Android Top teme

OnePlus 3 - dva mjeseca kasnije [Maraton test]

oneplus-3-dva-mjeseca-kansije-marton-test

Malo više od dva mjeseca je prošlo otkad kao primarni uređaj koristim OnePlus 3, što znači da je došlo vrijeme za jedan kratki osvrt u sklopu maraton testa, koji bi se trebao otegnuti barem na godinu dana.

Odmah nakon službene najave, naručio sam svoj primjerak OnePlsua 3 iz EU skladišta, koji je nekih tjedan dana putovao iz Poljske. Prednost narudžbe iz EU skladišta ne treba posebno isticati, jer je u startu jasno da za sobom ne povlači plaćanje PDV-a, što je inače slučaj ako ga naručite iz Kine. Kad u obzir uzmemo besplatnu dostavu, računica vrlo jednostavna: 399 eura za uređaj koji možda ne ubija flagshipe, kao što mu proizvođač voli tepati, ali ih itekako dobro zamjenjuje, i to za neusporedivo manju cijenu.

Nakon inicijalne recenzije OnePlusa 3, mnogi su pitali je li uređaj zaista isplativ i koliko je zapravo pouzdan, pa evo odgovora. Iako je isplativost dosta rastezljiv pojam, generalno svakako možemo zaključiti da je isplativ u odnosu na druge slične uređaje. Najjači trenutno dostupan procesor, 6 GB RAM-a i čak 64 GB interne memorije nikako ne možemo utrpati u isti koš s onim kineskim proizvođačima koji u svoje uređaje ugrađuju jeftinije komponente. Isto vrijedi i za zaslon, odabir materijala, ali i općenito kvalitetu izrade. S druge strane ove komponente nalazimo i na najskupljim smartfonima, kojima se OnePlus 3 svojom cijenom smije u lice.

img_7094

Ovdje sada dolazimo do momenta pouzdanosti. Dakle, dva i pol mjeseca kasnije, OnePlus 3 radi kao urica. Nikakve probleme nisam zabilježio, dapače, jedino što sam primijetio su promjene nabolje, jer je softverska nadogradnja popravila bugove vezane uz zvukove obavijesti, koji su se pojavili na ranim verzijama. Popravila je i probleme s potrošnjom baterije, te je agresivni RAM managment dovela u red, pa je tako sada više RAM-a iskoristivo. Ipak, svih 6 GB još uvijek nećete moći napuniti jer sustav nakon određenog vremena sam isključuje aplikacije, dakle još uvijek postoji ograničenje. S druge strane, rootanjem uređaja i prćkanjem po dodatnim postavkama možete sustavu reći da poveća maksimalni broj aplikacija u radnoj memoriji, ali to bi moglo rezultirati i povećanom potrošnom energije. U međuvremenu je stigao i famozni OxygenOS 3.2.4, koji je donio određene probleme, no upravo zbog tih prvih negativnih iskustava, nisam ga ni instalirao.

Kao što sam već u samoj recenziji naveo, metalno kućište OnePlusa 3 je dosta klizavo, tako da sam odmah s eBaya naručio tucet silikonskih maskica za njega. Originalne OnePlusove maskice nisam ni pomišljao naručiti jer su dosta skupe (od 18 eura nadalje). Silikonske u pravilu koštaju oko jednog eura ili dolara, i nisu ništa lošije od originalnih, dapače. Možda će im trebati dva do tri tjedna da stignu iz Hong Konga, što je i dalje prihvatljivo s obzirom da je dostava u pravilu besplatna.

img_7102

Silikonska maskica je kućište od oštećenja spasila u više navrata, ali je bila nemoćna kad je u pitanju zaslon. Jednom mi je uređaj ispao na beton i zaslon je dobio malu ogrebotinu. Bilo bi bolje da sam ostavio zaštitnu foliju koja je na uređaj već bila nalijepljena, ali mi je išla na živce jer je bila vidljivo uža od zaslona. Ni dan danas mi nije jasno kako su cijeli uređaj mogli napraviti ovako kvalitetno, a foliju zalijepiti tako šlampavo.

Ono na što sam se vrlo brzo navikao i čega bih se teško odrekao, je zaista brz i precizan čitač otisaka prstiju. Samim time što se nalazi u kapacitivnoj home tipki, realno je brži od onih na fizičkim tipkama koje je potrebno stvarno pritisnuti (npr. Samsung Galaxy Note 7). Istina, radi se o djelićima sekunde, ali kad se na ovu brzinu jednom naviknete, teško se vratiti natrag.

U samoj recenziji, ali i u kasnijoj usporedbi sa Samsungom Galaxy S7 Edge i LG-em G5, vidjeli smo da je kamera zapravo jedino u čemu OnePlus 3 donekle zaostaje za aktualnim top modelima drugih proizvođača. Kažem donekle, jer se to u pravilu primijeti na fotografijama snimljenim u slabijim uvjetima osvjetljenja, dok su one na danjem svjetlu sasvim zadovoljavajuće, i bez izravne usporedbe istih motiva, teško će ih biti razlikovati od onih snimljenih dvostruko skupljim uređajima

img_7090

Što se baterije tiče, ona mi u pravilu izdrži od ujutro do navečer, osim ako mi je dan bio previše pretrpan poslom ili pak premalo. U prvom slučaju bih vrlo često koristio e-mail klijent, web preglednik i chat aplikacije, a u drugom web preglednik, YouTube, kamera i eventualno Twitter. Naravno, nađe se tu i drugih aplikacija, ali navedene svakako prevladavaju. U takvim slučajevima se baterija rapidno razni, što je i razumljivo, pa bih ga u takvim slučajevima dodatno spajao na punjač/powerbank ili paralelno koristio drugi uređaj.

Zaključak se od recenzije nije promijenio. Izvrstan uređaj vrhunskih karakteristika po nedostižnoj cijeni za Samsung, Sony, HTC i ostale proizvođače Androida. Objektivna mana naručivanja iz trgovina koje nisu locirane u Hrvatskoj je to što u slučaju reklamacije uređaj morate slati u jedno od EU skladišta, pa bi se u tom slučaju njegovo vraćanje ili zamjena mogli prilično otegnuti. To je rizik na kojeg jednostavno morate biti spremni.

Dakle, OnePlus 3 je svakako isplativija kupnja od bilo kojeg flagshipa na tržištu. Njegova cijena je toliko niska, da je upitno koliko je isplativo uložiti par stotina eura više da biste dobili za nijansu bolju kameru i nešto bržu servisnu podršku. Naravno, pristup ovome je individualan i svatko bi trebao sam procijeniti što mu je isplativije.