Nokia Lumia 1320 – Recenzija
Phableti su prošle godine krenuli u pohod na tržište, a širenje u niže cjenovne razrede započelo je nedavno. Nakon prvog ovakvog uređaja u Windows Phone svijetu, 6-inčne Lumije 1520 koja karakteristikama i cijenom spada u najviši razred, na test nam stiže model Lumia 1320, s istom dijagonalom zaslona, slabijim hardverom, ali i nižom cijenom. Koncepcija kućišta je također malo drukčija i omogućuje izmjenu plastičnog poklopca.
S ovim Nokijim phabletom smo se družili proteklih desetak dana, a kakve je dojmove na nas ostavio, pročitajte u nastavku.
Osnovne karakteristike
Dimenzije: 164.2 x 85.9 x 9.8 mm
Masa: 220 grama
Zaslon: 6,0” IPS 720p, 245 ppi, Gorilla Glass 3
SoC: Qualcomm Snapdragon S4
CPU: 2x Krait na taktu 1,7 GHz
GPU: Adreno 305
RAM: 1 GB
Interna memorija: 8 GB
Utor za memorijske kartice: Da, do 64 GB kapaciteta
Povezivanje: WiFi, WiFi Hotspot, GPS, Bluetooth, DLNA
3G: HSPA+ DC do 42 Mbps
4G: LTE do 150 mbps
OS: Windows Phone 8
Kamera: 5 MP/1080p
Prednja kamera: VGA
FM radio: Da
Baterija: 3400 mAh
Cijena: 3099,00 kn
Prednosti
Dizajn i kvaliteta izrade
Fluidnost sučelja i performanse
Natprosječna autonomija
Nedostaci
Relativno mala interna memorija
Baterija nije izmjenjiva
Windows Phone OS još uvijek zaostaje za iOS-om i Androidom
Dizajn, kućište i rukovanje
Dobar dizajn Nokiji nikad nije bio stran pa tako ni Lumia 1320 nije izuzetak. Iako se radi o uređaju povećih gabarita, možemo reći da je prilično skladno dizajniran. Za razliku od Lumije1520 koju smo recenzirali nedavno, Lumia 1320 ima malo pravilniji oblik i u velikoj mjeri nalikuje na uvećanu Lumiju 625. Straga je izmjenjivi poklopac, no unatoč tome baterija je ostala fiksirana, dakle nije ju moguće izmijeniti bez odlaska u servis. Svrha odvojivog poklopca je prvenstveno mogućnost postavljanje onih u drugim bojama, a služi i za umetanje SIM i microSD kartica.
6-inčni zaslon fino je uklopljen u cjelinu i zauzima prilično veliku površinu na prednjem djelu, što osigurava veliku iskoristivu površinu u odnosu na ukupne dimenzije kućišta. Ispod zaslona nalazimo tri kapacitivne tipke koje, nažalost, nemaju pozadinsko osvjeljenje, što znači da ćete se na njihov položaj u mraku morati privikavati.
Sve fizičke tipke nalaze se na desnom boku. Nisu puno izdignute iznad površine kućišta, ali su ugodne na dodir, s vrlo dobrim odazivom.
Uređaj u ruci djeluje čvrsto, unatoč izmjenjivom poklopcu i nema tragova bilo kakvom šuškanju i krckanju. S obzirom da se radi o phabletu suvišno bi bilo prigovarati na njegove gabarite, a onaj tko ga ima namjeru kupiti, vjerojatno zna da ga većinu vremena neće moći koristiti jednom rukom, čemu pridonosi i ne baš mala masa od 220 grama.
Prednosti ovakvog (6-inčnog) uređaja se očituju u osjetno manjim dimenzijama od većine 7-inčnih tableta, a istovremeno nude samo malo manju zaslonsku površinu. U početku su ovakvi uređaji dolazili isključivo s jačim hardverom i po višim cijenama, a Nokia Lumia 1320 popunjava redove srednjeg razreda u kojem predstavlja Windows Phone platformu.