Recenzije Android

Honor Magic6 Pro - Jesmo li dočekali što smo tražili? [Recenzija]

Čitajući sve moguće nagrade svjetskih stručnjaka koje je ovaj smartfon dobio otkad je izašao, čini se pomalo nevjerojatno da bi bilo istinito. Svi redom kažu da je ovo telefon koji ima najbolju bateriju! Možda bolje reći autonomiju, koju može zahvaliti novoj silicij-karbonskoj tehnologiji izrade zbog koje donosi kapacitet od čak 5600 mAh! Isto tako kažu i da je ugrađen "najzdraviji" zaslon na tržištu zbog iznimno visokog PWM dimminga, a usputno doseže i nadrealnih 5000 nita u automatskom načinu (peak).

Dodajte tome najjači procesor na tržištu, Qualcommov Snapdragon 8 Gen3 i švicarski vojni certifikat koji kaže da je 10x otporniji na padove, pretpostavljamo u odnosu na prethodnika, tj. Magic5 Pro?

U Barceloni su na ovom modelu demonstrirali i novu tehnologiju uz pomoć koje samo pogledom možete upravljati i automobilom! Nipošto ne treba zaboraviti na dobru povijest Honora dok je bio dio Huaweija, a i na sve inženjere koje su povukli sa sobom, tako da su očekivanja na području kamere također vrlo visoka. Jedva smo dočekali isprobati tu monstruozno veliku telefoto kameru ili točnije rečeno senzor koji se krije iza nje. Koliko nas sjećanje služi, to je najveći senzor telefoto kamere kojeg smo isprobali do sad ili barem među najvećima. Definitivno je 180 MP rezolucija tog senzora najviša na nekoj telefoto kameri.

Ima tu još priznanja poput onih za najbolje zvučnike i još štošta, ali da ne dužimo previše s uvodom, krenimo s detaljima.

Specifikacije uređaja

Dimenzije 162.5 x 75.8 x 8.9 mm
Masa 229 grama
Zaslon 6,8" LTPO OLED 120Hz, HDR 1600 nita (HBM), 5000 nita (peak)
Procesor Snapdragon 8 Gen 3
RAM 12 GB
Spremišna memorija 512 GB
Kamera 1 50 MP, f/1.4-2.0, 23mm 1/1.3", Laser AF, PDAF, OIS
Kamera 2

180 MP, f/2.6, 1/1.49", PDAF, OIS, 2.5x optički zoom

Kamera 3

50 MP, f/2.0, 13mm, 122˚ (ultrawide), 1/2.88", AF

Video kamera 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120/240fps, gyro-EIS, HDR, 10-bitni video
Selfie kamera

50 MP, f/2.0, 22mm 1/2.93", AF

Baterija 5600 mAh
Cijena 1299 eura
Gdje kupiti Honor
Prednosti Nedostatci
Vrhunska kvaliteta izrade Softverske sitnice
Odličan ergonomski dizajn Siromašno pakiranje
Najsnažniji dostupan hardver Ultraširokokutna kamera je mogla biti bolja
512 GB + 12 GB u osnovnom modelu Relativno visoka cijena
Biometrijsko zaključavanje skeiranjem lica
Vrhunski zaslon s 4320 Hz PWM dimmingom
Fantastična primarna i telefoto kamera
Odlična video stabilizacija
Vrhunski stereo zvučnici
Odlična autonomija (5600 mAh baterija)

Honor Magic6 Pro - Dizajn kućište i ergonomija

Izgled ovog uređaja je definitivno polariziriran. Dok jednom dijelu kupaca izgleda iznimno privlačno, onom drugom dijelu izgleda odbojno. Nećemo previše ulaziti u subjektivne dojmove samog izgleda, ali hoćemo u onaj ergonomski jer nam je ovo definitivno najbolji uređaj po tom pitanju kojeg smo isprobali do sad.

Eventualnu debatu možemo voditi jesu li neki manji uređaji ergonomski bolji, ali za jedan poveći smartfon, ovo je nešto najbolje na tržištu. Svaki kut ovog telefona je tako lijepo zaobljen da savršeno sjeda u ruku. Zaslon je zakrivljen sa sve četiri strane tako da svaka gesta i povlačenje prsta s ruba zaslona ima prirodan osjećaj. Jednostavno, nema zapinjanja prstom.

Poleđina je presvučena eko ili veganskom kožom, kako god ju želite nazvati. Nije pretjerano mekana, a nije niti potpuno tvrda. Rekao bih baš idealno složena da u ruci ostavlja odličan dojam. Ne klizi, ne packa se i ne prima tragove prstiju. Ima i nekakvu hrapavu teksturu kao da je blago naborana.

Ogromna grba kamere taman fino padne pod kažiprst, što osigurava odlično ležanje u ruci, unatoč vrlo visokoj gramaži koja seže i do 229 grama! Postoji 4 grama razlike u težini ovisno o tome izaberete li varijantu s klasičnom ili ovom veganskom poleđinom. Svejedno, baš jedna mrcina od telefona, ali kao nježni div. Ostavlja impozantan dojam, pogotovo s tri kamere na poleđini koje sugeriraju da je tu nešto iznimno snažno.

Jedini oštriji dio cijelog uređaja, koji se nije stopio u cjelinu su eventualno tipke. Nije da strše, nego samo kažem da su jedino one malo oštrije tako da ih vrlo jasno možete napipati i uz to imaju vrlo jasan odaziv. Zapravo od cijelog uređaja, stavka za koju možemo reći da nije savršeno ergonomski riješena je čitač otiska prstiju koji je po našem subjektivnom dojmu prenisko smješten. Definitivno su nam draži čitači na malo višoj poziciji.

Pogledamo li vrh zaslona primijetit ćemo pilulu koja je tu umjesto klasične rupice s kojom dolazi velika većina Androida, a ona je naravno zadužena za 3D biometrijsko otključavanje putem lica. Više o tome ćemo nešto kasnije, a sad ćemo još spomenuti i slušalicu koja je savršeno zamaskirana na pregibu između vrha zaslona i okvira uređaja. Tako je dobro skrivena da ju mnogi koji nemaju savršen vid neće niti primijetiti.

Vrh uređaja rezerviran je za rešetku pomoćnog zvučnika i mikrofona, ali i za infra-crveno koje će poslužiti kao univerzalni daljinski. Lijepa prednost proizvođača iz Kine od koje ne odustaju! Šteta što su odustali od 3,5 mm izlaza i proširive memorije, ali tome se nemojte nadati previše niti u jednom top modelu narednih godina.

Oni koji vole duže telefonske razgovore, ili ne vole, ali su primorani, znajte da je ovo jedan od najudobnijih modela za tu svrhu koje sam isprobao. Stvarno fantastičan po tom pitanju da ga ne mogu dovoljno nahvaliti. Naravno da će biti razlike ako ga stavite u maskicu, no možda to i nećete učiniti jer kažu da je ovaj uređaj 10x otporniji na padove.

Je li tajna u toj nekoj novoj super snažnoj zaštiti zaslona, specijalnim materijalima ili nečemu trećem, nismo sigurni, kao što nismo sigurni niti od čega je otporniji točno 10 puta, ali kažu da bi trebao bez problema preživjeti pad iz džepa ili slične visine. Volio bih ovo testirati, a ako će biti prilike, možete biti uvjereni da ćemo to detaljno zabilježiti.

Na dnu uređaja je USB-C, uz glavni mikrofon i zvučnik kao i utor za dvije nano SIM kartice. Pretpostavljam da ne treba na sve ovo posebno naglašavati, kao i da je uređaj vodootporan, tj. da dolazi s IP68 certifikatom.

Honor - Magic6 Pro - Zaslon

U uvodu smo rekli da kažu da je ovo najzdraviji zaslon za gledanje, a tome doprinosi "TUV flicker free" certifikat zbog iznimno visokog 4320Hz PWM dimminga. Otprilike 10x višeg/boljeg nego primjerice kod konkurentnog Samsunga Galaxy S24 Ultra.

Protegao se na dijagonalu od 6,8” i raspolaže s 1,280x2,800 piksela, a što rezultira s otprilike 453 ppi. Efektivna površina zaslona blago je skraćena u odnosu na samu dijagonalu zbog zakrivljenih rubova, a to može povremeno utjecati na prikaz određenog sadržaja koji se razvuče preko cijelog zaslona. Primjera radi, u određenim igricama neki elementi sučelja su granično "klikabilni". No, nisam pronašao niti jednu igru u Play trgovini koju nisam mogao u potpunosti koristiti zbog ovog zakrivljenja, tako da opravdanog straha nema.

Rekli smo već da je zaslon zaobljen sa sve četiri strane, što korištenje čini iznimno ugodnim pogotovo ako ako za upravljanje uređajem koristite geste. Naravno, imamo neke druge probleme koje zakrivljeni zasloni donose, ali sami procijenite jeste li više za ravne ili zakrivljene zaslone.

Honor se diči s maksimalnom svjetlinom od 5000 nita koju je moguće postići tek gledanjem određenog HDR sadržaja, bilo da je riječ o videu ili igrama. Ono što mi možemo potvrditi je da je zaslon i više nego dovoljno svijetao i gotovo savršeno čitljiv na suncu. Eventualni iskorak na bolje bi mogao biti sa smanjenim refleksijama zaslona kakvom trenutno raspolaže spomenuti Samsung, ali sve osim toga je nešto najbolje što ste mogli vidjeti na jednom smartfonu.

Ono što bih osobno volio vidjeti je da se u mraku svjetlina može još mrvicu spustiti za one najmračnije trenutke, ali tu već sad tražim bilo kakav razlog da nešto prigovorim, jer je sve toliko dobro. Pretpostavljam da se podrazumijeva i varijabilna stopa osvježavanja kakvu donosi LTPO OLED tip zaslona i da ona seže od 1 do 120 Hz ovisno o kakvom prikazu sadržaja je riječ.

Hardver i performanse

Najsnažniji Qualcommov Snapdragon 8 Gen3 procesor već smo vidjeli nekoliko puta u raznim top modelima ove godine i svaki put mi je zanimljivo vidjeti kako je složeno hlađenje za ovaj iznimno snažan stroj. Kao što vjerojatno znate, riječ je osmerojezgrenom procesoru, kojem najsnažnija Cortex-X4 jezgra kuca na 3,3 GHz. Tu je još pet Cortex-A720 jezgri od kojih prve tri kucaju na 3,2 GHz, još dvije na 3,0 GHz i za kraj ih prate još dvije štedljivije Cortex-A520 na 2,3 GHz.

I ovoga puta je sve to upareno s 12 GB radne memorije kao i 512 GB interne memorije, što i priliči jednom ovakvom uređaju. Rekao bih da je ovo vrhunska podloga za budućnost i na to nemamo prigovora.

Honor je i jedan od rijetkih proizvođača Androida koji ne odustaje od 3D biometrijskog zaključavanja putem lica. Mana je što umjesto rupice na vrhu zaslona imamo pilulu, ali benefit je što uređaj sigurno možete zaključati vašim licem. Ova tehnologija je dosta naprednija nego na ostalim Androidima jer ju nećete moći zavarati samo s fotografijom ili videom ispred kamere, a po našem iskustvu radi fantastično. Nemamo nekih zamjerki, a u slučaju da nosite sunčane naočale, šal ili slično, možete se poslužiti čitačem otiska prstiju koji je također iznimno brz i precizan.

Stereo zvučnici su definitivno jedni od najboljih i najglasnijih među svim smartfonima. Neki stručnjaci kažu da su upravo ovi zvučnici najbolji, a kako nemamo mjerne instrumente koji bi to potvrdili, ovako na uho nam zvuče zaista vrhunski.

Dobra je i vibracija, dovoljno jasna i snažna da se osjeti i u džepu iako bismo voljeli da je malo jača, a isto vrijedi i za kvalitetu signala koja je na visokom nivou. Ove godine je to ponovno potrebno naglasiti jer kao da imamo trend slabijeg prijema u odnosu na prethodne godine. Kako stvari stoje, s Honorom Magic6 Pro nećete imati problema po ovom pitanju. Honor je hardverski općenito odradio vrhunski posao i generalno mu tu nemamo što zamjeriti.

Softver i sučelje

Honor je po ovom pitanju imao manjih problema prilikom odvajanja od Huaweija. Bilo je tu dosta nelogičnosti u sučelju i kao da su sve ovo vrijeme lutali. Ne bih rekao da su se pronašli do kraja jer još uvijek imam nekoliko prigovora, ali mogu reći da je ovo velika razlika u odnosu na prethodne godine i konačno se vidi da su baš dosta poradili na ovom polju.

Trenutno je na njemu novi MagicOS 8.0, temeljen na Androidu 14, a Honor je obećao 4 godine softverskih nadogradnji kao i još jednu dodatnu godinu sigurnosnih zakrpa za ovaj uređaj.

Ovaj dio započinjemo najvećom novosti i stavkom koju su mnogi dočekali s oduševljenjem.

Obavijesni i kontrolni centar napokon možete spustiti povlačenjem prstom sa sredine zaslona. Ovo nije uključeno po zadanim potavkama, ali tu opciju vrlo lako možete izabrati u postavkama početnog zaslona. Tako ćete povlačenjem prsta s lijeve strane sredine zaslona spustiti traku s obavijestima, a s desne strane kontrolni centar. Prisjetimo se, prije ste istom radnjom otvarali tražilicu, a za obavijesti ste morali primiti uređaj s dvije ruke i protegnuti se do gornjeg lijevog kuta zaslona. Nastupila je promjena koja je itekako zabilježena.

E sad ostaje novi prigovor, a taj je što su obavijesni i kontrolni centar razdvojeni. To je očito novi trend kojeg nećete izbjeći i nažalost nema opcije koja bi spojila ta dva centra u jedan. Svejedno, barem možete i jednom i drugom pristupiti jednom gestom.

Ono što bih volio je kad su već razdvojeni, da se možete malo lakše prebaciti iz jednog centra u drugi. Ako ste otvorili obavijesni centar, povlačenjem prsta bilo gdje sa zaslona u lijevo, prebacit ćete se na desni, odnosno kontrolni centar. No, poželite li se vratiti na obavijesni centar, prstom ćete morati povući u desno s vrha ili dna zaslona, ne i sa sredine, što je nelogično.

Takvih nekih nelogičnosti ima posvuda. Primjera radi, osim ako ne blokirate obavijesti za dostupne WIFI mreže, kako putujete gradom, ili doslovno dok sjedite u bircu nepovezani na WiFi mrežu, sučelje će vas svakih nekoliko minuta obavijestiti da postoji otvorena WiFi mreža u vašoj blizini. Vrlo korisna obavijest prije nekoliko godina, ali danas kad imamo neograničene podatkovne promete u tarifama, apsolutno je nepotrebna. Možete, naravno, uvijek isključiti WiFi kad izađete iz kuće, ali to danas sve manje korisnika čini. Ima još takvih nelogičnih sitnica, kao npr. tipkovnica koja je smještena dosta nisko, pa tipkanje nije baš ergonomski, a sve to se da riješiti s par linija koda u nekoj od sljedećih nadogradnji.

Voljeli bismo vidjeti malo veću intervenciju u dizajn sučelja, to bi, ali ne možemo na to baš prigovarati. Možemo još prigovoriti što se prilikom klika na tipke za kontrolu glasnoće otvori samo panel za kontrolu medija. Nema opcije da se taj izbornik proširi tako da kontrolirate i glasnoću zvonjave ili alarma, ili da se  prebacite na vibraciju. Postoji doduše klik koji će vam otvoriti postavke zvonjave općenito, ali to su sad već sitnice koje će sigurno doći kroz koju godinu.

Generalno sam, pitajući razne korisnike i Honora i drugih telefona, shvatio da je većini ovo zapravo dobro koncipirano. Svatko od njih ima neke svoje želje, a korisnici Honora se mahom u potpunosti slažu s mojim prigovorima i nerijetko me i pitaju upravo za te stvari kad će ih ovaj popraviti. Svejedno, moram ih pohvaliti što slušaju korisnike i iz godine u godinu se vidi lijepi pomak na bolje.

Inače je Honor dobro poznat po svojim mapama na početnom zaslonu i “proširenju ikona”. Mape k'o mape rekli bi neki, ali ovdje se one daju nešto više prilagoditi. Teoretski, ako početni zaslon organizirate s mapama, možete na dohvat palca na istom prostoru kojeg bi inače okupirale 4 aplikacije imati njih 9. Odnosno u liniju ih možete umjesto maksimalnih 5, smjestiti 7, što možete vidjeti iz priloženih snimki zaslona. Zgodno za one koji vole imati sve natrpano na početni zaslon i na dohvat palca!

Druga stavka koju smo spomenuli je “proširenje ikona”, ne znam iskreno kako bih ovo drukčije nazvao. Ali štos je u tome što recimo ikonu WhatsAppa možete proširiti da zauzme dva ili četiri mjesta, i time imati još prečac za kameru unutar WhatsAppa i najčešće kontakte. Možda vam je zgodnije što možete YouTube proširiti pa imati direktan pristup Shortsima i tražilici unutar same YouTube aplikacije, što bi u protivnom s jednom klasičnom ikonom zahtijevalo još dodatni klik. Ne podržavaju sve aplikacije ovaj “prošireni” način na početnom zaslonu, ali one koje podržavaju, imaju zgodnih prečaca. Na drugim smartfonima bi ovakvim prečacima mogli pristupiti dužim zadržavanjem prsta na ikonu aplikacije, što imate i ovdje kao opciju.

Zanimljivo su iskoristili neke detalje oko pilule, pa se tako dolazni poziv za vrijeme korištenja telefona animira oko pilule. Pitam se odakle li vuku te ideje. Isto je i s YouTubeom ili sličnim video i glazbenim aplikacijama koje mogu raditi u pozadini pa vam je oko iste te pilule lijepo uglazbljena proširena traka da vam nešto svira. Moj problem je i kad zaustavim taj video, u obavijesnom centru ga potezanjem prsta ne mogu maknuti nego će biti potrebno potegnuti obavijest u lijevu stranu i onda stisnuti na ikonicu koša za smeće da uklonite obavijest. To su te neke sitnice na kojima će sigurno poraditi u budućnosti. A i šteta kad je već pilula tu da nisu ubacili funkciju s postotkom baterije koji kruži oko nje, to bi bila fora kakvu smo na Androidima imali prije nekoliko godina.

Kamera

Vjerojatno dio kojeg najviše publiku zanima kod potencijalnih kupaca ovog uređaja su njegove kamere. To i ne čudi jer nekad je Huawei bio apsolutni šampion po ovom pitanju, a Honor zbog te uske povezanosti s njime ima jako dobre korijene. Prošle godine nas je Magic5 Pro naprosto oduševio u mnogim situacijama, a da ne okolišamo previše, bome niti novi Magic6 Pro nas nije razočarao!

Vrlo zanimljivo je vidjeti novog igrača u ovom polju, firmu OmniVision koja se pojavila prije nekoliko godina i lagano zadaje glavobolju Sonyju kad su u pitanju najmoćniji senzori. Tako se Honor odlučio za novi iznimno moćan 50 MP OmniVision OV50H 1/1,3” senzor i na to dodao varijabilni otvor blende od f/1.4 do f/2.0 potpomognut optičkom stabilizacijom i laserskim autofokusom, jer klasični Phase Detection koji je još uvijek tu, kao da nije bio dovoljno dobar sam po sebi.

Nije to jedini senzor koji je fascinantan, i možda će mnoge začuditi Honorova odluka da iza 2,5x optičkog uvećanja stavi i 180 MP Samsungov 1/1.49” Isocell S5KHP3 senzor. Ono što je zanimljivo je da da bi ovo po specifikaciji trebao biti čak 200 MP senzor, no moguće je da je konkretno ova verzija prilagođena za Honor ili da Honor efektivno koristi 10% manje piksela kako bi dodatno stabilizirao sliku. Pretpostavljam da je taj telefoto senzor isti kao što ga koriste neki konkurentski proizvođači kao primarni senzor čak i u njihovim top modelima, što samo govori o činjenici koliko je moćan senzor iza telefoto kamere. Obično se stavljaju tu dosta slabiji senzori.

Voljeli bismo vidjeti još snažniji senzor iza ultraširokokutne kamere. Nisam siguran točno o kojem senzoru je riječ tu. Navodno je to OmniVision OV50D, ali kako stvari stoje, raspolaže s 50 MP i tek 1/2.88”, što se osjeti jer to je otprilike ista veličina kao i onog iza selfie kamere. O tome ćemo malo kasnije jer idemo prvo kratko samo prokomentirati sučelje kamere.

Rekli bismo da je dobro poznato i logično posloženo. Na izbor u startu imate tri načina reprodukcije boja od kojih je onaj standardni najrealniji, recimo to tako. Nama se nije baš previše svidio jer je možda neutralan, pa smo odmah posegli za onim vibrantnim koji začudo nije baš pretjerano nametljiv. Posljednji je Authentic način rada koji je i najvibrantniji od sva tri i ima snažniju vinjetu, što ćete vidjeti po mnogim primjerima fotografija. Onaj zadani način će vam dati najbolje fotografije po našem iskustvu, a to smo saznali nakon dobrih 100-tinjak okinutih fotografija prvih par dana.

Počinjemo odmah od noćnih uvjeta jer dnevne ne treba previše komentirati kad su ionako već i na smartfonima iz srednjeg ranga vrlo blizu kvaliteti top modela, a razlike se mogu vidjeti samo na velikom monitoru. Noćni uvjeti su ono u čemu top modeli pokazuju svoju magiju, a Honor ju bome ima. Takva jedna lakoća kojom hvata fotografije u tim situacijama je ono zbog čega mnogi godinama favoriziraju Huawei, a unazad godinu dana i Honor. Imali smo već s Magic5 Pro modelom odlično iskustvo u ovakvim situacijama, a rekao bih da je Magic6 Pro digao to čak na još jednu višu razinu. Ne mogu reći da je toliko veliki skok između ta dva modela, pogotovo jer napamet pričam i pokušavam rekreirati situacije od prije godinu dana, ali čini mi se kao da uistinu bolji, konzistentniji i još brži u okidanju takvih fotografija.

Boje su najčešće odlično pogođene, a scene izgledaju kao da ih je nešto dodatno osvijetlilo taman tamo gdje je potrebno. U određenim situacijama imamo gotovo identične boje kroz sve tri kamere, a u nekim drugim dosta različite, ovisno o tome što je prepoznao kao izvor svjetla. Svejedno, iznenađujuće visoka količina detalja za ove uvjete, pogotovo uzevši u obzir da su fotografije uhvaćene gotovo instantno, bez čekanja noćnog načina. Eventualno imamo malu zadršku od dijela sekunde između klika i okidanja fotografije jer u tom kratkom vremenu senzor odradi čuda i dobije nešto čemu se prije svega nekoliko godina ni u snu niste nadali da će mobiteli biti u stanju.

I telefoto kamera se jako dobro snalazi u ovakvim uvjetima, ponajviše zahvaljujući odličnim algoritmima što se pogotovo da zaključiti po ultraširokokutnim fotografijama koje kao da su uhvaćene nekim ozbiljnijim senzorom, a ne toliko malim. Na 2,5x optičkog uvećanja fotografije su jako blizu onima uhvaćenim s primarnim senzorom i nerijetko trebate tražiti razlike između te dvije kamere da vidite koja je gdje bolja.

Rekao bih da možete koristiti uvećanje do 7-8x bez većih problema, ali čim se približimo na 10x vidi se manji pad kvalitete. Sigurni ste do 5x, što je u sučelju ponuđeno kao zadana opcija, a 10x možete iskoristiti u boljim uvjetima, jer ipak se koristi tek mali dio senzora za toliko uvećanje. Da ne pričamo o 30x ili 100x uvećanjima, jer definitivno postoje sposobniji uređaji kad je najjači zoom u pitanju.

Ono gdje senzori pokazuju svoje nedostatke, pogotovo onaj ultraširokokutne kamere u odnosu na primarni senzor je prilikom snimanja videa. I dok video ispada jako dobro na primarnoj kameri, pogotovo ako pričamo o noćnim uvjetima, čim se prebacite na ultraširokokutnu kameru, kao da je netko ugasio svjetlo. Procesor očito nema snage niti tih pametnih algoritama koji bi iz toliko malog senzora izvukli više svjetla. Da se razumijemo, pričamo o najgorim uvjetima kad na svim smartfonima savjetujemo da snimate isključivo primarnom kamerom jer je ona uvijek daleko najmoćnija.

Općenito tijekom dana, vidjet ćete da je video s ultraširokokutnom kamerom malo mekši, ne raspolaže baš s toliko detalja i dinamičkog raspona kao primarni. Ali dok god se držite primarnog senzora pa čak i uvećanja do 5x, tu ćete dobiti iznimno dobre rezultate. Šteta što nema 8k snimanja, jer iskreno ne vidim objektivan razlog za ovakav nedostatak.

Ono što bi profesionalne fotografe i hobiste više moglo smetati je softversko ograničenje pri korištenju snimanja u LOG formatu, koje brani da koristite bilo što osim primarnog senzora. Isto vrijedi i za hvatanje fotografija u RAW formatu. Pretpostavka je da je to ograničenje upravo zbog tog senzora ultraširokokutne kamere i Honor smatra da će on u svakom slučaju odraditi to puno bolje nego vi uz sve profesionalne alate. Moguće da je i to slučaj, ali ovo je čisto nagđanje.

Selfie je tradicionalno vrlo širok na Honoru, a to mi se posebno sviđa kad su u pitanju grupne fotografije. Čak i u noćnim uvjetima odrađuje odličan posao, iznenađujuće svakako. Imamo i podršku za 4k snimanje prednjom kamerom, a i tu bih volio, kao i na svim ostalim smartfonima, da snima nešto širi kut, mada moram reći da je ovo vjerojatno najšire što ćete dobiti od jednog smartfona s prednjom kamerom. Usput rečeno, DxO Mark kojem možete vjerovati ili ne, proglasio je upravo ovu selfie kameru najboljom na svim smartfonima općenito.

U svakom slučaju Honor je napravio vrhunski posao po pitanju kamera i u mnogim slučajevima je ovo najbolje što smo od jednog smartfona vidjeli do sad! Apsolutno se fantastično snalazi u lošijim uvjetima i ako isključimo noćne načine. Tek kad date dovoljno vremena nekim konkurentima, dobit će rezultate koji su vrlo slični Honoru, no nerijetko će i tu on biti bolji po mnogočemu.

Baterija

Najveći kapacitet baterije jednog top modela do sad. Nejerojatnih 5600 mAh! Dobiveno je to uz pomoć nove silicij-karbonske tehnologije, koja je u suštini zapravo litij-ionska, samo nešto naprednija. Kako stvari stoje, ova tehnologija se razlikuje po tome što umjesto grafita koristi silicij i ugljik.

Korištenje novih materijala omogućilo je veći kapacitet u jednako velikom kućištu i puno bolje ponašanje u ekstremnim vremenskim uvjetima. Honor se posebno diči time što ova baterija izdrži na ekstremnim hladnoćama neusporedivo duže od klasične litij ionske baterije. Nas je više zanimalo koliko će ona izdržati u odnosu na neke druge smartfone s baterijama manjih kapaciteta i lagao bih kad bih rekao da nisam ostao blago razočaran.

U čemu je problem?
Naravno, u samoj autonomiji koja je ponajbolja na tržištu, no ne mogu nužno reći i da je apsolutno najbolja, barem mojim načinom korištenja. Očekivao sam da će me toliko veliki kapacitet poslužiti i nešto dulje. Nije da je ovo loše, dapače, odlično je. Samo sam možda imao previsoka očekivanja.

Ljepota je u samom potencijalu ove baterije, koja bi uz kvalitetne softverske nadogradnje i možda optimizacije mogla doseći neki viši nivo. Događalo se to na drugim smartfonima s nadogradnjama softvera gdje bi nova verzija najednom osjetno poboljšala autonomiju. Istina, bilo je i primjera gdje bi ju pogoršala, ali mi smo optimisti u ovom slučaju i vjerujemo da bi Honor mogao iz ove baterije izvući još više.

Zanimljivo u ovoj priči je da sam se poviše razočarao što ponajbolja autonomija na tržištu nije još bolja, umjesto da sam razočaran pakiranjem koje sam nažalost očekivao da će bit takvo kakvo je. Bez punjača naravno jer imamo vrlo nisku cijenu za ovaj uređaj u samom startu.

Podržano je 80 W brzo punjenje koje će ovaj uređaj po našem mjerenju od 2-100% (nisam ga ispraznio potpuno do 0 iz nekog meni danas nepoznatog razloga), napuniti za otprilike 40 minuta. Dovoljno brzo ako nas pitate, pogotovo ako uzmete još da je kapacitet ipak osjetno veći od konkurencije. Da biste to postigli trebat će vam naravno Honorov 80 W brzi punjač ili Huaweijev 88 W s kojim sam to uspio postići. Niti jedan drugi punjač ga nije htio toliko brzo puniti.

Zaključak

Honor Magic6 Pro je apsolutno fantastičan uređaj koji se cjenovno pozicionirao u najviši mogući rang. 1300€ nije malo novcA i to je već domena Ultra smartfona. Za taj iznos Honor daje 12 GB RAM-a i 512 GB interne memorije, ali bez punjača u pakiranju.

Najveći problem ove cijene nije njegova kvaliteta, jer ona je neupitna, jedna od najboljih na tržištu, po mnogočemu i najbolja. Dizajnerski kako ovaj uređaj sjeda u ruku, to je nešto gotovo savršeno i ne sjećam se kad me jedan smartfon ovako oduševio po tom pitanju. Nije problem niti zaslon koji je vrhunski s iznimno visokom svjetlinom, a sigurno nisu niti kamere koje su u mnogočemu najbolje što od jednog smartfona trenutno možete dobiti! Ta lakoća s kojom hvata fotografije u lošim uvjetima je ono zbog čega će ga mnogi poželjeti! A i selfie kamera je kažu najbolja među svim smartfonima općenito.

Sigurno da nije problem niti cijeli hardver općenito jer snažniji od ovog ne postoji. Honor je odlično složio i hlađenje tog procesora, nećemo prigovarati na to. Naravno da nije malo niti tih spomenutih 512 GB interne memorije jer nitko ne nudi više u samom startu. Ima on i fantastične zvučnike i 3D biometrijsko zaključavanje putem lica koje ne nudi nitko drugi u svijetu Androida! I to je jedan jedinstven dodatak kojeg sam rado svakodnevno koristio tijekom testiranja.

Problem je što je velika količina potencijalnih kupaca istih onih kao i za Magic5 Pro, a to su vlasnici starijih top modela Huaweija koji su jedva dočekali uređaj na koji će prijeći jer ih ostale opcije ne zanimaju. I ne sudim, kao starog korisnika Huaweija me mnogo toga na ovom uređaju oduševljava.

Ali cijena je realno oko 35% viša u startu u odnosu na najskuplji Huawei s Googleom, a pakiranje definitivno siromašnije nego onda. I to je ono s čime se moramo pomiriti. Sve cijene su otišle značajno gore, ali treba gledati na ovu priču i s pozitivne strane. Prva pozitivna stavka je da u akciji dobivate tablet Honor X9 na poklon, što je nekih 300€ u maloprodaji. Ako trebate tablet ili ga imate kome prodati u ovom trenutku, time spuštamo cijenu na 1000€, što je pak definitivno prihvatljivo za ovakav uređaj i u skladu s cijenama kakve su nekad bile.

No ta akcija nije vječna, a sudeći po cijeni Magic5 Pro modela koja se tek krajem prošle godine značajnije spustila, prilika vam je uzeti Magic6 Pro ili sad ili ga čekajte u nekoj kombinaciji vašeg operatera.

Ako ste koritili Huawei do sad, koji god da je u pitanju, bolji telefon od ovog niste mogli imati, a sudeći po korinicima koji su prešli s drugih brendova, ali i po dojmovima koje javljaju s Magic5 Pro modelom, velika većina njih je iznimno zadovoljna i smatra da je to ono što su nekoliko godina čekali. I kao šlag na tortu, dobre su šanse da će vas ovaj uređaj bez potrebe za zamjenom poslužiti nekoliko godina. U konačnici Magic6 Pro ima našu toplu preporuku.

Video recenzija