovo otkrio tek sada. Naravno, bolje ikad, nego nikad i prilično sam uvjeren da će ovime dodatno proširiti krug kupaca.

Kamere


screen-shot-2016-09-08-at-11-57-53-2

Jedna od većih novosti su kamere, kako na manjem, tako i na većem iPhoneu. iPhone 7, dakle manji model je sada dobio i optičku stabilizaciju. Ništa manje bitan nije ni podatak o f/1.8 otvoru blende, koji će sada omogućiti bolje fotografije u mraku, čime će se iPhone kvalitetom fotografije svrstati uz bok uređaja koji ju već godinama posjeduju.

iPhone 7 Plus je dobio dvostruku kameru na poleđini, što također možemo protumačiti kao praćenje trendova, pogotovo kad je posrijedi postizanje Bokeh efekta, odnosno zamućivanje pozadine. Na prezentaciji smo mogli vidjeti zaista izvrsnim fotografijama snimljenim ovom tehnologijom, ali to je inače obilježje svih fotografija korištenih na ovakvim prezentacijama. Prije nekoliko godina smo vidjeli kako je Nokia obmanula javnost prikazavši fotografiju koja bila snimljena sasvim drugim uređajem, a Huawei je nedavno otkriven kako je za prezentacijsku sliku, umjesto vlastitog P9 modela kojeg je promovirao, koristio profesionalni Canon 5D fotoaparat. Smatram da je Apple po ovom pitanju ipak malo ozbiljniji po tom i da se neće dati uvući u ovakve amaterske blamaže, ali sasvim sigurno treba pričekati prve testove i vidjeti kako te fotografije izgledaju snimljene u normalnim, a ne u laboratorijskim uvjetima.

Ono što me osobno više veseli je ugradnja leća različitih kutova. Uz klasičnu 28 mm leću, iPhone 7 Plus donosi i jednu od 56 mm, što znači osjetno manji kut, čime se dobila neka vrsta optičkog povećanja. Apple je ovu leću nazvao «Telephoto», što je pomalo pretenciozno, no hvale je vrijedno to što možete postići 2x povećanje bez gubitka na kvaliteti slike, što je inače slučaj sa softverskim.

Ne treba zaboraviti ni novi imaging procesor, koji će sasvim sigurno utjecati na obradu fotografije, a time i na povećanje ukupne kvalitete, kao i četverostruku LED bljeskalicu.

Zaslon


screen-shot-2016-09-08-at-11-59-28-2

Tehnologija izrade zaslona nije se promijenila, dakle i dalje imamo IPS, ali je sam zaslon 25% sjajniji, zapravo toliko mu je jače pozadinsko osvjetljenje, što bi se trebalo primijetiti na prvi pogled. Jasno, nešto suvislije ćemo moći reći tek kad uređaj stigne na test, ali ako je vjerovati brojkama, razlika u odnosu na prethodni model svakako bi se trebala osjetiti. Ako Samsung svake godine (nekad i na polugodišnjoj razini) može vidljivo poboljšavati prikaz na svojim AMOLED zaslonima, zašto isto ne bi mogao Apple na IPS-u? S druge strane, glasine, koje su se u ovom slučaju pokazale prilično točnima, nagovještavaju i Appleov skori prelazak na AMOLED zaslone, što bi se trebalo dogoditi sljedeće godine zajedno s potpunim redizajnom kućišta.

Stereo zvučnici


Kvaliteta zvuka na vanjskim zvučnicima smartfona nije svima presudna stavka, i mnogi su do sada preživljavali bez stereo ugođaja. O tome kako su vanjski zvučnici na smartfonu većini sporedna stavka, najbolje svjedoči HTC, koji je to godinama htio nametnuti, da bi na kraju u neku ruku odustao.

Ipak, Appleova priča je drukčija, jer stereo zvučnici ovdje dolaze kao točka na i, i nisu posebno istaknuti, pa ih možemo protumačiti kao neku vrstu kompletiranja uređaja. Korištenja je ista koncepcija kao kod HTC-a 10, gdje se jedan zvučnik nalazi ispod rešetke na dnu, a drugi u slušalici. Apple je demonstrirao i posebnu tehnologiju izbacivanja vode iz zvučnika, što bi trebalo utjecati na zadržavanje kvalitete zvuka kao na uređaju koji nije vodootporan. Naravno, i u ovo se moramo uvjeriti u praksi.

Slušalice


iphone-7-earpods

3.5 mm audio utor je mrtav, odnosno postat će uskoro, kad i ostali proizvođači počnu slijediti ovaj trend. Iako Apple nije prvi koji ga je na svom proizvodu ukinuo, vjerojatno je prvi koji je to planirao. Naime, vidjeli smo da je Lenovo nedavno predstavio Moto uređaje bez ovog utora, no to se gotovo sigurno dogodilo zahvaljujući curenju informacija iz Apple-a, pa su jednostavno htjeli biti prvi. Inače, ovo nije prvi put da neka kompanija kopira Appleov potez prije nego je uopće učinjen.

Dakle, slušalice će sada koristiti postojeći Lightning utor, a stare slušalice ćete moći koristiti s posebnim adapterom koji će doći u prodajnom pakiranju. No ipak, što više malih i sitnih dijelova, to je veća vjerojatnost da ćete ih izgubiti, tako da je možda najbolje u startu naručiti tucet rezervnih.

screen-shot-2016-09-08-at-11-54-35-2

Kad govorimo o slušalicama, nikako ne smijemo zaboraviti nove bežične slušalice, koje Apple naziva Airpods. Radi se o dodatnoj opremi koja košta nemalih 160 dolara. Ove slušalice zapravo izgledaju kao obične slušalice, ali bez žice. Dakle, u svako uho ide jedna slušalica, i prilično su male, što je ergonomski odlično rješenje. S druge strane, vrlo je velika vjerojatnost da ćete ih pogubiti, što znači da morate pripremiti novih 160 dolara, ili koliko će već cijena iznositi kod nas?

Procesor, RAM, pohrana


iphone-7-review-10-650-80

Na kaju možda najvažniji dio novog iPhonea – specifikacije. iPhone 7 i iPhone 7 Plus pogonjeni su novim A10 Fusion procesorom, koji sada sadrži 4 jezgre. Da, i Apple je uvidio prednost višestrukih jezgri unutar SoC-a, tako da su prepucavanja na tu temu sada i službeno postala besmislena. Svi oni koji su se proizvođačima i korisnicima Androida rugali na račun broja jezgri, sada se mogu slobodno posuti pepelom. A10 Fusion koristi dva para od dvije jezgre, s time da je jedan par zadužen za performanse, a drugi za štednju energije, jer će se koristiti u manje zahtijevnim radnjama.

Dakle, sada i u iPhoneu imamo nekakav pandan big.LITTLE konfiguraciji. Naravno, Appleovi procesori su se do sada pokazali učinkovitijima od onih ugrađenih u Android uređaje, no uglavnom zahvaljujući iOS operativnom sustavu, koji u startu zahtijeva manje hardverske resurse za postizanje jednakog učinka. S novim grafičkim koprocesorom, A10 Fusion bi trebao osigurati 50% veće performanse, ali i produljiti autonomiju u trajanju od jednog sata.

Druga stavka koja je često bila branjena od strane Appleovih fanova je 1 GB RAM-a, no vidjeli smo da je Apple u najnovijim proizvodima i tu «popustio». Iako nikad ne otkriva podatke o radnoj memoriji (sazna se kasnije) pretpostavka je da iPhone 7 dolazi s 2 GB, a iPhone 7 Plus s 3 GB RAM-a. Ponovit ću da se radi o pretpostavkama, a pravu informaciju ćemo imati kada krenu prvi testovi.

Aleluja! Sada se možemo veseliti što je i Apple napokon shvatio da je 16 GB interne memorije premalo, pogotovo na uređaju koji ne podržava nikakve vidove proširenja iste. Tako početna verzija iPhonea 7 i njegovog Plus brata umjesto sa 16 kreće s 32 GB pohrane, nakon čega odmah skače na 128 GB, a u ponudi će biti i 256 GB verzija. Osobno smatram da 256 GB na mobitelu treba vrlo malom broju korisnika, pa bi bolje bilo da su umjesto te verzije ponudili onu sa 64 GB.

Zaključak


d3s_5082-650-80

Svaki put kad Apple lansira novi iPhone, počnu se lomiti koplja. Ovoga puta su se lomila na temu je li ovo što je Apple predstavio novo ili je već viđeno. Osobno bih rekao i jedno i drugo. Naime, ovu priču je jako nezahvalno gledati kroz crno-bijele naočale. Jasno je da Apple u novom iPhoneu nije predstavio ništa revolucionarno, ili nešto što već nismo vidjeli na drugim uređajima. Isto tako treba primijetiti da Apple već neko vrijeme slijedi trendove, a u nekim segmentima u tome i prilično kasni.

Dakle, većina onog što smo sinoć vidjeli, zaista već postoji (izuzetak je rješenje optičkog povećanja uskokutnom lećom i 3D touch na Home tipki). Ono što Appleu svaki put treba priznati je poboljšanje postojeće tehnologije, njezino usavršavanje i u konačnici približavanje kupcu. Upravo zato možemo vjerovati da će Bokeh efekt na ovoj kameri izgledati puno bolje nego na drugim uređajima, a zajedno s optičkim povećanjem činiti zanimljivu cjelinu, koja na tržištu još ne postoji.

Naravno, Apple nudi i jedinstveni operativni sustav, koji se nalazi samo na njihovim uređajima, pa ako se ljubitelj iOS-a odnosno ako vam leži bolje od Androida, vrlo je vjerojatno da ćete preboljeti sve nedostatke uređaja, koje vrlo četo kritiziramo. Bit će i onih kojima će na živce ići isti oblik kućišta treću godinu za redom, pa će radije pričekati sljedeću godinu, za koju vjerujemo da će donijeti i novi dizajn.

Ono što sinoć nije spomenuti je brzo punjenje, koje danas imamo i na višestruko jeftinijim uređajima, i to svakako možemo svrstati pod ozbiljan nedostatak. Tko zna, možda je Apple ovu stavku ostavio kao iznenađenje, u što ćemo se također uvjeriti kad krenu prvi testovi.