Android Top teme

Android 4.1 Jelly Bean: prvi dojmovi



Android 4.1 Jelly Bean stiže nekih 6 mjeseci nakon što je predstavljena prethodna generacija Androida Ice Cream Sandwich. Ovakva brzina izdavanja novih verzija svakako je pozitivna svar i pohvalno je za Google što čini sve kako bi poboljšao svoj mobilni operativni sustav koji je trenutno najpopularniji među smartphone korisnicima u svijetu. E sad, drugi je par rukava što su proizvođači hardvera, odnosno mobilnih uređaja po tom pitanju prilično neažurni pa se već znalo događati da Google izda novu verziju Androida u vrijeme kada mnogi uređaji još nisu bili dobilni ni prethodnu. Također, dodatno ulje na vatru proizvođači dolijevaju namjernim izostavljanjem pojedinih modela za nadogradnju iako su to hardverski sposobni podnijeti.



Naravno, ne treba sada od muhe praviti medvjeda, uređaji su otprilike jednako funkcionalni i sa starom verzijom softvera, no činjenica je da se politikom napumpavanja, tj. konstantnim forsiranjem noviteta, doslovce stvorila glad korisnika za nadogradnjama. Ova "glad" je na kraju krajeva potpuno iracionalna i smatram da korisnici ne bi trebali mijenjati svoje postojeće uređaje samo zbog toga da imaju noviju verzije softvera. Dobro ju je imati, ali neće se ništa strašno dogoditi ako imate staru.

Bilo kako bilo, novi Andorid je tu, a prema Googleovom planu bit će dostupan sredinom srpnja i to za uređaje Galaxy Nexus, Nesus S i tablet Motorola Xoom. Ipak, za isprobavanje nije trebalo čekati još dva tjedna jer je ROM za Galaxy Nexus procurio praktički isti dan i postao dostupan svim vlasnicima ovog uređaja koji žele i znaju nadogradnju izvršiti zaobilaznim putem.

Upravo to nam je omogućilo da Android 4.1 Jelly Bean isprobamo na Galaxy Nexusu već daans i da vidimo koje su to razlike u odnosu na Ice Cream Sandwich. Brojčana oznaka 4.1 govori da se ne radi o kvantnom skoku, kao što je to bio slučaj prilikom izlaska ICS-a u odnosu na Gingerbread, već o peglanju postojećeg sučelja, ali i dodavanju novih tehnologija koje donose ovo korisničko iskustvo.



Performanse

O performansama Android uređaja govori se otkad ovaj operativni sustav postoji, a korisnici konstantno gunđaju i prigovaraju na razne nedostatke koji se očituju u sporosti, zapinjanju, štucanju, resetiranju, zamrzavanju i sl. Fluidnost je također termin koji se već dugo povlači po diskusijama o Androidu i kako tehnologija napreduje ova se stavka sve više spominje, pogotovo zato jer ne prati snagu hardvera. Naime, žalosno je da je Androidu potreban četverojezgreni procesor kako bi postigao otprilike istu fluidnost sučelja kao što iOS i Windows Phone imaju na jednojezgrenom. E sad, nakon toliko godina nakon što su u Googleu uočili problem iskoristili su sveprisutnu "nabrijanost" hardvera i poradili na tome da da napokon i iskoriste i tako smo dobili "Project Butter". Ovdje isto možemo primijetiti Googleovu osjednutost hranom, a maslac bi trebao sugerirati da će sada sve raditi "kao podmazano". Dakle, namjera je da Android postane odazivniji i brži u radu, a Project Butter će u nekoliko koraka sve to omogućiti. Cilj je postići renderiranje grafike  s frekvencijom od 60 sličica u sekundi (fps) što će automatski popraviti odaziv i dojam fluidnosti sučelja. Ovdje treba napomenuti kako to na starijim uređajima, odnosno sa slabijim procesorima vjerojatno neće biti moguće izvesti, no na Galaxy Nexusu, kojeg pogoni dvojezgreni procesor, napredak je više nego vidljiv. Aplikacije se pokreću brže, a neke poput Chromea praktički instantno. Naravno, nisu te razlike toliko drastične, no onome tko je neko vrijeme koristio ICS bit će više nego uočljive.

Zaključak se ovdje nameće sam od sebe: Android je u performansama napokon tamo gdje je odavno trebao biti. Na vrhu.

Sučelje



Sučelje AOSP (golog) Androida u Jelly Bean verziji nije se znatnije promijenilo, no vidljivi su određeni estetski zahvati. Iskreno, za nekom velikom vizualnom izmjenom nije bilo ni potrebe jer je Ice Cream Sandwich bio prilično velik korak u redizajnu sučelja, barem kad govorimo o Google-ovom golom Androidu. Ovdje napominjem da osobno preferiram Android bez nadogradnji sučelja. Dakle, HTC i Samsung su prema mom osobnom mišljenju sa svojim Senseom, odnosno TouchWizom ICS učinili praktički neprepoznatljivim u odnosu na Gingerbread i ranije verzije.



Kad je Jelly bean u pitanju i njegova usporedba s Galaxy Nexusom koji vrti ICS prva razlika koju ćete uočiti je zaključani zaslon koji sada više nema dvije prečice (otključavanje i kamera) već tri. Treća (gorenja) sada otvara novi servis "Google Now" o čemu ćemo par riječi reći malo kasnije.

Widgeti na početnom zaslonu sada se sami prilagođavaju preostalom praznom mjestu, a ne kao do sada kada bi vas jednostavno upozorili da za njih "nema mjesta". Widgeti su već na ICS-u dobili mogućnost izmjene veličine, ali proizvođačima aplikacija će trebati još neko vrijeme da ih prilagode novim standardima. Naime, prije ICS-a svaka aplikacija je morala imati onoliko widgeta koliko dimenzija je developer zamislio. Nakon ovoga widgeti će dolaziti u smo jednom primjerku, ali s promjenjivom veličinom. Dakle, kada i 3rd party widgeti budu imali mogučnost promjene veličine Jelly Bean će ih podići na jednu višu razinu..



Traka s obavijestima je također promijenila izgled i sada je moguće svaku obavijst posebno odstraniti jednostavnim listanjem u stranu. Ovdje nisu uvedeni samo vizualni efekti već i funkcionalni. Primjerice, ukoliko se u spomenutoj traci nalazi propušteni poziv jednim dodirom je moguće nazvati dotični broj. Također, ako se u obavijestima nalaze informacije o prispjelim mailovima ili slikama već odatle možete manipulirati njima. Zgodno, ali nije da bez toga ne možemo.

Google Now





Google Now je novi servis koji je zapravo sastavni dio pretraživanja. Aktivira se duljim držanjem Home tipke ili povlačenjem kruga na zaključanom zaslonu prema gore. Google Now pretraživanje je moguće korisiti utipkavanjem pojmova, ali i glasovnom naredbom (nešto kao Siri na iOS-u). Naravno, glasovne mogućnosti nije moguće korisiti na hrvatskom jeziku, ali ako ste dobri u enleskom Google Now bi vam mogao biti prililno koristan, dapače, u nekim je segmentima točniji i brži od Siri. Što se tiče hrvatskog, ne treba gubiti nadu, jer Google Now već u prvoj verziji podržava npr. češki.

Google Now sadrži i "kartice" koje se nalaze ispod trake za pretraživanje. Kartice donose osnovne informacije o vašoj lokaciji, npr. vremensku prognozu, stanje u prometu, javni prijevoz i sl, a mogu povlačiti podatke iz kalendara i drugih aplikacija. Tako npr. u jednoj od njih možete vidjeti upisane događaje.

Kartice na su neki način inteligentne jer prikupljau informacije o vašim navikama u pretraživanju i sukladno tome će se ponašati, odnosno brže donositi rezultate.

Sve blagodati Gooogle Now servisa nama će imati više smisla kada i ako budu dostupne na hrvatskom jeziku, a do tada se možemo zadovoljiti utipkavanjem pojmova.

Povezivost

Prijenos sadržaja i upravianje s drugim uređajima Jelly Bean podiže na višu razinu. Funkcija "tap-to-air" omogućuje pojednostavljeno povezivanje putem Bluetootha i NFC-a pomoću jednostvanog dodira. Za sada je ova funkcionalnost ograničena na uređaje koji podržavaju NFC, no ujedno je i temelj za budućnost.

Usporedbe

Da, Jelly Bean je brži i uglađeniji od ICS-a, a na Galaxy Nexusu sučelje reagira instantno. U usporedbi sa Samsungom Galaxy S III izmjena početnih zaslona radi vidljivo brže, a ista je situacija i s otvaranjem ponekih aplikacija. Za ovo bismo mogli optužiti i Samsungov TouchWiz koji sadrži cijeli niz animacija. Animacije mogu biti atraktivne i oku ugodne, ali u pravilu usproravaju sustav. Ponavljam, ova se razlika može mjeriti samo u milisekundama i naravno da nije nešto oko čega bi se trebala stvarati polemika. No ipak, ne bi bilo pošteno reći da ne postoji.

Zaključak

Jelly Bean zapravo predstavlja popeglanu verziju ICS-a, ali s vidljivim pomakom u performansama. Ono što većinu sada muči je situacija koju sam naveo na početku teksta. Svi Android korisnici sada se pitaju kada će Jelly Bean stići na njihove uređaje, no treba odmah reći da na većinu neće tako skoro. Oni stariji sa slabijim hardverom ne trebaju očekivati da će, ako im jelly Bean i bude dostupan, puno utjecati na performanse. Proizvođačima sada predstoji mukotrpan posao prilagodbe novog Androida svakom pojedinom uređaju, odnosno onom koji je u planu za nadogradnju i stoga savjetujemo strpljenje.
Advertisement Advertisement