Ostalo

Ne budite zaostali, pripremite se za Metaverse



Sigurno se sjećate najava Elona Muska o kolonizaciji Marsa. Da, ovaj ekscentrični milijarder je to najavio dok još nije bio najbogatiji čovjek na svijetu, a ideja je još uvijek aktualna. Da stvari ne idu zamišljenom brzinom, kroz godine je postalo jasno, no mnogi još uvijek vjeruju u uspješnost ove misije za njihovog (i Elonovog) životnog vijeka i željno iščekuju preseljenje na ovaj egzotični planet.

One koji prežive put do Marsa, tamo će dočekati pustoš na kojoj će morati stvoriti uvjete za život, usprkos okruženju s otrovnom atmosferom, iznimno visokoj radijaciji i mnogim drugim izazovima. I dok Musk obećava da će na Marsu svi imati posao, u što ne sumnjamo, upitno je koliko će dugo kolonizatori uspjeti preživjeti, a i oni koji požive, zasigurno će im biti uzbudljivije nego na Zemlji.

Musk je nesumnjivo zaslužan za ubrzan razvoj svemirske tehnologije, koja inače u mjestu tapka već 50-ak godina, no slijepo vjerovanje u uspješnost ove misije je na granici zdravog razuma, barem u bliskoj budućnosti.

Drugi primjer kako ekscentrični milijarderi mogu izazvati pozornost, pa čak i zanimanje investitora, je plan vlasnika Amazona Jeffa Bezosa o „popravku okoliša“, skromno nazvanog „Bezos Earth Fund“. Ovaj projekt za zadaću ima popraviti štetu koju je okolišu uzrokovao Amazon, ali i mnogi drugi akteri koji se priključe fondaciji.

Još jedna u nizu bizarnosti u svijetu tehnologije su NFT-ovi, za koje ste vjerojatno čuli. Razna umjetnička djela izrađena na računalu, a temeljenja na blockchain tehnologiji te povezana s kriptovalutama, na internetu se mogu kupiti za nevjerojatno visoke svote. Koliko se ovdje radi o gluposti i navlačenju kako bi se masu navuklo na trošenje novca, a koliko o napretku civilizacije, možemo diskutirati.

Ovdje svakako možemo povući paralelu s nakitom. Ako su kriptovalute po nekim definicijama zlato, tada su NFT-ovi zlatni nakit. Netko voli zlatnu ogrlicu i masno će ju platiti, ali nitko neće vidjeti koliko karata ima zlato od kojeg je izrađena. Isto tako možete kupiti NFT sliku i za nju dati svotu ekvivalent ogrlici, a da biste dokazali originalnost i unikatnost, morate predočiti QR kod.

Ovakvih primjera kako tehnologija može pomoći u „napretku“ ljudske vrste je mnogo, ali malo koji može dostići famozni Metaverse, virtualni svijet u kojem bi ljudi trebali „aktivno“ živjeti. Da bi stvar bila apsurdnija, u Metaverseu možete kupovati virtualne predmete, kuće i općenito imovinu, a najnovije najave govore o tome kako ćemo u tom svijetu moći imati i djecu, koju psiholozi već sad nazivaju "Tamagotchi djeca".

S obzirom da se ona neće začinjati i rađati prirodnim putem, već u programskom kodu, možemo zaključiti da smo vrlo blizu biblijskog bezgrešnog začeća po duhu svetom.

Neki vizionari idu toliko daleko da predviđaju kako za 50 godina u suštini nećemo razlikovati „običnu“ i djecu u Metaverseu, budući da će i potonjima trebati briga i njega baš kao i onima u stvarnom svijetu. Ova djeca bi trebala biti opremljena AI mozgovima, što možda i nije loše ako se želite pripremiti za stvarno roditeljstvo.

Naravno, na vama je da odlučite što je stvaran, a što virtualan svijet, jer ukoliko se ovakav scenarij ostvari, neki kažu da to više neće biti ni bitno. Naime, čak smatraju kako bi se ovime mogao riješiti problem prenapučenosti zemlje, a da ljudske emocije istovremeno budu zadovoljene, naravno, uz odgovarajuću cijenu. Naime, u Metaverseu bi cijena najma virtualnog djeteta trebala biti prihvatljiva prosječnom korisniku. Uostalom, prije 50 godina nitko nije mogao ni pomisliti da ćemo jednog dana u računalnim igrama kupovati hranu za kokoši ili živote u nekoj simulaciji, no je li kod Metaversea granica prijeđena, svatko neka odluči za sebe.

Tehnologija napreduje, a koliko je taj napredak koristan, mnogima je upitno. O zaglupljivanju tehnologijom svjedoče i upute za korištenje mnogih automobila iz šezdesetih godina prošlog stoljeća, u kojima ste mogli pročitati kako se ispravno podešavaju ventili motora. Današnji automobili dolaze s uputama u kojima stoji da je opasno piti rashladnu tekućinu, tj. antifriz.

Naravno, u Metaveresu će vam auto voziti i bez antifriza jer će vjerojatno biti električni, a za smještaj vašeg fizičkog tijela bit će vam dovoljna šupa, budući da ćete većinu vremena provoditi u virtualnom svijetu koji bi čak mogao biti i bolji od ovog u kojem živimo. Samo da netko ne isključi struju.