Android Top teme

LG G4 - Pola godine kasnije

naslovna pola godine g4

Svaki uređaj vremenom stari, a naše recenzije se najčešće temelje na iskustvu nakon desetak dana korištenja. Neki uređaji ostanu i nešto dulje u našim rukama, ali malo kojeg od njih imamo prilike koristiti nekoliko mjeseci i reći vam naše dojmove o njemu.
O LG-u G4 mogli ste čitati na našem portalu već mnogo puta, a redovno ga koristim kao usporedni model, bilo s jeftinijim, bilo sa skupljim smartfonima.
Mogli ste pročitati i neke usporedbe kamera, primjerice sa Samsungovim S6 Edgeom, Edge Plusom ili Sony Xperijom Z5 Premium.
Iz recenzije Microsoftove Lumie 950 XL mogli ste zaključiti da se G4 ne predaje lako ni pola godine novijem uređaju, a čak ga u nekim uvjetima i pobjeđuje.
No G4 je puno više od odlične kamere, a kroz 6 mjeseci pokazuje prve znakove starenja.
O čemu je riječ i preporučujem li još uvijek G4 kao “best buy” među skupljim smartfonima, saznajte u nastavku teksta.

Već od samog predstavljanja bio sam vrlo skeptičan prema kožnom poklopcu. Gotovo svake godine promijenim novčanik, remen ili nešto treće izrađeno od kože što nosim svaki dan, i nema te kože koja bi bila toliko kvalitetna da se vremenom ne bi pohabala.
Upravo se tako pohabao i kožni poklopac na mom G4, kojeg, ruku na srce, nisam previše mazio ni pazio. Izuzev jednog pada s kreveta na tepih, G4 nije pretrpio niti jedan pad ili ozbiljniji udarac, no zato je bezbroj puta bio izvađen iz džepa traperica i vraćen natrag u njih.
Koristio sam ga i prljavim i čistim rukama, a osim kad sam ga jednom zamazao bojom za zidove, nisam ga niti jednom uzeo i posebno obrisao.
Sama koža više nije narančasta kao kad je bila nova, već je postala “prljavo” smeđa. Rubovi su se izgulili, a primijete se i neke ogrebotine na poleđini. Šav za kojega su mnogi sumnjali kako će popustiti, meni je od prvog dana ulijevao veliku dozu povjerenja i ostao je potpuno isti.
Nekima će ovakav poklopac izgledati ružno nakon nekog vremena, no meni osobno ne predstavlja apsolutno nikakav problem. Ružnije mi izgledaju moderne poderane traperice koje se nose po gradu na minus 20, a svi su to prihvatili kao trenutni modni hit.
S druge strane, sve te ogrebotine i izguljenja kože mi daju neki poseban “šmek” i sad mi je draži ovakav poklopac nego kad je bio nov.



Zaslon je ostao bez ogrebotina unatoč starijem Gorilla Glassu 3, a njegova blaga zakrivljenost vrlo brzo padne u zaborav, sve dok nekoliko dana ne prijeđem na neki testni model pa se vratim na njega. Osobno ne vidim poseban smisao osim estetskog, iako ga reklamiraju kao otpornijeg na padove i ugodnijeg za korištenje

Kvalitetom možda nije najbolji na tržištu, ali se i dalje drži u samom vrhu. Osim AMOLED-a u Samsungu koji kao da su s druge planete, nisam pronašao neki drugi zaslon kojega bih imao umjesto ovoga.

Isto tako dobar posao napravili su i sa softverom i vrlo brzom nadogradnjom na Marshmallow, koja je praktički stigla u roku od tjedan dana nakon puštanja na Nexuse. Nažalost, sama nadogradnja ima i nekih vrlo loše riješenih elemenata.
Knock Code sam prije nadogradnje koristio redovito i namjestio sam si zgodan uzorak s 4 klika na određeni dio zaslona. Nakon nadogradnje potrebno je 6 puta kliknuti na određene dijelove zaslona što je, za nekog tko vrlo često uključuje zaslon i otključava uređaj, vrlo dug i zamoran proces. Ne pomaže niti nedostatak biometrijskih skenera poput čitača otiska prsta, kojeg sad već pronalazimo i na uređajima iz nižeg cijenovnog ranga.
Na kraju sam se vratio na klasični Android uzorak za otključavanje.



Nekome bi moglo biti iritantno stalno traženje dozvola za korištenje određenih senzora u uređaju, no meni je vrlo drago da se ovakvim stvarima končano posvetilo više pažnje. Primjera radi, Facebook aplikacija imala je pristup apsolutno svemu što vaš uređaj može imati, a na ovaj način kad god bi me nenadano zatražila pristup mikrofonu, iako ništa nisam htio niti fotografirati, niti snimati, najlakše joj odbdijem pristup mikrofonu.
Nisam veliki paranoik ili skeptik, a ne marim niti previše za privatnost što se vidi iz priloženog kad se snimam iz svoje sobe, ali volim jedan dio zadržati za sebe i drago mi je da to s novom nadogradnjom mogu donekle kontrolirati.

Kroz 6 mjeseci korištenja otkrio sam i brojne elemente sučelja i još mnoge razne trikove koje nisam primijetio u prvih 7 dana s uređajem, nakon kojih je izbačena recenzija. Na neke su me uputili prijatelji kojima sam preporučio ovaj uređaj, neke sam sam otkrio, a neke sam izguglao jer me zanimala neka slična stvar.

Primjera radi, nisam znao da možete mijenjati glasove unutar glazbenog svirača. Tako ako vašu omiljenu pjesmu pjeva Mate Mišo Kovač, možete mu promijeniti glas i činit će se kao da istu pjesmu pjeva Ivana Kovač.
Osobno ne znam nikoga tko bi ovo poželio napraviti, ali ukoliko ste jedan od njih, sad barem znate da možete.



S nadogradnjom na Android 6.0 dodani su neki brzi izbornici koji me posebno iritiraju. Tako kad želite na brzinu podijeliti neku sliku, povrh svih aplikacija putem kojih to možete učiniti, na vrhu će biti izlistano 8 najčešćih kontakata kojima ste nešto slali. Ovo se nekima možda ne čini loše jer skraćuje put ulaska u neku od aplikacija, ali meni sve to izgleda prenatrpano.
Slider za kontrolu osvjetljenja zaslona ostao je na istom mjestu, no promijenio je način na koji radi. Prije ste mogli uključiti automatsko osvjetljenje i još dodatno podesiti njegovu razinu, bilo da vam je automatsko osvjetljenje prejako ili preslabo. Sada to više nije moguće jer ćete pomicanjem slidera pratkički isključiti automatsko osvjetljenje. Možda ovo sve zvuči pomalo zbunjujuće, savjetujem vam da pogledate i video osvrt na dnu teksta u kojem sam to pobliže vizualno objasnio.
Vraćen je i bešumni način rada, što će se vjerojatno svidjeti većini, a ja sam ga nakon Lollipopa prestao koristiti u potpunosti. Prioritetni način rada bio mi je savršen na Lollipopu jer bih podesio vrijeme kad bi se uključio. Tko bi me mogao dobiti u to doba u slučaju bilo kakve nevolje i kad bi se automatski isključio jer je vrijeme za buđenje.
Da me ne biste krivo shvatili, prioritetni način je i dalje dostupan, ali će cijelo vrijeme prikazivati vrlo iritantnu notifikaciju. Ispada da je netko imao nekolicinu propuštenih poziva zbog prioritetnog načina u LG-u i onda odlučio takvu glupost nametnuti svima ostalima.

Nažalost, jedini dio softvera kojem sam se nadao da će biti nadograđen, a nije, jest sučelje kamere. Sama kamera, kao i fotografske mogućnosti LG-a G4 su, ruku na srce, najbolji u klasi. No to ne znači da je sve savršeno i da nema prostora za poboljšanje.
Niti pola godine poslije nije moguće snimati FullHD video u 60 fps-a ili promijeniti rezoluciju fotografija. O nekim naprednijim postavkama za snimanje videa kao u LG-u V10 neću niti pričati, ali mogli su barem poboljšati algoritam za snimanje videa.
Sramota da ova kamera rezultira s praktički najboljim fotografijama u svijetu smartfona i gotovo najlošijim videom od konkurencije unutar cjenovnog razreda. Daleko je to od loše kvalitete videa, dapače, video je vrhunski, ali uz ovakvu kameru mogao bi biti i puno bolji.



Propusti su to koje svaki proizvođač smartfona ima i namjerno ih ostavlja neispravljenima samo da bi nasljednik, u ovom slučaju G5, imao sve te sitnice puno bolje riješene.

S pozitivne strane, uređaj ne zastajkuje i još uvijek radi iznimno brzo. Nudi zaista pregršt opcija i trikova koje ćete rijetko gdje drugo naći. Lijepo je imati flagship uređaj koji je opremljen zapravo svime i napravljen je gotovo bez ikakvih kompromisa.
Kompromisi su naravno već navedeni i odnose se isključivo na softverski dio, a jedan od najvećih jest autonomija. Unatoč relativno velikom kapacitetu od 3000 mAh, G4 gotovo svaki dan moram barem dva puta napuniti do vrha. Uz moje uobičajeno korištenje, na punjaču bi završio negdje oko 16-17 sati, i onda još jednom navečer prije spavanja.
Nadao sam se da bi se situacija mogla poboljšati s novim Marshmallowom i Doze sustavom, koji, usput rečeno, radi čak i odlično, no sveukupna autonomija je jednostavno loša.
Gledajući po grafu, ispada da G4 troši svega 1% baterije na 8-10 sati dok miruje, ali čim ga se primi u ruke, postotak baterije opada kao kazaljka na satu.

Nadao sam se i većoj podršci XDA zajednice koja bi popravila neke od ovih problema ili nekim čudom poboljšala autonomiju, no nažalost još uvijek ništa od toga. Kako stvari stoje, čini se da će dijeliti sudbinu s lanjskim G3 koji im također nije bio veliki miljenik.



Mnogi uređaji koje sam testirao imali su i puno više mana od mog LG-a. Da stvar bude bolja, unatoč svemu ovome što sam gore naveo, i dalje ga smatram best-buy smartfonom u svojoj klasi i realno, osim baterije, ne mogu mu pripisati niti jednu ozbiljnu manu ili nedostatak.
Istina, nije u svemu najbolji, ali nigdje nije niti najgori.

Kamera na G4 me svakog dana na novo oduševljava, a ručne postavke bi trebale postati dio svakog Androida jer ovo je zaista izvrsno urađeno. Znam da postoje i razne druge aplikacije, pa čak i da mnogi drugi uređaji danas nude slične postavke, ali ove na G4 su fantastično riješene i toliko jednostavne za koristiti da ne želim nikakve drugačije.
Neostvarena želja su ručne kontrole kod video snimanja i još uvijek se toplo nadam da će ih netko prebaciti s V10 na G4 kad i V10 dobije nadogradnju na Marshmallow.

Uz izmjenjivu bateriju i proširivu memoriju, kakav paket danas nema niti jedan flagship, ovo mnogima postaje uređaj bez konkurencije. Ruku na srce, neki konkurenciju mogu vidjeti u prošlogodišnjem Noteu 4, i složit ću se s njima, ali ovo je ipak ovogodišnji uređaj, što samo po sebi nosi određene prednosti.



Za kraj ostaje pitanje, preporučujem li još uvijek G4 i kome?

Apsolutno ga preporučujem svima koji traže flagship uređaj, a ne mare pretjerano za premium dizajn i izradu. Jeftiniji je od Samsungovih modela, a ništa lošiji. Cijenom je u rangu Sonyjevih, a nudi i izmjenjivu bateriju i nešto bolju kameru. O HTC-u ne želim trošiti previše riječi jer M9 nudi jedino bolje zvučnike i samim tim ima svoju odabranu klijentelu, baš kao i Apple koji nudi potpuno drukčiji OS i osjetno višu cijenu.

G4 zasigurno nije savršen i pun je mana kao što sam gore naveo, ali budite sigurni da ovakav i još dulji test prigovora mogu napisati za apsolutno svaki uređaj kojeg sam testirao. To je samo jedan objektivni pregled uređaja nakon 6 mjeseci i žal za svime onim što sam nadao da će biti bolje riješeno. Do nasljednika G4, ostajem s njim, jer nijedan od dosadašnjih uređaja koje sam testirao nije me privukao da prodam G4, nadodam još masu novca i kupim baš taj skuplji model.