Recenzija: Samsung Galaxy S4
Samsung Galaxy S4, tj. priča o njemu, ne zahtijeva nikakav poseban uvod jer su medijske kampanje širom svijeta i cijela halabuka bile dovoljno glasne kako bi za njega čuli doslovno svi – od djece u vrtićima, preko kumica na Dolcu pa sve do penzića po šahovskim klubovima. Ova će situacija mnoge asocirati na Apple i buku koja se dizala (i još se diže) oko iPhonea, što je u neku ruku i razumljivo, ali svakako treba reći da dizanje prašine ipak ima pokriće u tehnologiji i kvaliteti.
Dakle, Samsung Galaxy S4 je kruna uspješne Galaxy S serije koja je tijekom protekle tri godine Samsung učinila jednom od najvrjednijih i financijski najjačih tehnoloških kompanija na svijetu. Ova situacija ima posebnu težinu jer je prije tri godine Samsung bio “još jedna kompanija” koja, uz ostalo, proizvodi i mobitele. Naravno, Samsung je dobio na vrijednosti i činjenicom što proizvodi i velik dio komponenti za Appleove proizvode, no percepcija u javnosti se ipak temelji na odličnim Galaxy smartfonima i tabletima.
Za ovoliko zanimanje javnosti za četvorku najviše je zaslužan upravo prošlogodišnji S3 koji je ovu kompaniju praktički lansirao u svemir. Naravno, dodatni doprinos odličnoj prodaji dao je i marketing bez kojeg i najozbiljnija kompanija, s najkvalitetnijim proizvodima, na tržištu ne može opstati dugo. Najbolji primjer takvog gubitnika je HTC koji unatoč izvrsnim proizvodima bilježi konstantan pad prodaje.
Samsung Galaxy S4 se svojim specifikacijama i mogućnostima nameće kao najbolji smartfon na tržištu u čemu veliku ulogu igra i upravo spomenuti marketing. Također, treba reći da je ove godine donekle promijenjena i sama nomenklatura Galaxy S serije. Naime, vidjeli smo kako su za označavanje do sada košiteni rimski brojevi, dok se kod četvorke po prvi puta pojavljuje arapska brojka. Vjerojatno su i u Samsungu uvidjeli da većina u pisanom tekstu ne koristi oznaku “S III” već “S3” pa su valjda zbog toga ove godine odlučili krenuti s novom oznakom „S4,“ a ne „S IV“
Generalno, Samsung Galaxy S4 se na prvi pogled ne razlikuje puno od svog prethodnika i neupućeni će ih vrlo lako zamijeniti. Ipak, poboljšanja su vidljiva na svakom koraku i praktički je svaki dio zapravo nov, no hoće li to biti dovoljno da bi se ispunila očekivanja, pročitajte u nastavku.
Osnovne karakteristike
Dimenzije: 136,6 x 69,8 x 7,9 mm
Masa: 130 grama
Zaslon: 5,0”, Super AMOLED, 1920 × 1080 (16:9), 441 ppi, Gorilla Glass 3
SoC: Qualcomm Snapdragon 600
CPU: 4x Krait 300 na taktu 1,9 GHz
GPU: Adreno 320
RAM: 2 GB (DDR3)
Interna memorija: 16 GB (korisniku dostupno 9)
Povezivanje: WiFi 802.11 a/b/g/n, DLNA, WiFi Hotspot, WiFi direct, HDMI, USB On-te-go
3G: HSPA+ DC do 42 mbps
4G: LTE do 100 mbps
OS: Android 4.2.2 Jelly Bean
Kamera: 13 MP/1080p
Prednja kamera: 2,0 MP/1080p
Baterija: 2600 mah
Prednosti
– Najjači dostupan hardver
– Vrhunski zaslon
– Najnovija verzija Androida
– Kamera praktički bez konkurencije
– Izvrstan video player
– Opće performanse
– Ergonomija
Nedostaci
– Od 16 GB interne memorije dostupno samo 9 GB
– Pretrpanost softverom upitne svrhe i upotrebljivosti
– Loša optimizacija TouchWiz sučelja uzrokuje povremeno zastajkivanje istog
Dopuna (11.05.2013) Nadogradnja softvera je riješila problem zastajkivanja
– Za HDMI povezivanje potreban je poseban adapter
– Nema FM radio