Samsung Galaxy Mega 6.3 – Recenzija
Zadnje dvije godine u svijetu smartfona obilježene su rastom njihovih zaslona, a time i njihovih ukupnih dimenzija. Zahvaljujući ovom trendu, pojavila se nova kategorija uređaja koju smo prozvali phabletima, a predstavljaju određenu vrstu križanaca između mobitela i tableta. Prvi phablet, Samsung Galaxy Note, predstavljen je prije točno dvije godine, no s obzirom da su on i njegov nasljednik u međuvremenu od većine korisnika prihvaćeni kao smartfoni, ukazala se potreba da i phableti još malo narastu. Tako ste nedavno mogli pročitati našu recenziju Sonyja Xpera Z Ultra sa 6,4-inčnim zaslonom, a ovoga puta govorimo o Samsunogom predstavniku u ovoj novoj kategoriji čiji zasloni prelaze dijagonalu od 6 inča.
Samsung Galaxy Mega 6.3 je prilično velik komad uređaja, no zbog izvrsne iskoristivosti površine gdje zaslon zauzima maksimalan dio, osjetno je manji od Sonyjeve Ultre. S druge strane, Galaxy Mega ne slijedi trend u kojem najveći uređaj mora imati najbolje specifikacije i to ga čini dostupnim širem krugu kupaca kojima je veliki zaslon prioritet.
S Galaxy Megom 6.3 smo se družili proteklih desetak dana, a kako nas se dojmio pročitajte u nastavku.
Osnovne karakteristike
Dimenzije: 167.6 x 88 x 8mm
Masa: 199 grama
Zaslon: 6,3” TFT LCD 1280 x 720, 233 ppi
SoC: Qualcomm Snapdragon 400
CPU: 2x Krait na taktu 1,7 GHz
GPU: Adreno 305
RAM: 1,5 GB
Interna memorija: 8 GB
Utor za memorijske kartice: microSD
Povezivanje: WiFi 802.11 a/b/g/n, WiFi Hotspot, WiFi direct, NFC, HDMI (MHL), Bluetooth 4.0, NFC, DLNA.
3G: HSPA+ DC (42 Mbps download; 5,76 Mbps upload)
4G: LTE do (100 Mbps download; 50 Mbps upload)
OS: Android 4.2.2 Jelly Bean
Kamera: 8 MP/1080p
Prednja kamera: 1,9 MP
FM Radio: –
Baterija: 3200 mAh
Prednosti
– Veliki zaslon s maksimalno iskoristivom površinom
– Hardver i performanse
– Izvrsna kamera
– Odlična zamjena za 7-inčni tablet
Nedostaci
– Nezgrapan kao telefon, otežana manipulacija jednom rukom
– Nema FM radio
Dizajn, kućište i ergonomija
Od dizajnu Samsungovih modela u zadnje je vrijeme postalo bespredmetno diskutirati. Svi modeli toliko nalikuju jedan drugom da je to sada već postalo zamorno, a ništa bolje nije prošao ni Galaxy Mega 6.3 koji opet izgleda kao rastegnuti Galaxy S4. Naravno, ovo ima i dobru stranu jer je dizajn sam po sebi mnogima i dalje zanimljiv i kao takav osigurava maksimalnu iskoristivost površine.
Zaslon kod ovakvog dizajna zauzima maksimalni dio prednje plohe čime ukupne gabarite uređaja čini manjima nego što je to slučaj kod drugih proizvođača s istom veličinom zaslona, a takva je situacija se ponavlja i kod ovog modela. U usporedbi sa Sonyjevom Xperijom Z Ultra, čiji je zaslon za dlaku veći, vidjeli smo da je Samsung Galaxy Mega 6.3 osjetno kraći i općenito kompaktniji. Debljinom od 8 milimetara, ovaj se uređaj svrstava u vrlo tanke, a zahvaljujući zaobljenim kutovima još uvijek je relativno ugodan za držanje jednom rukom i ograničeno upravljanje palcem. Naravno, bez pomoći druge ruke ovaj uređaj je praktički nemoguće koristiti, ali svi oni kojima je veliki zaslon prioritet znat će se prilagoditi.
Kućište je i ovdje izrađeno od sjajeće plastike koju smo imali prilike upoznati na mnogim Samsungovim modelima u proteklih godinu i kusur dana, a isto vrijedi i za aluminijski okvir. Uređaj dolazi s klasičnim stražnjim poklopcem i izmjenjivom baterijom, što je prilično korisna stvar, pogotovo ako uređaj promatramo kao tablet. Prednosti izmjenjive baterije ne treba posebno naglašavati, a ukoliko ste stalno u pokretu vjerojatno ćete razmisliti o kupnji rezervne.
Što se rasporeda vanjskih komponenti tiče, Galaxy Mega 6.3 je doslovno kopija S-četvorke. Kamera, LED bljeskalica, micro USB utor, audio utor, vanjski zvučnik i dva senzora nalaze se na praktički identičnim lokacijama, a isto vrijedi i za fizičke tipke.
Možda najvažniji detalj kod ovog uređaja je usporedba s klasičnim 7-inčnim tabletima. Naime 6,3 je zaista za dlaku manje od 7,0, a ako ga usporedimo s Nexusom 7, kojemu crna traka sa softverskim tipkama zauzima dragocjeni zaslonski prosor, razlika u veličini zaslona postaje zanemariva. O tome koliko su Nexus i slični tableti širi, veći i nezgrapniji, ne treba posebno govoriti.
Ono što ćete najviše cijeniti na ovom uređaju je njegova virtualna tipkovnica. Dizajnirana je isto kao kod Galaxyja S4 i Notea 2, dakle s gornjim redom tipki koji sadrži brojeve, a širina zaslona omogućuje ugodno i prilično komotno tipkanje. Jedan od presudnih faktora ovdje je i raspored mase, što znači da uređaj još uvijek možete držati kao smartfon, a ne nužno kao tablet za koji je inače potreban čvršći hvat.
Naravno, ovdje podrazumijevam upotrebu obje ruke, a zahvaljujući posebnom softveru možete koristiti i posebno prilagođenu tipkovnicu za upotrebu jednom rukom.