Android Recenzije

Sony Xperia T3 - Recenzija

Sony Xperia T3

Proizvođači smartfona i dalje forsiraju velike zaslone po principu što veće - to bolje. Trend koji je započet prije par godina, ne da nije prekinut, već se u međuvremenu razvila i nova kategorija uređaja - phableti. Uređaj kojim se bavimo u ovom tekstu isto možemo svrstati u kategoriju phableta, jer je otprilike istih dimenzija kao npr. Samsung Galaxy Note 3.

Sony Xperia T3 je vrlo tanak uređaji s 5,3-inčnim zaslonom, osrednjim hardverom, podrškom za LTE mreže i tako malom cijenom. Što ima za pokazati i kako se pokazao na našem testu, pročitajte u nastavku.

Osnovne karakteristike


Dimenzije: 150,7 x 77 x 7 mm

Masa: 149 grama

Zaslon: 5,3″ IPS, 1280 x 720, 277 ppi

SoC: Qualcomm Snapdragon 400

CPU: 4x Cortex-A7 na taktu 1,4 GHz

RAM: 1 GB

Interna memorija: 8 GB

Utor za memorijske kartice: Da

Povezivanje: WiFi, WiFi Direct, WiFi Hotspot, A-GPS, Bluetooth, Miracast, USB on-the-go

3G: HSPA+

4G: LTE

OS: Android 4.4 KitKat

Kamera: 8 MP/1080p

Prednja kamera: 1.1 MP

Baterija: 2500 mAh

Cijena 3000,00 kn

Ustupio: Sony

Prednosti


Dizajn, tankoća i elegancija

Fluidno sučelje i performanse

Natprosječna autonomija

Nedostaci


Baterija nije izmjenjiva

Relativno mala interna memorija

Cijena

Dizajn, kućište i zaslon


columns="4"

Prvo što ćete na Xperiji T3 primijetiti je vrlo mala debljina kućišta od svega 7 milimetara. Njezina ukupna elegancija će vas svakako oduševiti, čemu pridonosi i metalni okvir kućišta, dok su prednja i stražnja strana izrađene od plastike. E sad, oduševljenje možda neće trajati toliko dugo kad shvatite da je poleđina izrađena iz zaista čudne vrste plastike koja je blago hrapava i slobodno ju možemo nazvati brušenom. Iako ovakav materijal sam po sebi nije loš, jer će sprečavati klizanje, navikavanje na ovaku površinu može potrajati, a dodatni problem su tragovi prstiju koji gotovo trenutno ostaju i ne mogu se tek tako obrisati.

Veličinom odgovara Noteu 3, ali od njega ima vidljivo manji zaslon, što je opet rezultat odnosa zaslona i “mesa” na prednjem dijelu, a ukupnu upotrebljivost zaslona dodatno smanjuju tri softverske tipke na dnu. Tako po dijagonali dobijemo otprilike nekih 5,1 inča iskoristive površine.

Kućište je inače jednodjelno, dakle nemamo stražnjeg poklopca, niti se baterija može izvaditi bez odlaska u servis. Na desnom boku imamo otvor za SIM i memorijsku karticu, fizičku tipku za uključivanje, dvodijelnu tipku za podešavanje glasnoće i fizičku tipku za kameru. MicroUSB utor se nalazi na lijevom boku, mikrofon na dnu, a 3,5 mm audio utor na vrhu kućišta.

Zbog jednodjelne koncepcije kućišta, uređaj djeluje vrlo čvrsto i općenito dobro leži u ruci, ali kao što rekoh, na pozadinu ćete se trebati privikavati.

5,3-inčni zaslon dolazi u 720p rezoluciji, što mu osigurava gustoću od solidnih 277 ppi. Iako je ovo ispod tzv. retina granice, prikaz je sasvim zadovoljavajući i većina korisnika neće progovarati. Tehnologija izrade je IPS LCD s RGB matricom i nudi izuzetne kutove vidljivosti, a prikaz i opći dojam dodatno poboljšavaju Sonyjeva softverska rješenja Mobile BRAVIA 2 i X-Reality engine. Čitljivost na danjem svjetlu je zadovoljavajuća i mjerljiva s većinom sličnih modela na tržištu.

Hardver i povezivanje


Screenshot_2014-08-31-09-34-24 Screenshot_2014-08-31-09-34-44

Screenshot_2014-08-31-09-34-57 Screenshot_2014-08-31-09-35-30

Kao što je iz specifikacija vidljivo, Sony Xperia T3 je poretan Qualcoom Snapdragon 400 SoC-om u kojem na taktu 1,4 GHz kucaju četiri Cortex-A7 jezgre. Za grafiku je zadužen Adreno 305 GPU, dok za multitasking brine 1 GB RAM-a.

Znači, ovdje imamo osrednju konfiguraciju koja će, istini za volju, zadovoljiti potrebe većine korisnika, ali ne možemo ne primijetiti da se sličan hardver može naći i za manji iznos.

Unutarnja memorija iznosi 8 GB, no krajenjm korisniku je ostupno jedva 5 GB. Zašto je kod ovog modela tako velika razlika između fizički ugrađene i softverski dostupne memorije, zaista ne znamo, ali od pomoći će svakako biti utor za memorijsku karticu koji podržava one do 32 GB kapaciteta.

Kad je telefonija u pitanju, nema se što prigovoriti, a kao jednu od glavnih značajki možemo navesti podršku za LTE mreže. Jačina zvuka u slušalici je vrlo dobra, dok jačinu vanjskog zvučnika možemo svrstati u prosječnu.

Kod povezivanja možemo nabrojati uobičajene protokole kao šti WiFi, WiFI Hotspot, WiFi Direct, DLNA, Bluetooth, NFC, USB on-the-go i FM radio. Povezivanje s TV-om nije moguće preko microUSB utora, već je potrebno koristiti ugrađeni Miracast protokol.

Softver, sučelje, performanse...


Screenshot_2014-09-01-10-07-58 Screenshot_2014-09-01-10-08-04 Screenshot_2014-09-01-10-08-33 Screenshot_2014-09-01-10-08-49 Screenshot_2014-09-01-10-09-08 Screenshot_2014-09-01-10-09-23

Za operativni sustav, Sony Xperia T3 koristi Android 4.4 KitKat, a povrh njega tradicionalnu nadogradnju sučelja, poslovično brzu i fluidnu. Do sada smo mogli vidjeti da je Sony svoj softver prilično dobro ispeglao i da je responzivniji od npr. Samsungovog TouchWiza. Činjenica je da i na slabijem hardveru poput ovog, sučelje ne zapinje. Otvaranje aplikacija također protječe u najboljem redu, što će u mnogim slučajevima ovisiti i o njima samima. Zahtjevnije aplikacije, poput igara, će se učitavati koju sekundu dulje, ali ukupna igrivost nije upitna.

Kad je multimedija u pitanju, Sony je na svojim uređajima uvijek nudio izvrsnu galeriju fotografija, pa tako ni Xperia T3 nije izuzetak. Video player će pokrenuti većinu video datoteka, no za većinu DivX-a će ipak trebati instalirati alternatvini video player.

Walkman je tradicionalna Sonyjeva aplikacija za reprodukciju glazbe i nudi prilično širok spektar mogućnosti, uključujući moćan equalizer.

Za surfanje je zadužen Googleov Chrome koji nudi izuzetnu brzinu i široke mogućnosti sinkronizacije s Chromeom na desktop računalu. Od ostalih aplikacija tu su uobičajeni alati za ogranizaciju, Office Suite 7 za pregledavanje, kreiranje i uređivanje Office dokumenata, kao i Socialife za čitanje RSS i feedova s društvenih mreža. Imamo još i razne uslužne programe poput onog za štednju energije, backup, nadogradnju softvera i sl.

Kamera


Screenshot_2014-09-01-07-34-21

Sony Xperia T3 dolazi s 8 MP kamerom koja koristi Exmor RS senzor, a tu je i prilično jaka LED bljeskalica. Posebnost Sonyjevih smartfona očituje se u tome što skuplji modeli mahom dolaze s fizičkom tipkom za kameru koja olakšava njezinu upotrebu. Softver kamere kojeg nalazimo na ovom uređaju poznat je iz dosadašnjih modela višeg cjenovnog ranga i nudi slične mogućnosti.

Superior Auto ili “Univerzalno automatski” je način na koji ćete najčešće koristiti kameru jer nudi automatske (“point and shoot”) postavke i odabire najbolje parametre uzimajući u obzir ambijent i okolno osvjetljenje.

Ručni način je namijenjen fotografskim entuzijastima koji se vole igrati postavkama i često će pripomoći u situaciji kad automatski način ne nudi najbolje rješenje. U ovom načinu je omogućeno podešavanje svih uobičajenih parametara kamere, što u Superior Auto načinu nije dostupno.

Softver kamere nudi i druge mogućnosti s raznim efektima (uključujući augmented reality), podešavanjem scena, panoramsko snimanje, serijsko okidanje, i naravno, video.

Kad govorimo o kvaliteti fotografija, treba reći da su na vrlo visokom nivou. One snimljene na vanjskom svjetlu prepune se detalja, s izvrsnim kontrastom i vjernošću boja koje u nekim momentima ipak mogu izgledati malo prezasićene. U slabije osvijetljenom prostoru logično je očekivati šumove, ali ova kamera se s njima dobro nosi.

Fotofrafije snimljene u mraku su zahvaljujući bljeskalici također dobre, bistre i relativno oštre, premda na kraju dobiju određeni žućkasti ton, iako se u samom startu čini da će fotografije ispasti svjetlije. Činjenica je da se bljeskalici treba neko vrijeme da se uskladi s autofokusom i to može biti jedan od razloga ovakvoj situaciji.

Vanjsko svjetlo

DSC_0005 copy

Vanjsko svjetlo

DSC_0010 copy

Zatvoreni prostor

DSC_0020 copy

Mrak (bljeskalica)

DSC_0028 copy

Ov i ostale fotografije u punoj rezoluciji, pogledajte ovdje:



Video je na razini koju nude fotografije, dakle vrlo kvalitetan i s minimalnim stupnjem kompresije, što osigurava veliku količinu detalja, ali i zauzima nešto više prostora na disku.



Sve u svemu, kamera zaslužuje vrlo visoku ocjenu i otprilike odgovara standardu cjenovnog razreda.

Baterija


Sony Xperia T3 dolazi s baterijom kapaciteta 2500 mAh, što je uređaju s ovim procesorom i ovakvom rezolucijom zaslona sasvim dovoljno za dva dana autonomije pri umejrenom do intezivnom korištenju, a to će opet ovisiti o individualnim navikama svakog pojedinog  korisnika.

Ovo gore navedeno podrazumijeva stalnu vezu s internetom i pozadinsku sinkronizaciju podataka pri automatski reguliranom osvjetljenju. Ukoliko na nekoj od ovih stavki uštedite, autonomija se može dodatno produljiti.

Zaključak


Kao što smo vidjeli, Sony Xperia T3 je phablet srednjeg cjenovnog ranga s nešto slabijim komponentama, ali vrlo dobrom kamerom. Procesor nije zadnji krik tehnike, ali će zadovoljiti većinu korisnika pa čak i one koji vrijeme vole provoditi s mobilnim igrama. Ipak, primarna ciljana publika su ovdje oni koji preferiraju velike zaslone za što ugodnije surfanje i multimediju, uz prilično tanko i elegantno kućište.

Cijena od 3000,00 kuna nije mala i za ovaj iznos se definitivno mogu naći hardverski bolji uređaji manje poznatih proizvođača. Jedan od njih je OnePlus One koji za otprilike istu svotu na našem tržištu nudi ultimativni hardver, ali i mnogi drugi Kinezi kao što je npr. NGM Forward 5.5.

Bilo kako bilo, Sony Xperia T3 je vrlo dobar uređaj poznatog i priznatog proizvođača, koji vas neće razočarati. Bit ćete zadovoljni njegovom brzinom sučelja i fluidnošću, kamerom i eventualno istrajnijom baterijom od prosjeka.