Windows Phone Recenzije

Recenzija: HTC Titan



Bez obzira koliko nas Microsoft uvjeravao da s Windows Phone platformom sve teče po planu ne treba biti pretjerano mudar da bi se zaključilo da sve i nije baš tako bajno. Proizvođači su u pravilu škrti davanjem informacija po tom pitanju, no u ovih godinu dana neki su se čak odvažili i priznali da prodaja Windows telefona nije ispunila očekivanja.
HTC, kao jedan od najpoznatijih proizvođača smartphone uređaja koji sudjeluje u Windows Phone projektu do sada je izbacio nekoliko modela na ovoj platformi, a modelom Titan kao najvećim Windows Phone uređajem vidljivo nastoji popraviti opći dojam.

Osnovne tehničke karakteristike:


Dimenzije: 131,5 x 70,7 x 9,9 mm
Masa: 160 grama
Zaslon: 4,7“ S-LCD rezolucije 480 x800 točaka
Procesor: Scorpion 1,5 GHz, Qualcomm MSM8255 čipset, Adreno 205 GPU
RAM: 512 MB
Interna memorija: 16 GB
Kamera: 8 Mpx
Video kamera: 720p
Operativni sustav: Windows Phone 7.5 Mango
Nedostaci:

- Nema utor za memorijske kartice
- Internet Explorer bez podrške za Flash
- Komunikacija s računalom i razmjena sadržaja isključivo putem Zune aplikacije
- Nema podršku za hrvatski jezik ni dijakritičke znakove

Dizajn, kućište, zaslon...




HTC je poznat po dobrom dizajnu i kvalitetnoj izradi kućišta pa tako ni HTC Titan ne iznenađuje svojim vanjskim karakteristikama. S druge strane, velik broj HTC-ovih uređaja dijeli istu dizajnersku notu tako da Titan, iako nešto dulji i širi, neodoljivo podsjećana Desire HD. Što se veličine i subjektivnog dojma tiče moram priznati da nisam pretjerano iznenađen, posebice nakon Galaxy Nexusa i zaista predimenzioniranog Notea, no to je isključivo subjektivan dojam. Objektivno, Titan jest velik, ali još uvijek u granicama ugodne upotrebljivosti. Ako Titan usporedim s Nexusom sviđa mi se njegov širi zaslon koji odgovara odnosu 16:10.
Kućište je, kao što je već rečeno, kvalitetno i robusno, a masa od 160 grama dodatno doprinosi dojmu čvrstoće. Znam, neće svi biti oduševljeni masom, pogotovo kada se sjetimo Samsungovih uređaja koji su zbog upotrebe tanjih i lakših, ali manje čvrstih materijala općenito lakši.
Prednjom stranom dominira spomenuti 4,7 zaslon koji se nalazi u istoj ravnini s kapacitivnim tipkama na dnu i zajedno s njima tvori jednu cjelinu.
Na desnom boku, uz onu za podešavanje glasnoće nailazimo i na pravu fizičku oldschool tipku za kameru. Na lijevom boku nalazimo micro USB utor, a na vrhu tipku za uključivanje i 3,5 mm audio utor. Na poleđini se nalaze kamera s dvostrukom LED bljeskalicom i zvučnik.



S-LCD zaslon nije zadnjih krik tehnike i ne može konkurirati Samsungovoj Super AMOLED tehnologiji. Još jedan nedostatak u odnosu na konkurenciju mogla bi biti i rezolucija od 800x480 točaka koja s obzirom na površinu daje gustoću od jedva 200 ppi. Usporedbe radi, noviji zasloni te oni u HD rezoluciji raspolažu i s više od 300 točaka po inču.
Naravno, ne radi se o presudnom nedostatku, no treba primijetiti da su zasloni svih Windows Phone uređaja u startu limitirani samim operativnim sustavom koji i u svojoj najnovijoj verziji ne podržava rezolucije veće od 800x480.

Odaziv i preciznost zaslona očekivano su na najvišoj razini isto kao i vidljivost pri izravnoj izloženosti suncu.

Operativni sustav, sučelje, preformanse...


Windows Phone 7.5 iliti Mango najnovija je verzija Microsoftovog mobilnog OS-a, a HTC Titan jedan je od prvih uređaja temeljenih na njemu. Jedna od često spominjanih zamjerki ovom operativnom sustavu je izostanak podrške za dvojezgrene procesore. Ako se malo izdignemo iz okvira razmišljanja u kojem sirova snaga hardvera predstavlja paradigmu vidjet ćemo i drugu stranu. Naime, svi oni koji su barem jednom u rukama imali Windows Phone uređaj mogli su se uvjeriti kako su ovdje brzina rada i fluidnost sučelja besprijekorni. Možda je nezahvalno uspoređivati, ali performanse koje Android postiže s dvojezgrenim procesorima Windows Phone postiže s jednojezgrenima. Slažem se, ovakvu bi tvrdnju trebalo potkrijepiti nekim benchmark testovima, no budući da su oni sami po sebi nepouzdani kao i činjenica da se radi o različitim platformama sve skupa ne bi imalo nekog smisla.
Upravo radi toga smatram da je najobjektivnija usporedba u stvari osobni doživljaj korisnika.
Također, surfanje, igranje i gledanje filmova neće biti puno lošije nego što je to slučaj na Androidima.



Što se tiče stabilnosti sustava i ponašanja u radu treba reći da tijekom ovih desetak dana nije bilo ni najmanjih problema.

Windows Phone dizajn sučelja i njegove pločice priča su za sebe i malo je onih koji će ovdje ostati ravnodušni. Osobno se ne mogu svrstati u onu grupu koja ovakav koncept obožava niti mi se čini posebno privlačnim, iako poznam mnoge koji su ovim naprosto oduševljeni. Mogu se jedino pokušati naviknuti što na kraju krajeva i nije tako teško. Prednost ovakvog koncepta, popularno nazvanog Metro sučelje leži u jednostavnosti i preglednosti, no nedostatak može biti nedovoljna maksimalna količina sadržaja postavljenog na vidljivu površinu zaslona te njena opća  uniformiranost.



Dakle, pločice (tiles) na početnom zaslonu predstavljaju ono što npr. na Androidu predstavljaju prečice aplikacija i widgeti. Neki od njih su statični, dok su drugi opet “živi” i prikazuju događaje, obavijesti i sl. dakle, ekvivalent widgetima. Početni zaslon, tj. njegova vidljiva površina može sadržavati maksimalno 4 reda pločica koji se mogu sastojati od jedne veće ili dvije manje pločice. Za razliku od drugih sučelja gdje postoji nekoliko početnih zaslona ovdje on predstavlja neku vrstu trake koju možemo scrolati gore-dolje i na taj način pristupiti ostatku sadržaja.

Povlačenjem prsta ulijevo otvara se glavni izbornik u kojem su abecednim redom poredane sve aplikacije.

Naravno, nije sve u početnom zaslonu jer Windows Phone donosi i drukčiji koncept građe aplikacija. Sučelje aplikacija svodi se na stalnu mogućnost listanja lijevo-desno kako bi se pristupilo drugim mogućnostima, a svaka cjelina pri vrhu zaslona ima svoj naziv radi lakšeg snalaženja. Čak je i Google u novom Androidu, odnosno ICS-u u mnogim segmentima ovakav koncept upotrijebio kod izrade mnogih novih aplikacija.
Ukratko, ovakav sustav izbornika i aplikacija pregledan je i jednostavan te kao takav zaslužuje svaku pohvalu.
Multitasking



Za razliku od prve verzije Windows Phone operativnog sustava Mango donosi izmijenjen koncept multitaskinga i sada još više nalikuje onom na iOS-u. To znači da se aplikacije ne vrte u pozadini na klasičan način već su suspendirane. Neke od njih i dalje imaju mogućnost rada u pozadini, što bi se trebalo odnositi na one koje za normalno funkcioniranje moraju imati stalnu internetsku vezu ili GPS. U postavkama se zbog uštede energije multitasking može isključiti, ali u tom slučaju nije potpuno jasno koje aplikacije i dalje imaju mogućnost pozadinskog rada, Naime, na popisu se pojavljuje samo HTC Hub aplikacija, iako E-mail klijent ili naknadno instalirani Gchat (Google Talk) u pozadini sasvim normalno funkcioniraju.

Multitasking izborniku pristupa se dužim pritiskom na “back” tipku (strelica) i tada se suspendirane aplikacije prikazuju u obliku prozora. Moguće ih je listati lijevo-desno te ponovo aktivirati. Nije ih moguće isključiti već nakon što se određeni broj njih prikaže one prve same “ispadaju” i na taj se način isključuju.

Aplikacije, HUB-ovi...



People je Hub koji objedinjuje kontakte iz vašeg imenika, Google ili Hotmail računa te društvneih mreža. Zgodno, ali ako ste na npr. na Facebooku pretjerali s brojem prijatelja integracija istog u ovu aplikaciju možda i nije najbolja ideja. Kontakte je moguće organizirati po grupama, čitati njihove statuse te pregledavati povijest događaja.

Messaging hub u jednom objedinjuje SMS, Facebook i Windows Live (MSN) poruke, a sastoji se od dva dijela: “threads” i “online”. Prvi pokazuje konverzacije, a drugi osobe koje su trenutno online. Iskreno, ovakav koncept miješanja kruški i jabuka uopće mi se ne sviđa, no vjerojatno postoje i oni sa suprotnim mišljenjem.

Windows Phone u novoj verziji donosi i mogućnost korištenja zajedničkog inboxa. Svaki e-mail pretinac u startu ima vlastiti hub, a ukoliko to želite možete ih spojiti u jedinstveni ulazni spremnik, čime se dobiva na funkcionalnosti. Sustav nudi automatske postavke za Hotmail, Gmail i Yahoo! pretince, a za ostale POP3 i IMAP potrebno je upisati tražene podatke.



Jedna od većih prednosti Windows Phone platforme je odlična integracija Microsoftovih Office alata pa tako na Titanu u startu imamo mogućnost pregledavanja i uređivanja Word, Excel i PowerPoint dokumenata. Dodatna prednost je i integracija sa Microsoftovim SkyDrive cloud servisom gdje na raspolaganju imate besplatnih 25 GB prostora. Office dokumenti automatski se spremaju na SkyDrive servere, a podržana je i integracija s Office365 te SharePoint uslugom. Tu je još i One Note, izvrsna Microsoftova aplikacija za zabilješke koja uz tekstualne podržava i zvučne zapise te fotografije.



Kalendar, kao standardni dio opreme podržava rad s više različitih kalendara, odnosno onoliko koliko ste Google, Hotmail, Facebook itd. računa definirali. Sinkronizacija s Google i Microsoft Live kalendarima odvija se automatski. Kalendar je jedna od aplikacija koja mi se na Windows Phone platformi izuzetno sviđa, jer  svojom preglednošću i lakoćom upotrebe diže na jednu višu razinu. Veliki Titanov zaslon ovdje dođe kao šlag na kraju.
HTC Apps

HTC Apps je dodatak kojim HTC pokušava ostaviti vlastiti pečat na ovoj inače vrlo jednoobraznoj platformi.
Već na početnom zaslonu nalazimo HTC Hub koji sadrži prikaz vremenske prognoze, stanja na burzama, vijesti iz raznih područja interesa, no samo iz ponuđenih izvora. Dakle, nije moguće definirati vlastite izvore vijesti, što ovu aplikaciju čini polu-upotrebljivom. Sama pločica HTC Hub-a na početnom zaslonu prikazuje trenutne vremenske prilike na odabranoj lokaciji
Od ostalih HTC-ovih aplikacija spomenimo Connected media koja koristi DLNA povezivost za prikazivanje multimedsijskog sadržaja na kompatibilnim uređajima. Tu su još Flashlight, Converter, Photo enhancer, kalkulator te još jedna aplikacija za zabilješke.
Bing Maps



Bing mape će vam olakšati orijentaciju, no teško će zamijeniti klasičnu glasovnu navigaciju. Upišite odredište i Bing će na mapi iscrtati rutu, ali vas neće automatski navoditi glasom. Aplikacija je sama po sebi jednostavna za korištenje, a mape prilično popunjene detaljima. Nedostatak, kao i kod Google mapa je činjenica da su mape Hrvatske već relativno stare. Primjerice, ulice koje su izgrađene i imenovane prije nekoliko godina još uvijek nemaju svoje mjesto na mapama.

Također, preciznost kućnih brojeva nije ni blizu prihvatljive razine upotrebljivosti, a iscrtane rute ponekad znaju biti prilično nelogične.

Internet Explorer



Kao i većina mobilnih web preglednika Internet Explorer ima minimalističko sučelje, s tom razlikom što se traka za upisivanje URL-a nalazi na dnu zaslona. Podržan je rad u višestrukim prozorima te mogućnost da se ponaša kao desktop preglednik. Zahvaljujući podršci za grafičko ubrzanje preformanse preglednika na zavidnom su nivou. Nažalost, Internet Explorer ne podržava Flash, kao ni automatsku prilagodbu teksta zumiranom nivou (tekst reflow)
Multimedija

Prikaz i organizacija fotografija ne razlikuje se od ostalih Windows Phone uređaja. Sadržaj je moguće razvrstati u albume i prema datumu, a sekcija People omogućuje integraciju fotografija vaših Facebook prijatelja. Općenito, fotografije iz albuma možete poslati mailom, MMS-om i postaviti na SkyDrive, ali je neozbiljno što ih nime moguće podijeliti na društvenim mrežama. Za tu će radnju biti potrebno otvoriti Facebook, odnosno Twitter aplikaciju i tamo odabrati fotografiju koju želite objaviti.
Video reprodukcija

Kupovina uređaja s 4,7” zaslonom vjerojatno podrazumijeva i gledanje filmova, no s obzirom na ograničenja koja donosi Windwos Phone platforma ovaj sport može postati i pomalo naporan.
Slično kao i na iOS uređajima video reprodukcija na Windows Phone platformi najbolje bi odgovarala terminu -  loša šala. Prva stvar koja će vas živcirati je nemogućnost izravnog prenošenja sadržaja, već isključivo putem Zune aplikacije, o čemu će biti riječi u nastavku teksta. Drugi nedostatak je nepostojanje podrške za najpopularnije video formate kao što su DivX i Xvid pa ćete za svaki takav video sadržaj morati zamoliti Zune da vam isti konvertira u mp4 format i tek tada prebaci na uređaj, što može potrajati i cijeli sat.

Povezivost i Zune


Prije više od godinu dana konstatirali smo da je Microsoft u razvoju Windows Phone platforme u mnogim segmentima kopirao Apple, a nakon nekoliko mjeseci ove su navode potvrdili i sami Microsoftovi ljudi. Kopiranje je samo po sebi nepopularno i kod prosječno inteligentnog korisnika vjerojatno će proizvesti negativnu reakciju, no problem se dodatno potencira kada postane jasno da su u pravilu kopirane loše stvari.
Tako je Microsoft od Applea, među ostalim, preuzeo politiku povezivanja uređaja s računalom i onemogućio izmjenu sadržaja bez posebne aplikacije za sinkronizaciju, u ovom slučaju “Zune”, Microsoftovog ekvivalenta Appleovom iTunes servisu. Štoviše, na Windows Phone-u onemogućeno je i izravno prebacivanje multimedisjkih sadržaja s uređaja na računalo, što je čak i Apple omogućio na iPhoneu/iPadu.
Dakle, zaboravite Mass Storage i MTP. Sve ide preko Zune-a kojeg ćete morati skinuti s Micorsoftove stranice. Da stvar bude dodatno začinjena instalacijska datoteka teška je preko 100 MB, a nakon instalacije potreban je restart računala.
Samo sučelje Zune aplikacije ne bih komentirao, samo treba reći da je izrađena u Metro stilu, svojstvenom za Windows Phone i budući Windows 8 operativni sustav.

Kamera


HTC Titan dolazi opremljen 8 Mpx kamerom i dvostrukom LED bljeskalicom, a tu je još i prednja kamera za video pozive. Zanimljiv je HTC-ov povratak konceptu fizičke tipke za kameru što je vrijedno svake hvale. Tipka ima uobičajeni hod za fokusiranje i nakon toga okidanje. Kvaliteta fotografija iznad je očekivanja i zaslužuje pohvalu. Slijede primjerci:


Video kamera

Već smo utvrdili da jednojezgreni procesor na Windows Phone uređajima svoj posao odrađuje besprijekorno, no postoji određeni hendikep u odnosu na Androide. Naime, za snimanje HD videa u 1080p rezoluciji potrebne su dvije jezgre pa HTC Titan ostaje limitiran na 720p. Općenito, ne radi se o velikom nedostatku, a kvaliteta snimljenog materijala u ovoj rezoluciji sasvim je zadovoljavajuća.

Prijmer 720p videa:


Zaključak


Sudeći prema dosadašnjim iskustvima, zanimljivo, inovativno i drukčije sučelje koje koristi Windows Phone očito nije dovoljno za veći uspjeh na globalnom planu. Opća zatvorenost eko-sustava, limitiranost hardverom, uniformiranost modela i iritantne restrikcije, dovoljan su razlog za relativno slabe prodajne rezultate. Prema nekim glasinama sljedeća veća nadogradnja nazvana Apollo trebala bi donijeti izvjesne izmjene u pogledu novih mogućnosti pri izboru hardvera, no to se neće dogoditi prije kraja ove godine. Do tada će WP uređaji i dalje nalikovati jedni drugima kao jaje jajetu, a ono što ih eventualno može diferencirati jesu dizajn kućišta i veličina zaslona.

S druge strane, HTC Titan je općenito vrlo dobar uređaj, ali onoliko koliko mu to platforma zbog svojih ograničenja dopušta. Surfanje, gledanje filmova, a posebice tipkanje na 4,7” zaslonu osjetno je lakše i ugodnije, a uređaj sam po sebi ne izgleda preglomazno. Tradicionalna HTC-ova kvaliteta izrade kućišta nije mimoišla ni Titan koji djeluje čvrsto i robusno.
Unutar Windwos Phone eko-sustava HTC Titan trenutno predstavlja vrh ponude pa ako preferirate ovu platformu i vrhunske karakteristike nećete morati tražiti dalje.

Kad je baterija u pitanju nema puno mudrosti. Baterija kapaciteta 1600 mAh osigurat će jedan do dva dana autonomije, ovisno o intenzitetu korištenja, mreži na kojoj radi (2G, 3G) i da li je aktivan prijenos podataka.

Detaljne specifikacije potražite ovdje.

Uređaj na testiranje ustupio: HTC