Obećanje izrečeno prije dva mjeseca, na Nokia Worldu u Londonu, kako će se vrijeme proteklo od najave do isporuke uređaja osjetno skratiti, očito nije bilo isprazno. Na tom eventu predstavljeni su novi Nokijini modeli, a jednog od njih, model Nokia C7, već sada imamo na testu.
Nokia C7 drugi je po redu uređaj temeljen na novom Symbian 3 operativnom sustavu, nakon modela Nokia N8, kojeg smo također nedavno recenzirali. U odnosu na N8, Nokia C7 ima nešto slabiju kameru, umjesto 16 GB ima 8 GB interne memorije i nema HDMI video izlaz. S druge pak strane mogli bismo slobodno reći da je Nokia C7, u neku ruku, osjetno poboljšani nasljednik modela X6, u čiji bi se cjenovni razred trebala smjestiti.
Pogled izvana i kućište
Za razliku od modela N8, Nokia C7 je, možemo to tako reći, zaobljenog je dizajna. Nema oštrih rubova, što olakšava rukovanje i općenito dobro leži u ruci. Prednjim dijelom dominira zaslon, na vrhu je prednja kamera za video razgovore, a na dnu velika glavna hardverska tipka. Desno i lijevo od nje nalaze se tipke za početak i prekid poziva, koje su odlično uklopljene u cjelinu tako da se ni ne primijeti da su zapravo hardverske. Sa stražnje strane nalazi se 8 megapikselna kamera u društvu s Dual LED bljeskalicom. Na vrhu je micro USB utor s ne baš praktičnim vratašcima, 3.5 mm Audio/TV-out utor i tipka za uključivanje. Na desnom boku gore nalaze se tri tipke, što možda i nije bilo najmudrije rješenje. Dvije krajnje tipke namijenjene su pojačavanju/stišavanju tona, dok ona u sredini služi za pokretanje glasovnih komandi i diktafona, što bi u prvima danima korištenja moglo izazvati malu zbrku. Četvrta tipka na istom boku namjenjena je otključavanju/zaključavanju zaslona. Kućište je izrađeno iz kvalitetne plastike, a jedino je poklopac baterije aluminijski.
Uređaj je izrađen od kvalitetne plastike, djeluje elegantno i čvrsto te ostavlja dojam skupljeg uređaja. Dimenzijama 117.3 x 56.8 x 10.5 mm otprilike odgovara iPhoneu 4, ali zbog oblih rubova djeluje kompaktnije.
Zaslon
Isto kao i model N8, Nokia C7 ima ugrađen kapacitivni AMOLED zaslon, s dodatkom koji osigurava bolju vidljivost pri izravnoj izloženosti suncu. Sadržaj na zaslonu je apsolutno vidljiv i nema govora o poteškoćama pri čitanju. Na priloženim fotografijama možete vidjeti usporedbu s iPhoneom 4 i Super AMOLED zaslonom na Samsungu Galaxy S. Što se zatvorenog prostora tiče, znamo da AMOLED zasloni u tim uvjetima caruju.
Dijagonala zaslona je 3.5 inča, a rezolucija 360x640 točaka, dakle radi se o odnosu 16:9. Sam zaslon ima izuzetno dobar odaziv, što se najviše osjeti prilikom korištenja tipkovnice.
Jako korisna sitnica, kao i na modelu N8, je analogni sat s datumom koji se pojavi čim se zaslon zaključa. Zahvaljujući maloj potrošnji energije sat je vidljiv cijelo vrijeme dok je uređaj u stand-by modu.
OS i sučelje
Nokia C7 opremljena je novim Symbian 3 operativnim sustavom i korisničkim sučeljem koje smo imali prilike upoznati nedavno, družeći se s Nokijom N8. Naime, u prethodnim verzijama Symbiana i sučeljem S60 5th rel. mogli smo primijetiti određenu dozu fragmentacije same platforme. Primjerice, u Nokiju X6 kao i u još neke modele Nokia nije ugradila mogućnost postavljanja widgeta na glavni zaslon iako je to tehnički bilo moguće. Widgeti su iz nekog razloga bili rezervirani isključivo za skuplje modele N97 i N97 mini, pa se mogao steći dojam da se favorizira klijentela s dubljim džepom. Nadalje, fragmentacija se očitovala i u razvoju aplikacija. Mogli smo svjedočiti kako su poneke aplikacije bile dostupne za N97, ali ne i za X6 i 5800. U najboljem slučaju developeri su morali dodatno poraditi na istoj aplikaciji kako bi bila dostupna i za druge modele.
Sada je očito je da su te i takve „greške u koracima“ uvidjeli i u samoj kompaniji, pa su Symbian 3 učinili prilično unificiranim, a onolika fragmentacija je, po svemu sudeći, stvar prošlosti.
Brzina učitavanja aplikacija, kretanje kroz izbornike i općenito performanse na zavidnom su nivou.
Web preglednik, s podrškom za Flash (u verziji Flash Lite 4.0), poznat iz prijašnjih Nokijih S60v5 modela relativno je brz i zbog veće količine RAM-a ne događa se da zastane pri učitavanju „težih“ web stranica, kao što je to često znalo događati kod modela 5800 i X6. U izborniku uređaja postoji i posebana YouTube ikonica, međutim ona je samo bookmark YouTube web stranice koja se otvara u web pregledniku. Preglednik će s lakoćom pokrenuti većinu video isječaka, no ipak, svi sadržaji sa YouTube-a s rezolucijom 360p i većom znaju zastajkivati, ovisno o brzini internet veze. Ukoliko vas web preglednik kao takav ne zadovoljava, instalirajte Operu Mobile 10.1 koja se upravo pojavila u Ovi Storeu. Inače, iz Nokije su za veljaču najavili skori izlazak novog Web preglednika temeljenog na WebKit-u koji će se moći instalirati na sve Symbian 3 uređaje.
Same aplikacije poput kalendara, imenika i sl. praktički su potpuno iste kao kod modela N8 i nema potrebe da ih ponovo podrobno opisujemo. E-mail klijent omogućuje definiranje svih popularnijih e-mail servisa s POP i IMAP pretincima, a tu je i podrška za Microsoft Exchange. Proces postavljanja pretinaca je jednostavan i odvija se brzo.
Besplatna Ovi navigacija nije izostala ni u ovom modelu i praktički je postala zaštitni znak svih Nokijih uređaja. Tu je i mobilni ured s QuickOffice aplikacijom pomoću koje je moguće pregledavati .doc .xls. ppt i .pdf dokumente. Za uređivanje istih potrebno je platiti punu verziju. Prisutna je i nova Ovi store aplikacija, kao i standardni music player te galerija slika, u koju su (opet) ubačeni i snimljeni video sadržaji. Tu je i neizostavni FM radio preijemnik i RDS-om.
Aplikacija Social Neworks omogućuje korištenje Facebooka i Twittera.
Virtualna QWERTY tipkovnica i u ovom se uređaju pojavljuje isključivo u vodoravnom položaju, dok se u okomitom pojavljuje samo alfanumerička. Uz već spomenuti odličan odaziv zaslona treba spomenuti i izvrsne kratke vibracije koje uređaj proizvodi prilikom dodira čime pretvara tipkanje u poseban doživljaj, bez pretjerivanja. Naime, kada pritisnete zaslon, vibracija djeluje na način da pod prstom imate osjećaj stvarnog pritiska.
Kamera
Neshvatljiva je politika natrpavanja megapikselima uz istovremeno izostavljanje auto-fokusa. Ovaj nedostatak ruši dobar dojam o inače odličnoj kameri opremljenoj s dvostrukom LED bljeskalicom. Dakle, sve fotografije snimljene s razdaljine manje od pola metra bit će zamućene i maglovite. Ukoliko imate potrebu fotografiranja dokumenata učinite to tako da uređaj odmaknete najmanje 50-60 cm od predmeta, jer s obzirom na dobar senzor (8 mpx), na zaslonu računala slova će ipak koliko-toliko biti vidljiva i čitljiva zahvaljujući povećanoj mogućnosti zumiranja. Zanimljivo je da su slike veličine 3264x2448 točaka, što odgovara odnosu 16:9. Ovaj odnos ima dvije prednosti. Prva je kompatibilnost sa standardnim foto papirom, što omogućuje ispis fotografija bez odrezanih rubova. Druga prednost je činjenica da odnos dimenzija fotografije odgovara odnosu dimenzija zaslona, tako da ono što prilikom fotografiranja vidite kroz zaslon vidjet ćete i na fotografiji.
Snimke u potpunom mraku i u lošijim uvjetima osvijetljenosti su nadprosječne, ponajviše zahvaljujući dvostrukoj LED bljeskalici.
Snimanje videa u HD rezoluciji 720p, pri 25 fps, otprilike je iste kvalitete kao i na modelu N8, s time da digitalni zum neće imati puno smisla zbog slabijeg senzora kamere u odnosu na N8. Video snimljen ovom kamerom je izuzetan, s minimumom šumova, a jedna minuta snimljenog materijala u HD (720p) rezoluciji zauzima oko 100 mb prostora, što je uobičajeno za mp4 format i H.264 codec. Od ostalih karakteristika spomenimo mogućnost snimanja videa i u manjim rezolucijama (VGA) U nastavku je primjer kako izgleda video u rezoluciji 720p (odaberite na youtubeu)
Povezivost
Nažalost, za razliku od Nokije N8, C7 ne podržava HDMI povezivost. Tu je standardni TV-out, ali kabel nije sadržan u prodajnom paketu. C7 je moguće puniti standarnim Nokia punjačem, kao i preko micro USB utora. USB-on-the-go je također podržan, ali kabel ćete morati kupiti sami. FM radio predajnik radi jednako dobro kao na modelu N8. Povezivanje s računalom ide preko već spomenutog microUSB utora. Podržan je WiFi te GSM/UMTS mreže s maksimalnom brzinom prijenosa podataka od 10,2/2,0 mbps.
Baterija
Dakle, standardni test baterije je uključivao stalnu internet vezu putem 3G mreže, odnosno WiFi-a, učestalo primanje slanje mailova, instant poruka, oko 15 minuta razgovora, 5 minuta VoIP razgovora (Fring/Gtalk), Jedan video poziv (Fring) u trajanju 10-ak minuta, 20-ak minuta snimanja video sadržaja, snimanje 20-ak fotografija, ukupno oko sat vremena surfanja te učestalo kopanje po izborniku. U ovim uvjetima baterija je izdržala skoro cijela dva dana. U malo umjerenijim uvjetima trebala bi izdržati i tri dana.
Zaključak
„Slatka mala Nokijica“ Tako bi mogli nazvati ovaj uređaj, koji ispod janjeće kože ipak krije skoro pravog vuka. Skladno i profinjeno dizajnirana, ne izgleda previše opako, međutim, vidjeli smo, ima se čime pohvaliti.
Što se softverskog dijela tiče, C7 je praktički identičan modelu N8. Nadalje, tu je čak i isti procesor te ista količina memorije. Kamera od 8 megapiksela je dobra, ali nedostatak autofokusa kvari doživljaj. Donekle ga popravlja odlična HD video kamera.
Zaslon je jedan od najboljih koje smo imali prilike vidjeti, uređaj je sam po sebi brz, a baterija je izdržala duže nego što smo očekivali. 8 GB interne memorije je činjenica koju zasigurno treba uzeti u obzir prilikom odabira uređaja, a tu je još i mogućnost proširenja memorijskim karticama.
U prodaji bi se C7 trebala pojaviti tijekom prosinca, a o cijeni je još prerano govoriti. Pretpostavljam da bi trebala biti negdje u razini modela X6 kad se pojavio u prodaji.
Uređaj na testiranje ustupio: Nokia Hrvatska
Nokia C7 specifikacije.