Android Recenzije

Xiaomi Redmi Note 3 Pro - Recenzija

xiaomi-redmi-note-3-pro-recenzija

Xiaomijeva Redmi Note serija pokazala se kao pun pogodak. Odličan odabir komponenti, solidni zasloni i kamere po pristupačnoj cijeni, dignule su ovu liniju smartfona u očima kupaca vrlo visoko, a čemu svjedoči peta pozicija po broju prodanih smartfona u svijetu.

Već smo recenzirali neke uređaje iz ove serije, a Xiaomi Redmi Note 3 Pro je najsličniji Redmi Noteu 3. Razlika je ponajviše izražena u procesoru, ali i povratku utora za micro SD kartice, što je ujedno bila i najveća primjedba na prijašnji model.

Jasno je da ovaj uređaj nudi odličan omjer uloženog i dobivenog, no radi li sve kako bi trebalo ili se ona stara „kol'ko para tol'ko muzike“ pokazala istinitom u ovom slučaju, pročitajte u nastavku.

GLAVNE KARAKTERISTIKE







Dimenzije

150 x 76 x 8,7 mm







Masa

164 grama







Zaslon

5,5" IPS LCD 1080p, 403 ppi







SoC

Qualcomm Snapdragon 650







CPU

4x Cortex-A53 1,4 GHz i 4x Cortex-A72 1,8 GHz







RAM

2/3 GB







Interna memorija

16/32 GB







Micro SD

Da







Povezivanje

WiFi, A-GPS, BT, IR







Lampica za obavijesti

Da







4G

Da







OS

Android 5.1 Lollipop/MIUI







Kamera

16 MP/1080p f/2.0







Prednja kamera

5 MP







Baterija

4000 mAh







Cijena

1780,00 kuna (s dostavom)







Ustupio











PREDNOSTI

NEDOSTACI










Kvaliteta izrade

Problemi sa sinkronizacijom







Čitačotisaka prstiju

Pregrijavanje procesora kod zahtjevnijih igara







Natprosječna autonomija

Ne podržava LTE na 800 MHz







Cijena








Dizajn, kućište i ergonomija


Baš kao i Redmi Note 3, Pro inačica također dolazi u aluminijskom kućištu. To ujedno znači da ostavlja dobar dojam kvalitete i čvrstoće, ali je isto tako i iznimno sklizak, tako da toplo preporučujemo korištenje zaštitne maskice.
Rubovi su ugodno zaobljeni. Iako možda ne izgleda toliko atraktivno kao neki drugi modeli, na dizajn nemamo prigovora.



Zvučnik je smješten na poleđini te je blago odignut tako da se zvuk ne priguši dok leži na ravnoj i tvrdoj površini, no dovoljno je da ga stavite na stolnjak i vrlo lako ćete ga prigušiti. Na stražnjoj strani smješten je čitač otiska prstiju koji je sasvim solidan, a povrh njega kamera potpomognuta dvotonskom bljeskalicom. Vrh i dno stražnje strane izrađeni su od plastike, a to je ujedno i mjesto gdje su smještene antene uređaja.
Prednja strana je vrlo dobro iskorištena. Igrom slučaja imao sam prilike usporediti veličinu ovog uređaja s iPhoneom 6s Plus, i moram vam reći da Redmi Note 3 Pro izgleda kao da dolazi s 5“ zaslonom. Dakle iPhone 6s Plus je puno veći, a donosi istu dijagonalu zaslona.
Ispod zaslona su kapacitivne tipke. Jasno su označene i svijetle, tako da na njih ne biste trebali imati prigovora. Povrh zaslona je slušalica, kao i klasični set senzora, prednja kamera i LED-ica za obavijesti. Valja napomenuti i da je površina zaslona blago udubljena u odnosu na sjajni obrub uređaja, što ujedno znači da sam zaslon neće dirati površinu na koju je položen, ali isto tako će biti malo neugodniji za duže razgovore.



Tipke su smještene na desni bok i vrlo su čvrste, ali klik i hod bi općenito mogli biti malo bolji. Na suprotnom boku su utori za dvije micro SIM kartice i micro SD karticu. Ukoliko iskoristite mogućnost proširive memorije, moći ćete koristiti samo prvi utor za micro SIM karticu, a ukoliko ste nešto hrabriji i voljni izrezati svoju SIM karticu, na bespućima interneta možete pronaći razne upute kako iskoristiti taj utor za istovremeno korištenje dviju SIM i jedne microSD kartice.
Na vrhu je infra crveno koje služi kao univerzalni daljinski, a uz njega i pomoćni mikrofon te 3,5 mm utor. Micro USB utor i glavni mikrofon smjestili su se klasično na dno uređaja.


Zaslon


Xiaomi je proizvođač koji začudo varira sa zaslonima koje ugrađuje u svoje uređaje. Onaj u Redmi Noteu 2 bio je odličan, ali ovaj se ne čini baš toliko atraktivnim. Navodno se radi o identičnom 5,5“ IPS LCD zaslonu, no osobno sumnjam u to.
Bez obzira bio zaslon identičan ili ne, on je vrlo dobar i kvalitetan. Vidljivost na suncu je vrlo dobra, ali definitivno bi mogla biti i nešto bolja, a prikaz boja, kontrast te cjelokupni dojam su za ovaj cjenovni rang sasvim zadovoljavajući.
Full HD rezolucija nas oštrinom u potpunosti zadovoljava, a više od ovog je ionako predviđeno za korištenje samo s VR uređajima, koje vjerojatno nećete koristiti u kombinaciji s ovim.

Hardver i performanse


Snapdragon 650 relativno je novi SoC, a pogone ga dvije nove Cortex A72 jezgre u kombinaciji s četiri starije, ali i znatno štedljivije Cortex A53 jezgre.
Prve dvije rade na taktu od 1,8 GHz, a iduće četiri na taktu od 1,4 GHz. A72 jezgre trenutno su vrh ARM-ove ponude. Najjače su i najrastrošnije, a ujedno obećavaju vrhunske performanse.
Adreno 510 novi je GPU koji se brine za grafički dio posla, a gledajući ovako na papiru, ovaj SoC bi trebao stvarno trebao biti vrhunski. Nažalost, u svakodnevnom korištenju imamo sličnu situaciju kao i sa Snapdragonom 810, što znači da su performanse odlične do trenutka kad dođe do pregrijavanja, a onda one naglo opadaju.
Ovo je najizraženije u nešto duljem igranju zahtjevnijih igrica koje vrlo lako mogu dovesti do očiglednog gubitka snage, a to je nešto što nitko ne želi. Valja napomenuti da će se očigledan pad performansi dogoditi tek nakon desetak minuta, a ovisno o zahtjevnosti igrice, moguće je da čak niti ne dođe do njega.
Zašto se ovo događa Qualcommu čak i godinu dana nakon izlaska Snapdragona 810, teško je reći, a mišljenja sam da Xiaomi ne možemo kriviti što nije ugradio svojevrsni pasivni hladnjak, jer su oni još uvijek ekskluziva za najviši cjenovni rang.
Dok god se klonite igrica, performanse ne bi smjele opasti, a ukoliko kojim slučajem dođe do vidljivog pada, najbolje je pustiti uređaj da se malo ohladi.
U kombinaciji sa Snapdragonom 650, naš testni primjerak sadrži 2 GB RAM-a i 16 GB interne memorije, a ukoliko ste u prilici, i 200 kn razlike vam ne predstavlja problem, toplo preporučujemo kupnju jačeg modela s 3 GB RAM-a i 32 GB interne memorije. Koji god model odaberete, memoriju ćete lako moći proširiti memorijskim karticama s dodatnih 200 GB. Ljubiteljima benchmarka prilažemo i rezultate dva najpopularnija, Antutua i Geekbencha3.

columns="4"

Kvaliteta signala bila je zadovoljavajuća, no ništa više od toga. Isto vrijedi i za glasnoću slušalice, za koju bismo voljeli da je možda i malo glasnija, ali generalno na cjelokupno povezivanje nismo imali većih primjedbi.
Podržan je i USB OTG, FM Radio, a i već spomenuto infracrveno koje služi kao univerzalni daljinski upravljač. 3,5 mm izlaz je također solidan, baš kao i kvaliteta zvuka na glavnom zvučniku.

Softver i sučelje


MIUI u svojoj sedmoj inačici temeljen je na Androidu 5.1.1. Lollipop i ne radi nešto pretjerano dobro. Sučelje je relativno fluidno, ali ima velikih problema sa sinkronizacijom, a to je zaista i više nego iritantno.
Sučelje kao sučelje je vrlo dobro, a posloženo je u stilu iOS-a, što znači da nema posebnog izbornika s aplikacijama, već će sve instalirane aplikacije biti natrpane na početne zaslone. To ujedno zahtjeva određenu dozu privikavanja ukoliko dolazite s nekog drugog Androida, a ukoliko vam to smeta, instalirajte alternativni launcher, koji će vam riješiti ove probleme.

columns="4"

Redmi Note 3 Pro dolazi i s pristojnom količinom kineskih aplikacija, od kojih neke možete brisati, a neke ne. Najlakše ih je samo sve ugurati u jednu mapu i time zaboraviti da uopće postoje.
Postavke su nešto drugačije posložene nego u većine Androida, te isto tako zahtijevaju pristojnu dozu privikavanja, no sve je vrlo jednostavno i relativno logično posloženo, pa ne biste smjeli imati većih problema.
Zadano je uključena štednja baterije koja gotovo automatski gasi podatkovni promet. U takvim uvjetima neće proći čak ni pozivi putem WhatsAppa, Vibera, Hangoutsa, Skypea i sl., a o IM porukama, mailovima ili bilo čemu sličnom, ne treba uopće trošiti riječi.
Tako sam se prvi dan po 15-ak puta dnevno spajao na sve servise koje koristim i svaki put bi me dočekalo desetak obavijesti, koje su bile upućene prije nekog vremena.
Zatim sam odlučio izdvojiti malo više truda i pokušao izguglati problem, te shvatio da nisam jedini suočen s njime, a donekle pomaže ukoliko dodam izuzetak za štednu baterije na određene aplikacije. I to je uistinu donekle i pomoglo.

columns="4"

I dalje poruke nisu pristizale redovno, ali pozivi na WhatsAppu su najurednije zvonili kao da je riječ o pravim dolaznim pozivima. Hangouts je i dalje bio „isključen“, a isto vrijedi i za drugi email račun.
Ukoliko bih uspio zagrijati procesor, pad performansi znao se osjetiti čak i u pregledavanju Twittera, no vjerujem da je najveći problem ovdje zapravo loše optimizirani MIUI.

columns="4"

Ne tako davno, upravo je on slovio za iznimno fluidan, optimiziran i tko zna što sve ne, a danas i unatoč čak 3 nadogradnje koje su pristigle od početka korištenja uređaja, sve ovo radi dosta loše.
S obzirom na učestalost nadogradnji, a i općenito moje iskustvo s ovim softverom, vjerujem da će se situacija ubrzo drastično poboljšati jer očito je netko negdje gadno zabrljao. Nadam se samo da Xiaomijevim inženjerima neće trebati puno vremena da ovo isprave.

Kamera


16 MP kamera je vrlo dobra, posebno kad u obzir uzmemo cijenu uređaja.
Sučelje je naizgled jednostavno, no istovremeno bespotrebno zakomplicirano nekim sitnicama. Primjera radi, pritiskom na tipku za snimanje videa, video se neće početi snimati, već će se sučelje prebaciti u način za snimanje videa, koje ujedno identično ovome za fotografiranje, s iznimkom nedostatka HDR opcije.
Tako sam još jednom stajao kao budala držeći smartfon koji ne snima apsolutno ništa, punih 5 minuta fešte, a nakon toga se isključio zaslon.
Isto tako sam mislio da je usporedno pokvaren kad sam pokušao snimiti jedan "slow motion" video, ali sam brzo shvatio da je potrebno ući u izbornik i promijeniti rezoluciju snimanja s FHD na HD, i tek tada ćete moći snimati usporeno.
Ima tu i raznih filtera i načina fotografiranja, pa čak i onaj za ručni način koji doduše dopušta samo podešavanje ISO vrijednosti i balansa bijele.
Ipak, sve to je još dobro, ali najveća zamjerka je na iznimno spor HDR način fotografiranja. U uvjetima lošijeg osvjetljenja, nekad mu je potrebno čak i 10 sekundi da okine fotografiju.



S pozitivne strane, kvaliteta fotografija je i više nego zadovoljavajuća, a isto vrijedi i za kvalitetu snimljenog videa.
U uvjetima dobrog osvjetljenja iznenađen sam kako fokus radi vrlo dobro i vrlo brzo. Količina detalja je solidna, dinamički raspon bi mogao biti i nešto malo bolji, a generalno je kvaliteta fotografija čak i iznad očekivanja kad uzmemo cijenu u obzir. Kad su uvjeti osvjetljenja nešto lošiji, lako se primijete slabosti kamere, no to je potpuno očekivano.
Valja napomenuti i da bi kamera trebala imati sve predispozicije za snimanje 4k videa, a hoće li ovaj uređaj dobiti ovakvu opciju s nekom budućom nadogradnjom softvera, to ćemo još vidjeti.


Baterija


4000 mAh je nešto što bi trebao biti minimum u svakom današnjem smartfonu, no nažalost, rijetki su oni poput Redmi Note 3 Pro koji ga imaju, i tu definitivno Xiaomiju skidamo kapu.
Nije ovo jedini uređaj s ovoliko velikim kapacitetom baterije, ali je generalno jedan od rijetkih i samim time definitivno u prednosti pred velikim brojem drugih uređaja.
Na zadanom načinu štednje baterije i „pametnom“ isključivanju podatkovnog prometa, Redmi Note 3 Pro mi je izdržao cijeli dan, s 5 sati uključenog zaslona, dva "sinkronizirana" email računa, Twitterom, Hangoutsom, WhatsAppom, klasičnom dozom YouTubea i Chromea, te uz više od sat vremena poziva, s još gotovo 40% kapaciteta baterije pred spavanje!
No, uključivši ponovno sinkronizaciju, ili barem djelomično, autonomija se drastično pogoršala, te mi je uz isti način korištenja izdržala bez problema cijeli dan, uz nekih 5,5 sati uključenog zaslona.
Bez obzira što se baterija drastično pogoršala u odnosu na prvi dan, ovo je realni način na koji koristim svaki smartfon kojeg testiram, a ovaj uređaj spada po autonomiji svakako možemo nazvati izvanprosječnim.
Vjerujem da će ovaj uređaj prosječnom korisniku bez problema izdržati dva dana korištenja, a neki malo štedljiviji, i uz uključenu zadanu štednju, punjač bi mogli potražiti tek treći dan.
Usporedbe radi, S7 Edge kojeg sam nedavno recenzirao izdržao mi je nešto kraće od ovoga.

Zaključak


Xiaomi Redmi Note 3 Pro stepenica je iznad običnog Notea 3, ali isto tako donosi i neke lošije stvari. Jači procesor na papiru ujedno je i slabiji u korištenju, jer puno brže gubi na performansama, što nije bio slučaj s prošlim modelom. Isto tako ima i nekih problema sa sinkronizacijom, koji su ujedno puno izraženiji i veći nego u prošlih modela.
No s druge strane, jači procesor i njegovo pregrijavanje, problemi u softveru i sve ostale loše stavke koje smo naveli, lako se daju riješiti kvalitetnom nadogradnjom softvera. Sudeći po čak 3 nadogradnje u posljednjih 10-ak dana, kao i po prošlosti MIUI-a, vjerujem da bi ona ključna trebala ubrzo stići i sve to ispraviti.

Manjim izmjenama u kernelu daju se riješiti problemi pregrijavanja, a istovremeno kupnjom ovoga u odnosu na prošli model, dobivate i proširivu memoriju, koja će zasigurno biti od velike koristi ukoliko izaberete ovaj slabiji model sa svega 16 GB interne memorije.
O kvaliteti izrade i svemu ostalome ne treba previše trošiti riječi, jer zaista je sve na vrlo visokoj razini i definitivno dosta bolje nego što prosječan uređaj ovog cjenovnog ranga nudi.
Ukoliko uskoro pristignu ključne nadogradnje, osobno toplo preporučam kupnju ovoga uređaja, jer povrh iznimno iritantnih problema, ovo je uređaj odličnog hardvera za relativno malo novca.

Cijena u Honorbuy web shopu (EU skladište) iznosi 199,49 eura, na što treba dodati 37 eura dostave, da bi ukupna cifra iznosila oko 236 eura, ovisno o odnosu dolar - euro. Cijena na kraju iznosi oko 1780 kuna, a ako prilikom kupnje dodate MOBHR kupon, dobit ćete dodatnih 5 eura popusta.