Samsung Galaxy A5 (2016) - Recenzija

Samsung Galaxy A5 (2016) - Recenzija

Točno godinu dana nakon prve generacije Galaxy A modela, pred nama se nalaze njihovi nasljednici. Radi se o modelima srednjeg cjenovnog razreda, koje je Samsung ove godine u velikoj mjeri izmijenio. Prvi na redu je Galaxy A5 (2016), koji stiže u metalnom kućištu, ali sada još profinjeniji i atraktivniji.

Ispod haube su ugrađeni novi procesori, količina RAM-a ostala je ista, kao i senzor kamere, s tom razlikom što je malčice povećan otvor blende i to na obje. Najveća radost je baterija koja je narasla na 2900 mAh i obećava znatno bolju autonomiju.

GLAVNE KARAKTERISTIKE







Dimenzije

144,8 x 71 x 7,3 mm







Masa

155 grama







Zaslon

5,2" Super AMOLED, 1080p, 424 ppi, Gorilla Glass 4







SoC

Samsung Exynos 7580







CPU

8 x Cortex-A53 1,6GHz







RAM

2 GB







Interna memorija

16 GB







Micro SD

Da







Povezivanje

WiFi, A-GPS, Bluetooth, NFC, DLNA, USB-OTG







LED lampica za obavijesti

Ne







4G

LTE Cat 4







OS

Android 5.1 Lollipop







Kamera

13 MP, f/1.9, 1080p, OIS







Prednja kamera

5 MP, f/1.9, 1080p







Baterija

2900 mAh







Cijena

3300,00 kuna







Ustupio











PREDNOSTI

NEDOSTACI










Dizajn i kvaliteta izrade

Slabašan hardver za cjenovni razred







Vrhunski zaslon

U ponudi samo 16 GB verzija







Podržava memorijske kartice

Nema LED lampicu za obavijesti







Podržava USB OTG








Natprosječna autonomija








Dizajn, kućište i rukovanje


Iako je već lanjski Galaxy A5 predstavljao ključan zaokret u dizajnu i izboru materijala kod Samsungovih uređaja srednjeg cjenovnog razreda, model iz 2016. donosi potpuno novu priču. Uz to što je osnovni metalni okvir sada logičnije konstruiran i ugodniji za držanje u ruci, stražnji dio je dobio staklenu površinu, što uređaj čini još atraktivnijim. Ovime je Galaxy A5 sada više nalik na S6, s malčice drukčijim radijusom kutova.

Ne možemo reći da lanjski A5 nije bio atraktivan i dobro ležao u ruci, no ovaj nudi potpuno drukčije iskustvo. Vjerujem da će se većini svidjeti, iako će sasvim sigurno biti i onih koji ovom koncepcijom neće biti zadovoljni, poglavito zbog toga što je vjerojatnost oštećenja na ovakvom kućištu veća. Recimo i to da su na našem testnom primjerku, koji je došao u crnoj boji, tragovi prstiju dosta vidljivi, ali vjerujemo da će nekoj svjetlijoj boji priča biti drukčija.

Druga stvar koja novi Galaxy A5 razlikuje od prethodnika su njegovi gabariti. Naime, uređaj je narastao u sve tri dimenzije. U dužinu i širinu zahvaljujući većem zaslonu, a u debljinu zahvaljujući većoj bateriji. Dakle možemo zaključiti da je Samsung ovdje dao prednost funkcionalnosti. Ipak, iako je novi A5 nešto malo deblji, ne može reći da izgubio na eleganciji, dapače. Uređaj općenito bolje izgleda od prethodnika i ugodniji je za držati u ruci.

Raspored fizičkih tipki standardno je samsungovski, znači uključuje se na desnom boku, a dvije tipke za podešavanje glasnoće nalaze se na lijevom. Vrlo su kvalitetno izvedene, imaju izvrstan hod i odgovor, dakle neće se dogoditi da niste sigurni jeste ih pritisnuli ili ne. Na dnu imamo micro USB utor, što je sada već pomalo neozbiljno, nakon što je skoro godinu dana dostupan USB-C. Pored njega se smjestio i vanjski zvučnik, kao i 3,5 mm audio utor.

Još neozbiljnija situacija, da ne upotrijebim teži izraz, dočekala me iznad zaslona, gdje se nalaze uobičajena prednja kamera i senzori. Ono što nedostaje je LED lampica za obavijesti. S obzirom da na ogromnoj većini današnjih uređaja to predstavlja standard, zaista je nevjerojatno što je to Samsung na ovom modelu izostavio. Naravno, ovo je velika zamjerka, no vjerujem da ukoliko vam druge karakteristike uređaja odgovaraju, ona ne bi trebala biti presudna stavka.



Ispod zaslona imamo home tipku s čitačem otisaka prstiju, a oko nje dvije kapacitivne tipke bez posebnih oznaka. Pozadinsko osvjetljenje ovih tipki uključi se tek nakon što ih dotaknete, a dok se ne priviknete, nabadanje bi moglo potrajati. Naime, u postavkama se ne može podesiti da je osvjetljenje stalno uključeno, što je još jedna od nelogičnosti. Ovo zapravo nije ništa novo, jer je identična situacija na Noteu 5, gdje mi je ista stvar također dosta dugo išla na živce.

Čitač otisaka prstiju je sličan onom na S6, ali mi se čini nešto sporiji od onog na Noteu 5, dok je preciznost otprilike na istoj razini. Za one koji ovu stavku žele usporediti s iPhoneom, odmah recimo da je neusporediva. iPhone svima, pa tako i Samsungu, po ovom pitanju bježi za cijelu generaciju, što zbog preciznosti, što zbog brzine.

Kao što je već rečeno, uređaj u ruci leži izvrsno. Činjenica da je veći od prethodnika, mogla bi obeshrabriti one koji su ciljali na 5-inčni uređaj. Budući da ovaj dolazi s 5,2'' zaslonom, ali i većom baterijom, morao je narasti. No kako god okrenemo, 7,2 mm debljine nikome ne bi smjelo predstavljati problem. Na kraju krajeva, ukupne dimenzije uređaja i nisu toliko veće, ako u obzir uzmemo dimenzije zaslona. Sada je količina «mesa» manja, a uži su i rubovi.

Zaslon


IMG_5657

Samsungovi Super AMOLED zasloni već su dugo klasa za sebe. Oni ugrađivani u uređaje višeg cjenovnog razreda objektivno su bolji od svih, a mnoge LCD-e šiju čak i na njihovom terenu, tj. u prikazu bijele boje. Isto tako, zadnjih nekoliko generacija svjedočili smo da je svaka nova vidljivo bolja od one prethodne pa nas je najnoviji, tj. onaj na Galaxyju S6 Edge Plus i Noteu 5 impresionirao do krajnjih granica. Otprilike takav zaslon je ugrađen i u A5 (2016). Nemamo odgovarajuću opremu da bismo sada zadirali u detalje poput kvantnog stanja fotona u diodi, ali ovako, u realnoj i objektivnoj stvarnosti možemo posvjedočiti da se radi o otprilike istoj kvaliteti kontrasta, prikaza boja i kutova vidljivosti.

Rezolucija iznosi 1920 x 1080 točaka, što je manje od QHD zaslona na Noteu 5, ali ipak više od 720p, koliko je imao lanjski A5. Na 5,2'' dijagonali ovo rezultira gustoćom od 424 ppi, što će zadovoljiti i najljuće sokolove.

Hardver, performanse i povezivanje


Screenshot_2016-02-14-17-51-01 Screenshot_2016-02-14-11-09-55

Samsung Galaxy A5 (2016), isto kao i prethodnik, uređaj je srednjeg cjenovnog razreda i kao takav ne donosi najjaču hardversku konfiguraciju. Za pogon se brine Exynos 7580 procesor, a postoji i verzija sa Snapdragonom 615. Količina RAM-a je ostala ista kao na prethodniku, dakle 2 GB, a interna memorija sadrži 16 GB, od čega je krajnjem korisniku dostupno oko 10 GB, što i nije baš reprezentativno. Srećom, tu je utor za memorijske kartice s podrškom za one do 128 GB kapaciteta.

Ovakva konfiguracija sama po sebi ne obećava previše. Jasno je da procesor nije namijenjen najzahtjevnijim korisnicima, ali je nesporno da će poslužiti u svakodnevnim radnjama kao što je chatanje, surfanje, korištenje društvenih mreža, mailova i sl.

Iako nisam očekivao da će glatko zavrtjeti Asphalt 8, dogodilo se upravo suprotno. Igranje zahtjevnijih igara je moguće, ali ne treba očekivati iskustvo kao na hardverski jačim modelima. Za to je zaslužan i Adreno 405 grafički koprocesor, koji se ne može mjeriti s jačima. Također, u ovom slučaju do izražaja dolaze poteškoće s multitaskingom, jer bi za žongliranje ovim težim aplikacijama svakako trebalo više. Da ne bi bilo zabune, 2 GB je sasvim dovoljno za «civilne» potrebe, dok bi mobilni gejmeri svakako trebali potražiti hardverski jači uređaj.

Samsung Galaxy A5 (2016) podržava sve uobičajene načine povezivanja, uključujući DLNA, NFC i novi MST, koji se koristi za Samsung Pay uslugu. Kao što je već rečeno, USB-C je izostao, pa je uređaj opremljen starim micro USB utorom, koji podržava i USB OTG. Zanimljivo je da imamo i FM radio, koji na mobitelima polako izumire, i dobro će doći onima koji ne žele trošiti podatkovni promet na internet radio.

Prijem signala je izvrstan, a zvuk u telefonskoj slušalici iznadprosječan, što smo od Samsunga realno i očekivali.

Softver i sučelje


Screenshot_2016-02-14-11-09-09 Screenshot_2016-02-14-11-10-28

Vjerovali ili ne, Android 6.0 Marshmallow je dostupan više od četiri mjeseca, a mnogi smartfoni dan danas dolaze s Lollipopom. Jedan od njih je i Samsung Galaxy S5 (2016). Naravno, uređaj je službeno predstavljen nešto ranije, ali je odmak u ažurnosti ipak vidljiv i u neku ruku neshvatljiv. Kada će stići nadogradnja na Marshmallow, za sada nemamo informacija.

Sučelje je poznato iz ostalih Samsungovih modela. Klasični TouchWiz u zadnje je dvije godine prilično ispeglan i operiran od starih boljki. Na novoj A-petici nema problema s fluidnošću, niti otvaranjem aplikacija. Povremeno se može dogoditi da sustav malčice zašteka, ali samo u slučajevima kad istovremeno koristite više zahtjevnijih aplikacija, što je navedeno u dijelu
koji opisuje hardver. Dakle, prosječno zahtjevan korisnik ovo ne bi trebao osjetiti.

Što se tiče samog izgleda sučelja, ono je zapravo identično ostalim novijim Samsungovim modelima. Kranje lijevi početni zaslon donosi Briefing (čitač vijesti i feedova), koji će većini kupaca kod nas i dalje služiti za ukras, jer još nije lokaliziran. Servisiran je od strane popularnog Flipboarda, ali mu je ukupna funkcionalnost na prilično niskoj razini, s obzirom da ne možete dodavati izvore po vlastitoj želji.

A5 je od Notea 5 pokupio mogućnost određivanja mreže ikonica na početnim zaslonima, tako umjesto standardna četiri stupca, možete imati pet. Podržane su 4x4, 4x5 i 5x5 kombinacije.

Kao i na većim uređajima, podržan je tzv. split-screen, koji omogućuje korištenje dviju aplikacija odjednom. Iako je ovaj način rada primjereniji većim zaslonima, i na ovom će u mnogim slučajevima dobro doći. Zgodna stvar, ali i dalje ograničene upotrebljivosti, s obzirom da ju ne podržavaju sve aplikacije. Ovaj problem bi navodno trebao biti riješen u sljedećoj verziji Androida, kad split-screen bude podržan na razini operativnog sustava.

size="medium"

Od ostalih aplikacija spomenimo standardnu galeriju koja omogućuje prikazivanje sadržaja na većim zaslonima putem WiFi direct ili DLNA veze, a nudi uobičajen način prikaza i brzog uređivanja. Tu je još i glazbeni svirač sa širokim spektrom mogućnosti što uključuje Equalizer, te video player koji ponovo ima mogućnost prikazivanja u plutajućem prozorčiću iznad drugog sadržaja.

Naravno, tu su i obavezne Samsungove Galaxy aplikacije i njihova trgovina, pored uobičajene Google Play trgovine. Samsung na svoje uređaje već neko vrijeme ugrađuje aplikaciju pametni upravitelj, koja nudi optimizaciju sustava u vidu zatvaranja nepotrebnih aplikacija, oslobađanja memorije i zaštitu od zloćudnog softvera.

Zahvaljujući sporazumu s Microsoftom, Samsung Galaxy smartfoni dolaze i s mogućnošću instalacije Office aplikacija (Word, Excel, PowerPoint). Naime, iako se u izborniku sa aplikacijama već nalaze njihove ikonice, svaku od njih je potrebno dodatno preuzeti na uređaj. Ovakav pristup je zapravo dobar, jer oslobađa prostor ukoliko vam neka od njih ne treba.

Kamera


Samsung Galaxy A5 (2016) dolazi s 13 MP kamerom, jednostrukom LED bljeskalicom i 5 MP prednjom kamerom. Obje imaju f/1.9 otvor blende, što znači da u startu osiguravaju veću kvalitetu u slabijim uvjetima osvjetljenja.

Sučelje je više-manje poznato iz drugih Samsungovih modela i dosta nalikuje onom na S6 ili Noteu 5, uz nešto manje dostupnih opcija. U početku recimo da softver kamere nudi nekoliko osnovnih načina snimanja: automatski, profesionalni, panoramu, HDR i noćno.



U automatskom načinu možete podesiti samookidač, upravljati bljeskalicom, te određivati veličinu i format slike. Profesionalni način dodaje podešavanje balansa bijele boje, ISO osjetljivosti (do 800) i kompenzaciju ekspozicije.

Okidanje i fokusiranje odvija se relativno brzo, iako smo vidjeli i brže uređaje. Opća kvaliteta fotografija je na vrlo visokoj razini, ali ne možemo pohvaliti dinamički raspon, kojeg čak ni HDR opcija nije uspjela dovoljno popraviti. S druge strane, veći otvor blende osigurao je jasnije i općenito kvalitetnije noćne fotografije, kao i one u zatvorenom prostoru, tako da je ukupna kvaliteta na vrlo visokoj razini. Bljeskalica je dovoljno jaka za osvjetljenje motiva u mraku i ako ih snimate s razumne udaljenosti, dobit ćete solidne rezultate.

Kamera snima najviše 1080p video, koji će biti dovoljan većini kupaca. Iako je danas dostupno sve više 4K monitora i TV uređaja, ne možemo mu zamjeriti nedostatak snimanja 4K videa. Full HD video je prilično kvalitetan, optički stabiliziran, s vidljivom velikom količinom detalja, ali ukupnu kvalitetu ipak ne možemo usporediti s onom koju pruža npr. Galaxy S6.

Primjeri fotografija i videa


columns="4"

Fotografije u punoj rezoluciji pogledajte ovdje.

Baterija i autonomija


I evo nas sada na jednom od najvećih aduta ovog uređaja. Opremljen je baterijom kapaciteta 2900 mAh, što u kombinaciji sa zaslonom i prilično štedljivim procesorom, osigurava dva do tri dana autonomije.

Ovoga puta neću navoditi besmislene podatke o tome koliko sam razgovarao, surfao, igrao igre i chatao, već ću vrijednosti pokušati dočarati na drugi način.

Ako ste prosječan potrošač i baterija na vašem iPhoneu 6 vam traje od ujutro do navečer, dakle jedan dan, u istom režimu korištenja A5 (2016) će vas poslužiti puna dva dana, dakle dvostruko. U danima kad manje trošite ili više pazite, baterija bi mogla izdržati i do tri dana, što je zaista impresivan rezultat. Umjesto iPhonea 6, u ovu jednadžbu možete ubaciti 80% današnjih smartfona. U usporedbi s drugim uređajima, recimo da ovaj uređaj pruža otprilike 50% bolju autonomiju od npr. Notea 4. Jasno, potrošnja je individualna stvar i ovisno o načinu korištenja, može varirati.

Softver sadrži dva načina uštede baterije, koji rade na uobičajen način isključivanja podatkovne veze, dodatnog smanjivanja osvjetljenja, isključivanja pozadinskih procesa i sl. Ništa što inače ne možete i sami napraviti kako bi u kritičnim trenucima dobili koji sat viška. Treba reći da uređaj podržava i Quick Charge 2.0 brzo punjenje, što znači da ćete za pola sata na brzom punjaču postići 50% kapaciteta.

Zaključak


Samsung Galaxy A5 (2016) kod mene je izazvao podijeljene osjećaje. Ostao sam ugodno iznenađen dizajnom, kvalitetom izrade i zaslonom. Uređaj ostavlja izvrstan dojam, ugodno leži u ruci, a njegov zaslon izgleda kao da je preseljen s mog Notea 5, koji uz S6 Edge Plus, trenutno nema pravu konkurenciju. Ono što će mi najviše nedostajati nakon što se pozdravim s njim je njegova baterija, odnosno autonomija.

S druge strane, kao zahtijevan korisnik nisam naročito zadovoljan performansama uređaja. Procesor i 2 GB RAM-a u pravilu izvrsno obavljaju zadaće, ali kad dođemo do malo težih, kao što je kompleksniji multitasking, uređaj pokazuje određenu dozu umora. Ništa kritično ni presudno, ali vidljivo lošije od top modela kao što su S6 ili Note 5.

Činjenica da je u ponudi samo 16 GB model, nekima bi mogla predstavljati problem, ali je taj dio donekle kompenziran utorom za memorijske kartice.

Kamera nije razočarala, ali ni posebno iznenadila. To što ne snima 4K video vjerojatno neće nikome nedostajati, jer će oni kojima je baš potreban, vjerojatno posegnuti dublje u džep i kupiti hardverski jači model.

Sve u svemu, Samsung Galaxy A5 (2016) je uređaj prvenstveno namijenjen onima kojima je od presudne važnosti dizajn, kvaliteta izrade i izvrstan veliki zaslon, dok bi oni koji su očekivali izravnog nasljednika lanjskog A5 mogli ostati razočarani njegovim većim gabaritima i masom, bez obzira što je zaslon narastao na 5,2 inča. Ipak, vjerujem da će se zbog općeg dojma, na ovo brzo zaboraviti.

Na kraju se samo po sebi nameće pitanje koliko ovaj uređaj opravdava cijenu. Treba reći da je A5 (2016) sa svojih 3300 kuna prilično skup za hardverske performanse koje nudi, no s druge strane natprosječna autonomija, odabir materijala, kvaliteta izrade i izvrstan zaslon ju, ne samo opravdavaju, već i nadmašuju.

Zbog svega navedenog možemo zaključiti da je uređaj kao takav namijenjen prosječno zahtjevnim korisnicima koji uređaju neće vaditi dušu, a prednost daju njegovom izgledu, zaslonu i autonomiji.

Video recenzija