Nedavno smo na IFA sajmu u Berlinu prisustvovali, između ostalog, i na Honorovom događanju na kojem su predstavili novi preklopni Magic V3 za europsko tržište. Malo toga o samom uređaju je u tom trenutku bilo nepoznato jer je globalno predstavljanje prethodilo u Kini, ali unatoč tome što smo sve znali, teško je bilo oteti se izvrsnom dojmu kojeg ovaj uređaj ostavlja u ruci. Naravno da sam odmah u dogovoru s Honorovim uredom iskoristio priliku i svoju poziciju kako bih makar nekoliko dana isprobao to čudo tehnologije.
I zaista je nevjerojatno što je Honor uspio postići - preklopni smartfon koji se u svakodnevici doima kao i svaki drugin. Stoga ne čude provokacijske objave na društvenim mrežama u obliku isprike kupcima Folda jer se isti pored njega doima kao, u najmanju ruku, prototip.
Debljina u sklopljenom stanju mu iznosi 9,2 mm, što možda ne zvuči dovoljno atraktivno slučajnim prolaznicima, ali kad vidite da je to tek 0,3 mm deblje od primjerice Magic6 Pro modela, tj. njihovog flagshipa koji nije preklopan, tek ćete tada možda početi shvaćati koliko je ovaj zapravo tanak. Možda ni tada, no definitivno hoćete kad ga jednom primite u ruku.
Noseći ga sa sobom posljednjih tjedan dana, mahom poznanici bi me pitali koji sad uređaj nosim. Kad bih im ga dao u ruke, redovito bi tek nakon desetak sekundi uslijedio šok jer nitko od njih nije očekivao da je zapravo riječ o preklopnom telefonu. Teško je riječima dočarati tu situaciju i njihovo iznenađenje na licu. Retrospektivno uvijek razmišljam zašto to nisam snimio, ali onda se sjetim da obično u tim trenutcima nisam imao ništa osim njega samog.
Da se razumijemo, i lanjski V2 je bio 9,9 mm tanak, što je već bilo dovoljno da ga okarakteriziramo kao “normalnog”, ali sad kad je to bliže 9 mm, tada je već u domeni svih normalnih smartfona posljednjih godina. Sada je priči u izvjesnom smislu došao kraj i rekli bismo da apsolutno nema potrebe više ga stanjivati jer dojam je sada kompletan. Toliko da bih većinu vremena potpuno zaboravio da ga mogu i otklopiti kad mi zatreba. I da budem iskren, nisam ga ni htio toliko često otvarati, iz razloga što ga u konačnici moram vratiti.
Velika je to razlika u odnosu na Samsunogv Fold kojeg bih otvarao češće nego što sam htio jer na uskom vanjskom zaslonu nisam niti nakon godinu dana mogao udobno tipkati. V3 dolazi s vanjskim zaslonom koji je otprilike jednako širok koliko na nopr. 6,4” uređajima. Ipak, donosi minimalno deblje rubove oko zaslona nego klasični smartfoni, ali niti blizu poput npr. Galaxyja A55, koji je došao s najdebljim obrubima koje smo vidjeli u zadnje vrijeme. U svakom slučaju, to su detalji oko kojih sam se zagledao i više puta zapitao kako oni to mogu izvesti, a recimo jedan veliki Samsung ne?
Najveći problem s preklopnim telefonima drugih proizvođača je povijest Samsungove Fold serije koja po pitanju servisa nije baš najslavnija. Honor je na prezentaciji proizvoda V3 ubacio u veš mašinu na 15 minuta. Bilo kako bilo, sve i da su to laboratorijski kontrolirani uvjeti, opet je nevjerojatno kako su sve to postigli.
Naravno, uređaj kao takav nije savršen. S dizajnerske strane imam jedan prigovor, a taj je smještaj tipki za kontrolu glasnoće. Kad je preklopljen, tipke su normalno na desnom boku, taman povrh tipke za uključivanje. Međutim, nisu odmah iznad nje na istoj strani uređaja, već na gornjoj polovici. To bi značilo da jednom kad ga otklopite, te tipke za kontrolu glasnoće se premještaju na lijevu stranu, što definitivno nije idealno rješenje. Tako bih redovito tražio tipke za pojačavanje i stišavanje desnim palcem. Pronašao bi ih kad je zaklopljen, ali ne i kad je otklopljen. Tad bi mi trebao palac lijeve ruke. Slično je i kad zakrenete uređaj, kada bi u zaklopljenom stanju te tipke bile na vrhu, a kad ga otklopite, na dnu uređaja. Nisam siguran zašto je to tako, no vjerojatno je tajna da je u ovako tanko kućište bilo relativno teško smjestiti tipke tamo gdje trebaju biti. Stoga se nadam da u idućoj generaciji to popraviti.
Na prezentaciji je bilo dosta priče i o zaslonima koji su, kako oni kažu, apsolutno najzdraviji među svim preklopnim smartfonima, s iznimno visokim PWM dimmingom koji prelazi i 4000 Hz na vanjskom zaslonu, te ih gotovo dostiže na unutarnjem. Zasloni su bez dvojbe vrhunski, barem za vrijeme ovih kišnih dana u Zagrebu. Nisam imao prilike testirati tu maksimalnu svjetlinu u drukčijim uvjetima, ali za noćno uživanje u sadržaju su bili fantastični.
Ono što me najviše fasciniralo je brzina prelaska između vanjskog i unutrašnjeg zaslona. Navikao sam se na Fold koji bi uvijek imao taj jedan djelić sekunde dok se sadržaj ne bi prebacio s vanjskog na unutrašnji zaslon. Tako primjerice kad bih gledao video na vanjskom zaslonu pa bih ga otvorio, uvijek bih na toliko kratko vidio crni zaslon i onda nastavak s prikazom sadržaja. Ovdje imam osjećaj kao da se sadržaj cijelo vrijeme prikazivao i na unutrašnjem zaslonu!
Ovime lagano dolazimo i do softverskog dijela koji je naravno dovoljno drukčiji u odnosu na Folda da se iskustvo korištenja nešto razlikuje, ali ne bih nužno rekao i da je sam softver lošiji. Kroz svakodnevnu upotrebu, istina dosta kraću nego što bi to bio slučaj da je ostao dovoljno dugo za punu recenziju, ne mogu reći da sam zaželio nešto posebno što ima Fold, a ovaj nema. Štoviše, trebao bih dobro upregnuti moždane vijuge da vam prenesem koje su to točno razlike.
Obojica imaju vrlo funkcionalne multiwindow funkcije, preslikavanje vanjskog zaslona na unutrašnji s rasporedom ikona ili opciju da imate dvije potpuno različite radne površine. Postavke se razdvajaju kao na tabletu, a s njima i velik broj aplikacija koje sad već postoje u posebnom režimu rada. Istina, postoji dovoljan broj aplikacija koje se ne skaliraju savršeno, ali to je između ostalog slučaj i s Foldom.
O performansama možda i nije najbolje vrijeme pričati jer su vrući ljetni dani iza nas pa samim time nisam osjetio niti pretjerana zagrijavanja, koliko god dugo nešto zahtjevno radio na njemu. Ipak je tu najsnažniji Qualcommov Snapdragon 8 Gen 3 u kombinaciji s 12 GB RAM-a i 512 GB interne memorije. To je jedna jako lijepa razlika u odnosu na Fold, koji u startu dolazi s 256 GB.
Mogao bih samo reći da sam pozitivno iznenađen koliko sve glatko klizi i doima se optimizirano. Daleko od iskustva kakvog sam imao s Honorovim uređajima prije samo par godina, štoviše, rekao bih da je glađe od recimo iskustva na Foldu, iako bih isto tako rekao da taj uređaj u konačnici dolazi s par softverskih trikova više nego Magic V3. No, sudeći po tempu kojeg si je Honor zadao, imam osjećaj da bi se i to moglo promijeniti.
Primijetit ćete da do sad nisam uopće pričao o kameri i bateriji, a to je prosto jer ga nisam dovoljno dugo stigao koristiti iako me ne bi zasmetalo da ga zadržim kao primarni smartfon za idućih pola godine barem. Svejedno, u ovo kratko vremena i što sam isprobao s kolegama u Berlinu, kamere su me pozitivno iznenadile. Honor je odlučio Harcourt portretni način prebaciti i na V3, a ako vas zanima više o tome savjetujem da bacite oko na recenziju Honor 200 Pro modela. Ukratko, fantastičan set portretnih načina s kojim je pravi gušt fotkati.
Inače su preklopni uređaji redovito blago zakinuti za kamere u odnosu na klasične telefone, a to je slučaj i s ovim, ali ipak ne u mjeri u kojoj biste očekivali. Problem leži u samom preklopnom dizajnu. Kad je otklopljen, tanji je od 5 mm, što je iznimno malo za smjestiti kameru i zaslon. Naravno, da je tu klasićna grba na poleđini, jednostavno bi se dalo smjestiti nešto konkretnije. Ali, opet je i to nedovoljno mjesta da se smjesti ogroman senzor kao recimo u Magic6 Pro modelu. Stoga i više fascinira što su ubacili 50 MP telefoto kameru, ali i bome iznimno sposobnu primarnu kakvom se diče neki konkurentski modeli višeg cjenovnog ranga.
Neću previše detalja za sad otkrivati jer to ćemo ostaviti za recenziju za koju se nadam da će biti vremena kroz idućih par tjedana jer Krešo je već započeo s opsežnim testiranjem, tako da možete očekivati da vam prenese dosta više detalja.
Vjerojatno ste do sad zaključili da me ovaj telefon uvelike fascinirao. Nakon Folda 4 kao posljednjeg preklopnog uređaja kojeg sam koristio dulje vrijeme, da mogu birati sebi novi preklopni smartfon, definitivno bih uzeo ovog. Kao što sam rekao, koristio bih ga čak i kao primarni telefon koliko mi se svidio. Vesele me ovi pomaci u industriji, kao i to što ponovno imamo veći izbor. I ne samo izbor, već stvarno iznimno kvalitetan uređaj pod uvjetom da ste za njega spremni izdvojiti 2000 eura, jer ovakav napredak nije jestin.