Android Recenzije

Meizu MX4 - Recenzija

Meizu MX4 Recenzija

Uređaj kojim se bavimo u ovom tekstu je Meizu MX4, manji i hardverski nešto slabiji od modela MX4 Pro, kojeg smo recenzirali nedavno. Radi se o uređaju kineskog proizvođača Meizu, koji na tamošenjm tržištu slovi kao jedan od najboljih. Kako vrijeme prolazi, ovaj se proizvođač polako širi na zapad, a sukladno tome i na naše tržište, nudeći vrhunski hardver i kvalitetu izrade uz ipak nešto nižu cijenu od konkurencije.

Meizu MX4 tako dolazi u metalnom kućištu, s nabrijanim hardverom, a donosi i 20,7 MP Sonyjevu kameru koju ubrajamo u sam vrh ponude na tržištu. Kako smo se snašli s ovim uređajem i kakav je dojam na nas ostavio, pročitajte u nastavku.

Osnove karakteristike


Dimenzije: 144 x 75.2 x 8.9 mm

Masa: 147 grama

Zaslon: 5,36” IPS LCD 1920 x 1152 točaka, 418 ppi, Gorilla Glass

SoC: MediaTek MT6595

CPU: 4x Cortex-A7 na 1,7 GHz + 4x Cortex-A17 na 2,2 GHz

GPU: PowerVR G6200 MP4

RAM: 2 GB

Interna memorija: 16 GB

Povezivanje: WiFi , Direct, Hotspot, A-GPS, Bluetooth, DLNA, USB on-the-go

4G: LTE

3G: HSDPA+ DC

Notifikacijsko svjetlo: Da

OS: Android 4.4 KitKat/Flyme OS

Kamera: 20,7 MP/4K

Prednja kamera: 2 MP/1080p

Baterija: 3100 mAh

Cijena: 2999,00 kn

Ustupio: Hangar 18

Prednosti


Metalni okvir kućišta i kvaliteta izrade

Izvrstan zaslon

Omjer zaslona i okvira kućišta

Hardver i performanse

Izvrsna kamera

Cijena

Nedostaci


Flyme OS zahtijeva privikavanje

Nema utor za memorijske kartice

Baterija nije izmjenjiva

Dizajn, kućište i zaslon


Za Meizu MX4 ne možemo reći da je posebno elegantno dizajniran. Sam oblik, zaobljenost rubova  i općenito koncept kućišta već su viđeni kod mnogih modela prisutnih na tržištu. Ipak, rubovi okvira oko zaslona su iznimno tanki i to je ono što mu daje jednu dozu atraktivnosti.

Okvir kućišta je izrađen do metala, a stražnji poklopac od plastike, koji se istom nijansom boje odlično uklopio u cjelinu. Uređaj fino leži u ruci i daje izvrstan ukupni dojam. Dvodjelna tipka za podešavanje glasnoće nalazi na lijevom boku, a ona za uključivanje vrhu kućišta, što može biti malo nezgodno s obzirom na gabarite. Naime, kod većih smartfona smo navikli da se ona nalazi sa strane jer ju je tako lakše dohvatiti.



Na stražnjoj strani nalazimo kameru u društvu s LED bljeskalicom, a na prednjoj ispod zaslona kapacitivnu Home tipku, koja u ovom medelu služi i kao notifikacijsko svjetlo.

Treba napomenuti da je stražnji poklopac odvojiv, ali njegova jedina svrha je umetanje SIM kartice. Znači, baterija nije izmjenjiva, a nema ni utora za memorijske kartice.

Zaslon dolazi u pomalo neobičnim dimenzijama. Dijagonala mu iznosi 5,36 inča, a rezolucija 1920 x 1152 točke, što daje gustoću od 418 ppi. Dakle, nešto je širi nego što smo to navikli vidjeti kod većine drugih modela i zato ima omjer stranica 16:10. Osim što ima izvrstan prikaz, kontrast i oštrinu, ovaj zaslon možemo svrstati među najbolje na tržištu po pitanju vidljivosti na danjem svjetlu.

Hardver, performanse i povezivanje


Meizu MX4 za pogonski stroj koristi MediaTekov procesor MT6595 s četiri Cortex-A17 jezgre koje kucaju na taktu od 2.2 GHz i četiri Cortex-A7 na 1,7 GHz. Društvo im čini PowerVR G6200 MP4 grafički koprocesor s četiri jezgre, a količina RAM-a iznosi 2 GB. Vidljivo je da se radi o konfiguraciji koja jamči izuzetne performanse i kod najtežih zadataka, tj. pokretanja najzahtjevnijih igara i općenito aplikacija. Asphalt 8, Real Racing 3 i još nekolicina sličnih igara, izvršavale su se besprijekorno, s iznimno visokom razinom igrivosti.

size="medium"

Interna memorija ima kapacitet od 16 GB, od čega će vam na raspolaganju biti oko 11 GB. Kao što je već rečeno, utora za memorijske kartice nema, tako da ste osuđeni na ovih 11 GB, no od pomoće svakako može biti navika korištenja cloud servisa, a Meizu nudi i vlastiti Flyme cloud. U svakom slučaju, tu je još i USB on-the-go, što znači da uz odgovarajući adapter možete koristiti i memorijske stickove.

Kad govorimo o povezivanju, spomenimo WiFi sa svim svojim izvedenicama, DLNA, Bluetooth 4.0, A-GPS/GLONASS, te USB on-the-go, dok nedostaju NFC i TV-out.

Prijem signala i telefonski razgovor nisu nešto o čemu bi trebalo posebno diskutirati, kao ni funkcioniranje GPS-a, WiFi-a i ostalih komponenti. Kvaliteta zvuka je kao i na većem bratu izvrsna, a sam vanjski zvučnik možemo svrstati među najjače u svojoj kategoriji.

Softver i sučelje


Meizu MX4 za temelj koristi Android 4.4 KitKat i povrh njega posebnu nadogradnju sučelja koju Meizu naziva Flyme OS, o čemu smo detaljno pisali u recenziji modela MX4 Pro. Da se ne radi o običnoj nadogradnji, svjedoči doslovno svaki dio sučelja, koje je u odnosu na većinu drugih Androida izmijenjeno od temelja. Početni zasloni u startu sadrže sve aplikacije, slično kao na Xiaomijevom MIUI-ju, a zajedničko im je to što su inspirirani iOS-om. Dakle nema posebnog izbornika s aplikacijama. Prilično su izmijenjeni izbornik s postavkama i notifikacijski centar.

Najveći izazov većini korisnika će ipak predstavljati nedostatak funkcijskih kapacitivnih tipki. Dakle, ispod zaslona imamo samo home tipku koja je u ovom modelu kapacitivne prirode, dok se “back” tipka pojavljuje na dnu zaslona u posebnoj traci, koja ovisno o aplikaciji koju koristite, može sadržavati i dodatne funkcije.

columns="4"

Tako se, recimo, multitasking izbornik poziva gestom povlačenja prsta s dna zaslona prema gore, ali ukoliko istu gestu upotrijebite na samom zaslonu (ne od dna), tada će vam se otvoriti pretraživanje. Ovo u početku može izgledati malo zbunjujuće, no vremenom ćete se bez većih problema priviknuti.

Tu su još mnoge druge geste i funkcije, kao npr. buđenje zaslona dvostrukim dodirom ili tzv. SmartTouch opcija koja dozvoljava kreiranje plutajuće tipke kojoj je moguće dodjeljivati razne funkcije, npr. natrag, dvostruki klik, skrolanje gore ili dolje, a moguće joj je odrediti i stupanj prozirnosti. Zgodno rješenje s obzirom na nedostatak klasičnih kapacitivnih tipki, posebice za “natrag” funkciju. U tom slučaju će tipka “back”, koja se pojavljuje na posebnoj traci na dnu zaslona, jednostavno nestati. Svakako treba dobro ocijeniti gdje ćete postaviti ovu plutajuću tipku, da se ne bi preklapala s nekom od ikonica aplikacija.

Kamera


Isto kao i veći brat, Meizu MX4 dolazi sa Sonyjevom 20,7 MP kamerom, koja je prema našim dosadašnjim iskustvima jedna od najboljih na tržištu. Sučelje je identično onome koje smo upoznali na modelu MX4 Pro, dakle dosta se razlikuje od većine drugih sučelja kamere na Androidima, ali je zato jednostavno za upotrebu i prilično logično organizirano.

Kvaliteta fotografija kod ovog modela nije ništa drukčija, dapače, odgovara najvišim standardima. Na danjem svjetlu, odnosno u idealnim uvjetima, imamo besprijekorne fotografije, čija opća kvaliteta ne pada puno niti u slabijim uvjetima. Fotografije su pune detalja, s vrlo malom količinom šuma u slabije osvijetljenom ambijentu. Ono što možda ne odgovara najvišim standardima je dinamički rang, no i to je moguće riješiti upotrebom HDR opcije. Treba naglasiti da je autofokus prilično brz, a u slabijim svjetlosnim uvjetima od koristi će biti ISO kojeg je moguće podići do vrijednosti 1600.

S50301-024954

S50301-024957

Video se snima u veličinama 480p, 720p, 1080p i 2160p (4K). Sama kvaliteta snimljenog materijala je mjerljiva s onom najskupljih uređaja na tržištu, što možete vidjeti i iz primjera ispod. Svojevrsni problem kod 4K videa ovdje je taj što uređaj koristi nestandardni codec, pa ga nije moguće pregledati u standarndim aplikacijama niti ga YouTube postavili samo 1080p.

Kliknite za uvećanje:

columns="4"

Fotografije u punoj rezoluciji pogledajte ovdje.

1080p:


Baterija


Ispod poklopca nalazi se fiksirana baterija kapaciteta 3100 mAh, koja će ovom uređaju osigurati solidnu autonomiju, ali ne i idealnu, kao što biste zbog ove brojke možda mogli očekivati. U uvjetima kad je stalno aktivna podatkovna veza, s uključenom sinkronizacijom nekoliko e-mail pretinaca i chat aplikacija, uz oko 30 minuta razgovora, oko sat vremena surfanja, smimanje desetak minuta 1080p videa, okidanje dvadesetak fotografija, 20 minuta igranja, pola sata slušanja glazbe i 20 minuta reprodukcije videa, uređaj je bez problema izdržao od 7 ujutro do 23h navečer, kad je indikator pokazivao 14%.

S obzirom na različitost navika, vrlo su moguća odstupanja, pa se tako autonomija može drastično skratiti ako se malo više prepustite igranju zahtjevnijih igara. S druge strane, ako igranje izbacite i surfate manjim intenzitetom, autonomija će se svakako produljiti, možda i na dan i pol.

Zaključak


Meizu je po mnogima najbolji kineski brand smartofna, a ni mi nismo daleko od tog stava, pogotovo nakon druženja s ovim modelom. MX4 se po svojim hardverskim karakteristikama može izravno usporediti s najzvučnijim svjetskim brandovima, a istovremeno im konkurirati nešto nižom cijenom. Tako ovaj model u Hangaru18 zapada 2999.00 kuna, što je za jedan uređaj ovakvih karakteristika povoljno.

Metalno kućište, opća kvaliteta izrade, vrhunski zaslon, hardver i kamera svakako su razlog za uzbuđenje zaljubljenika u smartfone, dok recimo Flyme OS mnogima možda neće “sjesti na prvu”, no i to je samo pitanje navike.

Bilo kako bilo, drago nam je što je naše tržište bogatije za još jednog Kineza, no ovoga puta ne u kategoriji niskobudžetnih ili generičkih uređaja, već u top klasi.