Recenzije

Nokia C5 Recenzija



Uvod


Nakon podužeg druženja s drugim platformama te izvjesne pauze u korištenju Symbina, ponovno igranje s njim dođe kao svojevrstan povratak kući nakon dužeg izleta. Dobri stari Symbian u relativno malom i prilično tankom kućištu ostavlja dobar dojam. Nova Nokijina nomenklatura svrstava ovaj uređaj u donji cjenovni razred, što ne znači da se radi o nekom jeftinom uređaju. Dapače, kada uzmemo u obzir tehničke karakteristike i delicije poput besplatne navigacije ovaj model se zasluženo može svrstati u best-buy kategoriju. Krenimo redom.

Vanjština i dizajn



Standardni i već poslovični Nokijin Monoblock oblik kućišta odlikuje se u prvom redu funkcionalnošću. Jednostavno oblikovano kućište neće plijeniti znatiželjne poglede i oni kojima je pokazivanje mobitela bitna stavka zasigurno će zaobići ovaj uređaj. Nasuprot tome, nudi odličnu ergonomiju svima koji funkcionalnost stavljaju na prvo mjesto. Sama konstrukcija kućišta je solidna i čvrsta te ne pati od nekadašnjih boljki Nokijinih modela poput škripanja plastike i/ili propuštanja svjetlosti kroz tipkovnicu. Što se tipkovnice tiče, sami alfanumerički dio kao i tipke za pozivanje dobro su raspoređene i s obzirom na veličinu osiguravaju minimalan broj grešaka pri tipkanju. Potencijalni problem mogu biti „home“ i „c“ tipke koje su nerazmjerno male i nepraktične za čevap-prste. Na prvi pogled nisam vidio da uređaj ima sekundarnu (prednju) kameru za video pozive jer je izuzetno mala i uklopljena u cjelinu da se jedva primijeti. Cijelo je kućište izliveno iz plastike s imitacijom kroma na prednjem dijelu, a jedino je poklopac baterije od aluminija što donekle daje dojam čvrstoće.










Na žalost TFT LCD zaslon u rezoluciji 320x240 točaka djeluje zastarjelo i u kombinaciji s relativno malim dimenzijama (2,2“) i nije za pohvalu. Istina,  nelogično je očekivati veći zaslon na uređaju ovih dimenzija, jer se i za ovoga može reći da skoro „gleda“ preko ruba. Jedina prednost TFT zaslona u odnosu na nove OLED i AMOLED tehnologije je bolja uočljivost na vanjskom svjetlu, odnosno pri izloženosti suncu, tako da ova Nokijica na tom području pobjeđuje i moj HTC Legend.



Hardver


Ovaj mališan pored spomenutog upakiranog Symbian OS-a sadrži 3.2 mpx kameru s autofokusom, podršku za 3G, odnosno HSDPA s brzinom prijenosa podataka do impresivnih 10,2 mbps u downloadu i 2 mbps u uploadu. Jednako je impresivan i podatak da u uređaju ove klase kuca srce u obliku ARM11 procesora takta 600 MHz, što je recimo standard za kud i kamo skuplje uređaje. 128 MB RAM-a je količina memorije više nego dovoljna za ono što ovaj mališan namjerava izvoditi.


Ono što zasigurno ostavlja gorak okus u ustima je nedostatak podrške za WLAN. Znamo da je Nokia C5 low-end uređaj i da je namijenjena ne previše zahtjevnom segmentu tržišta, ali je neshvatljiva činjenica da uređaj ima ugrađen noviji HSDPA čip za podršku brzinama od 10 mbps, a s druge strane nema WLAN. Možda bi bolja kombinacija bila podrška za WLAN i sporiji HSDPA čip, recimo brzine do 3,6 mbps što je većini korisnika sasvim dovoljno.



Softver



Nokia C5 je prvi Symbian S60 uređaj s 3.2 verzijom korisničkog sučelja. U odnosu na prethodnu, S60 3.2 sadrži određene izmjene na glavnom zaslonu, koji je sada prilično fleksibilan. Traka s prečicama aplikacija se sada može premještati po ekranu i u zadanim postavkama nalazi se na dnu zaslona, dok je njeno mjesto pri vrhu zauzela traka s odabranim kontaktima koja se po potrebi može ukoliniti te se traka s prečicama može postaviti na gornji dio. Isto tako, moguća je i varijanta okomito postavljene trake s prečicama. Ostali dodaci (prikaz mailboxa, kalendar i sl.) na glavnom zaslonu i dalje su prisutni, odnosno mogu se mijenjati po potrebi. Izgled glavnog izbornika se nije promijenio i tu se nema što pametno reći, osim što svaki skočni izbornik sada sadrži task manager, odnosno stavku za izmjenu aplikacija koje se vrte u pozadini.



Aplikacije

Ono što mi se za razliku od nekih drugih platformi oduvijek sviđalo na Symbianu  je kontrola nad otvorenim aplikacijama. Dužim pritiskom na tipku "home" korisnik u svakom trenutku može vidjeti koje se aplikacije vrte u pozadini i jedostavnim pritiskom na tipku "c" istu može isključiti. Uz to svaka Symbian aplikacija u vlastitom izborniku sadrži naredbu exit/close/izlaz stoga je moguće odmah nakon upotrebe aplikaciju isključiti. Kad kažem "neke druge platforme" prvenstveno mislim na Android na kojem je potrebno instalirati 3rd party aplikacije te žonglirati s njima da bi se pojedina aplikacija isključila i time oslobodila prijeko potrebnu radnu memoriju.




Uređaj sadrži prilagođenu Facebook aplikaciju na kojoj je moguće vidjeti događaje, vlastiti profil, listu prijatelja te inbox s porukama. Podržan je i pregled slika te integracija u imenik telefona. Od drugih društvenih mreža podržan je MySpace te još neki manje poznati servisi. Nedostaje podrška za Twitter, ali nju nije problem pronaći u vidu bilo koje 3rd party aplikacije, recimo Snaptu.


Nadalje, imamo i relativno novu „Chat“ aplikaciju za instant messaging nedavno proizašlu iz Nokijinog Betalabs odjeljka. Podržani su Google Talk, Windows Live Messenger, Yahoo! Messenger i Nokijin Ovi chat. Aplikacija nije „zadnji krik mode“ ali može poslužiti manje zahtijevnim korisnicima. Svima koji se tako ne osjećaju za ovu namjenu toplo preporučam instaliranje Fring-a.



Ovi maps

Ovi maps aplikacija sadrži nekoliko stavki. Uz lociranje i navigaciju moguće je na osnovu lokacije pretraživati razne sadržaje poput benzinskih crpki, bankomata, ambulanti i sl. i  zanimljivo je jako je baza podataka lokalnih sadržaja prilično bogata. Besplatna glasovna navigacija podržava kretanje automobilom i pješice. U sklopu Ovi mapa je i „Lonely Planet“ aplikacija koja temeljem korisnikove lokacije pretražuje bazu podataka i pronalazi ogromnu količinu sadržaja. Tako recimo pri odabiru kategorije „Općenito“ možete na jeziku koji je odabran u telefonu, vidjeti povijest grada u kojem se nalazite, vidjeti sve važnije kulturne ustanove, muzeje i sl. Tu su zdravstvene ustanove s kontakt podacima, turističke agencije i još dosta toga. Kako se cijela baza podataka nalazi u cloudu, tj. na Nokijinim serverima, za očekivati je da će biti redovito dopunjena i ažurirana. Nadalje, tu su podaci o razvikanim kafićima i noćnim klubovima, boljim trgovinama, restoranima te hotelima i prenoćištima.


Ovi maps po zadanim postavkama koristi online mape, odnosno „vuče“ ih s interneta, a ukoliko želite eliminirati ovu vrstu troškova možete putem računala i Map Loadera instalirati željene mape na memorijsku karticu uređaja.







Sama Ovi maps turn-by-turn glasovna navigacija i činjenica da je potpuno besplatna, onima koji često putuju mogla bi biti dovoljan razlog za posjedovanje ovog ili sličnog uređaja, barem kao sekundarnog.
E mail klijent je posebna priča


Naime, aplikacija jednostavno nazvana „Mail“ omogućuje korištenje standardnog E-mail klijenta koji je opet na neki način integriran u „Nokia Messaging“ uslugu koju kod nas za 39,00 kuna mjesečno nudi Vipnet. O čemu se radi? Ako pri postupku namještanja novi mailbox dodate pod „Nokia messaging“ račun, uređaj će vam sam kreirati isti, dati vam 30 dana korištenja i uputiti vas na Vipnet da se pretplatite na uslugu „Nokia Mail“ kako bi je mogli nastaviti koristiti i nakon 30 dana. Ukoliko ne želite ovakav scenarij pri namještanju mailboxa definirajte kreiranje odvojenog maiboxa mimo „Nokia messaging“ računa i nastavite ga bez ograničenja koristiti u istom okruženju. Nedavno sam napisao osvrt na VIPnet-ovu Nokia Mail uslugu, koji možete pročitati ovdje. Dopuna: Usluga Noka Mail je ukinuta od strane Vipneta, stoga je servis Nokia Messagingmoguće ponovo koristiti beplatno. Samo konfiguriranje mailboxa je jednostavno, dovoljno je upisati e-mail adresu i lozinku, a sve ostalo Nokia odradi automatski. Podržani su svi popularniji web mail servisi (Gmail, Yahoo, Hotmail ...) te Mail for Exchange.



Galerija


Galerija prilikom uključenja rotira cijeli ekran i moguće ju je pregledavati isključivo u landscape modu. Ovo smatram propustom jer C5 nikako nije uređaj koji ćete poželjeti držati u vodoravnom položaju i kretati se kroz nju pomoću funkcijskih tipki.

Druga zamjerka ide već davno primijenjenom konceptu grupiranja krušaka i jabuka.

Jednostavno je neprihvatljivo je da fotografije i video zapisi borave u istom folderu. Istina, postoji zasebna aplikacija „Video centre“ u kojoj se mogu pregledavati video isječci. Galerija je sama po sebi prilično brza i ne zastajkuje pri otvaranju slika niti pri zumiranju, što je znao biti čest slučaj na Symbanima sa slabijim procesorima. Za brzinu i agilnost galerija zaslužuje čistu peticu.
Music player


Music player vrti .aac,  .mp3 i .wma formate i zapravo je identičan onome na Xpress Music uređajima, poput recimo Nokije 5800. Pjesme se mogu sortirati po različitim kritetijima, a prisutan je i equaliser. Sam zvuk je iznenađujue dobar i uz priložene slušalice pravi je užitak slušati omiljenu glazbu.



Imenik, kalendar, organizacija  i sinkronizacija

Iako datira dobar broj godina unazad standardni Symbian telefonski imenik je uvijek funkcionalan i po mom mišljenju jedan od najbolje dizajniranih. Bogat funkcijama, ali opet jasan i jednostavan za korištenje. Svakom kontaktu se može dodati nemali broj detalja, a sinkronizacija putem Ovi suite-a s računalom je riješena odlično. Ipak, preferiram OVI over-the-air sinkronizaciju (u cloudu). Ovi OTA sinkronizacija je posebna tema za koju bi bilo potrebno pisati posebnu recenziju, a ako niste upoznati radi se o sinkronizaciji kontakata, kalendara,  zabilješki, datoteka, e-mailova, SMS-ova, glazbe i još cijelom nizu čudesa. U svakom slučaju, imati Symbian Nokiju a ne koristiti OVI sinkronizaciju jednostavno je za prijeki sud.


U imenik je integrirana i Ovi Chat aplikacija pomoću koje je moguće putem instant poruka komunicirati s ostalim Ovi chat korisnicima, a pošto je temeljena na otvorenom Jabber protokolu moguće je dodati i Google Talk kontakte. Ovi chat je aplikacija duboko integrirana u cijeli sustav i izuzetno je kvalitetno izrađena. Ukoliko je želite koristiti za komunikaciju s ostalim IM protokolima možete primjeniti scenarij iz naše iz naše teme „Kako dodati MSN i ostale kontakte u Google Talk“, s time da ćete u ovom slučaju Google Talk zamijeniti s Ovi Chat servisom.


Kalendar je isto već viđen i nikakvih novosti u odnosu na prethodne vezije nema. Standardno jednostavan i funkcionalan. Uz OVI Sync moguće ga je sinkronizirati i s Google kalendarom pomoću Google Sync aplikacije koju je potrebno instalirati.


Kako u zadnje vrijeme raste popularnost novijih mobilnih platformi, postala je rijetkost imati sve važne informacije (stavke kalendara, bilješke i zadatke) na početnom zaslonu. Symbian je taj koji to još uvijek nudi u startu, bez instaliranja plug-in aplikacija koje na drugim platformama doslovno „proždiru“ radnu memoriju.



Mobilni ured

Klasika. Moguće je pregledavati .doc (Word), .xls (Excel), .ppt (PowerPoint), i .pdf dokumente. Za uređivanje doklumenata potrebno je platiti licencu. Tu su još konverter valuta, kalkulator i diktafon. Bilješke (notes) su poznate još od samih početaka Symbiana, ali ovdje imamo i Active Notes verziju, viđenu na skupljim modelima. Ova verzija omogućuje dodavanje slika i zvučnih datoteka u bilješke što često zna biti korisno.



Ovi Files

C5 dolazi s Ovi Files uslugom pohranjivanja datoteka u cloudu, tj. na Nokijinim serverima i mogućnost pristupa bilo kad i bilo gdje, bilo s računala ili mobitela. Ovi Files omogućuje besplatnu pohranu podataka do 10 GB.



Pretraživač

Nije novost, ali je jako zgodna stvar i zaslužuje da ga se spomene. Pretražuje doslovno sve živo na uređaju, poruke, kontakte, slike, zvučne zapise, bilješke, stavke iz popisa poziva, video isječke, kalendarske zabilješke, aplikacije, bookmarkse i .... to je to.



Internet preglednik


Još jedan odličan Nokijin proizvod. Web preglednik s mini-map funklcijom odlično odrađuje posao. Iako mu je izbornik neintuitivno izrađen, snalaženje će nakon kratkog navikavanja postati rutina.


Budući da sadržava podršku za Flash web preglednik „vrti“ i YouTube sadržaje i zapravo je nevjerojatna lakoća i brzina kojom to čini. Naravno, ovdje bi dobro došao veći zaslon, ali što je tu je.



Kamera


3,2 mpx kamera s autofokusom je već dugo standard i u nižim cjenovnim razredima, stoga pozdravljamo ugradnju spomenute kamere u Nokiju C5. Opremljena je i LED bljeskalicom, a postavke omogućuju osnovni odabir osvjetljenosti ambijenta i prilagođavanje kontrasta. Tu je i auto-okidač, multi-shot, noćni način rada kao i sekvencijani okidač.


Kao galerija, i kamera radi isključivo vodoravnom „landscape“ modu i potrebno je određeno navikavanje za upotrebu izbornika. Srećom, traka izbornika unutar kamere se može mijenjati po želji, odnosno moguće je na nju dodavati prečice željenih postavki. Kamera podržava i Geo tagging, tako da je u fotografije moguće dodati i geo-lokaciju.


Da ne bi previše teoretizirali, tu su slike snimljene u raznim ambijentima pa prosudite sami.




Slijede slike u zatvorenom prosoru



i u potpunom mraku uz upotrebu bljeskalice




Video kamera nije na razini kvalitete fotoaparata. Iako podržava VGA rezoluciju (640*480 točaka) framerate od 15 fps je nedovoljan za bilo kakvu suvislu raspravu o videu, osim što je relativno gledljiv na samom ekranu uređaja. Isječci djeluju isprekidano i praktički su na razini onih od prije nekoliko godina.



Povezivost


Kao što sam već kosntatirao Nokia C5 nema WLAN, ali zato može dobro poslužiti kao bežični modem za mobilni internet. Podrška za HSDPA mreže s brzinom do 10 mbps je svojevrstan presedan za uređaj ove klase i u tom segmentu zaslužuje svaku pohvalu. Naravno, to je samo teoretska brzina i moguće ju je iskoristiti na području gdje operaterova oprema to dozvoljava, a to su u pravilu centri većih gradova.


Bluetooth podržava prijenos zvuka i podataka.


Prilikom spajanja na računalo putem USB kabela uređaj nudi nekoliko opcija: Spajanje na PC Suite, Mass storage za pregled sadržaja microSD kartice, Image transfer, pomoću kojeg je moguće pregledavati i prebacivati slike, Media transfer, koji služi za prebacivanje ostalih multimedijskih sadržaja te jednostavno spajanje računala na internet pomoću mobitela kao modema. Ova radnja je do nedavno korisnicima znala zagorčavati život i nije bila namijenjena onima bez avanturističkog duha. Sada je sve pojednostavljeno i prilikom odabira spomenute opcije na računalo se trenutno instaliraju driveri potrebi za spajanje. Spajanje na internet je moguće ukoliko je na uređaju prethodno definirana pristupna točka (APN).


Bilo koja radnja da je u pitanju punjenje baterije je uvijek aktivno.


Nokia C5 sadrži i 3.5 mm audio utor u koji se mogu uključiti priložene slušalice.



Sadržaj kutije


Uređaj se na računalo spaja pomoću proloženog neobično kratkog MicroUSB kabela pomoću kojeg se odvija i USB napajanje. U uređaju se već nalazi microSD memorijska kartica kapaciteta 2GB koju baš i nije lako izvući van, 3.5 mm slušalice te punjač. CD-a nema jer se instalacijski softver za računalo nalazi na priloženoj memorijskoj kartici.



Baterija


Izdržljivost 1050 mAh baterije uopće nisam ni dovodio u pitanje i u startu nije imalo smisla da uređaj prebacim na 2G, što inače znam raditi radi uštede energije. Nakon inicijalnog punjenja baterija je izdržala puna 3 dana u slijedećim uvjetima: Rad na 3G, konstantno online, uključen E-mail klijent, IM/VoIP klijent (Fring), intezivan rad s izbornikom, cca. 20 minuta „običnog“ razgovora, 15 minuta VoIP razgovora, 10 minuta slušanja glazbe i 15 minuta gledanja video isječaka, a bilo je i povremenog korištenja navigacije. Naravno, ukoliko uređaj nije konstantno online i općenito u nekim umjerenijim uvjetima baterija će potrajati i cijeli tjedan.



Zaključak


Nokia C5 je odličan telefon. Ima dobar prijem signala, a jačina zvuka sugovornika je impresivna. Međutim, ako se odmaknemo od samog pojma telefona, Nokia C5 je i odličan navigacijski uređaj za relativno nisku cijenu, a uz to može biti i odličan mp3 player malih dimenzija koji stane u najmanji džep. Izdržljiva baterija jamči veliku autonomiju, a velike tipke ergonomiju. Palac gore ide i za FM radio s RDS-om koji korištenje radija na mobitelu čini upotrebljivim. Nedostatak WLAN-a je veliki minus, ali siguran sam da će i bez njega ovaj uređaj biti jedan od najprodavanijih u svojoj klasi. Mogućnostima bogata, a cijenom dostupna zasigurno će postati omiljena među mlađom populacijom, dok će ga nešto starija i iskusnija gerila vjerojatno koristiti kao sekundarni uređaj.


Uređaj je u prodaji u T-mobile Simpa paketu te u Vip pretplati.


Uređaj na terstiranje ustupio: Nokia Hrvatska


Za tehničke karakteristike pogledajte  Nokia C5 specifikacije