Android Recenzije

Samsung Galaxy A3 (2016) - Recenzija

Samsung Galaxy A3 (2016) - Recenzija

Nakon većeg, 5,2-inčnog Galaxyja A5 (2016), na red je je stigao njegov manji brat, 4,7-inčni Galaxy A3 (2016). Osim što dolazi u manjem kućištu i s manjom dijagonalom zaslona, Galaxy A3 (2016) donosi nešto slabiji hardver, točnije, 1,5 umjesto 2 GB RAM-a i procesor s četiri jezgre manje. Logikom stvari, manja je i baterija, ali ne i autonomija. Uređaj dolazi s istom kamerom, no bez optičke stabilizacije, a izostao je i čitač otisaka prstiju. Naravno, zbog svega ovoga uređaj je oko 1000 kuna jeftiniji i time dostupan širem krugu kupaca. Detalji slijede u nastavku.

GLAVNE KARAKTERISTIKE







Dimenzije

134,5 x 65,2 x 7,3 mm







Masa

132 grama







Zaslon

4,7″ Super AMOLED, 720p, 312 ppi, Gorilla Glass 4







SoC

Samsung Exynos 7578







CPU

4x Cortex-A53 na taktu 1,5 GHz







RAM

1,5 GB






Interna memorija

16 GB







Micro SD

Da, do 128 GB







Povezivanje

WiFi, WiFi Direct, WiFi Hotspot, A-GPS, Bluetooth, FM radio, NFC, USB OTG







Lampica za obavijesti

Ne







4G

LTE







OS

Android 5.1 Lollipop







Kamera

13 MP/1080p







Prednja kamera

5 MP







Baterija

2300 mAh







Cijena

2300,00 kn







Ustupio

Samsung










PREDNOSTI

NEDOSTACI










Dizajn i kvaliteta izrade

Samo 1,5 GB RAM-a







Odličan zaslon

Nema LED lampicu za obavijesti







Podržava memorijske kartice








Podržava USB OTG








Natprosječna autonomija








Dizajn, kućište i zaslon


Samsung Galaxy A3 (2016) s dizajnerske strane identičan je većem bratu, Galaxyju A5, ali i vidljivo manji, s obzirom da donosi 4,7-inčni zaslon. Imamo isti metalni okvir oko cijelog kućišta i staklenu poleđinu po uzoru na nekadašnji iPhone 4/4s, od kojeg se ipak razlikuje zbog neusporedivo manje količine mesa oko zaslona, a dijelom i po kvaliteti metalnog okvira. Kao što sam već u recenziji Galaxyja A5 (2016) konstatirao, radi se o jednom od najkvalitetnije izrađenih Samsungovih uređaja, što se vidi i osjeti već na prvi pogled, odnosno dodir.

A3 je od A5 vidljivo kraći i uži. S njime dijeli 7,3 milimetra debljine, no i dalje zadržava solidnu dozu elegancije. Masom od 132 grama, A3 se ne može svrstati među lakše modele. Do sada smo upoznali čak i 5,0'' uređaje s manjom masom, ali to ne znači da je je A3 pretežak. Zbog svojih kompaktnih dimenzija u ruci leži još bolje nego već brat A5. Time je općenito jednostavniji za upotrebu jednom rukom, a bit će ga i lakše smjestiti u džep.



Ispod zaslona ponovo imamo istu priču s home tipkom, koja u ovom modelu ne sadrži čitač otisaka prstiju kao što je slučaj kod A5. Pored nje nalazimo iste dvije kapacitivne tipke koje svijetle tek kad ih se dotakne, a pozadinsko osvjetljenje im traje iznimno kratko. No ipak, s obzirom na manji površinu nego kod modela A5, ovdje nećete morati «nabadati».

Što se fizičkih tipki tiče, one su identične onima na A5, dakle vrlo kvalitetno izvedene, s optimalnim hodom i izvrsnim odgovorom. Ono što i ovom modelu zamjeramo je nedostatak LED lampice za obavijesti.

Tragovi prstiju su ono što muči ovaj uređaj isto kao i većeg brata A5. Ovdje govorimo kućištu crne boje, na kojem se vide iz daljine. Nakon par minuta šlatanja, uređaj više neće izgledati reprezentativno, zato se pripremite na često brisanje, barem kad je crna boja kućišta u pitanju, jer bi kod svjetlijih situacija po ovom pitanju trebala biti bolja.

Zaslon je ono što ovaj uređaj čini posebnim, isto kao A5, S6 i sve ostale s najnovijom generacijom Super AMOLEDA, koja u ovom trenutku jednostavno nema konkurenciju. U međuvremenu su i neki drugi proizvođači odbacili LCD i polako prelaze na AMOLED, a glasine govore da bi to uskoro mogao učiniti čak i Apple. Samsung je u međuvremenu ovu tehnologiju podigao na jednu višu razinu i takve zaslone počeo ugrađivati u uređaje srednjeg cjenovnog razreda, kao što je ovaj. Ukoliko vam je zaslon jedan od prioriteta, za ove novce nećete naći boljeg.

Neki će prigovoriti na 720p rezoluciju, što može biti objektivan problem, ali samo onima koji uređaj kupuju zbog grafički zahtjevnih igara, no zbog hardverske konfiguracije ovaj takvima nije ni namijenjen. U svakom slučaju, gustoća od 312 ppi će većini biti i više nego dovoljna.

Hardver i performanse


Našu testnu verziju Samsunga Galaxy A3 (2016) pokreće Exynos 7578 procesor. Sadrži četiri Cortex-A53 jezgre, dakle dvostruko manje nego Exynos 7580, kojeg smo imali u Galaxyju A5. U recenziji ovog potonjeg mnogi su primijetili osjetno slabiji rezultat AnTuTu benchmarka jer konkretni primjerak nije podržavao 3D test, usprkos činjenici što je isti bio instaliran. Razlog tome može biti prva serija ovih modela koji su nam stigli na testiranje, što je slučaj i s A3. Ni na njemu AnTuTu 3D test nije podržan pa tako ni njegove rezultate ne možemo uzeti kao mjerodavne.

columns="4"

Možda će prva sljedeća nadogradnja softvera ovo riješiti, no krajnji korisnici se ovime ne bi trebali zamarati, jer smo u istoj recenziji (i na videu) mogli vidjeti da A5 vrlo dobro vrti jednu od najzahtjevnijih igara. Sve to dodatno govori u prilog tezi da benchmark testovi jednostavno nisu mjerodavni, ali eto, mogu poslužiti za orijentaciju.

Samsung Galaxy A3 (2016) ima četiri procesorske jezgre manje, četvrtinu RAM-a manje, znači 1,5 GB, dok je grafički koprocesor ostao isti – MaliT720MP2. Zašto je ovaj uređaj ostao na samo 1,5 GB RAM-a ne znamo, ali to nikako ne ostavlja neozbiljan dojam budući da se za ovu cijenu mogu naći uređaji i s 3 GB radne memorije.

Vidljivo oslabljen u odnosu na ionako slabašni A5, A3 ne cilja na zahtjevnije korisnike, ali to ne znači da neće osigurati normalno funkcioniranje kad su standardne aplikacije u pitanju, dapače. Normalno sam odigrao Riptide GP2 i još pokoju srednje zahtjevnu igru, dok će se kod recimo Asphalta 8 i Real Racinga 3 osjetiti nedostatak snage i manja rezolucija. Kad su sve ostale radnje u pitanju, kao npr. surfanje, rad s mailovima, chatanje, društvene mreže i ostale normalne aplikacije, uređaj radi glatko i bez bilo kakvih poteškoća.

Prijem signala i kvaliteta telefonskog poziva su na najvišoj razini, kako smo od Samsunga i očekivali. Vanjski zvučnik smješten na dnu kućišta po glasnosti možemo svrstati u prosjek, ali ukupan dojam je, logično, bolji nego kod onih uređaja koji ga imaju na poleđini. Tu su još i standardni micro USB utor, ali i onaj za microSD kartice do 128 GB kapaciteta. Memorijska kartica će u svakom slučaju dobro doći ukoliko vam 10 GB (od deklariranih 16 GB) interne memorije bude malo.

Kod povezivanja treba spomenuti NFC, FM radio i podršku za USB OTG protokol, koji je od strane mnogih proizvođača iz nekog razloga zanemaren.

Softver i sučelje


Isto kao i A5, Samsung Galaxy A3 (2016) dolazi s Androidom 5.1 Lollipop, koji bi u nekoj bliskoj budućnosti trebao biti nadograđen na Marshmallow. Kada će se to točno dogoditi za sada nemamo informacija, no to vam ne bi trebalo predstavljati problem, jer većih razlika u sučelju nema, osim ako nas Samsung u istoj nadogradnji ne iznenadi nekim novostima.

Samsungovo TouchWiz sučelje, koje je nekada davno patilo od štucavice, u zadnjih je par godina ispeglano i korisnicima u pravilu više ne zadaje glavobolje. Novi A3 nije izuzetak i radi besprijekorno. Naravno, ako ga opteretite većim brojem aplikacija ili otvorenih prozora u web pregledniku, 1,5 GB RAM-a će pokazati svoje slabosti, jer će doći do usporavanja. Ništa strašno, ali od jednog Samsunga ipak pomalo neozbiljno. Zar je tih 512 MB bio problem staviti? OK, to možda ne bi nikome spasilo život, ali bi ukupan dojam svakako bio bolji i uređaj bi (na papiru) djelovao ozbiljnije.

size="medium"

Novi A3 sadrži uobičajeni skup aplikacija, među kojima se nalaze standardna Galerija za prikaz slikovnog i video sadržaja, a može se automatski sinkronizirati s Google Photos servisom. Tu su još i Microsoft Office aplikacije, zapravo samo njihove ikonice, preko kojih se Word, Excel, PowerPoint, OneDrive i Skype jednim klikom instaliraju.

Kao skroz lijevi zaslon pojavljuje se neizbježni Briefing, Samsungov čitač vijesti temeljen na Flipboardu. Budući da još nije lokaliziran za naše područje i da se ne mogu dodavati vlastite izvori, većini naših kupaca će ostati nezanimljiv. Bez brige, ako vam Briefing kao takav smeta, vrlo jednostavno ga možete ukloniti.

Kamera


Samsung Galaxy A3 (2016) dolazi s 13 MP kamerom, i to istom onom iz većeg modela A5. Imamo isti f/1.9 otvor blende, snima iste 13 MP fotografije i 1080p video, no izostala je optička stabilizacija, što će rezultirati manjom kvalitetom videa, a za noćne snimke će vam trebati stabilnija ruka.

Screenshot_2016-02-25-17-36-52 Screenshot_2016-02-25-17-36-55 Screenshot_2016-02-25-17-36-59 Screenshot_2016-02-25-17-37-13

Softver nudi iste mogućnosti i načine snimanja, dakle automatski, profesionalni, panorama, uzastopni, HDR i noćni. U profesionalnom dobivamo opcije podešavanja ISO osjetljivosti, balansa bijele, mjerenje svjetlosti i kompenzaciju ekspozicije, dok je u automatskom načinu moguće odabirati samo veličinu slike/videa, upravljati bljeskalicom i uključiti samookidač.

Što se kvalitete fotografija i videa tiče, vidljivih razlika u odnosu na A5 nema, a u nastavku pogledajte primjere. Za video isto možemo reći da je solidan, ali zbog nedostataka optičke stabilizacije, nije izravno usporediv s onim na A5.

columns="4"

Fotografije u punoj rezoluciji pogledajte ovdje.


Baterija i autonomija


Zbog manjih dimenzija, A3 ima manju bateriju (2300 mAh) od A5 (2900 mAh), no to nije rezultiralo slabijom autonomijom. Osim što ja na ovom uređaju sam zaslon manjih dimenzija, manja mu je i rezolucija, a procesor sadrži četiri jezgre manje. Na kraju opet dolazimo do sličnog rezultata kao na A5, dakle baterija će vam u pravilu trajati dva puna dana razumnog korištenja, a ako ste malo štedljiviji, možda uspijete izvući i tri.

Kao i svaki noviji Android uređaj, Samsung Galaxy A3 (2016) dolazi sa sustavom štednje baterije, koja vam može pomoći da iz nje izvučete maksimum. Naravno, sve to možete i sami, a najveća štednja se postiže dodatnim smanjivanjem intenziteta osvjetljenja zaslona ili prekidanjem internetske veze ukoliko vam ona nije prijeko potrebna.

Kada uređaj jednom dobije nadogradnju na Android 6.0, autonomija bi se zahvaljujući «Doze» funkciji, koja ubija nepotrebne pozadinske procese, mogla povećati za dodatnih 20%.

Zaključak


IMG_5723

Samsung Galaxy A3 (2016) logičan je nasljednik lanjskog modela s istim imenom bez oznake godišta, ali baš kao i u slučaju A5, dolazi potpuno redizajniran. Metalni okvir i staklo na poleđini ostavlja potpuno drukčiji dojam, kako vizualno, tako i prilikom držanja u ruci. Novi A3 djeluje atraktivnije, no i to dolazi u uz određenu cijenu - veću osjetljivost na eventualna oštećenja.

Uređaj je dulji i deblji od prethodnika, no to je kompenzirano većim zaslonom, i što je još važnije, većom i trajnijom baterijom. S obzirom na dva do tri dana autonomije, koliko ovaj uređaj prosječnom korisniku nudi, vjerujem da 0,4 mm i 20 grama viška nikome neće smetati. Također, Samsungov Super AMOLED zaslon, kao klasa za sebe, nudi izvrstan prikaz boja, kontrast i opći dojam, da u ovom trenutku jednostavno ne možete naći boljeg čak ni među nešto skupljim uređajima.

Kojem profilu kupaca je namijenjen ovaj uređaj? Ponajprije onima koji preferiraju dizajn i ne trebaju velike zaslone, iako ni 4,7 inča ne možemo nazvati malim. Vidjeli smo da se zbog procesora i male količine RAM-a ne može baš podičiti performansama. Zato bi ga trebali izbjegavati svi oni kojima je igranje jedan od prioriteta, iako će uređaj bez problema zavrtjeti grafički manje zahtjevne igre. Isto tako će biti zadovoljni svi oni kojima je autonomija presudan faktor, a smartfon koriste uglavnom za surfanje, chat, mailove i društvene mreže, okinu pokoju fotografiju, snime neki usputni video i sl.

Cijena u slobodnoj prodaji iznosi 2300 kuna, što je puno s obzirom na procesor i količinu RAM-a, posebice u usporedbi s konkurencijom iz Kine. S druge strane, za ovaj iznos teško ćete naći općenito kvalitetnije izrađen uređaj s ovako dobrim zaslonom, u kombinaciji s natprosječnom autonomijom.